Козуначна тема 2008- II част

  • 72 374
  • 750
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 27 524
Писах ти вече за месенето. Отгоре много бързо хваща коричка и става готово, но за един дебел и висок козунак е трудно да се изпече отвътре толкова бързо. Трябва щом хване коричка да го завиеш с фолио. Моето фолио сега видях, че е свършило.  Crazy Мокър вестник върши същата работа  Peace

# 526
  • Мнения: 108

Ох, много ме развесели с твоя свеж постинг  Joy Joy Joy  Hug
И на мен това с лепненето ми беше проблем и при питките, и при козунака, макар че се обиграх с питките, след 4 хвърлени такива...  Confused За козунак тестото си лепне докрая, да, просто трябва да го игнорираш и, разбира се, да лепне до поносими условия. И моето лепнеше и се гъне и бяга, но пък стана мекичко и на мехури  bowuu Топиш непрекъснато ръцете в олио, освен това мажеш непрекъснато масата или плота с олио също, за козунаци от 2кг брашно отива за топене и мазане около една чаена чаша с олио, горе-долу дано това те ориентира, може би не си сложила достатъчно... Вдига се да се бие в масата, но малка част от него остава залепнала на плота, така е, но това не е проблем  Peace Просто трябв ада пипаш бързо, да го омаломощиш демек, с бавно повдигане ще се лепи и ще се влачи, да, вдигаш рязко и изведнъж, трудно е така, но има ефект. Аз лично страшно грохвам от това блъскане в масата, да не говорим как тропа и трещи и ако ги избия сто пъти в плота, със сигурност ще дойде полицията да ме прибере  Crazy Така че меся усилено с много пъшкане и го дърпам и разтягам, абе опитвам се да го убия всъщност, все едно е жива, мръсна, подла твар  Laughing Плетенето на плитките ми е за сефте тази година, оплетох едни самодивски свили, по метър и половина дълги, ела да видиш как се преместват в тавата после... направих някакви безформени маргарити, пека ги сега, пък да видим  Rolling Eyes Отгоре загаря, отдолу се друса, абе, няма да се спи тази нощ  Shocked

ххехе...развесели ме и ти..  Mr. Green
Ама то тръгва с цялата маса като се опитвам да го вдигна...  Shocked засмуква като някакъв вакуум направо и чак го отлепих от масата.... като го слагах в печката..
щото нямаше вече как - трябваше ми тавата... Blush
Ми мажа с мазнината....ама то от нея става такова тестото...преди да сложа каквато и да е мазнина си беше супер и не шаваше тъй  Simple Smile
Бумтях и трещях и аз сега по нощите, разправям се с туй тесто от 10 часа, вече го извадих и ще пробваме скоро каква сме я свършили  newsm78

# 527
  • Мнения: 108
Писах ти вече за месенето. Отгоре много бързо хваща коричка и става готово, но за един дебел и висок козунак е трудно да се изпече отвътре толкова бързо. Трябва щом хване коричка да го завиеш с фолио. Моето фолио сега видях, че е свършило.  Crazy Мокър вестник върши същата работа  Peace

...ами завих го с фолиото... но беше вече къссссссннннннооо....  Grinning
димната мъгла от изгорялото вече се стелеше в кухнята, докато аз пуфтях в другата стая с ютията  Simple Smile
Ох, не знам, след всичката тази борба и сега не ще да се изпече....не ми върви хич този път... #2gunfire

# 528
  • Мнения: 108
Чудех се, по-жилаво или по-меко трябва да седи това тесто?
И стафидите ми са кисели  Confused те не се ли киснат просто в малко вода, за да не са сухи?
Ох, наистина всичко съм оплескала този път  Close
Ако имате още съвети за отчаяни съпруги съм готова да слушам...  Praynig

# 529
  • Мнения: 27 524
Чудех се, по-жилаво или по-меко трябва да седи това тесто?
И стафидите ми са кисели  Confused те не се ли киснат просто в малко вода, за да не са сухи?

Меко.  Peace
Стафидите се киснат в ром, уиски или ликьор за една нощ. Аз лично късно се сетих да започвам и ги накиснах за 5 часа, пак стана ок мисля  Simple Smile

# 530
  • Мнения: 108
лека за сега и благодаря  Hug

# 531
  • Мнения: 5
От няколко години правя козунак "в хладилник" и съм много доволна, защото си спестявам напрежението всичко да се направи в един ден и е удобно, особено за работещи жени. Тестото се замесва вечерта който по каквато рецепта си използва. Слагам го в добре намазан отвътре голям плик, завързвам го и го поставям в хладилника. На другата сутрин първата ми работа е да извадя плика от хладилника. След това се оформят козунаците, слагат се в тавите и се пекат. Случвало ми се е тестото да престои повече от 24 часа и въпреки това козунаците пак стават.

# 532
  • София
  • Мнения: 1 312
Е хайде ставайте момичета,че да започваме.... #Crazy.
Това с хладилника първо втасване ли е или второ и в плика как се надига като е вързан, много искам да пробвам,ама друг път сега няма време. :
А с каква мая работехте,жива или сухата, че аз сега ще ходя до фантастико за жива,нещо ме притеснява сухата, в последно време по- трудно ми втасват и мисля,че е от нея???

# 533
  • Мнения: 7 091
Какво ставане, някои не сме си лягали  Joy Ей сега влизам в къщи( 11 вечерта) с последните покупки, направо ми се разказ аигрицата от бягане днеска!

ММ, според мен трябва да е 1-во втасване в хладилника, но нека Тилиа да каже. Peace

Н-та, Блонди добре ти е обяснила всичко! Hug

О'Хара, може аз да съм я популяризирала, но заслугата си е твоя, че ме научи да правя козунаци! Give credit where credit is due както се казва Hug Ако не беше дала такава хубава рецепта моите още щяха да си мечтаят за козунак   bouquet

Надя73, по принцип по отношение на църковни празници и т.н. това което аз знам е, че ако не си знаел, че е празник, не е проблем че си правил нещо. И на мен ми се е случвало много пъти, така че не се притеснявай. Освен това съм чувала, че на същия ден когато е празника ако се работи след като слънцето се скрие пак не е проблем.  Peace
То не, че иначе е " проблем" наистина, но въпроса е кой как го чувства. Въпреки, че не съм силно религиозна, на такива празници за мен не е важна само "комерсиализацията" ( да напазаруваме, опънем софрите, подарим подаръците и т.н.), а това какво стои зад нея, защото реално празника е за това.  Peace


# 534
  • София
  • Мнения: 1 312
Купих някаква унгарска мая 42гр, за 1 кг брашно цялото купче ли да сложа.?? За първи път ще пробвам с жива мая. Сега ровя из темите да прочета,ама ако може  Таndoori да ми кажеш ,че да започвам....по бързо да става newsm78.

# 535
  • Мнения: 7 091
ММ, на моята суха мая буркана пише, че едно пакетче суха ( 7 грама) е равно на 17 грама прясна мая, но в БГ по-често се приема 20 грама прясна мая на 1/2 кг брашно. Така че бих използвала цялата за 1 кг брашно.  Peace

7 грама суха= 1 пакетче суха=20 грама прясна 
Зависи коя рецепта ще ползваш, но например в рецептата на Скарлет на 1 кг брашно се искат 4 ЧАЕНИ лъжици=2 супени=14 грама суха=40 грама прясна мая.
Дано не съм сбъркала в изчисленията този път! Провери ги пак и ти! Peace

Последна редакция: сб, 26 апр 2008, 06:32 от Tandoori

# 536
  • София
  • Мнения: 1 312
Благодаря ти!!!

# 537
  • Мнения: 7 091
Успех ММ, аз лягам! Simple Smile Утре като стана вие сигурно ще сте приключили вече, но на всички ви желая бухнали, вкусни, сладки и на конци козунаци!  Peace

# 538
  • да има едно лесно - на мотора
  • Мнения: 2 419
Благодаря ви момичета  Hug
Козунаците ми станаха превъзходни по рецептата на Скарлет , месенето в центрофуга Wink , втасването на затворена врата на фурната 
печенето на ниски градуси ... Нямам отделни форми и затова ги пекох в голяма тава двата , разделени с фолио и не са толкова " високи"
Весели празници  Hug

# 539
  • Мнения: 5 228
Моите козунаци са готови. Не се стърпях  и ги направих снощи. Майка ми каза, че след 4 часа можело (пък на  мен ми изнася да е така).  Laughing Станаха страхотни! Мъжът ми си ги снима с телефона.  ooooh!
Още веднъж искам да благодаря на О'Хара и Тандури за страхотната рецептата, и на всички останали за напътствията.
Желая ви хубав празник и вкусни козунаци!

Общи условия

Активация на акаунт