Възможно ли е при двама родители с Rh+ детето да е с Rh-???

  • 3 540
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 272
Възможно е. И двамата ми родители са А+. Единият ми дядо е 0+, а другият А -. Аз съм 0 -.

# 16
  • Мнения: 984
spored men triabva da povtorite izsledvaneto. Pri dva minusa ne moje da stane +. Tuk ima niakakva greshka.
въпроса е при два +, а не при два -

# 17
  • Мнения: 30
абсолютно е вазможно,не се притеснявай.свързано е с гените,както ти сочат по-горе
Точно когато се дължи на доминантен ген е възможно.
Доминантният ген се проявява винаги, когато присъства. Наследяваме двойка гени, по един от всеки родител.
Възможностите са следните:
1.++ : човек има RH+
2.+-  : човек отново има RH+ (от двата гена се изявява доминантният +, но отрицателният присъства и може да се предаде на поколението)
3.-- : човек има RH-

Ако и двамата родители са с комбинация +-, то и двамата са с положително RH, защото се е изявил доминантният ген. Детето взема по един ген от всеки родител. Възможностите са описани по-горе, виж трета възможност, която се получава статистически с 25% вероятност.
Т.е, напълно е възможно. Лично аз съм такъв случай. Сестра ми е с RH+

Както е видно от горното при комбинация -- с -- (двама родители с RH-) единственият възможен резултат е --.

# 18
  • Мнения: 377
И моите родители и сестра ми са О + , а аз съм О-(за баби и дядовци незнам какви групи са били , но леля ми е О- и тя , а двете и деца са положителна).

# 19
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Да, възможно е, не се притеснявайте.
Резус -отрицателен се предава скрито, защото е рецесивен, и като дойде от страна на двамата родители, се проявява.

# 20
  • Мнения: 1 144
Не е възможно. RH-позитивният ген (RH+) е доминантен. Не може при двама родители с RH+ детето да е с  RH-.

Точно защото е доминантен, е възможно. Ако и двамата родители имат по един рецесивен -, може да се прояви в детето. Като сините и кафявите очи. Родители с кафяви очи може да имат синеоко дете, но обратното е невъзможно

Общи условия

Активация на акаунт