за изплащането на детските /болничните/

  • 2 459
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 85
Здравете мами с опит. Едно въпросче : колко време минава за изплащане на първоначалните пари след представяне на болничните - 45 дни преди раждане. Ние сме добре - на максимума и ще се оправим извество време без парите от болнични - ама все пак.......Да не забравяме , че това са си наше пари , а не помощи  Embarassed
Ако се наложи ще се оправяме и без парите , ама защо бееееееееееееееееее. Нали всеки месец се дават идиотски суми за здравно осигуряване. Благодаря предварително !!

# 1
  • Мнения: 1 062
До колкото знам вече законовия срок е 14 дни след представяне на болничния в НОИ. От два месеца си получавам парите в първата половина на месеца, а до сега винаги е било най-рано в края.

# 2
  • Мнения: 2 131
Първият ми болничен беше от 19 март до 3 май. Платиха ми една много малка сума през май - разбирай около една четвърт от цялата, и останалото чак през септември.
Съвет - ако има забавяне, звънете в НОИ, интересувайте се. Много често счетоводителите допускат грешки в документацията - дори една цифричка да объркат, всичко отива на кино. А пък ако чакате на кореспонденцията между НОИ и работодателя...  Sick Sick Sick

# 3
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Аз като дати точно не мога да ти кажа, но нямам и ден забавяне- в началото на всеки месец за предишния и към момента са доста коректни ( към момента казвам).До колкото знам зависи от това кога работодателя ти внася осигуровките на фирмата.

# 4
  • София
  • Мнения: 17 592
Не съм имала сериозни забавяния.

# 5
Зависи кога ги представи работодателя. по принцип НОЙ им дава дати за внасяне на болничните.Ти може да си го дала на работодателя на 15-ти, но датата да им е била 14-ти. Тогава ще чакаш поне месец и половина.
Така се получи с мен. Много е гадно, но в повечето случаи ако няма грешки в болнчния вината е в работодателя.

# 6
  • Мнения: 6 274
До сега много се мотаеха  #2gunfire. Ще видим сега , след като обявиха , че ще превеждат пари всеки вторник и четвъртък . И максималния срок за обработка на документите щял да бъде 15 дни . Дано да са по - бързи .  Peace

# 7
# 8
  • Мнения: 65
Ами при мен бяха доста точни при първия болничен, при втория се получи проблем с имената и аз се обадих и до 10 дни получих парите. Има вече възможност и по телефона, само с ЕГН да се провери има ли проблем и какъв е той. Ако е нещо малко като беше случая при мен с едно кликване го оправят и това е, не се налага да се комуникира с работодателя Peace

# 9
  • Мнения: 54
Първият ми болничния  от 01.01.2008 - 08.01.2008год - платен на 28.02.2008 г
Вторият ми болничния  от 08.01.2008год. до 22.02.2008год - платен на 11.03.2008 г

# 10
  • Мнения: 63
Задължително провери дали работодателя ти си е вършил работата, т.е. дали е подал необходимия набор от документи!!! Мен ме бяха забравили...5 месеца...и всеки път ходих и проверявах наличността по сметката си чрез банкомат. С ужас всеки път констатирах, че нямам превод. Мислех си, че вината е в НОИ и тяхната неизрядна система. Да, ама НЕ - работодателя ми, след като не ходя на работа, сметна че съм потънала в забрава Simple Smile.... и ускорих набързо нещата, като се взех в ръце. След подаване на документите ми преведоха бомбастична сума на третия ден....чудех се как да ги харча Simple Smile..........Дано съм ти била полезна!

# 11
  • Мнения: 1 080
До 15 дни след подаване на болничния в НОИ!!!

# 12
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Първия болничен ми беше издаден на 22.10. Получих си парите на 06.12. Но сега, на 06.03. си получих парите за февруари.

# 13
  • Мнения: 9 776
Първият ми болничен беше от 5 февруари, тази година за 7 дни. Оттогава насам си удължавам болничните и не съм получила и 1 лев. Но смятам да потърпя още малко и тогава да действам. Просто защото съм почти сигурна, че проблема не е в работодателя ми /работя в голяма фирма, която е стриктна за тези неща/. А и защото дето се вика не съм опряла до тези пари и може би по-нататък ще са ми по-нужни. Така че не знам какво да ти кажа. При всеки е различно, но общо взето от днес за утре не става. За жалост.

# 14
  • Мнения: 76
Привет! Въпросът ми е малко встрани от темата, но не успях да намеря информация какви документи и декларации трябва да дам на счетоводството наред с болничния (за гледане на детенце). Четох в сайта на НОИ, но точно това не открих... 

# 15
  • Мнения: 196
И аз като polin a имам болнични от 4.02 който все още не ми е изплатен и като чета колко бързо са привели парите на другите момичета,започвам да си мисля,че на нас двете наистина са ни объркали нещо документите. ooooh!Така че можеш да очакваш всичко,май всичко е въпрос на късмет.Дали някой ще ми обърне внимание ако отида в НОИ и потърся информация?

# 16
  • Мнения: 9 776
Май ще трябва да се задействаме, desi i dido, да не останем с празни ръце накрая. Защото доколкото знам има определен срок, в който могат да бъдат изплатени болничните. После увисваш. Този срок , разбира се, е достатъчно дълъг, но все пак. Май ще тръгна по учрежденията тези дни.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 603
Срокът на НОИ май вече е 15 дни след представянето на болничен при тях. Трябва да провериш дали е попълнен коректно,  кога е занесен там, кога са внесени осигуровките на фирмата, май има и още нещо, но не се сещам сега.

# 18
  • Мнения: 728
Моят първи болничен е от 02.02 и още нищо не съм получила, а всичко от работодателя е подадено през февруари, доколкото ми е известно.

# 19
  • Мнения: 9 776
Това, че не сме единствени ме успокоява малко, колкото и нелепо да звучи. Но съм чела и други публикации, че докато почнат да плащат се мотат много, но после вече няма проблеми. Освен да сме търпеливи. Факт е обаче, че някои хора зависят страшно много от тези пари. И ако нямат човек до себе си е страшно. А пък даже и да имат.

# 20
  • Мнения: 196
polin a,аз днес ще отида до НОИ да видя какво ще стане и после ще споделя. PeaceПожелай ми успех.  bouquet

# 21
  • Мнения: 236
Аз не съм получавала пари от октомври ! #2gunfire #2gunfireСчетовидетлките казват , че всеичко е ОК а пари няма!За съжаление нямаше досега на кой да оставя детето за да отида до НОИ!Но сега като се затопли смятам да оитда с него .Никой не ми видга телефоните от НОИ незнам защо ги обяввят,мизерници!!!!!!!!!!!!!!!1 #2gunfire #Cussing out #Cussing out

# 22
  • Мнения: 9 776
desi i dido, късмет от мен! Чакам новини.

# 23
  • Мнения: 434
мими123, опитай да им пишеш е-мейл. Отговарят до ден два. noi@nssi.bg

Аз имам едно друго питане и да не пускам нова тема ще питам тук. Някой има ли идея какъв е срока за плащане след като отминат болничните и се пусна молба декларация за плащане на обезщетения. Досега 2 месеца ми ги пускат в първият четвъртък от месеца, но въпроса ми е до кое число на месеца им е срока за плащане?

# 24
  • Мнения: 728
Написах им едно писъмце на господата от НОИ, да видим дали ще ми отговорят. trex, благодаря за е-мейла!

# 25
  • Попово
  • Мнения: 687
след подаден болничен на 8.03.07 ми го изплатиха на 27.05.07 Peace сега доколкото знам има нови разпоредби за 14 дни след представянето му в нои

# 26
  • Мнения: 196
polin a,ходих до НОИ и за моя голяма изненада попаднах на едно много мило и отзивчиво момиче.Тя провери и ми каза,че тази седмица ще ми приведат първия болнични(този,който е от 4.02). HugТака че има светлина в тунела.Изчакай и тази седмица,ако искаш,и ако и тогава няма пари-отиди и ти.Ще стискам палци!  bouquet

# 27
  • Мнения: 2 131
polin a,ходих до НОИ и за моя голяма изненада попаднах на едно много мило и отзивчиво момиче.Тя провери и ми каза,че тази седмица ще ми приведат първия болнични(този,който е от 4.02). HugТака че има светлина в тунела.Изчакай и тази седмица,ако искаш,и ако и тогава няма пари-отиди и ти.Ще стискам палци!  bouquet
Болничният ти за февруари се изплаща след като работодателят преведе осигуровките за февруари. В някои фирми това става през втората половина на март, дори в края. Ако и при твоята е така, то забавяне няма. Поне според досегашната схема на плащане, даже сравнително бързо ще си ги получиш.

# 28
  • Мнения: 4 753
Зависи кога ги представи работодателя. По принцип НОИ им дава дати за внасяне на болничните. Ти може да си го дала на работодателя на 15-ти, но датата да им е била 14-ти. Тогава ще чакаш поне месец и половина.

Да, така е. А по принцип от НОИ ги изплащат около 15-ия работен ден след занасянето на болничния.  Peace Не се притеснавяй, ще ги изплатят, пък и след раждането се полага еднократна помощ, та ще позакрепите.  Peace

# 29
  • Мнения: 9 776
desi i dido, trex е публикувала имейл адрес на НОИ, така че пратих едно запитване и се надявам до дни да ми отговорят. Все пак радвам се за теб, че си си уредила нещата. Аз съм търпелив човек и ще почакам още малко. Освен това колкото по-късно получа парите, толкова по-късно ще ги харчим, нали? Шегичка! trex, мерси и на теб!

# 30
при мен първият болничен ми го преведоха след 1 месец,вторият след 15 дни,а третият на следващия ден след изтичането на болничния.сега чакам за първото майчинство.кога ли ще ги преведат?

# 31
  • Мнения: 434
не забравяйте в запитването по мейла да пишете имена и ЕГН. Иначе няма как да знаят за кой питате Simple Smile

# 32
  • Мнения: 9 776
Само имената и ЕГН писах. Нали не е нужно друго?

# 33
  • Мнения: 196
Само не мога да разбера защо работодателите бавят толкова много осигуровките,нали все трябва да ги внесат,отърване няма?!За тях едва ли има някакво значение,докато на нас ни се отразява и то... ooooh!

# 34
  • Мнения: 434
Само имената и ЕГН писах. Нали не е нужно друго?
Ами аз директно си задавам въпроса като отдолу пиша лични данни.. напиши им нов мейл и ги питай "какво става с парите ми  hahaha". По принцип до сега съм им писала 3 пъти и отговарят в рамките на 2-3 дни.. Ако има проблем поради който те бавят ще ти напишат какъв е да можете с работодателя ти да го коригирате.. ако има проблем при тях ще си го оправят и ще ти преведат парите до седмица.

# 35
  • Мнения: 9 776
trex, точно така написах и аз. Надявам се да получа отговор. Благодаря ти!

# 36
  • Мнения: 196
Забравих да ви кажа,че на адреса на НОИ има опция справки и там може да следите кога ще ви приведат болничните,много удобно.Но за да получите достъп трябва да разполагате с ПИК-персонален идентификационен код,който можете да си вземете от НОИ,след като попълните една молба(ако няма много опашки не отнема почти никакво време,самата молба се попълва за 2-3 минути)и веднага си получавате ПИК. Hug

# 37
  • Мнения: 728
Днес имам отговор от НОИ на е-мейла ми от 01.04, даже са ми превели и болничния за февруари  newsm44.

# 38
  • Мнения: 9 776
Еее, щастливка! Аз още чакам ама ще почакам - каква ми е работата. Може пък днес и на мен да отговорят. Ще пиша ако е така.

# 39
  • Мнения: 9 776
Да ви се похваля. Имейл от НОИ не получих, но имам превод. Само дето не знам за кой точно период е. Защото ползвам вече четвърти болничен. Сумата е към 570 лв., но по това няма как да разбера май. Предполагам, че всеки взема различно. Някой ако има идеи да пише.

# 40
  • Мнения: 434
Ще се опитам по накратко да обясня. Сумата се изчислява по следния начин:
1. вземат се последните 6 месеца преди първият болнияен, изчисляват се работните дни за периода и се смята по колко пари се падат на ден. (като се взима нетното заплащане ако си на трудов договор или 90% от брутното ако се самоосигуряваш). Да кажем сумата на ден е "Хлв."
2. според това колко работни дни има в месеца за който ти превеждат пари обезщетението се изчислява така: Например 21 работни дни се умножават по числото "Х" и това което се получава е обезщетението за месеца.
За да си сигурна, че всичко е точно най-добре да си набавиш ПИК код, който се дава в НОИ и можеш да проверяваш тези неща по интернет.

# 41
  • Мнения: 728
Само да добавя към това, което е писала trex:

Сравняват се среднодневното нетно възнаграждение с 80% или 90% (в зависимост от това за какво е болничният) от среднодневното брутно възнаграждение и се взема по-малката от двете суми.
В страницата на НОИ от Справки по ЕГН с ПИК кода може да се види колко точно се получава за 1 ден и за колко дена по кой болничен е платено.
Моят болничен, например, освен дните от февруари, включваше и 3 раб.дни от март, които също са ми преведени заедно с февруарските

# 42
  • Мнения: 434
белла04, това го пропуснах защото в повечето, да не кажа във всички случаи, нетното е по-малко от 90%брутното, освен когато става дума за самоосигуряващо се лице.. тогава бруто и нето са едно и също. Peace

# 43
  • Мнения: 9 776
Вчера, един час след като получих съобщение от банката, че имам превод, съм получила имейл от НОИ, който видях чак тази сутрин. В него най-подробно ми е обяснено за кой период колко пари съм получила и накрая сметнах общата сума и тя е равна на тази която ми е преведена. Обаче се чудя дали наистина ни мислят за толкова тъпи /то вярно, че бременните оглупявали малко/, но в имейла ми пишат да си проверя движението по сметките. Едва ли не - ние сме си свършили работата, свършете си вие вашта. А пък подчертавам, че първо са ми превели парите, после ми е пратен имейла. Даже не съм си помислила, че е някаква случайност. Как пък тъй изведнъж като пратихме имейлите и взехме, че получихме пари? Направо да се чудиш.

# 44
  • Мнения: 239
Всичко зависи най- вече от счетоводителката на работодателя. В НОИ има някакви срокове за подаване, не може да се подават тези документи от счетоводителките всеки ден и ако изпуснат срока, не им ги приемат, става после чак на следващата възможна дата. Така че, ако счетоводителката се затутка, пропуска срока или сгрешава нещо в документите и после някой си чака парите напразно. При мен малко по- бавно се получи за първия болничен, беше от края на септември, но пари получих след около месец и половина през ноември. Но оттам нататък, ако има нужда от някакъв нов документ счетоводителката ми казва: Бързай, защото срокът ми е еди кога си за носене в НОИ и аз давам, тя носи и засега поне ги получавам много бързо. Мисля, че се получават вече в началото на месеца, от НОИ такива плащания се извършват в дните вторник и четвъртък или в понеделник и четвъртък, незнам точно. Но от известно време насам ги плащат на части, за да ставало по- бързо, което е малко объркващо. На който му се бавят парите, веднага да се интересува, за да се поправи възможно най- бързо някоя и друга грешка, без да се чака.

# 45
  • Мнения: 31
Здравейте,
може ли да ми кажете на кой имейл задавате впросите си и дали този ПИК код се получава лично? Защото ми е интересно колко майки ще могат да се разхождат до НОИ за да си вземат разни кодове  #Crazy

# 46
  • Мнения: 31
Здравейте,
може ли да ми кажете на кой имейл задавате впросите си и дали този ПИК код се получава лично? Защото ми е интересно колко майки ще могат да се разхождат до НОИ за да си вземат разни кодове  #Crazy

# 47
  • София
  • Мнения: 82
ПИК кода се получава лично, т.к. се смята че това е поверителна информация и не може всеки да я гледа. Ако отидеш ( newsm78 мисля в стая 106-107) на компютъра ти се набира ЕГН-то и на секундата излиза и кода, като ти го й разпечатват. А няма и хора там никога. Така  че се разходи и няма да сбъркаш. Peace

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
Аси,ето това e-maila:NOI <noi@nssi.bg>.На мен ми отговориха,желая ти и на теб същия късмет.Пишеш си въпроса и отдолу си пишеш 3-те имена и егн-то.

# 49
  • Мнения: 31
Благодаря ви момичета   bouquet

# 50
  • Мнения: 31
Отговориха ми в раките на 24 часа. Много изчерпатални са за което им благодаря. Само не  разбрах защо за февруари са ми превели за 20 работни дни а не за 21 колкото са?!  Shocked Не че с парите за един работен ден ще забогатея, ама все пак са си мой  #Cussing out

# 51
  • обл.Варна
  • Мнения: 126
При мен големи закъснения нямаше(става въпрос от май месец миналата година до сега),но аз работя в държавно предприятие и може би всички документи се подават на време

# 52
  • Мнения: 728
Отговориха ми в раките на 24 часа. Много изчерпатални са за което им благодаря. Само не  разбрах защо за февруари са ми превели за 20 работни дни а не за 21 колкото са?!  Shocked Не че с парите за един работен ден ще забогатея, ама все пак са си мой  #Cussing out

Ако болничният е първичен, първият ден се изплаща от работодателя.

Общи условия

Активация на акаунт