Проговори германецът, свалил самолета на Сент-Екзюпери

  • 2 709
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 18 679
От позицията на човек на 88 години, врял и кипял в най-бурното и жестоко време на човечеството, гледаш на смъртта и безсмъртието по различен начин. Когато тази с косата ти хлопа на портичката и проумееш, че тя така или иначе идва рано или късно, но е важно какво си свършил преди да е дошла, можеш да си позволиш да бъдеш честен със себе си и да си направиш някои равносметки. Вярвам му на човека. Наистина.

# 16
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
И аз му вярвам, което не значи, че съм готова да му простя. Както не съм готова да простя за Дебелянов. Войната е нелепа.

# 17
  • Мнения: 3 521
Мнението на belinda се покрива изцяло с моето.  Peace

# 18
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
А ла гер ком а ла гер. (Моля, забележете доброто ми произношение).
Ако немският пилот не беше свалил Екзюпери, Екзюпери щеше да му види сметката. Колко немски войници са загинали във въздушен бой? Някои от тях можеха да бъдат следващите Кант, Гьоте, Шилер?
П.П. Аз лично харесвам Ерих Кестнер милион пъти повече от Екзюпери. Пък и Екзюпери не е детски автор и никога не се е смятал за такъв. Не знам кой малоумник го е сложил в детската литература. Същото за приказките на Оскар Уайлд, но това е друга тема.

# 19
  • Мнения: 6 993
Пък и Екзюпери не е детски автор и никога не се е смятал за такъв. Не знам кой малоумник го е сложил в детската литература. Същото за приказките на Оскар Уайлд, но това е друга тема.

Точно. И на мен не ми е ясно. Подариха ми Малкия принц на 7. Нищо не разбрах. За разлика от Пипи, примерно  Laughing

# 20
  • Мнения: 8 999
Човекът просто по този начин дава израз на това, че цени френския автор, прекланя се пред гения му и т.н. Нито е щял да спре стрелбата, ако е знаел кой е пилотът, нито пък в момента търси "евтина популярност". Просто начин да изкаже съжалението си, че един голям писател е загинал по нелеп начин в онази голяма нелепица, наречена "Втора световна война".

# 21
  • Мнения: 11 747
А Екзюпери свалял ли е самолети, или само е разузнавал?

# 22
  • Мнения: 247
А какво  друго се очаква да каже интервюираният?! Че не съжалява и че отново би свалил  самолета, дори и да е знаел кой го пилотира?! А за другите, които е убил, съжалява ли?

# 23
  • Мнения: 212
Пък и Екзюпери не е детски автор и никога не се е смятал за такъв. Не знам кой малоумник го е сложил в детската литература. Същото за приказките на Оскар Уайлд, но това е друга тема.

Точно. И на мен не ми е ясно. Подариха ми Малкия принц на 7. Нищо не разбрах. За разлика от Пипи, примерно  Laughing

"Малкия принц" и "Алиса в страната на чудесата" са толкова детски книги колкото аз съм трамвай. Сто пъти съм почвал да ги чета като малък и сто пъти съм ги захвърлял защото нищо не съм разбирал. Абсолютен малоумник трябва да е този който ги е обявил за детски книги.

# 24
  • Мнения: 502
Не са детски,за пораснали деца са."Малкият принц"е за тези,които винаги,дори на 80 си остават деца(не говоря за вдетинени старци).

# 25
  • Мнения: 8 999
"Малкия принц" и "Алиса в страната на чудесата" са толкова детски книги колкото аз съм трамвай. Сто пъти съм почвал да ги чета като малък и сто пъти съм ги захвърлял защото нищо не съм разбирал. Абсолютен малоумник трябва да е този който ги е обявил за детски книги.

Борисе, доколкото имам наблюдения за теб от писанията ти по форума, ти и като голям едва ли би ги разбрал.
Недей да виниш авторите за това, че не разбираш творбите им.
Аз пък се запознах с тези романи, когато бях на 5-6 г. Разбрах ги по един начин. По друг начин ги възприех, когато бях тийнейджър. Като студентка пак ги четох и открих нови неща. Сега ги чета на децата си и отново са ми интересни и различни. На това му се вика "голяма литература", но не всеки я разбира.
И какво общо има качествата на "Малкия принц" с темата?

# 26
  • Мнения: 212

Борисе, доколкото имам наблюдения за теб от писанията ти по форума, ти и като голям едва ли би ги разбрал.
Недей да виниш авторите за това, че не разбираш творбите им.
Аз пък се запознах с тези романи, когато бях на 5-6 г. Разбрах ги по един начин. По друг начин ги възприех, когато бях тийнейджър. Като студентка пак ги четох и открих нови неща. Сега ги чета на децата си и отново са ми интересни и различни. На това му се вика "голяма литература", но не всеки я разбира.И какво общо има качествата на "Малкия принц" с темата?

Браво. Хвала на такива умни и високоителигенти хора като теб които разбират "голямата литература" още на 5-6 год. Ти си изпреварила времето си. Гений с една дума... Хвала на такъви хора като теб...

# 27
  • Мнения: 516
Да, Борисе. Има хора, които и на 6 години могат да мислят.
Но мисленето не е като да сплетничиш във форум.

# 28
  • Мнения: 14 133
На война, като на война. Иначе той можеше да бъде в сваления самолет и да не доживее старини. 

# 29
  • Мнения: 3 405
Да, Борисе. Има хора, които и на 6 години могат да мислят.
Но мисленето не е като да сплетничиш във форум.

Или извън форум.
Аз прочетох Малкият Принц на 8 години и сърцето ми остана завинаги в нея.
Неяснотата около гибелта на Екзюпери ми беше някак тайнствена, обвита в странен ореол.

Общи условия

Активация на акаунт