Един голям проблем с детските градини и ясли !!!...

  • 34 685
  • 471
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 47 982
Didia, сега то е ясно че сред учителките в дг има и такива, които не стават за такива, защото не са свестни хора, камо ли учители
при почти 200 дг в софия, възможно е да има такива случаи няколко, нали?
това не пречи по- голямата част да са страхотни хора и учители, които заслужават наистина по- голямо заплащане и много други неща, като например по- добро отношение от родителите

при недостиг на места не знам как е възможно да се закриват групи, но пък и недостига на персонал , и то качествен и млад, е проблем за който се говори напоследък доста, а се знае от години

за съжаление съм скептична и не вярвам заплатите на учителите и мед сестрите в яслите да се повишат значително, особено с тези синдикати  Rolling Eyes, а с делегираните бюджети съвсем няма шансове за повишение на заплатите/дидиа, поправиме ако греша/

# 16
Проблема при детските ясли е мизерното заплащане на сестрите около 260 лв.Мед.специалисти масово напускат и ще има още затваряне на групи,ако не се оцени техния труд.Аз лично работя с 20-22 деца/присъствие/,от които едно дете с по-особени нужди.Имам стаж около 15г в ясла,много обичам децата,но вече се замислям дали и аз да напускам.Психическото натоварване е голямо и не се издържа на шума при който се работи.Ако не се увеличат заплатите и не се намали броя на децата в яслите много сестри ще напуснат.Даже пенсионерки не искат да работят при това заплащане.Вече има ясли и ОДЗ с недостигащи една,а в други и по няколко медицински сестри.Проблема в недостига на този персонал се задълбочава!А за нови ясли да не говорим кой ще работи там!

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

              Възмутена съм от безобразния и клюкарски начин на разсъждения и коментар.Като искате да се знае и сте сигурни,че се е случило точно това ....ЗАЩО НЕ ПИШЕТЕ № НА ГРАДИНА,УЧИТЕЛ  конкретно,а развявате клюки?
Не обиждай. Има много теми за детски ясли и градини, където са посочени номера на градини.
Е,не е двойно заплащането и това го знам със сигурност.
А какво е? Цял месец да работи и още една смяна. Дефакто взима и другият норматив на колежката си. Е не са чисто същите пари, защото данъкът си е данък.

# 18
  • Мнения: 656
Всичко е много комплексно. Една детска учителка ще израква повече като детегледачка, защото детегледачки се търсят. А детегледачки се търсят основно, защото в детската градина има много неуредици, като например това, че се сърдят ако заведеш детето си в 7,15, въпреки официално обявеното работно време от 7ч. Друг неудобен момент е, че лятото градината почива 2 месеца, докато платения годишен отпуск е около 20дни за повечето работещи.
Ако нямаше такова търсене на детегледачки, много малко от работещите в градината щяха да могат да се осъщесвят другаде. Затворен кръг.

# 19
  • Мнения: 7 387
                      ivben , много те моля пусни ми линкове на ТОЧНИ оплаквания с цитирани градини и имена на песонал.Вече ми писна да чета "някой казал,друг чул..."и не виждам какво точно те обижда?
                                        За заплащането при заместване ....ако беше такова каквото е на колежката или поне личното смяташ ли,че нямаше да има заместници.Тъй като е по-малко никой от учителите не иска да работи и си е проблем да намериш заместник.По-често се съгласяваш да работиш защото не пускат колежката ти в отпуск докато не си намери заместник.Сещаш се,че след това тя ти връща услугата и парите НЕ СА мотива за да работиш 12 часа.
                       mamavassi , естествено ,че във "всяко стадо има черни овци"къде ги няма ???,но тук се отрича тотално всичко и то по доста нагъл начин.Съжалявам,но това ми е мнението.
                                         За младия персонал - ами пуснете една анкета КОЛКО от вас биха работили с такава натовареност и с такова заплащане + постоянното плюене /в повечето случаи без основание/ и след това ще говорим ЗАЩО няма млади учители.Тук имаше тема за заплатите изобщо и 99.9% от пишещите коментираха,че няма да работя за заплата под 1500 лв.Учителите и в най-смелите си фантазии стигат наполовина. Mr. Green
                                         За увеличението на учителските заплати - аз все пак съм ОПТИМИСТ.Действително има рискове с делегираните бюджети,но всяко ново нещо носи повишени рискове.Въпроса е как ще се процедира за да се постигне  нужния баланс.В края на крайщата интереса е взаимен и за това се дразня на крайните и необмислени изказвания.Твърдо съм убедена в добронамереността на много от родителите и мисля,че така се постига резултат.Практиката показва ,че работата върви там където всички се уважават и сътрудничат.Подготвя се и нов закон и мисля,че ще има промени решаващи някои проблеми.Ще поживеем ще видим! Peace

# 20
  • Мнения: 47 982
дано да си права, защото според мен положението не е никак розово
този нов закон дано да реши поне част от проблемите

# 21
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Само не разбрах коя е причината да се закрие тази яслена група?

# 22
  • Мнения: 9 814
Те малтретират децата, тровят ги, тормозят ги, разболяват ги, травмират ги за цял живот и на всичко отгоре мрънкат за пари!

Много силно казано!Не поставяйте всички учители под общ знаменател. Има и много добри и съвести, които учат и възпитават децата ни с желание, въпреки мизерните заплати. Може би мисля така, защото учителките на дъщеря ми са изключителни професионалисти.

# 23
  • Мнения: 200
Аз подкрепям ПО ПРИНЦИП учителите. Но това върху което мисля са следните факти -
1. Години наред учителите не протестираха и не стачкуваха, въпреки че трудът им не от вчера и днес не е оценен адекватно. Защо?
- ясно беше че децата са малко че много учители останаха без работа, че имаше и има записани ''мъртви души'', ама хайде да не ни изнудват сега когато децата са ''повече'' и има нужда от повече учителски кадри
2. Адекватни ли са исканията на учителите (относно заплащането) изхождам от моята заплата и труд (също отговорен и напрегнат)
3. Частните уроци - също тема за размисъл.
4. ''Моралът'' на учителите - имайки впредвид многото теми за ''злоупотреба и зла умисъл спрямо децата ни'' коментар няма да правя.
5. 8000 без ДГ- не беше ли работа на тях като специалисти да алармират за проблема и намерят адекватно решение преди да се е стигнало до въпросната цифра. Те най-добре знаят за какво става въпрос и за възходящата тенденция на прираст, а не новоизлюпил се родител, който тепърва започва да следи и се интересува за какво иде реч, и т.н. и т.н.
С едно мога да се съглася проблемът е ГОЛЯМ, и няма как да намери разрешение в близките години, защото тези ПРОБЛЕМИ  са трупани години наред поради безхаберие, небрежност, и некомпетентност. Много бих искала постът да е по -позитивен и да кажа и аз браво на директорката дето се е преборила и успяла да предпази от закриване група в нейното ОДЗ. Уви. Мога само да кажа че да си родител е предизвикателство, грижа, отговорност, а в държава като нашата и РИСК, благодаря че има хора дето ни го напомнят. И като в предаването на Къци - Риск печели и риск губи. Честито на печелившите... Grinning Joy Joy Joy

# 24
  • Мнения: 183
ПРОЧЕТОХ САМО ПЪРВИТЕ НЯКОЛКО ПОСТА....СРАМ МЕ Е ОТ ВАС!!!

# 25
  • Мнения: 183
Е,сега прочетох и по-надолу...Имало и хора в този форум...

Защо смятате че някой е длъжен да гледа ДОБРЕ децата ви,за смешните 260лв?!За тези пари и най-необразованата циганка няма да си мръдне гъза...А вие все сте недоволни от другите...Все чуждите заплати ви се виждат много...Все чуждият труд малко...Ми търсят се хора,който иска може да заповяда,за лелка в ДГ не се иска образование!!!

# 26
  • Мнения: 47 982
мисля си че единствено решение е да се обединим и да искаме повече пари на дете да се отпускат, така в условия на делегирани бюджети директорките ще имат достатъчно средства за нуждите на децата и с остатъка да дават и по- високи заплати
все пак хем не трябва децата да мизерстват, хем и учителите имат шанс за по- достойно заплащане
само искам да помоля някоя мама, например дидиа/вярвам че има по- ясна информация/, да каже кой определя размера на субсидията за дете 1260 и 1380 лв- общината или държавата?

# 27
  • Мнения: 183
мисля си че единствено решение е да се обединим и да искаме повече пари на дете да се отпускат, така в условия на делегирани бюджети директорките ще имат достатъчно средства за нуждите на децата и с остатъка да дават и по- високи заплати
все пак хем не трябва децата да мизерстват, хем и учителите имат шанс за по- достойно заплащане
само искам да помоля някоя мама, например дидиа/вярвам че има по- ясна информация/, да каже кой определя размера на субсидията за дете 1260 и 1380 лв- общината или държавата?
  bouquet

# 28
  • Мнения: 1 044
Е,сега прочетох и по-надолу...Имало и хора в този форум...

Защо смятате че някой е длъжен да гледа ДОБРЕ децата ви,за смешните 260лв?!За тези пари и най-необразованата циганка няма да си мръдне гъза...А вие все сте недоволни от другите...Все чуждите заплати ви се виждат много...Все чуждият труд малко...Ми търсят се хора,който иска може да заповяда,за лелка в ДГ не се иска образование!!!
Не съжалявам за изказването си. Не търпя, когато има насилие над деца. Няма да търпя да бият, а аз да им се възхищавам, да им нося подаръци и да се правя, че нищо не се случва. Ниското заплащане не трябва да те подтиква към агресия.

# 29
  • София
  • Мнения: 7 097
Защо смятате че някой е длъжен да гледа ДОБРЕ децата ви,за смешните 260лв?!За тези пари и най-необразованата циганка няма да си мръдне гъза...А вие все сте недоволни от другите...Все чуждите заплати ви се виждат много...Все чуждият труд малко...Ми търсят се хора,който иска може да заповяда,за лелка в ДГ не се иска образование!!!

Мислех, че да си учител е и призвание  Thinking Значи сметката е проста - малко пари=лошо гледане на деца, а при високо заплащане изведнъж гледането се подобрява  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт