Кредитна система във ВУЗ

  • 6 645
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 113
идеята на кредитите е да има база, на която бакалавър в БГ да се признава като такъв в другите европейски държави. За СУ специално е 240, само че както се каза по-горе - системата ни е опорочена, щото уж си избираш, обаче се оказва, че изборът ти е яко ограничен, тъй като ако не избереш даден предмет, не може да си събереш кредитите  newsm78

# 16
  • Мнения: 212
Това с тия кредити ми се вижда загубена работа. Може да работи само при специалности които не са чак толкова важни - разни хуманитарни специалности.
Я си представете например кредитната система в Медицинска академия. Бъдещите доктори сами си избират кои дисциплини да учат... Shocked Как ви звучи само. Някой не го кефи да кажем вътрешни болести и го пропуска...
Или пък инженер да завърши без да учи математика например.
Другия вариант е да се направи така че без необходимите дисциплини да не могат да се натрупат кредити, но тогава се опорочава кредитната система при която би трябвало да имаш все пак избор някакъв.
Така че при по-сериозните науки кредитната система няма как да работи.

# 17
  • Мнения: 2 379
Специално медицина не знам как се учи, но да те успокоя, че по цял свят действа кредитната система за всякакви специалности.
Кредитите и свободното избиране на курсове не изключват възможността университетът да си запази право на задължителни курсове. Всъщност май навсякъде има и задължителни курсове, а не само избираеми.
А избираемите курсове са от някакъв списък, предназначен за конкретната специалност все пак. Няма как да си избягаш от сферата.

# 18
  • Мнения: 3 034
абсолютно вярно  Peace системата си е много смислена и работи достатъчно добре. има набор от задължителни предмети, без които не минаваш изобщо в следващ курс. тези предмети са основата, без която няма как да упражняваш дадена професия. избираемите са по-скоро насоката, която би искал дадения човек да следва в същата тази професия, но те само допълват вече покритото от задължителните предмети  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Борисе,

В НБУ и сега си има за всяка програма за всеки семестър списък със задължителни курсове, които правят основата. Натакък си избирай и си плащай колкото допълнителни курсове искаш, само мерак за учене и пари да имаш.
Не виждам проблем и при медицината да е така - да има едно ядро задължителни курсове, без които не може да наречем лекаря изобщо лекар, а много други, от които студентите да избират. Те така могат отрано да се насочат към област, която да искат да работят и така ще натрупат много целенасочени знания.

# 20
  • Мнения: 2 199
Само да вметна, че мои преподаватели от ТУ са ми казвали, че колегите от НБУ по същата специалност за да си улеснят живота си избират да учат История на изкуствата примерно  Crazy
 Thinking Какви програмисти ще станат  Tired  hahaha

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Не искам да го играя защитник на НБУ.
Но дори и да са записали история на изкуството, това може да свърши много добра работа на тези, които ще стават дизайнери, а и за обща култура е добре. Не виждам защо трябва да учат само специализирани програмистки предмети и математика. А който е кадърен започва работа още във втори курс при този глад за кадри в бранша.
И има и нещо друго - колкото и да е мъглява, има конкуренция между ВУЗ-овете. Принципно аз съм за по-разчупената форма на обучение като избор на предмети, защото не може да се кара само в един коловоз 4-5 години.

Темата беше за кредитната система. Според мен тя е голямо улеснение за студентите и за ВУЗ-овете. Много по-лесно е да се прахвърлят кредити между учебни заведения, които са я въвели както трябва. Не съм ходила на обмен в чужбина, но мои колеги ходиха и казаха, че така е много по-лесно. За всяко нещо е нужен контрол и да се спази технологията и качеството на въвеждане и експлоатиране на тази система. Държавните вузове ще се съпротивляват много, защото те са на държавната хранилка и така са си карали откакто са създадени. Но частните набират скорост и се възползват от възможностите да догонят западняците.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
RadostinaHZ, аз точно затова казах, че в момента има пълна свобода в избора на предмети. Няма задължителни. И сега, в края на обучението ми са се сетили, че така май не е гот, защото се избягват някои според тях важни предмети.
Все пак има ограничение в броя на предметите за семестър в дадената специалност и колкото и любими да избираш, понякога не стигат кредитите и трябва да запишеш и от гадните. Simple Smile Имало начин и това да се избегне, аз не го знам. Може би, като се запише minor програма в 3ти курс.. Thinking

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Това сигурно е част от идеята - да не може да се кара през просото.  Laughing  Peace
Както писах, имам отзиви само от психолозите и зная, че си ходят заедно на предметите по определена от ръководството на департамента програма поне в първи и втори курс без право да избират голяма част от тях.
За някои магистърски зна, че има един минимален залъжителен пакет, но все пак магистърската програма предполага повече зрялост от студентите в избора и отношението към науката.

# 24
  • София
  • Мнения: 38 498
Само да вметна, че мои преподаватели от ТУ са ми казвали, че колегите от НБУ по същата специалност за да си улеснят живота си избират да учат История на изкуствата примерно  Crazy
 Thinking Какви програмисти ще станат  Tired  hahaha

Това може да е от свободноизбираемите.
Задължителните курсове за всяка програма са си задължитени.
Т.е. - за всяка специалност в НБУ има задължителни предмети, които се записват и носят кредити.

На мен ми остават още 7 кредита Cry Embarassed до бакалавър.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Дилянке,

Защо си сложила такива тъжни и срамеещи се емотикони? Ето, остават си САМО 7 кредита - това са 3 предмета. Като нищо ще ги изядеш и после ще черпиш.  Simple Smile

# 26
  • Мнения: 2 199
Незнам дали е от свободно избираемите им предмети но преподавателя се възмущаваше, че профилиращ предмет може да се заменя с коренно различен по идеология.
 Tired

# 27
  • Мнения: 14 133
Аз приключвам магистърска програма в СУ-то с кредитна система . Има и задължителни и избираеми дисциплини. Нямам забележки.  Laughing

# 28
  • София
  • Мнения: 38 498
Дилянке,

Защо си сложила такива тъжни и срамеещи се емотикони? Ето, остават си САМО 7 кредита - това са 3 предмета. Като нищо ще ги изядеш и после ще черпиш.  Simple Smile

Два предмета са. Ама ги влача вече две години. Затова се срамувам.

# 29
  • Мнения: 6 993
Два предмета са. Ама ги влача вече две години. Затова се срамувам.
Айде, двете ще се срамуваме, аз 3 влача, но пък само една година. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт