Роднини и пари

  • 6 427
  • 96
  •   1
Отговори
# 15
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
помагала съм на брат ми в труден за него миг. И пак бих го направила. Ако имаХ повече от него, бих му давала...

# 16
  • Мнения: 11 747
Всъщност нямах предвид някакъв труден момент - болест, някакво финасново сътресение или друг повод, който сега не ми хрумва... Става дума за нормално ежедневие. За семейство с трайно ниски доходи от години и с изгледи за още години така да продължава.

# 17
  • Мнения: 1 897
Принципно- не. Изключение бих направила само в тези случаи:
Разбира се, има случаи, когато се налага - спешно лечение или нещо подобно, но за подпомагане и дума не бива да става.

Зависи от ситуацията. Ако е временна, нещо непланирано и т.н. и имам възможност - да. Но ако се касае за хора, които много трудно се оправят с парите, но нито си търсят нова работа, нито променят приоритетите и стила си на живот - Не.

# 18
  • Мнения: 4 965
...... Става дума за нормално ежедневие. За семейство с трайно ниски доходи от години и с изгледи за още години така да продължава.

Всеки да се спасява поединично. Нито аз, нито мъжът ми бачкаме, за да хрантутим някого.
За много възрастни и неработоспособни родители само бих направила изключение.
 Naughty

# 19
  • Мнения: 2 388
Аз одобрявам. Приятелят ми и брат му редовно изпращат на сестра си пари, помагат и колкото могат, но на нея наистина не и стигат.

# 20
  • София
  • Мнения: 553
Просто хей така да помагат само защото са по-добре финансово - НЕ! Ако нещо имат конкретна нужда или проблем - Да!

# 21
Помагам на майка и татко-въпреки протестите им.Тях, ако ги питаш все са добре-финансово.Но аз не мисля така.
Правя го повече заради себе си.Това са хората ,който си ипотекираха апартамента и си продадоха колата за да ме изучат-най-всеотдайните родители.Дължа им поне това.
А и ми се вижда тъпо аз да почивам в Доминикана (примерно) а родителите ми да си броят парите за да си платят тока.

# 22
  • Мнения: 2 211
При критични ситуации трябва да се помага, но иначе всеки да си носи кръста. Никой не е длъжен на никого. Обикновено, тези които заработват повече, го дължат на това, че са успели да развият способностите си с много труд - не им е паднало от небето.

# 23
  • Мнения: 945
Що zа глупост е това  #Crazy
Щом едното семейство иzкарва повече пари, то zначи се е потрудило zа това. Ако примерно мъжът и жената в едното се мейство са си скъсвали zадните части докато стигнат до поzиции, на които нормално се zаработва, а другите са си гледали кефа, то не виждам причина по "богатите" да хрантутят някого. А под "гледали кефа" раzбирам дори и студенстските години и времето в училище, когато единият е учил, а другият се е чудил как да премине в по горен клас и кой да му направи курсовата работа.
Заплатата е според поzицията, а поzитията е според zнанията и уменията.
Друг е въпроса ако еднократно трябват пари zа операция или zаради zдравни проблеми. Давала съм беzвъzмеzно и пак ще давам. Раzбирам и да се дават пари на пенсионери, те вече нищо не могат да направят.

Но просто ей така да си поделяш приходите с някого, просто zащото той нямал, е наглост. Защото ако един ден на теб срочно ти потрябват пари от къде ще ги вzемеш? Ако децата ти се раzболеят, ако ти се раzболееш? Майната му на това, че си давал, майната му на това, че другите нямат пари сега да ти помогнат, нали идеята е да помагаш беzвъzмеzдно. Но нали ако нямаш пари да спасиш живота на детето си, ти ще си виновният.

# 24
  • Мнения: 1 763
Аз нямам братя и сестри. Приятелят ми е много отдалечен от семейството си и съответно този проблем при него не съществува. Но пък се е случвало моите родители да ни помагат безвъзмездно ( най-вече като ми забавят майчинството). Надявам се някой ден да мога да им се отплатя.

# 25
  • София
  • Мнения: 903
Според мен - НЕ!
Това, че едните имат повече пари не означава, че трябва да хранят другите. Разбира се ако по-бедните закъсват за пари, би трябвало да им дадат, но само НАЗАЕМ. Безвъзмездно - не! Защото ако едните имат повече пари, то значи са се потрудили повече, а другите - по-малко. Аз имам такива роднини, които само мрънкат, че нямат пари и не правят нищо да променят нещата - тая работа им била много трудна, на оная много се работело... Еми, работи се, без работа няма пари.

Изключение правят само родителите. Те най-вероятно са възрастни хора, с ниски доходи, не са работоспособни и т.н. На тях бих давала винаги - и за моите, и за родителите на мъжа ми. А и те са мизерствали преди време, за да ни отгледат и изучат, редно е да получат същото отношение и от нас. При всички останали случаи - не.

# 26
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
Не.

# 27
  • софия
  • Мнения: 636
Мисля принципно, че трябва да се помага, но на възрастни хора и на родители. Категорачно не помагам с пари на хора в активна възраст, които просто ги мързи да си намерят по-добре платена работа. С удоволствие помагам на моите родители, които са ме отгледали, и които толкова много са ме подкрепяли и продължават, но да давам пари на брат ми и да му гледам семейството щото му бил дохода по-нисък от моя - НЕ. Всеки да гледа семейството си сам. С удоволствие правя подаръци, но пари в брой не давам. Помагам много с пари и на моята леля, която безкрайно обичам.

# 28
  • Мнения: 9 865
Не знам. По принцип е добре да се помага, нали "брат брата не храни, но...". Бих помогнала за по-добра реализация, за смяна на попрището, за образование, да емигрира или нещо от тоя род, но да бутам регулярно пачка само защото ми е брат/сестра, това не. Това не само, че не помага, а вреди.

# 29
  • Мнения: 4 651
На брат си, майка си, баща си бих давала дори и аз да стоя гладна. И не се чувствам длъжна, дълг ми звучи като принуда. Добре ми е като знам, че няма да мислят за пари, защото ще съм им помогнала.
Ако съм достатъчно добре финансово бих помагала също. Няма да ги нося в гроба си тези пари!
Бих поощрила мъжа си да направи същото за своите родители и сестра.
Нямам деца, не знам как биха се променили горните изречения ако имах.
 

Общи условия

Активация на акаунт