Фалшива мама

  • 11 944
  • 110
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 138
k.димитрова, не става дума за обидни думи или обидни жестове от ежедневието. става дума за неща, свързани с изоставянето и болката.
далеч съм от мисълта да прощавам всичко на талибанова, само защото не съм и биологична майка. и сега принципно няма лабаво най-често.
става дума за тежките думи, казани с цел да ме засегнат и то във връзка с обикновени наглед житейски ситуации. тези, свързани с ДРУГАТА. тогава, мисля, че реакциите ми трябва да бъдат много обмислени и премерени.

# 46
  • Мнения: 2 084
Аз със другата сама със себе си не мога да се подредя все още. Дано децата ме "почакат", че ще ме заварят по бели гащи на тая тема, въпреки, че вече не скачам като ужилена когато си мисля за нея.
И съм стигнала до 5 преди да реагирам. Наистина трябва да е премерено, ама който не може да мери дълго. Зойка е устискала да стигне до под юргана - аз да се скъсам не мога.

# 47
  • Мнения: 2 722
Аз като човек със стратегии, от сега си имам отработена физиономия и действие, специален поглед, за нещо, което ми е казано, но не ми харесва /е, сега пък, да не си помислите че съм го отработвала заради децата, просто забелязах че имам тоя навик - главата леко назад и настрани и поглед, нещо средно между - "плува ли корабче" и "на мен ли говориш /Аre you talking to me"/

Когато Милен ми каже точно с цел да ме нарани, защото не съм задоволила някоя негова прищявка - "Аз не съм ти приятел вече и не те обичам" - просто го прострелвам с погледа. За сега за него това е върховната и най-страшна обида която може да нанесе на мама, но при неговия темперамент мога спокойно да очаквам и други. Възнамерявам да поддържам практиката на погледа, казваш - сам не си вярваш на думите, нали, а да разговарям с него след като отшуми мерака му да ме нарани.

В тази тема лично аз открих три безценни изречения -
Няма според мен правилно и грешно в реакциите - има темперамент, има стил на общуване.

агресията нали знаеш какво означава - страх.

Живата енциклопедия е дъщеря ми, аз съм скромен неин ученик.

# 48
  • Мнения: 2 084
При нас изскочи "ти не си истинска майка". "пипни ме - съвсем истинска съм" и продължихме с "ти не си истинско дете - ти си мече..." и го обърнахме на игра. Добре, че чета тук- някак очаквах подобна провокация. Да чукна на дърво започваме да се измъкваме от ситуацията с миионите въпроси. Продължи почти два месеца. Остава гризането на ноктите, но тук-там оцеляват нокти все по-често.

# 49
  • Мнения: 1 843
Милионите въпроси не спират, те се уталожват, улягат, затихват, после пак се появяват или пък тихо живеят в главичките им. Но преминаването през онази жестока болка, макар и страшно е много здравословно, за да могат продължат още малко с детството си. По някакъв странен начин ни и свързва по-силно от всякога с тях.
Твоята задача к.димитрова е двойно по-отговорна, но някой ден двойно повече ще жънете радост от това, че заедно сте преминали през тази буря.

Тежко е в името на истината да раняваш децата си. Сега. Искрено се надявам, тази болка някой ден да им даде опора, сигурност, сила.

Знаете ли какво каза малката ми героиня за сестричката си?
"Мамо, няма да й казваме, че е излязла от корема на друга жена..."
Явно иска да я опази от тази болка, чиято сила никога няма да разберем напълно...

# 50
  • Русе
  • Мнения: 729
Дар ,колко мило от страна на Иринка.Истинско съкровище е тя. Hug

# 51
Знам,че заглавието е провокиращо и се чудех няколко дни да пусна ли темата.
Всичко започна една вечер точно преди да си легнем.Цеци искаше да зарежда със зарядно някаква голяма кола за следващият ден за да я носи в детскат ада си изфука пред децата.Аз не му разреших да я зарежда,защото си лягахме и нямаше кога да я чакаме да се зареди и му обясних, че и без това няма да я носи в детскат а,че е много голяма и хубава и могат да му я счупят.И тук прозвучаха следните думи,които се забиха право в сърцето ми,въпреки,че съм го очаквала и сме говорили на тази тема-Ти не си ми истинска мама,ти си фалшива.Истинска ми е тази ,която ме е родила.Уж бях готова за тези думу и мисли в главата ми,но се оказа,че когато ги чуеш е друго.Заболя ме много,неисках да го правя пред него, но се разплаках под завививките.Цеци ме усети и ми каза:Голямо чудо ,че ревеш.Така приключи нашият разговор тази вечер.
На другата сутрин исках да го провокирам, когато е спокоен и не мисли за колата и там подобни и на това,че тръгнах да го целувам му казах;Сега фалшивата мама иска да те цунка.Той ми каза:Не,ти си ми мама и се цункахме.Вечерта като го взех от детската пак почнахме разговор за случилото се,пак същите неща за фалшива и истинска.Пак вечерта преди да си легнем, ме попита:А тя каква ми е?където ме е родила?Отклоних въпроса в друга посока и му кзах,как сме го избрали и т.н.Той ме попита;Добре защо тя ме е оставила и не ме е взела,а ти си ме взела?Отговорих,че незнам точно,но сигурно  не е могла да го гледа и затова.Той каза,а тя сигурно си е взела после друго дете.И така в неговото съзнание остана думата "леличката,която ме е родила".После той започна пак за истинската мама,пита ме как съм го познала и сам си отговори,че са минавали вълни от сърчица между нас.Накрая му кзах,че много го обичам и Бог го е пратил при нас с тати за да сме заедно щастливи и радостни.
Това е.
Порастват много бързо децата и въпросите им вече не са так адетски,а ги очаквах н амного по-късна възраст.
Можем да споделим нашите обяснения и да си помогнем.
 Hug


Въпреки детинската постъпка в опита ти за провокиране и отклоняване на въпроса сина ти правилно  е определил "биологичната майка" като леличката която го е родила. Сина ти е по-умен от колкото предполагаш.

# 52
  • София
  • Мнения: 1 444
Напълно нормални, човешки реакции са това, типични за всички хора, не е реакция само на осиновените.Например малката ми дъщеря, когато нещо не изпълня и иска да ме нарани, тъй като знае че темата за осиновяването е деликатна за мен, ми изтърсва че е осиновена и затова не я обичам достатъчно и други от сорта подсилващи желания ефект глупости.Няма човек, който да не е удрял в гнева си ближния по слабите места, за нас осиновените пък това е най-лесно и е човешко да се възползваме от преимуществото си, колкото и жестоко да е.Все пак да не забравяме, че децата са жестоки понякога и чак когато порастнат и осъзнаят напълно колко много боли злоупотребата с тези факти, озъснават грешките си.

# 53
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Напълно нормални, човешки реакции са това, типични за всички хора, не е реакция само на осиновените.Например малката ми дъщеря, когато нещо не изпълня и иска да ме нарани, тъй като знае че темата за осиновяването е деликатна за мен, ми изтърсва че е осиновена и затова не я обичам достатъчно и други от сорта подсилващи желания ефект глупости.Няма човек, който да не е удрял в гнева си ближния по слабите места, за нас осиновените пък това е най-лесно и е човешко да се възползваме от преимуществото си, колкото и жестоко да е.Все пак да не забравяме, че децата са жестоки понякога и чак когато порастнат и осъзнаят напълно колко много боли злоупотребата с тези факти, озъснават грешките си.
абсолятно съгжласна
защото като направи беля преди плясках сина /имах си заложена схема то родителите ми/, а сега му казвам, че е "лош" - когато не му угодя, не направя както той иска - ставам "мама е лоша, махни се, иди в другата стая"
дори от ДГ донесе за ТРИ дни "плачи, хайде плачи"...
за сина си съм забелязала, че е безкрайно чувствителен, дори не го разбирам на моменти и са ми чужди реакциите му - та съм забелязала, че когато иска да плача и се направя че плача, някак му улеква.... това във връзка с поста, че и ние майките трябва да показваме, че ни боли и плачем, че плаченето обаче не е бебешка реакция /както явно са му се подигравали, щот бяха първите му 3 дни в ДГ и рева като магаре/, а че е израз на болка, че всички ни боли и трябва да се пазим, да не се нараняваме...
МериПопинз е права, че децата винаги са малко или много жестоки - осъзнато или не
важното е когато почнат да осъзнават, да им покажем как да не бъдат жестоки, дори ако понякога от уроците ги боли

извинете че писах, но темата ме вълнува - не съм осиновител, но ви чета, защото начина ви на възпитание, на внимание към детската психика е много важен за мен - самата аз имах малко истерична майка и имам заложена грешна схема за възпитание...та се уча да я променям, а това е доста трудно
та тук получавам ценни съвети и темата ви горещо ме вълнува в момент когато сина почва да насочваа агресията си към мен        .....още ен знам как да се държа в такива моменти, шляпах първо, но виждам, че това го подтиска и обижда жестоко, и сега съм на кръстопът до колко да търпя, до колко да съм твърда

апропо сина също си дърпа кожичките на пръстите, но това правя неосъзнато и аз дори на тази възраст....дано не почен да ги гризе като мен...
та темата е живо и за нас, това че не може да ме нарече "фалшива" не значи, че не търси всевъзможни начини да ме обижда когато е наранено егото му

# 54
Напълно нормални, човешки реакции са това, типични за всички хора, не е реакция само на осиновените.Например малката ми дъщеря, когато нещо не изпълня и иска да ме нарани, тъй като знае че темата за осиновяването е деликатна за мен, ми изтърсва че е осиновена и затова не я обичам достатъчно и други от сорта подсилващи желания ефект глупости.Няма човек, който да не е удрял в гнева си ближния по слабите места, за нас осиновените пък това е най-лесно и е човешко да се възползваме от преимуществото си, колкото и жестоко да е.Все пак да не забравяме, че децата са жестоки понякога и чак когато порастнат и осъзнаят напълно колко много боли злоупотребата с тези факти, озъснават грешките си.
абсолятно съгжласна
защото като направи беля преди плясках сина /имах си заложена схема то родителите ми/, а сега му казвам, че е "лош" - когато не му угодя, не направя както той иска - ставам "мама е лоша, махни се, иди в другата стая"
дори от ДГ донесе за ТРИ дни "плачи, хайде плачи"...
за сина си съм забелязала, че е безкрайно чувствителен, дори не го разбирам на моменти и са ми чужди реакциите му - та съм забелязала, че когато иска да плача и се направя че плача, някак му улеква.... това във връзка с поста, че и ние майките трябва да показваме, че ни боли и плачем, че плаченето обаче не е бебешка реакция /както явно са му се подигравали, щот бяха първите му 3 дни в ДГ и рева като магаре/, а че е израз на болка, че всички ни боли и трябва да се пазим, да не се нараняваме...
МериПопинз е права, че децата винаги са малко или много жестоки - осъзнато или не
важното е когато почнат да осъзнават, да им покажем как да не бъдат жестоки, дори ако понякога от уроците ги боли

извинете че писах, но темата ме вълнува - не съм осиновител, но ви чета, защото начина ви на възпитание, на внимание към детската психика е много важен за мен - самата аз имах малко истерична майка и имам заложена грешна схема за възпитание...та се уча да я променям, а това е доста трудно
та тук получавам ценни съвети и темата ви горещо ме вълнува в момент когато сина почва да насочваа агресията си към мен        .....още ен знам как да се държа в такива моменти, шляпах първо, но виждам, че това го подтиска и обижда жестоко, и сега съм на кръстопът до колко да търпя, до колко да съм твърда

апропо сина също си дърпа кожичките на пръстите, но това правя неосъзнато и аз дори на тази възраст....дано не почен да ги гризе като мен...
та темата е живо и за нас, това че не може да ме нарече "фалшива" не значи, че не търси всевъзможни начини да ме обижда когато е наранено егото му

Децата винаги намират начин да манипулират родителите от нас зависи до каква степен ще се подаваме

# 55
  • Мнения: 30
Здравейте...
Не знам, тази ли е подходящата за мен тема, но ще пиша тук...
Отглеждам 4 и половина годишно момиченце, което трябваше да е на родителите ми, но след смъртта на майка ми я взех аз. Всичко беше отлично, много се обичаме, до момента в който не забременях /сега съм в 17 седмица, ще имам момченце през ноември/. Моята дъщеричка изпитва съмнения и страх... Напоследък страни от мен, макар да показва разбиране като възрастен човек, за новото бебе, но усещам, че нещо не е наред. Сякаш търси повече любов от съпруга ми, близките ми, а наскоро ми каза, че знае, че няма да я обичам, защото идвало моето бебе вече.
Жегна ме заглавието на темата... фалшива мама. Тя мисли, че ще бъда за нея точно това, макар ние дори да не говорим за бебето... Понякога чувствам вина, че забременях, и се страхувам да не се отдръпне от мен.
Понякога показва радост, че ще имаме бебе, но стана по - затворена и мълчалива. Не съм мислила дори да се съветвам със специалист, надявах се всичко да премине гладко, но... страховете ми с всеки изминал ден се увеличават.
Нямаше как да скрием от нея факта, че не съм нейна биологична майка, понеже я взех при мен по - късно, и в началото тя ми беше сестричка. Не знам как да постъпвам... обсипвам я с любов, но сякаш не е достатъчно...
А самата тя е още бебе... само на 4 и половина...

# 56
Здравейте...
Не знам, тази ли е подходящата за мен тема, но ще пиша тук...
Отглеждам 4 и половина годишно момиченце, което трябваше да е на родителите ми, но след смъртта на майка ми я взех аз. Всичко беше отлично, много се обичаме, до момента в който не забременях /сега съм в 17 седмица, ще имам момченце през ноември/. Моята дъщеричка изпитва съмнения и страх... Напоследък страни от мен, макар да показва разбиране като възрастен човек, за новото бебе, но усещам, че нещо не е наред. Сякаш търси повече любов от съпруга ми, близките ми, а наскоро ми каза, че знае, че няма да я обичам, защото идвало моето бебе вече.
Жегна ме заглавието на темата... фалшива мама. Тя мисли, че ще бъда за нея точно това, макар ние дори да не говорим за бебето... Понякога чувствам вина, че забременях, и се страхувам да не се отдръпне от мен.
Понякога показва радост, че ще имаме бебе, но стана по - затворена и мълчалива. Не съм мислила дори да се съветвам със специалист, надявах се всичко да премине гладко, но... страховете ми с всеки изминал ден се увеличават.
Нямаше как да скрием от нея факта, че не съм нейна биологична майка, понеже я взех при мен по - късно, и в началото тя ми беше сестричка. Не знам как да постъпвам... обсипвам я с любов, но сякаш не е достатъчно...
А самата тя е още бебе... само на 4 и половина...

Съвсем нормална детска реакция. Продължавай да си гледаш като сестричка какво нередно има в това?

# 57
  • Мнения: 2 172
Съвсем нормална детска реакция. Продължавай да си гледаш като сестричка какво нередно има в това?


Зукини, хакера, сабаба, време е да се маскираш като жена newsm57
Сори за спама.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 444
Norass,
аз с моите деца още от съвсем малки разговарям открито, като с възрастни по всички теми и семейни проблеми.Това ги прави не само съпричастни към всичко, засягащо семейството ни, но изгражда доверие между нас, създава им чувство за това че са ценени и мнението им е уважавано и т.н. да не изреждам.....
Съвета ми към теб е да разговаряш откровено със сестричката си за новосъздалата се ситуация, за страховете ти от това как тя ще приеме появата на бебето, за страха ти от отчуждението ви и изобщо за всичките ти чувства и опасения от нейните мисли и реакции, породени от бременността ти. Повярвай ми, че това ще стопи ледовете и ще разсее всякакви съмнения и недоверие между вас, независимо възрастта на детето.Ако пропуснеш момента преди да е дошло новото човече в домът ви, би могло да стане късно и много по-трудно да намериш отново пътя към нейното доверие и обич, а това може да донесе сериозни последици след себе си.Не подценявай детското разбиране и интелект, щом дадена тема ги заобикаля и е част от живота им, значи не са малки да изразят становище по нея и то да е разумно, както и да проявят разбиране.Говори открито с детето, разкрий душата си и ще получиш същото от  нея. Има една много истинска, дори в някои ситуации жестока народна поговорка "за да получиш, трябва да дадеш".
Имай предвид, че времето лети, не го изпускай между пръстите си от неоправдан страх и несигурност, все пак ти си възрастния човек и си така изплашена, представи си тогава какво е в душата и сърчицето на едно малко момиченце на четири годинки и половина.......
Успех и много семейно щастие, в твоите ръце е.  bouquet

# 59
  • Мнения: 4 138
май първо трябва да уточниш нещо, Норрас. осиновила ли си детето или си просто негов настойник. защото ако е осиновено от теб, то е твоя дъщеря, а не сестра. може би не знае историята си и те е било страх да и кажеш, а може би я е страх сега именно защото си и разказала.
принципно, макар и да нямам опит с подобни ситуации, знам от много майки, че първото дете минава през подобни терзания, когато е на път да се появи второ. ти трябва да решиш доколко е критична ситуацията и дали имате нужда от квалифицирана помощ. надявам се да се справиш без много катаклизми и да сте щастливи Hug

Общи условия

Активация на акаунт