Знаете ли български?

  • 3 010
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 622
Знам до толкова, че да пиша
и да се изразявам грамотно.


Така съм и аз  Peace

# 16
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 325
Мен изключително ме дразни парадоксалното знаене на по три езика и абсолютно мъглявата представа за българския.
И въобще как се учи чужд език, ако не знаеш граматиката на своя? Туй синтактичен разбор, туй ударение, корен, представка и пр., смятам, че всеки си вика... е, голяма работа, а после омаловажава и факта, че не пише съвсем грамотно, а някои дори неграмотно...

Точно това и мен ме изумява... Имам познати, които постоянно претендират, че говорят разни езици( че и невръстните им деца ги владеят), а две думи на български грамотно не могат да напишат.

Ооо. Граматиката я знам доста добре на всички езици, които съм учила/уча, включително български. Умирам да я сравнявам. Както и лексиката. Това е проклятието на филолога Crazy

Аз по тази причина като луда учих испански с дебелите граматики и учебници  Mr. Green Английския също, но за него поне имах преподаватели  ooooh!

# 17
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Не мога да отговоря с Да, но не мога и с Не   Flutter

# 18
  • Мнения: 656
Всекидневно се убеждавам, че не знам.
Чета разни работи в интернет и вестниците, които са написани на български и не разбирам много за какво се говори. В учебниците за 4-6 клас също не схващам всичко, а отворя ли учебника по български за 6ти клас - вече знам, че нищо не знам. То не са едни възвратни местоимения, които били различни от възвратни лични местоимения, то не били едни нелични форми на глаголи и т.н. Опитвам да уча с детето, но нещо трудно се разбира учебника, допитвала съм се включително до пишещище в правописната тема, не всички разбраха тогава какво питам.

А като бях ученичка не бяха толкова сложи и шарени учебниците...


ПП - Като ми говори Кронки също не разбирам винаги... Mr. Green

# 19
  • Мнения: 2 032
Не, щоту сам oбучела копиютърът сам да пиши.  Party
Но ни намесвъйти владеениту на чужди изици, моляф ви. Чувек можи да е неграмотин и без да си и запълнил мозъчиету с други язици.

# 20
  • Мнения: 824
Познавам граматичните особености и лексиката на българския език,но имам голямо желание да науча повече за диалектологията.Има толкова интересни изрази в различните райони на България,които заслужават внимание!

# 21
  • Мнения: 11 315
Един от най-звучните, красивите и трудни за изучаване езици.
Колкото и да искам не мога да претендирам, че знам прекрасно или поне така, както бих искала, родния си език.
Още повече с ежедневната употреба на другия език, настава такава каша в главата ми, че се пръскам от яд, че забравям дори и малкото научено досега. Confused

# 22
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
След сблъсък с учебник за 5-ти клас, мога да споделя, че имам само бегла представа от този език.

# 23
  • Мнения: 1 840
Знам долу-горе български, но за съжаление това не ми върши никаква работа. Хиляди пъти предпочитам да знаех немски, френски или английски поне толкова колкото и български...
От практична гледна точка българският език е абсолютно безполезен език. Говорят го има няма 8 милиона човека - колкото населението на един Париж да кажем...

Борисе, и тук ще те освиркам!  Whistling

# 24
  • Мнения: 7 605
И да учиш по пет-шест чужди езика докато германеца ми е достатъчен само немски.

Брей, zаЩо не го zнаех това преди да нау4а български?  ooooh!

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
... питам: Знаете ли български? И колко? Защото знаенето на езика не се изчерпва само с говоренето, нито дори само с писането...

Извинявай, но въпросът ти е направо абсурден. Няма такова нещо като колко-знаене на език. Все едно е да питаш хората колко знаят да правят секс. Опитваш се да предизвикаш даването на оценка за нещо, което само по себе си не подлежи на такава.

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 20:42 от RadostinaHZ

# 26
  • Мнения: 6 167
Знам, да.

# 27
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Мне, не го знам тоз език - ни писмено, ни говоримо. Отговорът ми тук е превод от шведски.  Grinning

# 28
  • Мнения: 1 533
След сблъсък с учебник за 5-ти клас, мога да споделя, че имам само бегла представа от този език.

Този отговор ми хареса най-много. Веднъж питах нещо една асистентка от катедрата по БЕ във ВТУ. Влязоха в спор с друга асистентка относно това нещо, всяка си държеше на нейния отговор. И двете разсъждаваха и се обосноваваха логично, та оттогава и аз се чувствам като Реза. Задавала съм много въпроси на тел. за езикови справки към БАН. На един от въпросите не можаха да ми отговорят, помня че беше някакво несъответствие в правописния речник. отговориха ми, че така и не стигнали до споразумение как да бъде. Благодари ми жената и каза, че като седнат да го преиздават, ще се напънат да го доизмислят.

Как да кажа, че знам български?

# 29
  • Мнения: 1 226
Зная го разбира се.

Общи условия

Активация на акаунт