Малко правна помощ, ако обичате

  • 5 908
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
Уф. Благодаря, но все пак изобщо нищо не ми светна  Tired

Авторката не пита ли за Декларация по чл. 54, ал. 1 от ЗМДТ за притежаване на лек автомобил?

Честно казано, не знам  Thinking

Това, че този автомобил е купен от съпруга по време на брака, не означава автоматично, че не е негова лична вещ, особено, ако е купен във връзка с обстоятелството, че съпругът е инвалид.
Важно е и как и с какви средства го е придобил.
Казах, че не съм специалист в тази материя, специално ще направя справка, защото въпросът ме интересува и лично.

Направо съм объркана. Такова е мнението и на мъжа ми- това, че двамата сме женени, не означава, че колата не може да е лично негова вещ  Crazy Как с какви средства я е предобил  newsm78 Като се има предвид, че само той работи в семейството, е ясно с какви  Tired

Холограма, моля те, ако и когато направиш консултация по въпроса, осветли ме  Praynig

# 16
  • Мнения: 541
Това, че само той работи в семейството не означава , че това което е придобито по време на брака е само негова собственост, защото само той внася парите у дома.
Счита се, че жената която си стои у дома и гледа децата и се грижи за всичко в къщата, също има принос и това е нейния принос, затова и имуществото придобито по време на брака е СИО/семейна имуществена собсотвеност/.
Евентуално ако се докаже, че съпругът има лични следства придобити преди брака и те са използвани за закупуването на автомобила то тогава се счтита, че това е изцяло негова собственост. Но това е хипотеза за доказване в съда при един евенуален развод. Незнам как данъчните ще се отнесат към въпроса да им доказвате, че средствата за закупуването на колата са само на съпруга, и то придобити преди брака.

# 17
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
Това, че само той работи в семейството не означава , че това което е придобито по време на брака е само негова собственост, защото само той внася парите у дома.
Счита се, че жената която си стои у дома и гледа децата и се грижи за всичко в къщата, също има принос и това е нейния принос, затова и имуществото придобито по време на брака е СИО/семейна имуществена собсотвеност/.
Евентуално ако се докаже, че съпругът има лични следства придобити преди брака и те са използвани за закупуването на автомобила то тогава се счтита, че това е изцяло негова собственост. Но това е хипотеза за доказване в съда при един евенуален развод. Незнам как данъчните ще се отнесат към въпроса да им доказвате, че средствата за закупуването на колата са само на съпруга, и то придобити преди брака.

А, ще се разправям в съда  Stop Не съм изперкала толкова, просто ми стана интересно защо ни накараха така да попълним декларацията.

# 18
  • Мнения: 335
Декларациите са за деклариране, а не за доказване.

Който декларира, носи отговорност, ако някой друг после реши да доказва, че нещата не са така (и го докаже наистина).

Тарталета, ако мъжът ти е подал декларацията, ако той я е подписал и в нея пише, че колата е 1/2 твоя, поне имаш гаранция, че в по-късен период (хипотетично, де) ще му е трудно да твърди обратното  Wink.
Иначе лични вещи, придобити по време на брака, могат да бъдат много неща, не само изброените вече.
Това не означава, че те, само поради този факт, са "неприкосновени" за другия съпруг при развод (например). Просто това е съвсем отделна тема от въпроса с декларацията.

ПП И справката ще е правя с един главен счети, засега - не с друг.

# 19
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
Тарталета, ако мъжът ти е подал декларацията, ако той я е подписал и в нея пише, че колата е 1/2 твоя, поне имаш гаранция, че в по-късен период (хипотетично, де) ще му е трудно да твърди обратното  Wink.

Хихи, аз затова казвам, че цялата ми питанка е просто от интерес  Laughing

# 20
  • При семейството си
  • Мнения: 6 593
http://lex.bg/bulletin/?isu=195&tp=sf&id=117


Nyamam kirilizaciya v momenta,zatova taka...

Последна редакция: чт, 20 мар 2008, 19:29 от Тя^Той

# 21
  • Мнения: 419
И аз днес регистрирах в данъчна служба колата ми, която по документи се води на името на съпруга ми. Обаче мен не ме вписаха като собственик, нито искаха мои данни  newsm78.
Тарталета, с твое позволение, бих искала да попитам знаещите, как става прехвърлянето на собственост между съпрузи. Съпругът ми си има автомобил, но при закупуването на моя нямах възможност да присъствам, затова е и на негово име. Нямам намерение да се развеждам, или да деля имущество, просто искам моята кола и по документи да си е моя  Thinking.

# 22
  • на село
  • Мнения: 3 927
Добре де, ясно че всичко придобито след брака е на двамата съпрузи,
но да кажа как стои въпросът с моята кола  Simple Smile.

Колата  се води на свекърва ми, която е инвалид / както е случая с Тарталета/,
но свекър ми не плаща  данък за негова част, всъщност не плащаме никакъв данък.

# 23
  • Мнения: 331
Добре де, ясно че всичко придобито след брака е на двамата съпрузи,
но да кажа как стои въпросът с моята кола  Simple Smile.

Колата  се води на свекърва ми, която е инвалид / както е случая с Тарталета/,
но свекър ми не плаща  данък за негова част, всъщност не плащаме никакъв данък.


Нели, не разбрах - и талонът ли се води на свекърва ти? Щото нали знаеш - голямо обясняване ще падне, ако се окаже, че караш чужда кола... Или имаш пълномощно?

А относно данъците - Пу, пу, да не те прочете някой случайно попаднал тук орган...  Mr. Green

# 24
  • на село
  • Мнения: 3 927
С пълномощно е.

Хи, хи, това за данъците както съм го написала  е излязло, че никакви данъци не плащам,
а аз имах предвид само за колата и то тази, която аз карам, другото си го плащам  Grinning.

Целият келепир от това, че се води на инвалид е данъка и винетката.
Но свекърва ми е първа група, да не би и това да има значение - не знам.

# 25
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
Нели, не разбрах - и талонът ли се води на свекърва ти? Щото нали знаеш - голямо обясняване ще падне, ако се окаже, че караш чужда кола... Или имаш пълномощно?

Е, добре, де. Аз като карам колата, която е на името на мъжа ми( талонът също е на негово име), без пълномощно какво?! Нарушавам закони ли?!

И аз днес регистрирах в данъчна служба колата ми, която по документи се води на името на съпруга ми. Обаче мен не ме вписаха като собственик, нито искаха мои данни  newsm78.

Ето. Това ме навежда на мисълта, че май ще ми трябва консултация с адвокат  Thinking Не обичам да ме прецакват  Crossing Arms

# 26
  • у дома
  • Мнения: 965
Тарталета не си прецакана, в смисъл да ти е събран данък, който не се дължи, но си прецакана на практика от държавата. Данъчния служител си е свършил добре работата - колата е придобита по време на брака, възмездно, което респективно ви прави съсобственици - теб и съпруга ти. Няма значение дали сте писали в договора само него собственик. Данък върху МПС-то се дължи от двамата, но тъй като той е освободен от такъв, ти - не си! Затова го дължиш!
Не си давай парите по адвокати Peace

# 27
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
Тарталета не си прецакана, в смисъл да ти е събран данък, който не се дължи, но си прецакана на практика от държавата. Данъчния служител си е свършил добре работата - колата е придобита по време на брака, възмездно, което респективно ви прави съсобственици - теб и съпруга ти. Няма значение дали сте писали в договора само него собственик. Данък върху МПС-то се дължи от двамата, но тъй като той е освободен от такъв, ти - не си! Затова го дължиш!
Не си давай парите по адвокати Peace

А, не. Пари няма да давам. Имам позната, която може да ми даде консултация по въпроса  Peace Така е- яд ме е, че държавата винаги гледа да прецака някого  Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт