Защо режат пъпната връв веднага след раждането?

  • 18 273
  • 95
  •   1
Отговори
# 45
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


  Мнооого съм съгласна с Пандора, чудите се за какво да "изревете".

 В някои развити държави(ако така звучи на някои по-добре) жената като роди и след 3-4 часа се прибира вкъщи.Представяте ли си колко е хубаво.И след като искате всичко да е по чужбински, защо не пуснете тема в която да премахнат глупостта за седене минимум три дни в болницата.Егати изостаналите пещерни разбирания, само ни губят времето там Tired

# 46
  • Мнения: 3 506
Представяте ли си колко е хубаво.

Представям си, да Laughing

А ако можеше и да си родя вкъщи, без да ме гледат като полезно изкопаемо, още по-хубаво щеше да ми е, представяш ли си  Whistling

# 47
  • София
  • Мнения: 2 249
Биляна, и аз така, представям си, ха дано!

Аризона, това е именно кръвта, която се съхранява от банките за стволови клетки. Всъщност е богата не само на стволови клетки, но и на специалните т-клетки убийци на ракови клетки. В самата плацента пък са открити pluripotent стволови клетки, които по принцип могат да се специализират във всякакъв вид човешка тъкан. Толкова много всъщност не знаем. И не е ли странно да се вземе тази кръв от бебето, за да се пази и евентуално използва с много малка вероятност десетилетия след това. А дали пък, ако я поеме, когато му е времето, това няма да го предпази в бъдеще. Жалки сме хората в опита си да дирижираме тази толкова съвършена материя.
Но всъщност не за това става дума в темата. Тази кръв е нужна на бебето, понеже изпълването на дробовете с въздух, предизвиква пулмонарно кръвонапълване. При нормални условия, нужната кръв ще се вземе от плацентарната, иначе (при ранното прекъсване на пъпната връв) изисква оттегляне на кръвта от другите органи (вкл. и мозъка) за сметка на белия дроб. Едно родено на термин, без усложнения дете може да се справи с това, но пък при преждевременно родените и тези с тежко раждане, това предизвиква проблеми,  някои случаи много сериозни.
Още нещо, след раждането, именно при деца, при които първото вдишване се забавя, ако пъпната връв не е отрязана, плацентата продължава да доставя някакъв кислород, което подържа детето, докато дишането се установи - още една причина от критично значение.
Освен това се говори за допълнително сенсибилизиране на майката при Rh разлика с плода, понеже се задържа кръв в плацентата.

За анемията вече се спомена - изчакването води до много по-добри резултати на стойности на хематокрит, хемоглобин и т.н. и то не само при момента на раждането, но и след месеци, а някои говорят и за години. При преждевременно родените също, защото именно те в повечето случаи са застрашени от анемия и кръвопреливане.
Интересното е, че се наблюдава и механизъм, по който бебетата контролират в някаква степен кръвта, която поемат.

Последна редакция: вт, 18 мар 2008, 11:37 от Iva_D

# 48
  • Мнения: 2 868
Iva_D мерси за отговора, знам за стволовите клетки, мисълта ми беше че тази кръв не е по-различна от тази, която е циркулирала в бебето докато не е било родено, вкл. и непосредствено преди раждането.
Другия ми въпрос е - в повечето случаи бебето вдишва когато се прекъсне пъпната връв, т.е. ако още си получава кръв от плацентата няма да прави опити да диша, поне аз така мисля, незнам дали съм права.

# 49
  • Мнения: 129
Iva_D, мерси за обяснението, аз знаех за ползите, но не чак толкова подробно, особено това, което пишеш за недоносените бебета. Но тук ми е трудно да си представя някой лекар да го приложи.

Иначе и на мен ми е чудно какво точно правят лекарите с плацентите след ражданията, ако кръвта, която остава в тях е толкова ценна. (освен разбира се, случаите, когато майката съзнателно я дава специално за стволови клетки).

Но както и да е, в БГ всичко е възможно ..., но това е друга тема.
Пък и както някои по-горе пишат, какво сме тръгнали изобщо да мислим за тези работи и да им се бъркаме на лекарите.

# 50
  • Плевен
  • Мнения: 862
Ако раждаш в държавна болница, дори и да нямаш информация по въпроса, не можеш и да попиташ. Редно е като чуеш за тези неща, да можеш да попиташ екипа, който води раждането, и те човешки да ти обяснят. Но на моето раждане /Втора база, гр.Плевен/, акушерките бяха едни сърдити пред-пенсионерки #2gunfire, на който като им казах, че искам епидурална упойка, защото се гърчех вече 9 часа с адски контракции, те ми казаха, че в този интернет само глупости четем и да не им давам акъл на тях, не съм първата дето раждала и т.н.л Та в този ред на мисли, си представям какво биха ми казали, ако не искам да режат веднага пъпната връв.  Whistling

# 51
  • Мнения: 310
за първи път чувам за това нещо ,за съжаление късно за мен.

# 52
  • Мнения: 409
Статията е много интересна,не бях чувала това нещо преди.
Смятам обаче, че е прекалено да класифицирате децата на умни и неумни, заради начина по който се раждат.
Хубаво е да се следва природата, но някой майки във форума прекаляват с твърденията си.
Прекрасно е да родиш нормално, но не винаги една жена има такава възможност...както е и с кърменето...крайният извод според вас е, че родените секцио и хранени с АМ деца са олигофрени.
И виждаш ли децата ни боледуват често само заради неизползваната плацентарна кръв.
Далавери в болниците стават...при това не само в БГ...но въпреки всичко смятам, че те са по-добрият избор за раждане....аз никога не бих родила в къщи..смятам, че това е момент в който е необходим компетентен човек..който да гледа не само родилката, но и детето.
Стават доста инциденти по лекарска немърливост, но аз съм убедена, че ако всички жени раждат в къщи смъртността и на родилките и на децата ще скочи драстично.
Дъщеря ми беше седалищно предлежание, но с дупето напред а краката и бяха до главата.....никога нямаше да я родя нормално, а какво остава да съм вкъщи и без лекар..
Интересно ми е и друго, но нека нормално раждалите майки да изкоментират...
Цитат
Малко известен факт е, че освен един-два леки напъна в последните секунди на раждането, напъването насила (когато жената няма импулс да го прави), е ненужно и даже нежелателно. Фразата “Не бутай реката, тя си тече сама” определено е подходяща за раждането.

Ако това бебе се остави плавно и без напъни да излезе,няма ли опасност да се задуши преминавайки бавничко през родовият канал. newsm78


Аз не деля децата на умни и не.Много съм далече от тази мисъл,а и аз лично смятам че всяко дете си има интелект и глъпави хора няма.Аз също храня детето си с АМ,такаче съм много даличе от тези мисли.Но защо тогава така се изразяват спезиалистите по този въпрос и то в такова медийно предаване. #2gunfire

# 53
  • Мнения: 114
Ами защото бързат да идат на кафенце предполагам.Моя екип(секцио)толкова бързаше да отиде(не знам къде),че започнаха да ме режат още преди да ме хване упойката.Ами не им се работи на хората,гледат да претупат на две,на три и да ходят да си почиват. Sad

# 54
  • Мнения: X

В ползването на информация няма абсолютно нищо лошо, нито е лошо да се информираш предварително за това, което ти предстои, ................................. Естествено, стига пациентът също да е наясно със статуса си на немедик - т.е. че информацията, която е получил, е полезна, но вероятно след разговора му с лекаря ще има някои разлики в терапията и поведението, тъй като лекарят е този, който преценява индивидуалния подход. Ако човек тръгне напред с рогата и с идеята, че докторът срещу него е идиот, който нищо не знае, няма да се получи нищо и това ще е отново във вреда на същия този пациент.

Това е истината. Хубаво, дори задължително е, човек да има информацията, но нека все пак това не ни дава правото да мислим, че знаем повече от лекаря, защото сме прочели нещо еди къде си.

# 55
  • София
  • Мнения: 17 596
Хм, и от къде го измисли това? Виждала съм как раждат котки и кучета. Позна какво правят първи? Прегризват пъпната връв, облизват животинчето и изяждат плацентата.

# 56
  • Мнения: 1 536
В онзи точно момент едва ли бих дръзнала да давам акъл на докторите,какво да правят.
Не бях чувала ,че е добре да не се реже веднага пъпната връв.При мен я отрязаха  няколко секунди след като изплака бебето.Раждала съм в Гърция

# 57
  • Варна
  • Мнения: 3 249
Хм, и от къде го измисли това? Виждала съм как раждат котки и кучета. Позна какво правят първи? Прегризват пъпната връв, облизват животинчето и изяждат плацентата.

Прегризват пъпната връв още преди да се е родила плацентата ли?  Shocked

# 58
  • София
  • Мнения: 1 056
teti7, благодаря за темата, и мен ме интересуваше тоя въпрос.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Гледах в един от епизодите на "Такъв е живота-Шейново" и там лекарката (не помня името и), при едно от ражданията, нареди на колегите си да отрежат пъпната връв след като спре да пулсира  Peace . Значи там има такава практика. Друг е въпроса при всяко раждане ли е така или беше само за филма  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт