Как да научим нашите деца да четат и пишат на български?!

  • 73 923
  • 383
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 783
Как мислите дали е по уда4но да се се запо4не с 4етенето и писането на един език, а след това да се добави и другия (бг). Или Пък и двата успоредно?
Мисълта ми е, 4е ако едно дте ходи на у4илиЩе, ползвайки един език, въвеждането на 4ужда азбука веднага Ще го затрудни и обърка или пък Ще го стимулира да приеме и двете като еднакво интересни. И в този смисъл, в дългосро4ен план да ползва и двете азбуки без проблем...

аз все си мисля, че едновременното учене ще го стимулира, пък и чак толкова, ако започне да изостава в местния език, до 3 клас ще го навакса. но не съм го преживяла още това и не съм и специалист. няколко души тук споменаха, че трябвало да се започне, след като се научи местната азбука. ама те щом свикват да не объркват говоримите, защо да се бъркат, когато учат да пишат? не знам, ще го разуча и ще ви пиша.

Много ми е полезна информацията тук!  Peace Мери специално  мерси!

# 46
  • Мнения: 1 909
На мен ми се струва, че ако едно дете започне да учи местната азбука в училище, ще е много трудно едновременно с това да се опитва човек да въведе и българската. Не че ще е трудно на детето, ами на родителя Grinning В училище се учи по друг начин и конкуренцията е непосилна - поне на мен така ми се струва, че ще е по-добре или преди това, или по-късно, когато детето вече няма проблеми с другата азбука.

Мери, училището в София, за което казах, че правят курсове по български през лятото, е 17-то, "Дамян Груев", намира се в Красна поляна до вагон-ресторанта. Директорката е много динамична и предполагам, че ако има достатъчно желаещи, биха могли да направят курсовете и по-дълги, за една седмица например, че дори и за две. Аз бих изпратила сина си на такъв "езиков курс" за поне една седмица.

Някой беше споменал, че учи децата си на български по учебник на ИЧС. Май имам един такъв, ще трябва да видя дали може да свърши работа, но сигурно е време и да се напише учебник по български специално за деца, живеещи в чужбина? Rolling Eyes

# 47
  • Мнения: 994
м_е_р_и, а пък на моя му харесва да пише мейлите, та затова си мислех че някакъв тип блог също ще му хареса. Към чатове с български деца съм малко резервирана, защото наблюденията ми са че пишат страшно неграмотно. Не че моят е самото съвършенство, но все пак той не учи всеки ден български в училище. Знам че правопис се учи най-вече с много четене, но и моят се почесва за българските книжки. Единствените, които прочете бързо  бяха "Романи за деца" на Ерих Кестнер, но то е защото чете някои от тях на английски.  Гледам че сега се ориентира към книги за четене на български, на които знае вече сюжета. Имам и доста образователни книжки на български и тях ги рови - къде картинки гледа, къде чете, но поне нещо му влиза в главата.

А, още едно насърчаващо интереса към българското - гледане на български филми. Но не, на преведени анимационни - ами игрални - гледали са "Войната на таралежите", "Куче в чекмедже". А и някои френски филма със субтитри - големият успяваше да ги прочете!

Много харесват и руски филмчета, та покрай тях научиха някой и друг руски лаф.

А темата за книжките беше провокирана от тази - получих разни отговори, ще проверя лятото какво мога да намеря.

Само да имаше повече време!


Как мислите дали е по уда4но да се се запо4не с 4етенето и писането на един език, а след това да се добави и другия (бг). Или Пък и двата успоредно?
Мисълта ми е, 4е ако едно дте ходи на у4илиЩе, ползвайки един език, въвеждането на 4ужда азбука веднага Ще го затрудни и обърка или пък Ще го стимулира да приеме и двете като еднакво интересни. И в този смисъл, в дългосро4ен план да ползва и двете азбуки без проблем...

При моите едновремнния подход не работеше. Както вече казах единия бе първо кирилица, после латиница, а пък малкия обратно - латиница - кирилица. Това не означава, че се избягва объркването, но не мисля, че ако двете азбуки се учат едновременно ще е чак толкова стимулиращо. Но си зависи най-вече от детето.

# 48
  • Мнения: 994


Някой беше споменал, че учи децата си на български по учебник на ИЧС. Май имам един такъв, ще трябва да видя дали може да свърши работа, но сигурно е време и да се напише учебник по български специално за деца, живеещи в чужбина? Rolling Eyes

И на мен напоследък ми се върти тази идея в главата - към кого ли да се обърнем? newsm78

# 49
  • Мнения: 1 636
Аz мисля,че им е достатъчна ка6а в главата с една аzбука,zа да учи и втората едновременно. Виждам,че сега имат тук всичките деца проблем с b и d.Синът ми като чете и прочете с едната буква и види,че няма смисъл чете с другата.Но zнам,че това е и при другите.
За филмите мисля,че помага ученето на еzика.Малкият гледа сега ну пагади и като видя zаекът каzа "zаяц,zаяц",а като го питам как е Hase на БГ ми каzва zаек. Имаме анимационни,Пипи,Зоро, сам в къЩи и други на БГ.

# 50
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
dune, от 5 години обучението е задължително, но на 4 започват подготвителен клас, от 9ам до 3:30пм. Не мога да кажа, че е като училище, защото имат много повече междучасия и игри, но не е и градина, защото учат букви, цифри, имат домашни и книжки, които четат в къщи. По същия начин продължават в 1ви и втори клас, като накрая вече знаят събиране и изваждане, умножение с 2. Могат да четат по-елементарни книжки и да пишат малки преразкази и съчинения. Чак след като стигнат до този етап започва същинското училище, на 7 години. Няма как да се обясни или сравни с българската система на градини и училища, защото е доста по-различна.
Как мислите дали е по уда4но да се се запо4не с 4етенето и писането на един език, а след това да се добави и другия (бг). Или Пък и двата успоредно?
Както КТВ е казала, подходът е според детето. Синът нямаше проблем да различава двете азбуки, но първо се беше запознал с българската. Това че аз дадох заден с изучаването на писмения български, само ми изигра лоша шега. На 6 той вече четеше сам книжки на английски и пишеше разкази. Любими му бяха поредиците на The Magic Key и Horrid Henry, когато аз започнах да се опитвам да го уча по букварчето за първи клас. Голяма скука му беше. Лятото му взех учител и той ще, не ще, започна да чете. На учителката специално и обърнах внимание, че той вече може прилично да чете и пише, но на друг език и да не се спира прекалено дълго време на изписването на буквите, а да обърне внимание на сричките и думичките.
Някой беше споменал, че учи децата си на български по учебник на ИЧС. Май имам един такъв, ще трябва да видя дали може да свърши работа, но сигурно е време и да се напише учебник по български специално за деца, живеещи в чужбина? Rolling Eyes
И на мен напоследък ми се върти тази идея в главата - към кого ли да се обърнем? newsm78
И аз това си мислех, нито са за учебници като за чужденци, нито за учебници, като за българчета  Crazy

Чиколина, кашата винаги ще я има. Моят до ден днешен се бърка как се пише Я на български, винаги първо го изписва като R. Мъж ми днес ми написал какво да купя от магазина, кашкаваl. А аз съм имала случаи, когато вместо на кирилица си изписвам името на латиница  ooooh!  Crazy Всичко е въпрос на практика  Peace

# 51
  • Мнения: 994
Разбира се, че се бъркат, особено с тези еднакви букви, но с различни звуци.
Моят син близо 2 години писа S  и P наобратно, но учителките му не бяха притеснени. Казаха, че е абсолютно нормално и обикновено се поправят. Вече ги изписва нормално, спря да бърка и азбуките. Само му остана много рядко,  да чете Е  И.
Малката е с по-голяма каша в главата - но то е нормално, нали сега се учи да чете.

Истината е, че трябва време и постоянство.
Да ви кажа имам няколко приятелки неамериканки и много често обсъждаме тези проблеми. Много ми е приятно, че и те държат децата им да са грамотни на майчиния им език и споделяме тактики и практики. Но изводът е винаги един - трябва постоянство. Почти всички се занимават след училище и на родния език. Много им завиждам на японците - имат си супер училище, спонсорирано от министерството на образованието им. Абсолютно всички япончета всяка събота ходят там за по 4 часа.  Знам че тук таме има и български такива, но на нас са ни далеч.

# 52
  • Мнения: 11 314
Дюн, при нас подхода "първо местната азбука и четене, после българската" проработи добре.
Но си зависи от детето все пак. Може да се пробва към кой подход ще прояви търпение и интерес, пък после да върви напред.
Много е сложно и с ходенето на училище, защото им се бъркат главите. В немския например словореда е обратен и щерката говори на български понякога с немски словоред. Но като чете повече време или гледа детски филмчета на български, нещата се понаместват. Най-добре е след като е била на гости на баба си в България.

# 53
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Интересна тема.
Прави ми впе4атление,4е доста от мамите,които са се вклЮ4или са си поставили сериозни цели за постигане. Thinking
Аз съм доста по_скромна в стремежите се  Rolling Eyes
Голямата ми дъЩеря ми в момента е на 5 години.Допреди година,година и неЩо беШе много зле с говоримия български (mea culpa  Embarassed) и си мислех,4е никога няма да проговори. След една по_дълга ваканция в Бг 4удото стана и сега приказва.Е,има съвсееем леки4ък акцент и не говори като българските си връстници,но аз съм доволна.
Понеже в момента е на вълна писане и опити за 4етене на италиански си помислих заЩо да не опитам да вмъкна ей така между другото и българския. Възползвах се от един дълги4ък престой на баба ми тук ( тя е на4ална у4ителка в пенсия ),снабдихме се с буквар и запо4нахме.Нооооо.....не се полу4и. Confused Явно и е оЩе рано. Мисля да поиз4акам година оЩе и да пробвам отново. Ако стане стане,ако не,здраве да е. Много би ми било приятно да умее да пиШе и 4ете на български,но не ми е фикс идея.С историята и географията мисля да пробвам да я запозная по_нататък и на място пък ако тя реШи да задълбо4и Ще се радвам.
Пределно ми е ясно,4е трудно Ще бъде да я докараме до нивото на връстниците и в Бг,оЩе пове4е,4е за това се иска подход и много отделено време,с което аз за съжаление не разполагам. Confused

# 54
  • Мнения: 1 636
О Мери,и аz пи6а понякога,когато бърzам с латински букви.Майка ми го zабеляzа zа първи път. Но и рядко пи6а. ПЦ, а и тел. са на латиница. И моят понякога пи6е цифри и букви с огледалното им отражение.
Вечернице,и Мартин говори с раzбъркан словоред" Аz съм не бебе"  Laughing Има оЩе да учи.. Чудя се кога Ще се научи,че се каzва"аz не мога",а не "аz не можамClose А понякой път говори zа себе си в женски род  Rolling Eyes

# 55
  • Мнения: 85
много се радвам, че толкова много мами са загрижени децата им да четат и пишат на български, аз си мислех, че съм единствената, която тормози детето си  Joy
Иска ми се да има наблизо едно българско съботно- неделно училище, така нещата стават по-организирани, а и ще му е по-интересно,  но поради липса на такова мисля да вземем през лятото някоя начална учителка, защото той знае само да чете и пише, но не на ниво 5-ти клас, за съжаление  ooooh!

# 56
  • Мнения: 907
Да ви кажа какво ние смятаме. Ты като големите деца са по-заети (става въпрос за 9-10год.) и вече не ходят на бг у-ще, решихме да въведем нова форма на обучение. Те са ходили примерно 2-3г. обаче 1 ден в седмицата и знаят горе долу да четат и пишат. Синът ми напр. преписва без грешка ръкописно, като пише сам едва му се разбира. Чете също, прочел е няколко книжки на бг, последната беше 101 далматинци. Неща, които са му много интересни.
Та новата форма се състои в това учителката да изпраща по емаил лист със задачи - граматични, текст за четене с въпроси и разни интересни неща, примерно кръстословица (за обогатяване на речника), а веднъж месечно да ги събираме за по 2-3h. Тогава ще задават въпроси, ще разиграват сценки, граматика, всеки може да разкаже нещо, което е имала за домашно и така. Мисля че тази форма ще привлече пак по-големите деца, които се разпръснаха. Та не може ли да си направите такова виртуално у-ще, измислете си ... Аз правя сега една online игра - географска. Ще качвам и нещата, които правим през годината малко по малко на сайта ни. Става въпрос за другата учебна година. Вижте и ребуса на сайта на Агенцията за бг в чужбина. Аз също си събрах разни образователни линкове - малко са, но ще пусна.
Синът ми започна да ходи на бг у-ще доста преди немското, но като започна с немския изведнъж прописа и на бг ръкописно Simple Smile.

# 57
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Прави ми впечатление, че някои дечица са започнали от рано с писането и четенето - от 3-4 год. възраст.  Аз си мисля, че ранното обучение има и недостатъци, но и предимства. Предимството е пробуждането на интерес и поставянето на добра основа за бъдещето, по-зряло учене  Peace За съжаление, все още не мога да споделя опит в тази тема, но имам някакви базисни познания по детска психология и реших, че мога да бъда полезна с идея  Blush
 Wink

Не случайно е определена възрастта 6 год. за започване на училище  Simple Smile Тогава вниманието на детето е по-устойчиво в сравнение с по-ранните възрастови групи, и развива фина моторика, необходима му за изписването на букви.

За това ученето на буквите трябва да е съобразено с възрастта. Примерно, ако детето е на 4 год., може да изпринтите печатните букви (в достатъчно голям размер) и да съберете картинки на предмети, които детето знае да назовава на български. Започва се едно изрязване на букви и картинки, лепене в една красива тетрадка - а в следващ етап (примерно, ако тетрадката е с редове) и опити за писане и повтаряне.

Ученето действително е по-лесно с конкретни понятия (банан, къща), за да не се получават смешни ситуации като с октопода и хорото в разказа на  м_е_р_и  Grinning, но, предвид това, че се учи втори език, е важно и думичките да са познати на детето, за да може по-бързо да направи връзката между буква и дума.  Wink Речникът на децата ще се обогатява непрекъснато и в бъдеще, а е важно да се наслаждават от обучението, да го приемат като игра...

Успехите, за които разказвате, дори и тези, които изглеждат малки на пръв поглед, са похвални!   bouquet

# 58
  • Мнения: 977
В допълнение към въпроса от темата ще добавя следното:

"...като дори собствената ни държава се отказва от него /българският език/"


Позволявам си тук да цитирам една съседма тема в която се коментира поредната "гениална" мисъл на управниците ни:

Българският език да не е задължителен, предлага закон

# 59
  • Мнения: 1 909
Не мога да повярвам! Така и не разбрах  обаче от всичките информации на кого му е дошла тази гениална идея и какви причини са посочили...

Общи условия

Активация на акаунт