Практикуващи педагогическо захранване (част 4)

  • 15 422
  • 316
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 4
Здравейте, мили майки, много се радвам, че ви има да помагате на новобранци като мен  Embarassed Нашият син Николай е на 5 и 1/2 месеца, та сега започнах да чета усърдно за ПЗ. Сигурно ще имам много въпроси, но първо ще се постарая да прочета написаното вече от вас и тогава да питам. Не знам дали някой е давал идея за следното (съжалявам, ако се повтарям): с какво може да се облича детето по време на "хранене", за да не се омазват дрехите му? На мен в момента не ми идва наум нещо различно от стар гащеризон например.

Лека вечер от мен и ще се радвам да споделите идеи. 

# 271
  • Мнения: 161
Не го храни с течни храни особено преди изложба  Joy иначе всичко останало се преживява и се пере.
Маитап...
Добре дошла   bouquet

# 272
  • Мнения: 4
Благодаря ти, Devtra, май наистина ще трябва да преживеем омазването, представям си как през зимата ще се влачим с цветни петна  Laughing

# 273
  • Мнения: 161
Таман ще се виждате от разстояние  Laughing В интерес на истината струва ми се, че при ПЗ нещата са малко по-чисти,най-малкото не са кашави пюрета, чиито цвят наистина се маха трудно от дрешките. Ако греша, някой да ме поправи!

# 274
  • Мнения: 762
В интерес на истината струва ми се, че при ПЗ нещата са малко по-чисти,най-малкото не са кашави пюрета, чиито цвят наистина се маха трудно от дрешките.
Тука заставам и с двете ръце!Ние често се храним без лигавник.Да не говорим,че са доста по-оправни,любопитни на тема храна и с ясна представа какво обичат и кога са се нахранили.
Да попитам-има ли някоя от вас,която докато шофира сама с детето си то да изпада в истерични ревове (по задръстванията)?Вие давате ли храна докато шофирате?Каква?

Последна редакция: пт, 26 сеп 2008, 14:34 от dimitriana

# 275
  • Мнения: 161
dimitriana, и аз съм се чудила точно по въпроса с истериите на път. Ммого често , да не кажа всеки ден пътуваме с малката и сме сами в колата , държи се добре, но има и случаи на ужасни изблици и ако не мога да отстраня причината (пишкане, жадна, гладна и т.н) почвам да се правя на маймуна - пея...., говоря, пръцкам или  свиркам с уста, давам играчки, закачам детето със дясната ръка, че ми е точно по диагонала детската седалка. Пускам детски песнички и правя какво ли не още, за сега се справяме. А за храната на път й давам сухи неща предимно (солети, бисквити, сухари), макар да ми се е случвало по път да ям дюнер примерно (че няма време) и да й давам и неща от дюнера. Добре , че детето седи в седалката, че като ми се наложи да държа волана, скоростите и дюнера....  Laughing

# 276
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Момичета, при мен се появи проблем със задавянето. Преди месец му давах половин обикновена бисквитка да си държи и хрупа, както и ябълка, но от известно време започна да се дави. Отгризва големи парчета и ги бута в устата. Дали не се дължи на това, че на масата аз му подавам уста малки парченца ит храната и той вече е свикнал, че всичко, което влиза в устата може да се глътне? Явно някъде греша или това е период.

# 277
  • Мнения: 762
По-скоро е вид период.За вски случай бъди нащрек когато се храни и не го оставяй сам.Хубаво е да му даваш хапките по-близо до бузката( в страни от устата),но също помага ако го стимулираш сам да си взима и слага в устата парченца.

# 278
  • Мнения: 4
Еха, остава ни още седмица до началото на ПЗ. По-точно на опитите де, ще видим как ще се получи. Вчера направих за първи път крем супа от тиква без мляко, ама нещо  Sick Та пак да попитам разни неща:

1. С колко вида храни максимално можем да се запознаваме на ден (ако има изобщо такова ограничение)?
2. Особено ме вълнува следното: ако, да речем, единия ден сме хапнали морков, броколи, картоф, ориз, на следващия ден пак ли трябва същите да ги ядем?
3. Много обичам маслини, кога мога да му предложа маслини на детето (разбира се, ще купя от био)?

Хубав ден на всички  Laughing 

# 279
  • София
  • Мнения: 2 348
Приятелка на майка ми каза, че детето ми е анемично, защото имало жълти(бледи) уши. Писна ми постоянно да ме обвиняват, че детето ми е анемично, защото съм го кърмела и му давам смешни дози храна. А детето не яде никак малко, съдейки по вашите деца, когато са били на 10тина месеца.
 В една статия (май беше от Бу) прочетох, че до навършването на годинка кърмата намалява задоволяването потребностите на детето до 80 %(горе-долу). Какви са 20те %  хранителни вещества, които не може да набави млякото? На какви храни да наблегна?
 
Уча детето да пие вода, но започнах директно с чаша без накрайник. Проблемът е, че за сина ми водата е среда за игра или средство за игра, ако е в по-малки количества. Щом види приближаващата се чаша, протяга ръце, за да бръкне вътре и да започне веселбата. За да успее да ме надхитри, понякога изчаква да приближа чашата до устните му и в последния момент вдига ръката и я паркира в чашата. Друг път си прави „буууу”, когато водата вече е достигнала до устните му. Надявам се, че гърдите ми са схванали нуждата и успяват да напоят детето, въпреки, че вече хапва и други храни. Така ли е?

П.п. Друг път някой като ми наговори разни идиотщини, аз влизам в подворума „кърмене и захранване” и веднага си препрочитам статиите, които ми дават увереност, че постъпвам добре. Само че сега рядко имам връзка с интернет, а постоянно съм под дъжд от съвети, упреци, нападки и то все от близки хора, и в един момент имам чувството, че започвам да се съмнявам в собствените си убеждения.

# 280
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Миличка, не слушай какво ти говорят хората. Слушай инстинкта си  Peace Никой не познава детето ти по-добре от теб. Само ти разбираш кога и какви са му нуждите. Ако нещо наистина те притеснява в храненето му, може просто лекичко да увеличиш дозите или честотата на приемане.
Наистина и моята разбойничка не хапваше количества до към 11-тия месец. Аз я записах на кухня към 9 месечна и основно аз си хапвах манджите и, но предлагах по няколко пъти. Постепенно започна да хапва повечко. Като мина годинката вече и аз бях станала мналко по-настоятелна. И въпреки всичко и сега рядко изяжда цяла порция. Сега пак сме грипозни и ми виси само по циците, но го бяхме докарали само до едно дневно кърмене към 10-11 сутринта, но въпреки това не яде много. Да кажем, че си изяжда цялата закуска, на обяд 1/4 от буркана, следобедна закуска 1/2 и вечеря 1/2. като не давам много глезотии между храненето. Мисълта ми е, че явно не им трябва кой знае колко храна  Peace Нощно време си наваксват явно  Mr. Green
С водата постигнах резултат след годинката - с една чашка, която е без накрайник, а имитира пиене от нормаллна чаша. Иначе съм давал от човешка чаа да пие, но и при нас служеше за игра. А така като се научи с тази чашка, хем не се разлигавя с бебешки накрайници, хем съм спокойна, че е суха, дори когато пие в движение. Е, намериха и цаката и на нея де  Mr. Green Играта беше да събере вода в устата и да я пусне да се излее свободно върху дрехите, но и това отмина  Peace
Дано, намериш къде точно е вашата златна среда  Peace

# 281
  • Мнения: 1 065
Ами и аз вчера бях сериозно разколебана в правотата на убежденията ми. Вече ме е срам да кажа някъде, че детето ми "яде" в сряда и петък и то символични количества. Та вчера развях бялото знаме и реших да сготвя специално за нея и да и пасирам сготвеното. Викам си- то нямаше шанс да яде пюрета детето, може от това да е проблема с преглъщането и изобщо с усещането за храна в устата. Изяде точно половин чаена лъжичка на два пъти и стисна устни, а пюрето беше от неща, които е опитвала поотделно. По- късно реших за пръв път да и дам да опита банан, добре смачкан, колкото нокътя на кутрето ми- задави се и повърна (чак не ми се вярваше, че може да е изсукала толкова много  Laughing). Поне опитах, но видях че повредата не е при мен. Пък и писаното от Бенита, а по- рано и от Елс ме успокоява доста.

# 282
  • Мнения: 1 947
   Само няма да се притеснявате! Simple Smile
   Аз доскоро имах чувството, че никога няма да доживея детето ми да се изхранва
с храна за възрастни, а не с кърма. Но е вече факт - суче сутрин и вечер. Сега излизат
кучешки зъбки, много се чеше и явно и е некомфортно и предпочита кисело мляко,
ядки, плодове и супички, но и това ще мине, не се притеснявам. Като погледна назад,
си казвам, че това е бил верният път. Simple Smile Доверете се на усещанията си и на децата си! Simple Smile

# 283
  • София
  • Мнения: 6 709
Спокойно, и Анна не ядеше много до 1 г. и 2 м., беше си основно на кърма, затова и пробвах различни форми на хранене - пюрета, ПЗ, finger-food (защото не искаше да яде и с лъжица). Тогава отидохме в Турция на море и го ударих малко през просото - давах от почти всичко от блок-масата (само да не е пържено и много пикантно), и това дете се разяде внезапно. И сега не яде големи количества - взимам кухня на 2 дни, защото изяжда половината, но както и Бенита е писала, явно не им трябва много (поне на някои деца). Все още доста суче - сутрин, вечер като се прибера от работа, за приспиване, и нощем по 1-2-3-4-5 пъти. Сега се чудя защо толкова настоявах да яде, като беше по-малка, но човек се шашка наистина да не седят гладни, а гладно дете няма.

# 284
  • Мнения: 1 947
   Според педиатрите, обаче, има. Гладни и недохранени. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт