Какви са минусите на това,че детето ми не е припознато?

  • 5 895
  • 64
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 425
От семейния кодекс:
Цитат
ПРИПОЗНАВАНЕ
Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.

ФОРМА НА ПРИПОЗНАВАНЕТО
Чл. 36. (1) (Предишен текст на чл. 36 - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.
(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е пълнолетно, и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършването му.
ОСПОРВАНЕ НА ПРИПОЗНАВАНЕТО ОТ ДРУГИЯ РОДИТЕЛ И ОТ ДЕТЕТО
Чл. 37. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Родителят или детето може да оспори припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние в 3-месечен срок от съобщението. Ако припознаването не бъде оспорено, то се вписва в акта за раждане.
(2) Когато припознаването се оспори, припознаващият може в тримесечен срок от получаването на съобщението да предяви иск за установяване на произход.
...
Майката се уведомява от лицето по гражданското състояние. Така или иначе - ако мъжът реши да докаже, че е баща - ще успее. То си е истина - биологичен баща е. Разрешение не му трябва. Разрешението е било 9 месеца по-рано.

# 31
  • Мнения: 6 700
Аз понеже съм консерва виждам два евентуални минуса и то в по-дългосрочен план.
1. Психологически - все пак досега в нашето общество е прието всеки да има майка и баща. Вярно, че много рядко се случва да го пишем това официално (май само при издаването на лични документи), но все пак се случва.
2. Материален - ако "спормодарителят" е заможен и наследството не е за пренебрегване.
Плюсовете другите са ги описали.
 

# 32
  • Мнения: 911
Не мога да повярвам, че всеки кретен може да припознае детето без!!!!! да уведоми майката?! newsm78 #Crazy #Crazy
...Не, аз подписах документ, в който заяввям кой е бащата на детето и че съм съгласна с това! Това е вид дело, което болниците правят за улеснение....Пантерчо, просто не е точно както го мислиш...най-малкото е нелогично!!!

Така е, бе, Морги!
На теб не ти се вярва и помниш друга постановка на нещата, просто...защото си имала с какво да се съгласяваш или не.

Ние НЯМАХМЕ с какво да се съгласим (моят случай е почти идентичен с този на my_everything, като изключим пакета памперс  Mr. Green). Но нека не бъда благодарна - във втория месец от бременността ми донесе 2 кила портокали - за бебето.

Аз заради това съм те както е видно на аватара ми  #Cussing out, защото по всяко едно време може да узрее хубостникът и да започне да ми къса нервите и да се влачим по съдилища = според сегашния закон.

Макар че в новия Семеен Кодекс е прието деца, оставени в институция и непотърсени 6 месеца от родителите да се дават за осиновяване - откакто го прочетох това се чудя някой адвокат би ли се наел да докаже, че детето ми съвсем скоро ще направи 2х6 месеца непотърсено - сещате се накъде клоня.

... и да не кажеш на сума ти роднини, че си станал баща, а даже да го криеш!!!!!!
За Бога....
Та за какво ми е наследството на тоя кретен смотан , който го е срам да каже ,че има дете....подаяние за детето.
Извинявайте, съвсем нищо лично, просто много боли като говориш на болезнените теми и като си изнервен  Tired Hug

Моичкият бил казал на майка си, че съм пометнала (с което проблемът се решава), нищо че аз до седмия месец търкалях корема из неговия квартал, понеже бяхме съседи, и де що имаше приятели и комшии ме виждаха всеки ден...

И аз се извинявам, но оспамих темата, само защото съм на същото мнение като авторката

# 33
  • София
  • Мнения: 6 477
Майката се уведомява от лицето по гражданското състояние. Така или иначе - ако мъжът реши да докаже, че е баща - ще успее. То си е истина - биологичен баща е. Разрешение не му трябва. Разрешението е било 9 месеца по-рано.
Ако това е биологичния баща - ясно кой е дал разрешение...Но аз си мисля за случаите когато това не е биологичния баща, а просто човек, който има интерес някакъв да се опита да припознае дадено дете....А мотиви много - осиновяване, но не със съвсем родителски цели, извеждане в чужбина под благовиден предлог и ред други страхотии, които можеш да се сетиш! Тогава майката ще бъде длъжна да доказва, че даден човек НЕ е баща на детето....ето това ми се струва страшен парадокс!!!!
А колкото до това, че обществото ни било такова или онакова...айдееее глобализирали сме се достатъчно и не знаем къде ще живеем утре ние или децата ни!
Колкото до наследство на заможен баща - еее, късметлийки са тези, които го имат...ние с нашия мизерник-хрантутник.....По-скоро да очаквам той да опита да грабне нещо покрай щерка си!

# 34
  • Мнения: 1 425
Детето може да се припознае от биологичния баща и съгласието на майката НЕ му трябва. В най-лошия случай ще се наложи да води дело и ако делото е нормално ще го спечели.
Непознат човек може да припознае детето, но такова припознаване не може да влезе в сила без съгласието на майката.
А за другите неща дето си ги написала - много ти работи фантазията.

# 35
  • София
  • Мнения: 17 283
Е като иде в Гражданско състояние един мъж да припознава дете без съгласието на майката като как доказва, че е баща, а не някой сульо?
И изобщо не й работи прекалено въображението на Морги, живеем в много страшен свят, тия неща са си напълно реални, аз в розови очила не вярвам.

# 36
  • София
  • Мнения: 6 477
Пантерчо, ситурно не си се интересувал как и колко деца изчезват на година от България? Как богати гръцки чичковци се пишат за техни бащи и после някой знае ли какво става с тези деца? Още повече точно при нашата правосъдна система.....
Просто това е някакъв параграф 22 - в най-лошия случай на жената да й се наложи да води дело с някой сульо, че не е баща на детето?! newsm78 newsm78 Да водиш дело за нещо, което ти пада ей така от небето!!!! Значи ако дъщеря ми не е припозната, сега някой мунчо може да реши, че моята дъщеря си му харесва ей така и да ми заведе дело за башинство?! Е, не ми приказвай за развинтена фантазия....като имаш деца един ден ще те питам тогава....

# 37
  • София
  • Мнения: 6 477
E, нета днес ми прави мизерии и два пъти изпраща поста...Сори..

Последна редакция: вт, 15 апр 2008, 12:16 от Morgana

# 38
  • Мнения: 6 700
......А колкото до това, че обществото ни било такова или онакова...айдееее глобализирали сме се достатъчно и не знаем къде ще живеем утре ние или децата ни!

Колкото и да сме се глобализирали засега все още май няма общество,  в което да  не е прието да имаш майка и баща, поне на хартия. Може и да стане, но кой знае кога и как.
С това не искам да засегна никой, изразявам мнение. Аз лично не познавам възрастен човек, който да няма такива на хартия и не знам как би се отразило това. Просто си представям, че е някаква разлика от останалите. Може и изобщо да не е фатална, но в темата се питаше за евентуални минуси и затова го допускам като хипотетична възможност.

# 39
  • Мнения: 402
......А колкото до това, че обществото ни било такова или онакова...айдееее глобализирали сме се достатъчно и не знаем къде ще живеем утре ние или децата ни!

Колкото и да сме се глобализирали засега все още май няма общество,  в което да  не е прието да имаш майка и баща, поне на хартия. Може и да стане, но кой знае кога и как. С това не искам да засегна никой, изразявам мнение. Аз лично не познавам възрастен човек, който да няма такива на хартия и не знам как би се отразило това. Просто си представям, че е някаква разлика от останалите. Може и изобщо да не е фатална, но в темата се питаше за евентуални минуси и затова го допускам като хипотетична възможност.

не ни трябва на хартията, а в живота, все пак  Wink
и мисля,че интелигентните хора не ти надничат в акта за раждане като искат да имат отношения с теб да видят какво пише.
просто позиция.

# 40
  • Мнения: 6 700
Не говоря за другите или за надничане, просто си предполагам какво би могло евентуално да е някакъв хипотетичен минус.  Още повече не се знае дали изобщо е минус и колко се компенсира от плюсовете.

# 41
  • Мнения: 911
Аз лично не познавам възрастен човек, който да няма такива на хартия и не знам как би се отразило това. Просто си представям, че е някаква разлика от останалите. Може и изобщо да не е фатална, но в темата се питаше за евентуални минуси и затова го допускам като хипотетична възможност.

а аз познавам - онази моя колежка, за която писах в клюкините наскоро, че не се е поддала на "добрите" намерения на козметичката, пък на педикюристката и т.н. да даде снимки на дъщеря ми, понеже май някаква приятелка на бабата...искала да я види. както и да е

та, това момиче е с баща-неизвестен в акта си за раждане - биологичният не пожелал да има нещо общо с майка й, след като тя забременяла, и жената си я ражда на 36 (точно както и аз родих) и си я отглежда сама. Искам да ви кажа, че девойката е супер отвсякъде - никаква "разлика от останалите" няма. За което вероятно майка й има най-голяма заслуга. И говорим за онези времена - по Татово - когато съвсем е нямало такива форуми, в които да се роим от ден на ден все повече.

Не виждам някакъв минус при колежката да има.
Дори когато ми докривее и ме обземат разни съмнения и тъжни дилеми ме замъчат, й звъня, за да си поговорим.

Последно я питах дали някога е била обидена на майка си, за това, че е...."различна". И тя въобще не можеше да разбере въпроса ми. Напротив, говори с огромно възхищение и благодарност за майка си.

Докато бях бременна много терзания ме терзаеха и я разпитвах дали й е липсвал баща й, въобще как е живяла. Момичето просто ми каза: "не може да ми липсва нещо, което никога не съм имала."

отнесох се от темата, простете, но пък може би точно тук е мястото да разкажа точно за това момиче.

# 42
  • Мнения: 402
траянка, страхотно е това ,което разказваш  Heart Eyes Hugняма какво да се терзаем  Naughty

# 43
  • София
  • Мнения: 6 477
траянка, страхотно е това ,което разказваш  Heart Eyes Hugняма какво да се терзаем  Naughty

Аз отдавна ви казвам, че няма от какво да се терзаем....ама вие - не, та не! Wink Wink Wink

# 44
  • Мнения: 402
знам си го аз  Hug щастлива съм, че от цялата помия не позволих на оня мухъл да си протяга мръсническите ръце към детенцето само,за да тормози мен  Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт