Как е раждала вашата прабаба?

  • 5 238
  • 90
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 092
Интересна тема .
Записвам се да я следя .Моята прабаба за щастие е жива , родена е около 1910 и тя не знае точно  newsm78 и си е една жива история .
Тя не е имала дечица , осиновила  е дядо ми , но пък е живяла в къща с още 3 етърви , който са раждали , така че ще я разпитам.
Питала съм я какво ли не , но за това не съм .
Толкова е жалко че няма да мога  съвсем  скоро да я видя ... Sad
Баба е родила татко у дома .Имали са лекар съсед обаче ,който е помогнал за раждането .
Иначе и аз знам за раждане по нивите , за носенето на децата на гръб и за връзването на люлките  по дърветата на сянка докато родителите им работят.
Тежки времена са били ...определено .

# 16
  • Мнения: 6 274
Едната ми прабаба е родила и двете си деца в болница . А другата , която е родила 10 ( ! ) деца  ooooh! (две са били близначета , но са починали) ги е родила всичките в къщи . Не е искала лекари . Не знам защо .  Thinking

# 17
  • Мнения: 9 973
 Rolling Eyesняма как да разбера

# 18
  • София
  • Мнения: 3 249
Нямам идея, а и май вече нямам кого да питам. Но темата ми е интересна и се записвам да следя.

Знам, че навремето прабаба ми е настоявала майка ми да не ме захранва рано и да ме кърми до годинката или до първото зъбче, което ми е избило на 11 навършени месеца. Но майка ми не я е послушала Whistling

За люлките на нивата - имам една книга със статии, писани в Natinal Geographic за България през годините. Там има снимка на бебе в люлка, пригодена от няколко пръчки, дрехи и парцали директно на полето. Люлката е леко под ъгъл, за да е детето на сянка. Жалко че нямам скенер да ви я сканирам снимката в момента.

И все пак ми се струва нереално жената да роди и да си продължи работата, както някой написа. Някак ... невъзможно ми се струва. Ама знае ли човек. Thinking

Последна редакция: пт, 21 мар 2008, 13:58 от Ним

# 19
  • Мнения: 8 229
За прабабите не знам. Известно ми е обаче, че дядо ми е закарал с каруцата направо от нивата баба ми до болницата в града за да роди баща ми.
Иначе една наша възрастна съседка (около 65-70 годишна) ни е разказвала историята на своето раждане. Тя има близнак. Родили се в едно забутано село през февруари в някакъв зверски студ. Понеже са близнаци са били недоносени и много малки. Баща им казал, че в тези виелици няма как да отиде до града и да ги запише. Решил да свърши това като се постопли времето, пък и не се знаело дали ще оцелее някое от тях. Само че без кувьози и медицински грижи и двете бебета оживели. Интересно е, че в актовете за раждане на двамата, рожденните им дати се различават с десетина дена. Ама такива са били времената.

# 20
  • Мнения: 625
Моята баба е родила 4-тири деца  в къщи.Помагал е единствено дядо ми и то само при изгонването на плода.Не е трябвало никой да разбира,че ражда,дори и по-големите деца,когато вече е имало такива.Всичките и деца са родени живи и здрави(само да подчертая ,че тя е много дребничка и слаба) и не е издала и звук докато е раждала.Когато бях бременна за първи път тя ми каза:недей да викаш и охкаш,когато раждаш,щом аз съм могла и ти можеш.За жалост днес е нейното погребение,а аз не мога да отида да я изпратя.Другата ми баба е раждала в болница.

# 21
  • Мнения: 959
Интересна и по различна тема.  Peace

Не знам прабабите ми как са раждали!? Починали са много преди да се родя. Но знам баба ми/която също е покойница/ как е родила леля ми и майка ми.

Моята баба до последно отричаше всякакъв вид медицинска помощ. Същата е била и като млада.
Родила е леля ми при козите  Laughing
Майка ми е родена в къщата  в която са живяли. Помагали са жени който със сигурност не са имали медицинско образувание. Simple Smile

Другата ми баба е раждала в болница.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 348
Ще бъда с по-дълъг пост, но пиша за 2 баби  Peace

Пра-баба ми усетила вечерта, че ще ражда и за да не безпокои старите  #Crazy вместо да остане на топло при печката, отишла в някаква барака. Бил кучи студ и малко след раждането, мъжът и отишъл да извика другите деца да се сбогуват с майка си...

Баба ми (дъщерята на починалата при раждане пра-баба)е раждала пред огнището. Бабували са и комшийките. Тя много  викала, докато раждала и малкото братче на дядо ми изтичал на полето при дядо ми и казал "Кака Нада много вика". А невежият ми дядо "Какво толкова има да вика? Нали е колкото агне това дете"  #Crazy
 Баба ми постоянно е казвала, че не иска да има дъщери и внучки, за да не изпитват болката на раждането.

# 23
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
И моята вкъщи  Rolling Eyes

# 24
  • София
  • Мнения: 39 764
Баба ми е раждала в болница, все пак е раждала 52ра и 60та. Прабабите ми обаче са раждали по нивите или у дома. Сестрата на прабаба ми доста ми е разказвала. Как са раждали по нивите едно време. И за проблемите по време на цикъл.

# 25
  • Мнения: 5 940
Прабаба ми е раждала вкъщи, помагала й е баба, обучена за това.

# 26
  • Мнения: 129
Не знам за прабабите, а бабите не съм ги питала, но ще взема да го направя Simple Smile
Темата е много интересна! Особено като прочетох за тези случаи на недоносени, които са оцелели.

# 27
  • София
  • Мнения: 10 328
Днес се навършват четири години от смъртта на баба ми. Темата ме натъжи. Не съм се и сещала да я питам как е родила трите си деца. А имах толкова време, тя ме отгледа. Липсвате ми, бабо и дядо!

# 28
  • Мнения: 4 753
Едната ми баба знам как е раждала, но за нейната майка не знам.... ще взема да я питам дали тя знае нещо  Thinking

# 29
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Прабаби не съм заварила, така че не знам - вкъщи са си раждали, това е сигурно, а ако се сетя, ще питам баба ми за подробности. За живата ми баба знам - раждала е в здравната служба на село, само с акушерка, доктор не е имало. Майка ми не е искала да суче първоначално и са я дали за един ден на опитна кърмачка в селото, която я научила и я върнала на баба ми Laughing
Другата ми баба беше много възрастна (родена 1901г - почина на 90г, аз бях на 15г тогава) и със сигурност знам, че някои от 8-те й деца са родени вкъщи - оцелели са 5, едно е починало при раждане, друго е било недоносено (паднала от стълба, когато била напреднало бременна) и също е починало май още при раждането, а третото е умряло от коклюш на 6г, баща ми го помни. Чичо ми (третото й дете) се е родил над 5кг Laughing, всичките са нормално раждани Grinning Трябва да питам баща ми къде е раждала, той със сигурност знае.

Общи условия

Активация на акаунт