Няколко интересни предложения и от мен

  • 77 809
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 241
Кашкавалени крекери
(източник: видях рецептата в блога на една испанка, Bocados dulces y salados, тя пък я видяла в блога на една французойка, Autres délices, и ... нататък не знам откъде идва, но стигна и до нашия форум)

150 гр. масло (размекнато, но не разтопено)
100 гр. кашкавал (в оригинала е с грюйер, пише, че може и пармезан да се сложи, аз пък реших, че и нашенски кашкавал ще свърши работа, защото такъв имах в момента, но все пак любителите на по-пикантни вкусове могат на воля да импровизират с по-вонливички сирена, поотделно или смесено в рамките на стоте грама)
150 гр. брашно
вода

Омесете добре маслото с настъргания кашкавал и брашното, трябва да се получат трохи. Започнете да добавяте вода лъжица по лъжица и продължавайте да месите междувременно, докато се получи средно меко и гладко тесто. Моето тесто се получи с добавяне на 4 с.л. вода, но все пак си зависи от размера на лъжиците, колко добре са спазени количествата на другите продукти и т.н. Важното е да се получи тесто, с което после да може да се работи.
Сложете го в хладилника да се стегне поне за час и половина. Извадете го, разточете го не много тънко върху набрашнена повърхност и изрежете крекери с помощта на формички, аз ползвах сърчица и цветенца. Елхичките реших, че не са много сезонни. Simple Smile
Наредете ги на разстояние от около 1 см. в тава върху хартия за печене, може и на по-голямо разстояние, но те не се надуват много на ширина, а повече на височина, ако ме разбирате. Печете ги в предварително загрята на 180º фурна около 10 – 15 минути, трябва леко да се зачервят по типичния за кашкавалените изделия начин. Simple Smile




Това е, малко мазнички се получават, то няма и как иначе, при толкова масло и кашкавал, но са много крехки и вкусни. А най-големият им недостатък всъщност е, че мнооого бира пият. beer

# 31
  • Мнения: 2 241
Задушено свинско със сушени сливи
(източник: BBC Good Food)

600 гр. свинско месо (по-добре да не е мазно), нарязано на малки парчета
1 с.л. зехтин
бучка масло
(аз пак сложих малко зехтин)
1 гл. лук
1 с.л. брашно
2 ч.ч. бяло вино или розе
(аз сложих розе)
300 мл. пилешки бульон (не съм почитателка, сложих вода)
140 гр. сушени сливи (12 броя)
пресен магданоз (за сервиране)
сол, черен пипер на вкус

Загрейте зехтина в голям и дълбок тиган (или тенджера) и запържете месото, като го обръщате периодично, за да се зачерви добре от всички страни (десетина минути). Извадете месото в чиния, сложете в тигана малко масло (аз пак сложих зехтин) и запържете за кратко лука (докато омекне – 2-3 минути), наръсете го с брашното и върнете обратно месото и отделилите се сокове в тигана. Залейте с виното и бульона (водата), така че месото да е покрито, намалете температурата, покрийте с капак и оставете да къкри 45 минути. От време на време разбърквайте. Махнете костилките на сливите, нарежете ги на едро и ги добавете, ако е необходимо, долейте малко бульон или вода. Сложете подправки на вкус. Продължете готвенето без капак още около 45 минути или докато месото е съвсем омекнало.
При сервиране наръсете с пресен магданоз.




Месото стана наистина много крехко, в никакъв случай яденето не е сладко, а сливите е много трудно да бъдат идентифицирани Simple Smile, защото явно при готвенето губят от сладостта си.

# 32
  • Мнения: 2 241
Упадъчна шоколадова трюфел торта
(ако трябва да изкажа предположение защо така я е нарекъл авторът, decadent chocolate truffle torte, бих казала, че е в смисъл на греховна, греховно вкусна, разбира се)

Първо линк, защото има стъпка по стъпка в картинки:
http://www.bbcgoodfood.com/recipes/1357/decadent-chocolate-truffle-torte#



250 гр. натурален шоколад
2 с.л. мед
(в оригинала е golden syrup, но тук не се намира, медът в случая е приемлив заместител)
568 мл. пълномаслена течна сметана, аз сложих около 400 мл. готварска сметана Halta и 150 мл. сладкарска сметана Hopla
4 ч.л. разтворимо кафе
1 ч.л. канела
(аз не сложих, не че не обичам канела, но не в този вид десерт, замених я с какао)
какао за наръсване

Начупете шоколада на малки парчета, сложете го в подходящ съд, добавете меда и около една четвърт от сметаната. Поставете съда над (не в) друг съд с гореща вода на възможно най-ниска температура на котлона (аз ползвам малка метална купичка, върху която слагам малко по-голяма тенджерка), оставете шоколада да се топи бавно – 15-20 минути. Махнете съда с шоколада от водната баня, разбъркайте добре и оставете да изстине.
Докато чакате шоколада да се разтопи и изстине, подгответе формата като покриете дъното и стените й с ... аз ползвах алуминиево фолио, защото от стъпка 2 се вижда, че авторът използва нещо, което в България не съм виждала. Що се отнася до размера на формата, той никъде не се споменава, но от снимките съдя, че е с диаметър около 20 см. Тъй като нямам толкова малка откопчаваща се форма, ползвах малка форма за шарлота, къдрава, както се вижда на снимката.
Изсипете в купа останалата част от сметаната заедно с кафето и канелата (какаото в моя случай) и разбийте с миксер, докато се получи гъстота като в стъпка 3.  При разклащане течността трябва да се плиска като гъст млечен шейк, а при тръскане от бъркалката, следата в сметаната трябва да изчезва след 1-2 секунди (абе я по-добре вижте стъпка 3).
Излейте изстиналия шоколад в сметаната и с най-голямата метална лъжица, която имате, започнете да ги смесвате с описване на бавни осморки (стъпка 4). Не бързайте, бъркайте бавно, докато се получи гладка и пухкава смес, ще усетите и как започва да се сгъстява при бъркането. Изсипете я във формата и я загладете с лъжицата.
Сложете в хладилника и оставете да се стегне поне един час, но може да се наложи и повече. Аз лично я правих от вечерта за другия ден, така че поне около 12 часа седя в хладилника и си беше супер.
Обърнете тортата върху чиния и я поръсете обилно с какао. Сервирайте на тънки парчета.

Това е, обясненията са далеч по-сложни от изпълнението, което не е съвсем елементарно, но аз все пак реших да спазя дословно всички указания, не съм си позволила никакви волности (като например да разтопя шоколада в микровълновата, както често ми се случва Simple Smile), и резултатът не ме разочарова. На вид не е нищо особено (а и аз нямах време за полагане на усилия в тази насока), но на вкус .... не помня откога не бях получавала толкова похвали за кулинарно произведение. Дори не съм сигурна дали точно на вкуса се дължи успехът, по-скоро ми се струва, че е заради текстурата ... не знам мога ли да я опиша с думи, може би ако кадифето ставаше за ядене, щеше по този начин да гали небцето Crazy.




Да не забравя – може вместо кафе да се сложат 2 ч.л. фино настъргана портокалова кора. Или пък отгоре вместо с какао, да се наръси с начупени лешници. По-надолу в коментарите след рецептата се говори за добавяне на уиски, бейлис и т.н., т.е. с допълнителните вкусове може доста да се експериментира Peace.

Последна редакция: ср, 11 юни 2008, 12:57 от Котка

# 33
  • Мнения: 2 241
Ягодов мус
Източник не мога да посоча, защото като пуснах търсачката, ми излязоха десетки рецепти, свеждащи се до 3 варианта на правене с леки вариации в пропорциите: с ягоди и разбити белтъци, с ягоди и бита сметана или и с двете.

В крайна сметка направих мус с наличните ми продукти:

около 300 гр. ягоди
2 белтъка
щипка сол
50 гр. захар
50 мл. сладкарска сметана


Пасирайте ягодите.
Разбийте белтъците на сняг с щипка сол, добавете захарта и бийте още малко.
Разбийте и сметаната. Смесете я с пасираните ягоди. Внимателно добавете и белтъците, разбъркайте с не много енергични движения, за да не спаднат.
Разпределете муса в чаши и оставете в хладилника за час – два.
Украсата е по желание. Аз ползвах ягода, на която на мястото на дръжката съм сложила листенца мента.  Peace


# 34
  • Мнения: 2 241
Ягодово парфе 1
(импровизация Simple Smile)

около 300 гр. ягоди
200 гр. извара
200 гр. кисело мляко
пудра захар на вкус
(около 150 гр. при мен, слагах всъщност докато ми се стори добре на сладост)
1 ½ опаковки желатин от 7 гр. (разтворени общо в около 200 мл. вода)
червена сладкарска боя (не е задължителна, а и аз май попрекалих с нея Embarassed)

Ягодите се пасират.
Изварата и киселото мляко се разбиват добре с миксер, за да се получи гладка смес. Добавят се ягодите и пудра захар на вкус.
Желатинът се обработва според указанията на опаковката (в малко по-малко вода) и се разбърква с ягодовата смес. Аз реших, че цветът не ми харесва и сложих червена боя. Всичко се излива в подходяща форма (моята е с диаметър 20 см.) и се оставя няколко часа в хладилника да се стегне.
При сервиране се украсява по желание, в случая съм сложила цветни пръчици заради дечицата.

# 35
  • Мнения: 2 241
Ягодова шарлота
(идеята за оформлението е от Joy of Baking, но със съдържанието си позволих твърде много волности, така че не мога да кажа, че е същата рецепта)

ягоди
1 готов блат
захарен сироп / сок от компот за сиропиране
1 опаковка Paradise crème на д-р Йоткер с вкус на ягода
200 мл. прясно мляко
1 опаковка от 200 мл. сладкарска сметана

откопчаваща се форма с диаметър 26 см.


Блатът се слага на дъното на формата и се сиропира леко с течност по желание. По-едри и добре оформени ягоди се разрязват на две по дължина и се нареждат върху блата по ръба на формата с разрязаната част навън. По повърхността на блата също може да се сложат половинки или четвъртинки ягоди.
Paradise crème се разбива с миксер с 200 мл. прясно мляко до сгъстяване.
Сладкарската сметана също се разбива с миксер и се разбърква добре с Paradise crème. Получава се розов крем. Аз оставих 2-3 с.л. от бялата сметана за украса.
Кремът се разпределя върху блата, аз не съм го изравнявала, а точно обратното – направих го на вълни, като тук-там слагах и от бялата сметана.
Слага се в хладилник за няколко часа да се стегне. Формата се откопчава внимателно, но по принцип няма опасност ягодите да тръгнат да падат, ако шарлотата е престояла поне 2-3 часа в хладилник. 
При сервиране допълнително се украсява с ягоди. Peace


# 36
  • Мнения: 2 241
Ягодово парфе 2
(без захар, не че разните изкуствени подсладители са толкова за предпочитане, но в случая реших да е диетично Mr. Green)

600-700 гр. ягоди
500 мл. течна сметана (готварска)
– напоследък правя парфе с такава, а не със заквасена сметана, много по-нежно става като консистенция
3 опаковки желатин (от 7 гр.)
степче Ягода


Ягодите се пасират (оставят се една част по-хубавки за украса Simple Smile).
Сметаната се разбива с миксер до леко сгъстяване, добавят се около половината от пасираните ягоди и степче на вкус. Две опаковки желатин се разтварят по посочения начин (аз слагам по-малко вода – около 100 мл. общо) и се разбъркват със сметаната. Сместа се слага в откопчаваща се форма (моята е с диаметър 26 см.) и се оставя в хладилника поне един час да се постегне.
Останалата част от пасираните ягоди се смесва с малко степче на вкус и една опаковка (може и по-малко) желатин, разтворен в около 50 мл. вода.
Тази смес се излива върху вече желиралата се сметана, нареждат се цели или половинки ягоди по желание (аз слагам и от двете) и се оставя в хладилника за още 2 – 3 часа, докато стегне и желето.

# 37
  • Мнения: 2 241
Детокс салатата на Дагмар
(източник: BBC Good Food)

Много сполучлива салата, от няколко месеца я правя редовно

350 гр. червено зеле (нарязано)
3 моркова (настъргани)
2 ябълки (нарязани, аз ги настъргвам)
няколко репички (нарязани)
20 гр. магданоз (никога не съм го теглила, слагам на око)
3 с.л. печени орехи (в оригинал pine nuts)
1 с.л. тиквени семки
по 2 с.л. слънчогледови семки и ленено семе
сол


дресинг
2 ч.л. настърган джинджифил (корен)
1 ч.л. мед
2 с.л. лимонов сок
4 с.л. зехтин


Продуктите за салатата се смесват, слага се сол на вкус. Отделно се разбъркват добре и продуктите за соса и салатата се залива с него.

Аз първия път я правих точно с тези продукти, стана много добре, но после реших, че цвеклото също ще пасне на вкуса, така че след това съм правила салатата с готови смеси от по 400 гр., едната от червено зеле, бяло зеле и моркови, а другата от цвекло и моркови, като за един път слагам по половината от двете смеси. Мисля, че спокойно може да се направи и само с бяло зеле и моркови.
От друга страна, на мен добавките във вид на ядки и семена ми идват в повече, така че обикновено не слагам всички изброени (в случая на снимката съм сложила слънчогледови семки и смляно ленено семе). Надявам се по тази причина салата да не става по-малко детокс. Laughing
Никога не пропускам ябълките, те придават много приятен вкус.

Най-важното в тази салата е дресингът, гениален е просто, смятам да го пробвам и в други салати. Peace






# 38
  • Мнения: 2 241
Пирог с кайсии
(източник: Кулинарые рецепты от Сприкпиной Анастасии, ето и линк, защото има много добре показано стъпка по стъпка:http://www.say7.info/cook/recipe/536-Pirog-abrikosami.html)

500 гр. кайсии (пресни или от компот, аз имах пресни)
200 гр захар
1 ч.л. ванилена захар
250 гр. масло
(или маргарин, аз имах масло)
5 яйца
2 ч.л. бакпулвер
(или 1 ч.л. сода)
200 – 250 гр. брашно (аз сложих 250 гр.)
пудра захар за посипване (това е моя добавка)

Маслото се разбива със захарта и ванилената захар.
Жълтъците се отделят от белтъците и се разбъркват добре с горната смес.
Добавя се и брашното с бакпулвера и се забърква не много гъсто тесто.
Отделно се разбиват белтъците. Постепенно, лъжица по лъжица се добавят към тестото (бърка се не твърде енергично, за да не спаднат).
Намаслява се (аз посипах и с малко брашно отгоре) откопчаваща се форма (моята е с диаметър 26 см.), изсипва се половината от тестото. Върху него се нареждат половинките кайсии, покриват се с останалото тесто, заравнява се.
Пече се 45 – 50 минути в предварително загрята на 180º фурна.





Много пухкав и лек сладкиш се получи (въпреки количеството масло), приятно свеж заради пресните кайсии, с консервирани сигурно крайният ефект ще е по-сладък. Peace

# 39
  • Мнения: 2 241
Типови хлебчета с маслини
(източник: Meilleur du chef, с някои промени)

Тръгнах всъщност да правя хляба с домати и маслини на Умбра, но се оказа, че съм пропуснала една дребна подробност като моментна липса на домати Mr. Green, а и брашното ми не беше бяло, та по спешност издирих тази рецепта, резултатът от която много ни хареса Simple Smile

350 гр. пълнозърнесто брашно (моето беше типово)
15 гр. свежа мая (аз сложих 1 опаковка суха)
150 мл. хладка вода
½ ч.л. сол
2 с.л. зехтин

175 гр. черни маслини (моите бяха по-малко)

Смесете брашното, солта и маята. Добавете хладката вода и зехтина и омесете добре на гладко тесто (месене 8 минути, така пише, аз не съм засичала Simple Smile).
Махнете костилките и нарежете на ситно маслините, добавете ги към тестото и отново омесете, за да се разпределят равномерно.
Покрийте тестото с кърпа и оставете да втасва на топло около час и половина. Извадете тестото от купата и го оформете като продълговат хляб (аз предпочетох да направя няколко малки хлебчета). Оставете го да втасва отново за около час и половина (при мен и двете втасвания се оказаха наполовина по-кратки).
Намажете хляба с малко зехтин (аз предпочетох да поръся хлебчетата с малко от брашното) и изпечете за около 35-40 минути в предварително загрята на 220º фурна до получаване на златиста коричка (моите хлебчета станаха по-бързо).





Ако сте големи любители на маслините като мен, сервирайте с маслинова паста (в случая - готова) Peace.

# 40
  • Мнения: 2 241
Като сме започнали с хлебчетата, ето още едни, супер вкусни и ароматни:

Хлебчета с домати и босилек
(източник: Le Pétrin)

за 12 малки хлебчета
500 гр. брашно + още 50 – 100 гр. (аз сложих типово)
2 ч.л. сол
50 мл. зехтин
30 гр. прясна мая
(аз сложих едно и половина пакетчета суха)
300 мл. вода
2 – 3 домата
(не се казва изрично, но аз мисля, че е добре да е само месестата част, нарязана на дребно)
2 с.л. сушен босилек (аз сложих пресен, защото имах в момента)

Смесете в купа 500 гр. брашно със солта, направете кладенче и сложете маята в него (натрошете я, ако е прясна), добавете първо хладката вода, след това и зехтина и разбъркайте добре, за да се смесят продуктите. Преместете на набрашнена повърхност и месете до получаване на гладко тесто. Върнете го в купата, покрийте го и го оставете да втасва на топло около 1 час.
Извадете тестото от купата, добавете доматите и босилека и започнете да месите върху набрашнена повърхност. В този момент тестото става лепкаво и трябва да добавите още малко брашно, в оригиналната рецепта пише до 50 гр., но на мен ми се наложи да сложа около 100 гр., за да може все пак да се работи с тестото.
Оформете 12 малки хлебчета, сложете ги в тавичка с хартия за печене, покрийте ги и ги оставете да втасват още 1 час (при мен за около половин час бяха готови).
Преди печене ги поръсете с малко брашно, направете им разрези по желание и ги сложете в предварително загрята на 200º фурна. Печете ги 20 – 25 минути или докато получат златиста коричка.




# 41
  • Мнения: 2 241
Два лесни летни десерта, леки откъм калории и приятно алкохолни Crazy

Мус с шампанско
(източник: BBC Good Food)

300 мл. течна сметана
4 с.л. пудра захар
(ако сметаната не е подсладена)
200 мл. шампанско

бисквитки или плодове за сервиране

Разбийте сметаната със захарта, добавете шампанското и продължете разбиването докато се получи лек мус. Разпределете в купички. Може да се консумира веднага, но след час-два в хладилника мусът става по-плътен.
Сервира се с някакви бисквити или плодове по желание.







Праскови във вино Кианти
(рецепта на Анна Мария Волпи от Italian Food)

4 добре узрели праскови
сокът от половин лимон
3 с.л. захар
бутилка червено вино
(в оригинала е Кианти, разбира се, но ако не намерите такова, можете да ползвате друго червено вино, стига да е по-младо и с подчертан плодов вкус) – на практика се изполва около ½ бутилка

Нарежете прасковите на осем парчета, поставете ги в купа, добавете лимоновия сок и захарта. Разбъркайте добре и оставете да се понакиснат 5-10 минути.
Залейте ги с виното (трябва да ги покрие) и сложете купата в хладилник за поне 8 часа, а най-добре ги оставете за следващия ден.
Сервирайте в индивидуални чинии или купички. 






Редактирам се, за да добавя още един десерт от същия тип:


Праскови с мед, вино и канела
(източник: Las Recetas de Mamá)

6 праскови
250 мл. бяло ароматно вино
125 мл. вода
125 мл. мед
2 пръчки канела
1 ч.л. течна ванилия


Прасковите се обелват, разделят се на половинки и се слагат в подходящ съд заедно с другите продукти. Варят се на слаб огън около 30 минути. Аз си признавам, че подходих съвсем мързеливо, сложих ги в голям порцеланов съд и ги сварих в микровълновата за 2 х 3 минути.
Сервират се добре изстудени, може със сладолед или друг крем.


Последна редакция: пт, 05 сеп 2008, 11:58 от Котка

# 42
  • Мнения: 2 241
Ябълков сладкиш с ром и ядки
(източник: Le Pétrin)

250 гр. брашно
200 гр. захар
(аз сложих от най-най-кафявата и затова ми е леко мургав сладкишът Simple Smile, но по рецепта си е с бяла)
3 яйца
100 мл. олио
3 с.л. ром
3 – 4 ябълки
(в зависимост от размера, аз сложих 4 малки)
2 ч.л. бакпулвер
1 ч.л. ванилия
канела
(аз не сложих, реших, че ромът, ванилията и кафявата захар ще дадат достатъчно аромат)
50 гр. ядки (бадеми филирани или начупени, орехи, лешници)

Нарежете ябълките на не много малки кубчета, залейте ги с рома и 100 гр. захар, разбъркайте добре и ги оставете да се накиснат около 15 минути. След това добавете яйцата едно по едно, като след всяко разбърквате добре с лъжица. Сложете останалата захар, олиото, ванилията и канелата.
Добавете и пресятото брашно с бакпулвера, разбъркайте внимателно с лъжицата докато се смесят добре всички продукти, накрая сложете и половината от ядките.
Изсипете в намаслена и набрашнена тавичка (аз използвах кръгла форма с диаметър 26 см.), заравнете и поръсете с останалите ядки.
Печете около 1 час (при мен 50 минути) в преварително загрята на 150º фурна. Авторката съветва още от началото сладкишът да се пече покрит с алуминиево фолио, за да се получи конденз и да остане сочен. Така и направих, само в последните 10 минути махнах фолиото, за да се запече добре и отгоре.

Много ароматен, сочен и вкусен сладкиш! Grinning



# 43
  • Мнения: 2 241
Пълно меню с праскови (ако имате повече праскови, ако ви се експериментира и ако сте сигурни, че няма да ви изгонят от къщи барабар с прасковите Mr. Green)


Салата с праскови
(сборна)

Възможни са най-различни комбинации от продукти според различните рецепти, които гледах, в крайна сметка зависи от наличностите в хладилника. Ето моят вариант:

зелена салата (аз сложих смес от зелена салата, Айсберг и червена салата)
сирене (аз сложих козе, но може обикновено краве или синьо, но последното няма да се запича)
бекон (или шунка, филе)
ядки (аз сложих обелени и нарязани бадеми, но може и орехи, слънчогледови семки)
2 -3 праскови
дресинг от 2 с.л. зехтин, 1 с.л. балсамико и ½ ч.л. сол (или количества на вкус)

Грил-тиганът се намазва с малко зехтин, загрява се добре и се запичат за кратко сиренето, беконът и нарязаните на четвъртинки или осминки праскови. Зелената салата се слага в индивидуални или обща чиния и върху нея се разпределят запечените продукти, поръсва се ядките.
Отделно се смесват добре продуктите за дресинга и се залива салатата.







Свинско с праскови
(източник: Recettes du Québec)

4 свински пържоли
2 праскови
8 гвоздейчета карамфил


За соса
65 мл. чили сос
85 мл. лимонов сок
85 мл. вода
1 ч.л. сос Уорчестър
2 с.л. кафява захар
1 с.л. горчица
1 с.л. нарязан лук
сол на вкус


Аз малко промених пропорциите на соса, сложих повече вода за сметка на лимоновия сок, защото реших, че ще стане твърде кисело. Сложих и доста повече лук.

Пържолките се запичат на сух тиган от двете страни за няколко минути, след което се нареждат в тавичка за печене. Смесват се продуктите за соса и се залива месото. Пече се в предварително загрята на 180º фурна около 45 минути (или повече, зависи от дебелината на пържолите, аз ги пекох около 1 час), междувременно поне 1 път се обръщат.
Прасковите се разрязват на половинки и на всяка половинка се забождат по 2 гвоздейчета карамфил. Аз ги нарязах на четвъртинки с по едно карамфилче, пак ми излезе сметката. Нареждат се прасковите при пържолите и се пекат още 15 – 20 минути. Ако се наложи се долива още малко вода.
Пържолите се сервират заляти със соса и с прасковите отстрани. Консервативно настроените могат и да не ядат прасковите, те вече са си пуснали ароматите при печенето Simple Smile.







За десерти, разбира се, има безброй варианти, малко по-горе съм дала 2 рецепти за праскови с вино. Ето тук още две малко по-съществени, за да не заслабнем случайно Mr. Green:



Крамбъл с праскови
(източник: bakingsheet)

5 добре узрели праскови
½ ч.ч. брашно
½ ч.ч. овесени ядки
(аз сложих мюсли)
6 с.л. захар
щипка сол
½ ч.л. канела
½ ч.л. джинджифил
50 гр. масло
(студено)

Обелете и нарежете прасковите на по-големи или по-малки парчета, както предпочитате. Наредете ги в тавичка.
Смесете другите продукти в купа и накрая сложете студеното масло, нарязано на 6 или 8 парчета. Омесете с ръка като разтривате между пръстите си, за да се получат трохи. Посипете с тях прасковите.
Изпечете в предварително загрята на 200º фурна около 30 минути. Топингът трябва да покафенее (при мен както в повечето случаи е малко повече от стандартното Simple Smile), а прасковите да омекнат.
Оставете 20 – 30 минути да изстине преди да сервирате.







Флонярд с праскови

Вече уточнявахме терминологията, но пак да си кажем, флонярд (flognarde или flaugnarde) е десерт, типичен за областта Лимузен във Франция. Когато е с череши се казва клафути, а с всички останали плодове – флонярд. Има много рецепти с почти еднакви съотношения на продуктите, но аз докато се ровех попаднах на една за по-малка тавичка в един португалски форум, Forumreceitas, и направих нея)
 
4 праскови
2 яйца
50 гр. захар
50 гр. брашно
½ ч.л. ванилия
150 мл. прясно мляко
50 мл. течна сметана
50 гр. масло


Количеството е за малка тавичка, аз използвах кръгла с диаметър 20 см.

Нарежете прасковите на осем парчета и ги наредете в намаслена тавичка. Разбийте добре яйцата със захарта, добавете и останалите продукти по реда на изброяване. С получената смес залейте прасковите.
Печете в предварително загрята на 170º фурна около 45 минути.

Уви, флонярдата се оказа не много фотогенична, както и да я въртях, все не излизаше добре на снимка. А и не дочака другия ден, за да я снимам на дневна светлина. Но мога да гарантирам, че е страшно вкусна, получава се нещо като крем-карамел с праскови.  Peace



# 44
  • Мнения: 2 241
Ябълкова тарта с извара
(източник: Joy of Baking)

за основата
140 гр. брашно
35 гр. захар
113 гр. масло
(студено, на малки парченца)

за пълнежа
227 гр. извара (или друг вид кремообразно сирене)
50 гр. захар
1 яйце
½ течна ванилия

от себе си добавих 1 шепа стафиди, предварително накиснати в малко вода

за отгоре
3 – 4 големи ябълки
50 гр. захар
½ ч.л. канела
35 гр. бадеми
(филирани или начупени, може и други ядки)

Смесете на сухо брашното и захарта, добавете маслото и омесете кратко, колкото маслото да даде спойка. Разстелете по дъното и малко по ръба на кръгла, не много голяма тавичка (20 – 22 см.). Сложете в хладилника докато приготвяте пълнежа.
Разбийте с пасатор или в кухненски робот изварата със захарта, яйцето и ванилията, трябва да се получи гладка смес. След разбиването аз добавих и отцедените стафиди. Разстелете сместа върху основата.
Нарежете обелените ябълки на резенчета, разбъркайте ги със захарта и канелата и ги разпределете равномерно върху пълнежа. Най-отгоре поръсете с бадемите.
Печете първо на 230º за около 10 минути, след това намалете градусите до 200 и печете още 25 – 30 минути. Основата трябва да е покафеняла и добре изпечена, пълнежът да е стегнат, а ябълките – омекнали. Комбинацията е много приятна.





Много лесен сладкиш, а е от тези, които изглеждат сякаш си положил неимоверен труд. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт