Хелп! Рецепта за питка за прощъпулник?

  • 49 443
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 176
Абе майчета, аз с тази Хризантемена питка се изложих много яко  Embarassed Адски безвкусна стана, а да не говорим, че тея триъгълници ми взеха здравето... А уж спазих всички мерки в рецептата... Колко е голям всеки триъгълник? Може ли някоя от вас като прави питката да снима точно как реже триъгълниците и как ги нарежда в тавата? И с какъв диаметър ви е тавата? Мойта уж от БГ съм я купувала, а питката не ми се събра в нея. Абе адски се изложих  newsm45 smile3514
Абе пробвай пак:)
Айде и аз да обясня. Simple Smile
Делиш дестото на 2. С много брашно разточваш на правоъгълникили при мен става като елипса. Трябва да е доста дълго.
слагаш рендосания кашкавал, аз ръся и маково семе.
Същото правиш и с другата половина. Слагаш ги една в/у друга.
Навиваваш на руло. Поопъваш рулото,, за да стане още по-дълго и с ръка го сплескваш. решеш с ножа ей така ( показвам с наклонени черти) веднъж / и веднъж \ .
Полувават се триъгълници, които коже да редиш с острия връх на горе ( мен ен ме кефи така) етлинк.
http://www.bgphoto.net/photos/2121/o632494581816250000.jpg
или може и така:
http://www.bgphoto.net/photos/2121/o632498510168125000.jpg
Тази втората, само вътрешната част е "хризамтема" а останалата е като кифли навита.
Ако тие  станала безвкусна, пробвай моята рецепта, описана по-горе.

# 16
  • Мнения: 3 927
Mamica, що ги слагаш двете парчета едно върху друго? Не става ли много дебело?
Аз правя две рула отделно. Първо режа на правоъгълници, после на правоъгълни триъгълници и ги редя с малкия катет(неразрязания) към стената на тавата отвън навътре. Големината няма значение, по-важна е бройката на триъгълниците. Колкото са повече, толкова по-малки и симпатични стават листата на питата. За прощъпулника нарязах общо 32 (или май 36 Thinking) триъгълника, получи се много красиво и шашнах всички гости, не спряха да цъкат от радост Wink
Много е просто, всичко разгадах само по снимките на Honda - на тях се вижда идеално.

# 17
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
А да попитам - може ли да си купя питката  Embarassed
Хич ме няма като кулинар, ама ако е наложително да я е правила мама ще забъркам някаква клисавица  Embarassed

# 18
....

По отношение на маята за тази питка бихте ли ми казали грамажа, ако се прави със суха мая и грамажа, ако е с нормална, че тук грамажа на пакетчетата суха мая е май-различен от този в БГ. newsm78
Аз ползвам суха мая. За тази питка точно две пакетчета по 6 грама.

# 19
....Хонди:) това са така наречените "шоколадови кокоски" писала съм рецептата. Потърси с търсачката.
Баницата е с локум на Дани75.
Ще ги потърся тия кокоски - дано търсачката ги открие. А баницата с локум съм я пробвала и много хубава.
Благодаря ти  bouquet

# 20
  • София
  • Мнения: 2 194
Момичета, повдигам отново темата, защото дойде време и за нашия прощъпулник Grinning. Вчера правих пробно пита "Хризантема" и имам 2 въпросчета към "класиците в жанра":
1. Не ми бухна добре питата - правих я със суха мая, турска. Дали с прясна мая ще стане по-пухкавка?
2. Много твърди станаха корите на питата - дали много съм я пекла от страх да не остане клисава? Или като я извадя, преди да я покрия с кърпата, да взема да я понапръскам с вода / както при баниците/?
Иначе на вид я докарах, може да се каже - и на вкус. Ама искам всичко за събота да е перфектно Grinning.
Благодаря предварително за отговорите  bouquet!

# 21
......1. Не ми бухна добре питата - правих я със суха мая, турска. Дали с прясна мая ще стане по-пухкавка?

Не знам с прясна дали става по-пухкава, но аз от суха не съм имала оплаквания. А дали си сложила достатъчно количество newsm78

2. Много твърди станаха корите на питата - дали много съм я пекла от страх да не остане клисава? Или като я извадя, преди да я покрия с кърпата, да взема да я понапръскам с вода / както при баниците/?
.....
Аз след като я извадя от фурната я намазвам с олио и я завивам с кърпа. Не я пръскам с вода.
Това, което се сещам е дали не си я пекла на по-силна фурна. Всеки си знае неговата и горе-долу гледай да налучкаш в градусите. На моята фурна ползвам 200 градуса с горно, долно нагряване и вентилатор същевременно. Всичко е май въпрос на налучакване и многократно правене Wink Grinning. Аз започнах да си я модефицирам и да й прибавям и слънчогледови, и тиквени семки.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 194
Honda, ами аз действах главно по твоите инструкции Grinning. Само че направих 1/2 доза питка с 1 пакетче суха мая. Иначе я пекох на вентилатор общо 40 мин. - при температура 200 градуса за 10 мин. и после намалих на 180 градуса. Намазах с олио след печенето и метнах една хавлиена кърпа отгоре. И резултатът беше твърди кори и и малко сбита вътрешност Sad.
В една книга, която имам за тестени изделия, пише че градусите при печене зависят от надморската височина. В рецептите давали градусите за условията при морското равнище. За всеки 500 м надморска височина температурата се увеличавала с 20 - 30 градуса. Вие на каква надморска височина сте? 

# 23
..... Вие на каква надморска височина сте? 
Убий ме не знам  Embarassed Embarassed Embarassed

# 24
  • София
  • Мнения: 2 194
..... Вие на каква надморска височина сте? 
Убий ме не знам  Embarassed Embarassed Embarassed

Няма нищо Heart Eyes!
Сетих се, че не съм пресяла брашното преди да го меся. Трябва ли newsm78?

# 25
  • Мнения: 1 708
Здравейте!
Питката за 40 дни се прави с мая а за прощапулник е содена,т.е прясна пита.
1 яйце,1 кофичка кисело мляко ,1ч.лъж.сода бикарбонат,1ч.лъж.сол,1/2ч.чаша вода и брашно колкото поеме.Оформя се кръгла пита и се набожда с вилица.Пече се при силна фурна.
Това съм правила и на двете си деца.  chef Hug

# 26
  • Мнения: 6 243
Съни Бъни, не печи питки на вентилатор.
От това е изсъхнала отгоре.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 194
Съни Бъни, не печи питки на вентилатор.
От това е изсъхнала отгоре.

Ти направо ме застреля - нали уж на вентилатор по-добре се пекат тестените изделия. Аз за какво тогава си я взех такава печката newsm78?

# 28
  • Мнения: 1 708
Стават страхотни питки на вентилатор.Аз всичко готвя на вентилатор.

# 29
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ayyyyyy, мацки, как не вЪ е срам  Blush да сте таквизи майсторици  Mr. Green, а аз да не мога едни мекици да замеся  Banghead

мамице - кога ще си си в къщи??? newsm78

Браво, страшни БГ кулинарки сте  Peace !радвам ви се  Two Hearts

Общи условия

Активация на акаунт