Отучвате ли децата си от неправилните думи?

  • 4 456
  • 76
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 206
Поправям непрекъснато. Обаче майка ми един ден каза "Александра говори на "бе"  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Ми как няма да говори, като ние помежду си говорим така, например... "къде бе", "добре бе.. еди какво си" Тогава се замислих, че всъщност не мога да изисквам от нея да не употребява изрази, които употребявам аз. Но много се дразня от неправилни ударения, от диалектни думи и поправям всеки път Grinning

# 16
  • Мнения: 14 654
И ние си говорим на бе. А за някои това е грубо и му правят забележки.

# 17
  • Мнения: 1 092
Поправям!
Веднъж!
И следващия път като решат да кажат нещо , само поглеждам Naughty
Но, в никакъв случай не съм някоя досадница Flutter

# 18
  • София
  • Мнения: 13 206
Поправям!
Веднъж!
И следващия път като решат да кажат нещо , само поглеждам Naughty
Но, в никакъв случай не съм някоя досадница Flutter


Лелеее, де да можеше и моята да разбра от поглед, ама не... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Седи, блещи се насреща ми и продължава  Crazy

# 19
  • Мнения: 22 908
Правя забележки,за неправилни думи.Иначе има опасност да ги заучи неправилно.Имах познат,който като дете е живял доста в чужбина.Знаеше някои думи грешно,така ги бе чул и научил, и така ги произнасяше.Пропуск на родителите,определено.

Последна редакция: ср, 16 апр 2008, 22:41 от ДесиХ2

# 20
  • Мнения: 606
  На Марти като му кажа, че не се казва "зерачка", а "резачка" и "химикалка", а не "михикалка" и се старае и успява.

# 21
  • Мнения: 323
Поправям с риск да стана досадна. Държа много на правилния говор и правопис. Аз съпруга си поправям, та какво остава за детето.
Peace

# 22
  • Мнения: 1 092
Лелеее, де да можеше и моята да разбра от поглед, ама не... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Седи, блещи се насреща ми и продължава  Crazy

Даа,ама само понякога,те не говорят и много неправилно де,действа погледа Sunglasses
Като вземат да се лигавят и да говорят простотии не помага даже и бойно снаряжение Mr. Green
Освен тевелизор и коркодил  Laughing и някой други такива шантави,те не ме дразнят много но поправям!Да се учат!

# 23
  • Мнения: 3 367
Ne znam dali ги отучвам,но неуморно повтарям че се казва йес вместо йе, магазин вместо камазин, чорапогащник вместо гащанащник(макар логиката и да ми е близка), салата вместо сала и пр. Фактът че има деца дето взимат от ведньж ме кара да завиждам гласно,у дома всяко нещо се повтаря поне до 506 пъти докато/ ако  хване декиш.

# 24
  • София
  • Мнения: 39 766
Поправям, разбира се.
Проблема при Дияна е, че чува тест на песен или някакво стихче, чува грешно и след това възпроизвежда грешно. А на мен ми трябват големи усилия да я удебя, че такава дума в българския език няма.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Поправям, повтарям, обяснявам, давам примери и правим нещо подобно на езикови упражнения. Като попораснаха започнах да им казвам за диалектите, защото те така или иначе започнаха да забелязват разликите в произношението и други особености на езика. Мисля, че донякъде благодарение на работата по езика много рядко допускат граматични грешки, правописни и произнасят думите с добра артикулация и без особена следа от диалект (независимо дали софийски, варненски или какъвто и да е друг). Признавам, че софийският диалект и свързаното с него мекане, използване на "па...", множествено число като се говори за 1 лице и др. ми създава малко проблеми, защото в София масово се говори така, дори и в повечето електронни медии (може би само БНР прави изключение).

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Поправям, разбира се.
Проблема при Дияна е, че чува тест на песен или някакво стихче, чува грешно и след това възпроизвежда грешно. А на мен ми трябват големи усилия да я удебя, че такава дума в българския език няма.

МОже да вкараш в употреба правописния речник и заедно да търсите думата, за която тя твърди, че съществува.

# 27
  • София
  • Мнения: 7 097
Поправям я, разбира се. Не мисля, че й е досадно, напротив - повтаря, каквото чуе от мен.

Проблема при Дияна е, че чува тест на песен или някакво стихче, чува грешно и след това възпроизвежда грешно. А на мен ми трябват големи усилия да я удебя, че такава дума в българския език няма.

 hahaha
Това и при нас го има. Като чух днес интерпретацията й на "Пипи", щях да падна. Песничката, която слуша от диска е на немски и тя такива ги реди, че се чудя да се смея ли, да плача ли... hahaha

# 28
  • София
  • Мнения: 2 686
Поправям я, но не винаги, тя по принцип говори много правилно, има само някои думи, които обръща и понеже знае, че не ги казва правилно, от време на време се вдъхновява и започва да се опитва да ги каже правилно.

Понякога се шегувам, тя например казва: Мамо, отрови ми вратата, аз и казвам: Ей сега ще ти я отровя.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

 Като чух днес интерпретацията й на "Пипи", щях да падна. Песничката, която слуша от диска е на немски и тя такива ги реди, че се чудя да се смея ли, да плача ли... hahaha
Еее за немски сте още малки.В този случай може и да пада смях.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт