За или против спиналната упойка

  • 4 390
  • 81
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 004
Против съм. Ако ще раждаш нормално, нека е с епидурална упойка.  Според моя гинеколог, тя по принцип е по-добра от спиналната, независимо от начина на раждане. Аз родих със секцио и епидурална, макар че в повечето случаи за местна анестезия при операция се предпочита спиналната.

# 16
  • София
  • Мнения: 107
Здравей, родих първото си дете нормално със спинална упойка. Аз съм ЗА, защото въобще неразбрах какво е болка, контракциите ги усещах само като сърбеж по корема, имам епизотомия, но не мисля, че е заради упойката, а просто в Тина Киркова май на всички първескини правят. Наистина имах главоболие на следващия ден, но в никакъв случай не беше нещо нетърпимо, ставах си и си кърмих бебето без проблем. Това разбира се си е моето мнение, все пак при всеки е различно, на мен ми понесе добре и не съжалявам. Успех  Hug

# 17
  • Мнения: X
Ами имам две секциа със спинална и не си представям що за раждане ще е нормално раждане със спинална, като нищо не усещаш от кръста надолу newsm78 Може би епидуралната я дозират да има някаква чувствителност, но за спиналната не знам.

# 18
  • Мнения: 353
Аз родих секцио със спинална упойка. Наистина нямаш абсолютно никаква чувствителност от кръста надолу. Представи си правят ти разрез на корема, вадя бебе, почистват, шият и нищо не усещаш. Не си предствям как се ражда нормално с такава упойка. Ако на мен ми предложат единствено такава и няма причина от медицинска гледна точка да бъде поставена, бих предпочела да раждам без упойка.

# 19
повечето включително и аз дълго бърках спиналната с епидуралната упойка.Разликата е че епидуралната се бие с по-голяма игла и по в повърхнастта на гръбначния стълб слага се после катетър и се добавя и дозира още упойка-усещаш какво ти правятно без болка.До колкото знам не си пълноценен при напъните.При нормално раждане се ражда по желание с епидурална, която обаче може да ти се сложи след като получиш 4-5 см. разкритие, тоест за останалите 5см до 10см когато вече бебето може да излезе.Често е безсмислено, защото ако си издържал до 4-5 см. може да потърпиш още малко, освен ако не си много изтощен.
Спиналната се използва предимно за коремни операции и секцио поставя се с по-тънка игла по-дълбоко в канала на гръбначният стълб-обездвижването е по-голямо, пък усещаш но без бжолка и  да можеш да реагираш въобще.
Поздрави, това знач и съм изчела и консултирала - ти сама си преценяваш!

Здравейте майчета, какво Ви е мнението за нормалното раждане със спинална упойка Sad Sad Sad

# 20
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Против съм !Писала съм доста пъти защо.

# 21
  • София
  • Мнения: 18 679
Вагинално раждане със спинална досега не съм чувала, не виждам как би могло да стане newsm78 Но ако питш за епидуралната - за, с две ръце Peace Голям рахат е да си раждаш с кеф, без никаква болка и противно на разпространеното не пречи нито на напъните, нито на самия родов процес, така и така е по-добре да си отпусната и да напъваш само когато ти кажат Peace С една уговорка - правилно поставена и правилно дозирана упойка. Ако анестезиологът е калпав, може да стане голяма беля - да спрат контракциите, да се наложи да вадят бебето с вакуми или форцепс, да се парализираш трайно/ е за тази цел трябва да е наистина неук лекар, какъвто, вярвам, у нас няма/. Оттук и рискът.
Като претеглиш плюсовете и минусите можеш сама да си решиш дали си заслужава.

# 22
  • София
  • Мнения: 723
аз не бих се наела да раждам нормално без упойка.
Родих нормално, с епидурална упойка в Тина Киркова ( там не правят задължително епизиотомия - както беше споделено по-горе) нямам нито един шев - първо раждане ( но е въпрос на физиология и лекарска намеса).  
Ако раждам пак - пак ще е по-същия начин. Предполагам, че написалите против въобще упойката имат различен праг на болка от моя...мисля, че в наше време, може да си спестим подобни изживявания. То дори и с упойка има болка, тъй като ти я поставят след определени см разкритие.  

Разликата между епидурална и спинална е мястото на поставяне - в случая със спинална - по-дълбоко, и времето за поставяне е различно.

При епидуралната - няма болка, но имаш усещание - от лекари знам, че при спиналната няма усещания дори и затова не я практикуват често при нормално раждане - тъй като е по-трудно - родилката трябва да следи стриктно какво й казва лекарят и кога да напъва...
Имам приятелки със спинална с главоболии, други пък  без никакво - така, че според мен си е въпрос на организъм.  

Така че ако се колебаеш за упойка - моят съвет е "Да" при всички случаи - пък лекарят ти ще прецени каква. Понякога ставало толкова бързо, че не успяват да сложат каквато и да било. Но не мисля,че вредят на бебето и на майката....  



# 23
  • Мнения: 6 274
С една уговорка - правилно поставена и правилно дозирана упойка. Ако анестезиологът е калпав, може да стане голяма беля - да спрат контракциите, да се наложи да вадят бебето с вакуми или форцепс, да се парализираш трайно/ е за тази цел трябва да е наистина неук лекар, какъвто, вярвам, у нас няма/. Оттук и рискът.
Като претеглиш плюсовете и минусите можеш сама да си решиш дали си заслужава.
Има , има  Close. Погледни предишната страница и ще видиш . Аз съм сигурна , че това не е единствен случай , за съжаление . И ми се иска да  мисля , че всичко е приключило така добре , като при Tety , но защо ли някакси не се  получава ?!  Thinking

# 24
  • Мнения: 3 034
solaris13  е права  Peace ако е правилно дозирана спиналната, трябва да имаш усещане, но няма болка. раждах секцио и усещах как отварят, как вадят, но много странно, защото няма никакъв нервен импулс и съответно болка. ако няма никакво усещане, това е индикация, че или упойката е предозирана, или се е разляла  Peace

# 25
  • София
  • Мнения: 5 721
Родих нормално със спинална упойка!
Беше късно за епидурална Rolling Eyes
Имах 10 см разкритие и 50% изгладена шийка и ако не ми бяха сложили спинална нямаше да се изглади а детето ми се задушаваше ConfusedСложиха толкова колкото е необходимо и родих веднага няма и 3 мин Peace
Главоболие не съм имала! Peace

ЗА!

# 26
  • София
  • Мнения: 4 588
Не съм чувала за нормално раждане със спинална упойка. Аз раждах секцио с такава и не усещах нищо от кръста надолу. Ако трябваше да напъвам, не знам как щеше да стане. Rolling Eyes

Ако раждах вагинално, сигурно щях да поискам епидурална. Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 5 721
Аз си напъвах без проблем  Peace
Но пак казвам .... дозата не е като за секцио Crazy

# 28
  • Мнения: 743
Родих секцио със спинална анестезия. Щастлива съм че попаднах на страхотен екип. Почти нищо не се усеща, няма болка, но има чуствителност макар и лека. Според мен спиналната анестезия е за секцио, а епидуралната за нормано.

# 29
  • София
  • Мнения: 44 120
Против...виж за секцио става.
Ако е за нормално обикновенно казват за първескините епидурална, а спинална може на второ или трето раждане...но аз изобщо не бих....

Общи условия

Активация на акаунт