За правата на децата ни!-тема 3

  • 62 992
  • 786
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 242
За 79% се полагат: двойни детски; ежемесечна помощ по чл.43 (в размер на 70% от минималната заплата); до навършване на 2 години - допълнителна еднократна помощ за раждане (мисля, че още е 100 лв). След оценката от закрила на детето може да ви отпуснат и някои т.нар. интеграционни добавки (в зависимост от конкретното заболяване) - за лекарства, транспорт... Те се въртят около сумата 8 лв/месец. По всяка вероятност имате право и на санаториално лечение веднъж годишно. Покриват се 165 лв (щом е без придружител - само за детето) срещу представени фактури за ползвана такава услуга.
Най-добре се върни назад в предните две теми и прочети всичко много внимателно. Там подробно са обяснявани и правата и къде трябва да отидеш.
Предните теми бяха със заглавие "Мили родители търсете правата на децата си".
Пожелавам ти здрави нерви и успех!

# 61
  • Мнения: 5 698
ако е с имаш право да пътуваш безплатно с детето като придружител /за др. не знам/.
Какво означава това? Къде като пътуваш? Пред кого трябва да се декларирам, че детето е с ЧП, че да пътувам безплатно? Това за градския транспорт важи ли? Полагат ни се всеки месец 8.80 лв за транспорт - това същото ли е или...

# 62
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Пепи от социалните трябва да ти издадат една книжка,която важи за влак и автобус. С нея имаш право на два пъти годишно да пътуваш безплатно до което и да е място в страната. Когато е с автобуса си купуваш билет и след това в едномесечен срок представяш билетите в социлните, заедно с молба и ти възстановяват сумата. Билетите и книжката трябва да са подпечатани от фирмата превозвач.

# 63
  • Мнения: 5 698
Е добре де, на мен такова нещо не са ми издали  Rolling Eyes. Явно някой си е направил оглушка. Ще отида да си търся книжката. А всъщност тези 8.80 са отделно така ли /те са ми отпуснати за транспорт/ newsm78
И друго се сетих - има ли значение каква е фирмата, с която пътувам, т.е. държавна или частна?

# 64
  • Мнения: 774
Тези 8.80 са отделно,предполагам за градски транспорт.
Книжката е за междуградски транспорт.Няма значение с коя фирма ще пътуваш,само да ти сложат печат на книжката и запазваш билетите.За ЖП издават допълнителен талон на гарата.

# 65
  • Мнения: 5 698
мамаРаче, Mari^   bouquet. Наистина нямаше откъде да ги зная тези неща.

# 66
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Тези около 8лв. са за градски транспорт и ги водят интеграционни добавки. Книжката за пътуване е за междуградски и доколкото ми е известно може да си извадиш карта и с железниците да пътуваш с намаление,но не съм сигурна как точно става. Когато си използвала вече два пъти отиване и връщане безплатно. По едно време не искаха да издават тези книжки на децата когато не са навършили 7г. уж не ползвали билети. Сега незнам как стоят нещата.

# 67
  • Мнения: 524
Да, децата до 7 години пътуват безплатно, скоро подавах молба в социалните за безплатна карта за детето, казаха, че трябва да избера - или карта, или ми плащат всеки месец по 8 лв. Детето ми нямаше навършени 7 години и пак ги изплащаха.

# 68
  • Мнения: 774
Да, децата до 7 години пътуват безплатно, скоро подавах молба в социалните за безплатна карта за детето, казаха, че трябва да избера - или карта, или ми плащат всеки месец по 8 лв. Детето ми нямаше навършени 7 години и пак ги изплащаха.
Това да е за карта за градски транспорт newsm78
Защото аз имам за междуградски и ми изплащат и прословутите 8.80 лв.,а дъщеря ми е на 4.6 г.

# 69
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
За градски ми ги изплащат от 4-5г. възраст на детето,а за междуградски ми взеха картат преди 2г и не ми ги изплатиха. Детето беше 10г. тогава. От миналата пак ми я възстановиха. Не били тълкували правилно закона за това.Съсипаха ми нервите да им обяснявам че нямат право да го лишават от междуградско пътуване,но те тълкуваха закона точно по този начин.
Да, децата до 7 години пътуват безплатно, скоро подавах молба в социалните за безплатна карта за детето, казаха, че трябва да избера - или карта, или ми плащат всеки месец по 8 лв. Детето ми нямаше навършени 7 години и пак ги изплащаха.

Колкото до безплатното пътуване такова няма Peace. Н е и с междуградските автобуси. За децата до 2г да но без място.

# 70
  • Мнения: 774
Колкото до безплатното пътуване такова няма Peace. Н е и с междуградските автобуси. За децата до 2г да но без място.
Докато Ивка стана 2.6 г. беше с 100% с ЧП,имахме карта  с придружител и  ползвах всички пътувания.
Следващите 2 г. ТЕЛКа беше без ЧП и имах карта само за детето,но всъщност автобусния транспорт го ползвах аз и ми плащаха билетите от соц.БДЖ в този период не съм ползвала.
Сега пак сме с ЧП и когато пътувам купувам билет и за нея за да има място и тя.От соц. ми изплащат парите и за двата билета.

# 71
  • Мнения: 524
Да за градски, не ми се е налагало да пътувам "междуградски" и за тях не знам.

# 72
  • Бургас
  • Мнения: 537
Колкото до безплатното пътуване такова няма Peace. Н е и с междуградските автобуси. За децата до 2г да но без място.
Ние преди месец пътувахме Бургас - София с автобус с различни превозвачи и за малката не ни поискаха пари/ понеже си я държах аз, ако сме искали отделна седалка за нея беше 15 лв/.
Мога ли да ви попитам и аз нещо  Praynig понеже ние сме без ЧП, аз не мога да ползвам такава карта за 2 + 2 безплатни пътувания, така че не съм запозната с процедурата, а моя позната получи такава карта на база ТЕЛК и ме интересува: при пътуване трябва ли да се представя  лична карта при подпечатването на картата за безплатни пътувания пред превозвача или е достатъчно да им каже/ помоли/ да я подпечатат и /билета/ и да си ги запазиш за да ги представиш пред социалните?

# 73
  • Мнения: 774
Мога ли да ви попитам и аз нещо  Praynig понеже ние сме без ЧП, аз не мога да ползвам такава карта за 2 + 2 безплатни пътувания, така че не съм запозната с процедурата, а моя позната получи такава карта на база ТЕЛК и ме интересува: при пътуване трябва ли да се представя  лична карта при подпечатването на картата за безплатни пътувания пред превозвача или е достатъчно да им каже/ помоли/ да я подпечатат и /билета/ и да си ги запазиш за да ги представиш пред социалните?
На мен не са ми искали лична карта до сега.

# 74
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
И на мен не са ми искали друг документ. Те дори не ти попълват книжката а само я подпечатват.
ДА знаете два печата на билета и два на книжката. Peace

Общи условия

Активация на акаунт