Великден и помен?

  • 62 474
  • 36
  •   2
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 320
Помена е трябвало да го направите миналия петък, тогава последно се изнасяше. Ние изнасяхме 3 месеца на дядо ми, 3 седмици преди самата дата.
Яйца не се боядисват. Ние тази година също няма да боядисваме. Ще ни ги поядиса една комшийка.Ти самата може да си ги поядисаш, но в друга къща.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 6 922
Аз също съм в траур-преди няма 20дни почина майка ми Cry Яйца със сигурност ще боядисвам.Ние по-принцип не сме живяли заедно в една къща,така че се води друга къща Peace
Не съм много запозната с църковните обичаи,но ми е интересно защо може да е забранено да се боядисват яйца?Ще съм благодарна,ако някой ми отговори

# 17
  • София
  • Мнения: 4 867
Не съм много запозната с църковните обичаи,но ми е интересно защо може да е забранено да се боядисват яйца?

Защото хората си умират да правят нещата сложни и трудни. Нищо от тези неща не е определено като правило в Библията. Човек трябва да има свободата да скърби и да се радва според онова, което диктува сърцето му.

Съболезнования за майка ти.

# 18
  • Мнения: 142
Някой може и да ми се обиди, но много "набожни" станахме последните 15 год.Преди това не знаехме нито един църковен празник и не влизахме в църква. Баща ми почина на 29.12 погребението беше точно на 31.12.Според някой тук не трябваше да му струваме никога???????? Извинете, но това е собственно усещане.

# 19
  • Мнения: 274
40 дни от днес нататък всеки четвъртък се раздават яйца и козунак за починалите близки.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 867
40 дни от днес нататък всеки четвъртък се раздават яйца и козунак за починалите близки.
Стига бе! Откъде яйца и козунак след 5 седмици?

# 21
  • Мнения: 766
Chocha, мойте съболезнования.
Загубили ме майките си по едно и също време.
Баща ми е питал, казали са му същото - мога да боядисам в къщи, но не и в родния си дом, където ще съм в събота.
Май теориите са толкова колкото са и поповете.
Няма значение, ще постъпя спрямо  собствените си усещания.
Благодаря отново.

# 22
  • Мнения: 932
Мама почина на 28 март.Отначало не исках да живея,пък камо ли яйца да боядисвам.Но реших,че трябва да го направя-заради близките,нали е за здраве.А и нали 40 дни духът е около нас-знам,че тя би се радвала.В нейния дом съм,живея в Англия и нямам друг.Тежко е,но е начин да се справиш с мъката,внушавайки си,че животът продължава.Смятам да занеса на гроба червено яйчице.40 дни се падат на Гергьовден и в църквата ми казаха,че 40 се прави точно на деня,независимо от празника.
Черепахова,Чоча,знам какво е-искрено ви съчувствам!Нека сме силни! Hug

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
.А и нали 40 дни духът е около нас-

От 1-вия миг, до 3-я ден след смъртта, духът на починалия е около близките, в дома си...обикаля и любимите си места.
От 3-я, до 9-я ден духът бива развеждан из дверите на Рая, а от 9-я до 40-я - из дверите на Ада. На 40-я ден идва Страшния съд и в зависимост от него, душата отива "горе" или "долу".
Това е смисълът на тези дни, които се правят след смъртта до 40-я ден. И да, точно на дата (независимо кой ден от седмицата се пада да е) се изнасят 40-сет.

Съболезнования мили момичета  Hug Hug Hug

# 24
  • Мнения: 1 134
Не се прави помен за починали до 10-ти май.

А и по - важни са 40-те дни, така че не е фатално, че няма да направиш на 20-тия ден.

Вкъщи, няма никаква забрана да си посрещнеш празника, така както го чувстваш!

Моите съболезнования!

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 6 922
Мерси,момичета! Sad Hug
Моите съболезнования и на вас!
При мен 40 дни се пада на 15 май така,че вече ще са минали всички празници.

# 26
  • Мнения: 3 092
Бих отишла на гроба , за да почета паметта на човека , у дома бих си боядисала яйца заради дъщеря ми и заради усмивките и .Живота и смъртта две части от една цяло ....не знам дали се изразих ясно , но животът продължава ....дано не звуча цинично просто наистина си го мисля  Simple Smile

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 6 922
Това е истината-живота продължава,а болката ще си я носиме в душите.Времето лекува!

# 28
  • Мнения: 932
това си повтарям и аз.Най-страшни бяха първите дни,бях като луда.Но аз боядисах червено яйце на мама,написах на него"мама" и му сложих сърце и кръст.Смятам да й го занеса на гроба.Направих и на моите баба и дядо-нейните родители-но дъщеря ми счупи на дядо и сега не знам друго ли да занеса,просто да изядем неговото или да му оставя това-макар и счупено.Не знам...Паля 4 свещи всяка вечер/тези,които се палят по принцип на гроба,но мама казваше,че не иска нищо да се носи вкъщи от там/.Тогава си говоря с нея,казвам й колко ми липсва и колко много,много я обичам.И смятам да го правя и на празниците-нали и тя е душа на Бога,защо не?Животът и без това е толкова жесток без майка,не искам просто така да я "отписвам" от всичко,което сме правили заедно.

# 29
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
...Тогава си говоря с нея,казвам й колко ми липсва и колко много,много я обичам.И смятам да го правя и на празниците-нали и тя е душа на Бога,защо не?Животът и без това е толкова жесток без майка,не искам просто така да я "отписвам" от всичко,което сме правили заедно.
Аз мисля,като теб.
На 29.04.,точно след Великден се навършват 7 месеца,откакто почина моето детенце!Не само,че не ми е до празници,но живея някак си на автопилот,единствено,заради другите си две деца.Заради тях днес боядисах яйца и правех козунаци,за да внеса поне малко радост в сърцата им,защото и тяхната болка е голяма.Оставих яйчице и за Калоянчо,много се надявам да вижда,да е тук до мен и също да се радва.Ще си отбележа и седемте месеца,просто защото душата ми така го чувства и знам,че няма да сбъркам!

Общи условия

Активация на акаунт