Защо режат пъпната връв веднага след раждането?

  • 18 258
  • 95
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 2 249
Блонди, а през това време отдели ли се плацентата при теб?

# 31
  • Мнения: 3 161
Pandora, ако нашите лекари по-честичко влизаха да четат в Интернет и да видят и те как се прави по света, на нас нямаше да ни се налага.  Mr. Green

# 32
  • Мнения: 129
Да, чували сме. На синът ми не е рязана веднага, изчакаха десетина минути. В Белгия раждах. Все някой ден и в България нещата ще си дойдат на мястото, повечко време ни трябва явно да се оттърсим от разни предразсъдъци и да си седнем на д-тата да четем, белким понаучим нещата както трябва  Grinning

Е, значи не е просто "прочетено в нета" -  това във връзка с някои коментари по-горе. След като в държави като Белгия го прилагат.

А Блонди, това там практика ли е, или ти специално го поиска?

# 33
  • Мнения: 129
Интересно
За първи път го чувам Simple Smile Но ако го знаех със сигурно щях да настоявам  да се спази изискването ми Simple Smile
И аз раждах в Токуда и всяко мое искане се удовлетворяваше Naughtyчудно защо не са се съобралзили с желанието ти teti7  newsm78


Е, аз темата не я повдигнах заради отказа им, а за това как стоят нещата в БГ по принцип, да знам за в бъдеще. Както казах бебето ми беше с ниско тегло и предполагам, че лекарите бяха притеснени и искаха бързо да го прегледат как е. Но при нормално раждане на здрав плод не би трябвало да е проблем да изчакат.

# 34
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Статията е много интересна,не бях чувала това нещо преди.
Смятам обаче, че е прекалено да класифицирате децата на умни и неумни, заради начина по който се раждат.
Хубаво е да се следва природата, но някой майки във форума прекаляват с твърденията си.
Прекрасно е да родиш нормално, но не винаги една жена има такава възможност...както е и с кърменето...крайният извод според вас е, че родените секцио и хранени с АМ деца са олигофрени.
И виждаш ли децата ни боледуват често само заради неизползваната плацентарна кръв.
Далавери в болниците стават...при това не само в БГ...но въпреки всичко смятам, че те са по-добрият избор за раждане....аз никога не бих родила в къщи..смятам, че това е момент в който е необходим компетентен човек..който да гледа не само родилката, но и детето.
Стават доста инциденти по лекарска немърливост, но аз съм убедена, че ако всички жени раждат в къщи смъртността и на родилките и на децата ще скочи драстично.
Дъщеря ми беше седалищно предлежание, но с дупето напред а краката и бяха до главата.....никога нямаше да я родя нормално, а какво остава да съм вкъщи и без лекар..
Интересно ми е и друго, но нека нормално раждалите майки да изкоментират...
Цитат
Малко известен факт е, че освен един-два леки напъна в последните секунди на раждането, напъването насила (когато жената няма импулс да го прави), е ненужно и даже нежелателно. Фразата “Не бутай реката, тя си тече сама” определено е подходяща за раждането.

Ако това бебе се остави плавно и без напъни да излезе,няма ли опасност да се задуши преминавайки бавничко през родовият канал. newsm78

# 35
  • Мнения: 953
Извинявам се но твърдения от рода на

"Дете, което не диша, може да бъде върнато към живота, ако не му е прерязана пъпната връв - щом сърцето забие отново, кръвният поток продължава да тече по връвта. Оставете го. То ще се възстанови. Достатъчно е то и майката да са на топло и сухо."

са изключително некомпетентни и опасни. Опасен е и целият материал в статията посочена по-горе.
При наличието на  спешно състояние никой нормален лекар няма да чака 12 минути :О

Нека всеки които си пада по "естествените " методики спре да посещава доктори, акушери , педиатри и т.н. защото явно всички медицински лица не са нищо повече от некомпетентни глупаци, всяка средностатистическа майка знае в пъти повече от тях.....


# 36
  • Мнения: 2 867
Може ли по-подробно разяснение защо да не се прерязва веднага. Какви са евентуалните предимства?

Има ли нещо по-различно в тази кръв след раждането, от това което е било в нея през 9-те месеца вкл. и непосредствено преди раждането?

Потока по пъпната връв мисля че е двупосочен - движи се кръв от плацентата към бебето и обратно, така че едва ли обема на кръвта на бебето зависи от това кога е прерязана връвта.

# 37
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Аз това го чувам за пръв път, изобщо не го знаех до момента.

# 38
  • Мнения: 27 524
Блонди, а през това време отдели ли се плацентата при теб?

Не, след това ме натиснаха (беше доста неприятно  Confused) и тя излезе.

А Блонди, това там практика ли е, или ти специално го поиска?

Практика е  Peace, преди това и аз мислех, че веднага се реже, но после попрочетох тук-там и разбрах как е правилното. Освен това преди раждането подписах декларация, че дарявам стволовите клетки и тогава ми казаха, че ще срежат пъпната връв по-бързо, за да е прясна кръвта. Иначе мисля държат даже по повече  Simple Smile

# 39
  • Мнения: 466
Nadeto7 анестезиолог ли си ?  newsm78

# 40
Знаете ли защо са лекарите, след като всичко го има в Интернет? За да не умрете от някоя правописна грешка.

 newsm62 newsm10

Много точно казано.  smile3501

# 41
Pandora е напълно права. След появата на Интернет,всички се извъдихме многознайковци и философи.

# 42
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Потока по пъпната връв мисля че е двупосочен - движи се кръв от плацентата към бебето и обратно, така че едва ли обема на кръвта на бебето зависи от това кога е прерязана връвта.
Зависи - ако плацентата се постави по-високо от бебето, кръвта от нея ще отиде към него, тъй като няма как да се изкачва обратно на гравитацията Wink Както важи и обратното - ако плацентата бъде сложена по-ниско и пъпната връв не е прерязана, има опасност бебето да губи кръв.
Невинаги е възможно да се чака - банките за стволови клетки си имат своите изисквания, които обикновено съкращават значително времето за чакане, за да е сигурно, че ще се получи нужния обем кръв. А при недоносени бебета може да е абсолютно невъзможно заради състоянието на бебето, което изисква спешни мерки. Тези бебета са допълнително изложени на риск от продължително и тежко протичане на жълтеницата, така че вероятно и това вземат предвид. Изобщо има един куп фактори, които играят роля.
Така че тази информация, както и повечето неща, се отнасят само за нормално неусложнено раждане, където нищо в състоянието на майката и на бебето не буди притеснения. Действително е хубаво да се мисли и за това, че лекарите вземат предвид доста фактори, за които ние нямаме представа. Факт е, че практиките в БГ не отговарят на тези в една съвременна европейска или американска болница - но дори и там огромната част от нещата не са цвете и са далеч от толкова усърдно пропагандираната идея за медицина, почиваща на доказателства... така че положението никъде не е особено розово (дори вкъщи Mr. Green).
Иначе народът даже и за натурално секцио говори Mr. Green - http://www.guardian.co.uk/society/2005/dec/03/health.medicineandhealth

# 43
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Pandora е напълно права. След появата на Интернет,всички се извъдихме многознайковци и философи.
В ползването на информация няма абсолютно нищо лошо, нито е лошо да се информираш предварително за това, което ти предстои, особено предвид отчайващата липса на елементарни обяснения и информация от страна на медицинските специалисти. Кратък пример - свекър ми почина наскоро от рак на белите дробове и единствената инфо, която съм получила независимо от всичките разговори със следящия го лекар за това какво да се очаква, беше от интернет, от алгоритмите за поведение при различните възможни състояния в сайтовете за лекари. Чак след като се бях информирала и съставила един списък с абсолютно конкретни въпроси, получих задоволителни отговори и успяхме даже да стартираме малко по-рано едно от палиативните лекарства, което му облекчи последните дни. И какво - ако аз не бях ровила във въпросния интернет, където между другото има прекрасни брошури за информация на пациентите, каквито тук много дълго още няма да видим, нямаше да зная и нямаше да се получи елементарна грижа, и то въпреки многократните запитвания. За нещастие у нас действително липсва всякаква инициатива за информиране на пациентите от страна на лекарите - самото съществуване на този форум е едно много ярко доказателство за това.
Само да разгранича нещата - аз също съм против да се ползва на своя глава информация от интернет, още повече, че е необходима доста практика, докато човек започне да различава къде се предлага качествена информация, как се пресяват изследвания и т.н. Но не виждам абсолютно нищо лошо в това лекарите да имат насреща един информиран пациент - така и тяхната работа ще е по-лека. Естествено, стига пациентът също да е наясно със статуса си на немедик - т.е. че информацията, която е получил, е полезна, но вероятно след разговора му с лекаря ще има някои разлики в терапията и поведението, тъй като лекарят е този, който преценява индивидуалния подход. Ако човек тръгне напред с рогата и с идеята, че докторът срещу него е идиот, който нищо не знае, няма да се получи нищо и това ще е отново във вреда на същия този пациент.

# 44
  • Мнения: 3 506
Hedra, много точно си описала нещата. За съжаление Confused Мога единствено да допълня, че рядко се случва човек да тръгне с рогата напред и с идеята, че докторът срещу него е идиот (надали има човек, който би отишъл да обсъжда здравния си статус с идиот, нали?). Но когато два-три пъти порежат всякакви опити за разговор с типичния за българския доктор сарказъм и самочуствие на господ ("Това в интернет ли го прочете?" е най-малкото...), или пък директно без какъвто и да е разговор дойдат да му мушкат иглата, или да го пипат или да му взимат бебето, какво друго му остава на човек, освен да извади рогата  Confused Може би да се скрие вкъщи и да не ходи на доктор............ Права си, и на Запад положението не е розово, но там поне има елементарно уважение към личността, спазване правата на пациента, и елементарно съзнание, че докторът работи заедно с пациента, а не върху пациента........
За съжаление докато се шири представата, че ние няма нужда нищо да знаем, а докторите, видиш ли, знаят най-добре какво да правят С нас, няма много шансове да се променят нещата.

Общи условия

Активация на акаунт