Отговори
# 210
  • Мнения: 13
Здравейте мамчета!
От вчерашният ми поход, така ме боли кръста, че едва сега успях да се надигна от леглото  Sad .
Зори днес съм на преглед при Колева и непременно ще и предам поздрави от вас. Надвявам се да получа готини новини от нея. Стискай палци.
Били и аз ако до петък не съм родила ще ме предизвикват. Сестра ми го преноси нейния хубустник 8 дена, а на мен не ми се иска да я изпреваря по тази линия.
За темите: мамите, които са родили вече са мнозинство и ако имат желание да се местят в другият подфорум, да пуснат следващата темичка там. Ние сме си едни и същи можем да пишем където си искаме. Надявам се и ние да се включим "официално" там  Grinning .

# 211
  • София
  • Мнения: 3 123
сино стискам палци-дано да не се налага предизвикване и бебо да тръгне сам преди петък! Hug

# 212
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Зори, много благодаря. И на мен ми се струва, че при пълно легнало положение главата му е надолу и затова му слагам една сгъната пеленка.
КикиНики, погачата е и моят кошмар... като се замисля, само възрастни жени ще има, свеки + сестрите на мъжът ми, а те са над 45, майка и леля ми, та се чудя дали да каня приятелки... то  атмосферата ще е малко неприятна... абе традиции...

# 213
  • Мнения: 48
Някой може ли да ми каже какво и кога точно се погача? Каква е традицията? Но ми трябва всичко стъпка по стъпка, защото на такова нещо не съм присъствала и нямам идея как се процедира  Rolling Eyes

Преди малко говорих с Пепе - приели са я в болницата, но и нейния бебок не ще  и да чува да излиза. Ще я държат за наблюдение и ако не иска да тръгва само детето, ще и предизвикат и на нея раждането след седмица. Стискам палци всичко да е наред.

А между другото, към кого да се обръщам ако родя? Диана, ти оставаш ли в отбора на вестителките?

# 214
Ехооооооо, здравейте милички!  Най-после имам достъп до комп Момичета, благодаря Ви от все сърце за хубавите пожелания!  Ние сме в момента в родния ми град и може би едва към края на април ще се приберем в Стара Загора, дотогава няма да мога да се включвам. С Криско сме си в къщи от 14.03, трябваше да ни изпишат по-рано, но бебчо разви жълтеничка на третия ден и трябваше да го лекуват /няма да разказвам какъв ужас изживях, но лошите спомени вече започват да избледняват  /. Бебчо е много послушен засега, изцяло сме на кърма. Май ни започват коликите, милото така се присвива и плачка-единственото ни спасение е "бръмченето" със сешоар Rolling EyesОбещавам, когато се прибера в Зарата, да пусна и снимчици на мъничкия ми бебок. Целувам Ви и не ме забравяйте еййй.    
П.С. Били, аз тъкмо те търсих сред родилите WinkНа бебчо явно му е добре в коремчето на мама Hug Стискам палци за леко раждане и скоро да ни зарадваш с хубава новина Peace

# 215
  • Мнения: 955
Момичета и аз искам да науча повече за тази погача.
Ние тук не сме правили с големия,само на 40 дена ходихме на църква.
Кога се прави ,защо се прави и т.н.
Благодаря.
Ние си направихме разходката.

# 216
  • София
  • Мнения: 982
Цитат на: Cveteelina в понеделник, 24 март 2008, 12:45
Дайте идея в какво да съхранявам изцедената кърма, нещо от типа на контейнерите на Авент?

И аз съм си купила от стерилните контейнери за урина. Няма никаква разлика. Единствения проблем, е че не се стерилизират и за това ги мия с вода и сапун преди да ги напълня Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile

Аз да се оплача каква некъдърна мама съм. Купих му на детенце Инфакол и днеска му изсипах цялата опаковка върху пелената докато му давах от пипетката. Направо ще се гръмна. Как може да съм толкова непохватна.

Аз за погачата знам само, че се канят гости - близки и приятелки само жени. Погачата се завива с кърпа и на нея се събират парички. Всички ти носят и подаръци. Въобще прави се за да се съберат пари и подаръци за бебчо. За бащите е по-интерсно. Тъй като мъже не се пускат в къщата, те ходят в близката кръчма да се почерпят далеч от жените и децата. И при мене вече почнаха споровете - няма да канниш тия ще каниш ония ама да не са много хора, ама може и на два пъти и т.н. Няма угодия
Чао за сега.
На неродилите мами пожелавам успех

# 217
  • Пловдив
  • Мнения: 1 278
Аз засега ще си трая, че съм разбрала от вас за тази традиция  Blush Дано и бабите не я знаят /пък и да я знаят, редно е родителите да решат/, че не ми се събират една камара хора при малко бебче Crazy Ние, който искаме, пак може да си го поканим да види бебчо, като поотрасне и мине сезона на гриповете...Предпочитам да ми е спокойно  Wink

# 218
  • Мнения: 48
И какво - едва ли не казвам на хората - елате да ви дам хляб и ми носете подаръци  newsm78 Малко ми се струва тъпо. Няма ли някакъв ред на нещата? Не се ли прави нещо специално с тази питка?!? С какво друго се посрещат гостите? Казва ли се нещо? Прави ли се нещо?

ПП Ето аз какво намерих http://spisania.rozali.com/ot-moeto-dete/p4397.html

# 219
  • Пловдив
  • Мнения: 1 278
Били, това със закърмването от всяка от присъстващите и плюенето в устичката на детенцето от стария обичай направо ме втрещи  Sick То да се чуди човек да се смее ли, да плаче ли  hahaha
Иначе сегашният описан ритуал звучи приемливо, но доста суеверно...

Джул дали не си прави компания с Пепе...Стискам палци и на двете!

# 220
  • Мнения: 48
Били, това със закърмването от всяка от присъстващите и плюенето в устичката на детенцето от стария обичай направо ме втрещи  Sick То да се чуди човек да се смее ли, да плаче ли  hahaha

На мен чак ми стана гнусно. Аз имам много развинтена фантазия и си представих как някакви бабки... Абе не е за разправяне какво си представих  Sick

# 221
  • Мнения: 318
Лориситка, браво за ината ти  Hug

И на мен погачата ми е голяма драма, ама ще я минем и нея  Whistling.

Билич, не е точно - елате да ви дам хляб Simple Smile Трябва трапезата ти да е отрупана със сладки неща - да е сладък живота на бебето. Задължително се пие и алкохол Simple Smile, ядки , мезета - абе изобилие да има  Simple Smile Така че - не се притеснявай - няма да ги прецакаш гостите  Grinning Wink  
Иначе реда е - две жени със живи родители застават над главите ви - на теб и детето. Те държат бялата кърпа над която разчупват питката (не трябва да е прекалено изрисувана пита) и на всяка жена се дава парче от питата, според някои традиции - първо се потапя в купичката с мед, която задължително си сложила на масата Simple Smile А да - двете жени трябва да имат по двама живи родители. С;лед като се разчупи питката всяка гостенка слага символична сума паричка в бялата кърпа (може и не - толкова символична Wink ). След това кърпата се завързва с парите вътре и се качва някаде високо в стаята - за да високи идеалите на детето и целите му Simple Smile
Пиете, хапвате, бебока след ритуала може да си го носиш да почива и на тръване всяка мацка къса конец от дрехата си и го оставя при бебс Simple Smile По принцип е прието погача да се прави на 40-ия ден от раждането (но не е задължително). Като преди сбирката майката трябва да е отишла на църква да и прочетат очистителна молитва след раждане - за здраве на бебето и пречистване на майката
Еми - това е в сбит вариант Simple Smile Много обяснително стана  Blush

И ние си направихме разходката...... ooooh! като ни заваля един дъжд...няма такова тичане с количка  hahaha

Млеее, чак сега видях, че Били си е пуснала линк да сме наясно как се прави погача - извинете ме  Embarassed

# 222
  • София
  • Мнения: 982
Били, виж какво още открих
    

   
Погачата се прави след като бебо навърши 40 дни. Канят се само жени и деца. Гостите се гощават само със сладки работи /вкл. питиетата/ Прави се погача /сладка/, която се поднася с мед. Гостите идват по светло и си тръгват по светло, като не трябва да изнасят нищо от къщата, за да не се отнеме нещо на бебето. Погачата се разчупва над бебето от две жени с двама живи родители и парче от нея се слага в кърпа. Там се слагат и парички от всички гости. Кърпата се вързва нито много стегнато нито много хлабаво, за да може детето нито де е разсипник, нито пък да е някой скъперник. Хвърля се на високо, за да има високи цели и идеали в живота. Ами това се сещам аз от нашата погача  Smile Поздрави!

Канят се само жени, ходи се рано, т.е. около обяд, например, за да си тръгнат по светло. Сервират се основно сладки неща. е, може да сложиш и нещо соленчико, но трябва д аса основно сладки. Въпросната питка, също е сладка.. разбирай обикновена питка, но със 1-2 супени лъжици захапр.. някои слагат и чаша. Трябва да има и мед! Гостите дават подаръци а и малко парички- да купат съня на бебето. Първоначално една кърпа се слага върху питката, там се слагат паричките- по традиция монети, но отдавна се слагат и банкноти, когато всички сложат-- кърпата се връзва- не мнвого стегнато, за да не е стиснато бебето, но не и много хлабаво - д ане е през пръсти! Не се развръзва, веднъж завързана! След това питката се чупи над друга кърпа над главата на майката и бебето. Чупи се от две жени с живи родители, а дреги две- съответно държат кърпата... дава се на майката ожт питката с мед, и всички гости трябва да си вземат - залче питка с мед. Тогва се дават и подаръците. Товна е, тръгват си по светло!
На 40тие ден се ходи в цървка и се чете "чиста молитва" тя е и з амайката и за бебето- д асе пречисти майката от раждането. Ако ти е четена такава молитва на 40тия ден - можеш д априсъстваш после на кръщенето, иначе майката не присъства обикновено! Това е, надявам се, че съм била полезна!

# 223
  • Мнения: 48

Млеее, чак сега видях, че Били си е пуснала линк да сме наясно как се прави погача - извинете ме  Embarassed


То така се получи, защото аз по - късно намерих тази информация и пуснах линка, но всяко нещо написано допълнително от вас е в помощ. Благодаря за отговорите  Hug Сега ще чакам бебето да се роди, после и погача ще правим  newsm47


Ех, а този надпис "Моля, подновете Вашата линийка" направо ме побърква вече

# 224
  • Мнения: 82
    Ние утре ще я правим питата-ще разкажа после как е миналало и снимки ще дам!Само че аз се направих на луда и поканих само приятелки,казах че така го знам ритуала и така ще го направя Mr. GreenСамо ме притеснява дали свеки няма да се самопокани,защото аз си спестих поканата.Знам че е гадно да не присъства на питата на детето,но тя сама си го направи.Пък и ще ми сдуха ситуацията,само мои приятелки и тя тук-някак няма да се получат добре нещата.
   Иначе вчера поканих на мъжа ми братовчетките,за да не се налага да идват утре(пък и те са на работа)-мина много тягостно,почти не си говорихме,нито питаха нещо за детето,нито ми честитиха,ние не сме се виждали откакто бях бременна-толкова ги е настроила "кралицата на злото",че чак децата не искаха да си говорят с мен!

Общи условия

Активация на акаунт