Ще кръщавам бебе

  • 2 295
  • 31
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 447
Кръстникът осигурява за кръщелника:
•   хавлийка за бебока
•   сапун и кърпа за свещенника
•   кръстче (не е задължително да е златно)
•   нови дрехи за кръщелника (по възможност бели)
•   погача и мед
•   бонбони за почерпка на гостите
•   букет от здравец завързан с червен конец (което се изсушава и се хвърля в река)
•   бял плат или чаршаф по-точно на който бебето след това спи
•   венче
•   свещи (свещта от кръщенето се пали на празници)


Това е най-пълния списък който видях в нета, но ми се струва че е крайно пресилено и някои неща са излишни

Списъкът е много добър!
Чак ме хваща яд за някои неща, които не съм знаела.

За венчето, свеща и белиат чаршаф.

Нашата китка не знам кой я донесе,
май от църквата си беше.
Здравец, кокичета и чимшир
завързани с червен конец.

Всичко исхвърлих, но видях, че
чимшира е свеж и го оставих във
водата. Вече има коренчета и
ще бъде засаден  Grinning

# 31
  • Мнения: 2 090
Ето това намерих в нета:
Особено важен е изборът на този, който ще въведе новия християнин във вярата. Той става негов кръстник и започва да се счита за духовен наставник на детето. Заедно с родителите той се грижи за кръщелника си и се задължава да го напътства в праведен живот. Желаещите да бъдат кръстници трябва да са източно православни християни и да са кръстени.
За да се подготвите за ритуала планирайте всичко предварително. Определете църквата или манастира, където искате да бъде кръстено детето и проучете какви са условията за извършване на ритуала.
Кръщението се извършва от свещеник като кръщаемият се потопява три пъти в купела със свещена вода в името на Отца, Сина и Св.Дух. Кръстеният младенец се очиства от греха на родителите си.  Преди потопяването във водата свещеникът миропомазва кръщавания, като прави малки кръстчета на челото, гърдите ръцете му с осветен елей. Така се освещават ума,чувствата и волята му. Бялата дреха (кърпа), с която се дарява кръщелника, символизира полученото вече опрощение на греховете. Кръстът, който свещеникът полага върху кръщаемия показва, че той трябва да приема всички изпитания с търпение към Христос. Трикратното обикаляне около купела изразява радостта от съединението с вярата. Отрязването на косите на новопокръстения означава, че той става раб Божи. Запалените свещи, които всички присъстващи държат, са символ на божието просвещение.
   
По традиция трябва да носите голяма бяла хавлия, бяла кърпа за лице и сапун за извършване на ритуала, две големи свещи, които можете да закупите от църквата, бутилка червено вино, бурканче мед и китка здравец.Кръстникът трябва да купи нови дрехи за детето според канона те трябва да са бели.Добре е да се носят за освещаване кръстче, медалион и икона, които ще ползва кръстеният.  За здраве на кръщелника в храма се носят и се раздават погача, бонбони, пчелен мед и сладкиши(това от родителите)
За да няма суетене, всички формалности около кръщелното свидетелство се оформят преди кръщението. В края свещеникът само подписва документа.

Общи условия

Активация на акаунт