Кърлеж!

  • 47 897
  • 92
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 029
Опасно е да се опитваш да вадиш кърлеж - може да се скъса и част от него да остане в тялото. Вадят се от лекар, в Пирогов вадеха по спешност преди няколко години, вероятно и сега. После бият инжекция, не съм сигурна дали беше тетанус, и чакаш около месец на тръни да не се развие някоя зараза. Колкото по бързо се махне, толкова по-малка е опасността от лаймска болест.

Аз съм си вадила десетки пъти, изобщо не е опасно. И да се скъса, след няколко дни тялото ни избутва главичката, не плаши жената  Grinning Не бият никаква инжекция  Simple Smile

Блонди, наистина не си права.Миналата година майка ми се разболя от лаймска болест, точно зашото го извади сама и не отиде в болницата да й ударят инжекция против тетанус.Това е първото нещо, което се прави след ухапване от тези гадини.След това имаше тежко и продължително лечение с антибиотици.Опасно е.
И освен това се продават препарати, както и за тревни площи (ако примерно живеете в къща), така спрейове и мазила за дечковците

# 16
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Всъщност се върти в посока обратна на часовниковата стрелка.

 И аз така зная и така вадих от кучето си кърлежи.Докато ветеринаря ми се скара и каза по-добре да му се обадя да дойде той, отколкото да се случи нещо с кучето.

 Какво ли пък остава като говорим за дете ooooh!

# 17
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Малко е в страни от въпроса ама... Забелязала съм, че тези дето най-много се страхуват, точно на тях им се случва. Не искам да те плаша, може и да греша. Ама такива са ми наблюденията. Майка ми не ходи по треви, даже се страхува да пресече между двете ленти ако има трева, не ходи по пясъци, не пипа дори животни, защото можело да имат кърлежи и т.н. и все и се случва да прихване някой. Е не знам как става. Една година и аз правех същото от страх. И мога да ви кажа, че не бях доближавала тревисти места, нито пясъчници нищо друго освен сигурния асфалт в натоварения град. И ми се случи най-ужасния ми кошмар, намерих един кърлеж на кръста си, изживяването беше ужасно. От тогава го превъзмогнах. Сега дори не пазя сина си, ходим редовно по-гори, тревни площи, пясъци, дори ходим боси по-тревата, сега живеем близо до гора, и често си правим пикници със сина ми, докато тати е на работа, дори пипаме улични животни (не ме анатемосвайте, като лоша майка Embarassed). Всяка неделя сме я на някой язовир, я до някоя река, я в някоя гора и т.н. все на зелено и нито веднъж не ни се е случвало да си намерим кърлеж. Дори 1 година имаше бум на кърлежи имахме домашен любимец, който пръскахме и носеше каишка против кърлежи, и пак не можахме да се отървем. В къщи намирахме кърлежи къде ли не по тавани по земята, под шкафа и т.н. Но на нас нито 1.  #Crazy (причината не беше в домашния любимец, който беше при нас 13г.)
Но наистина ако има в аптеките подобно мазило бих си взела, за по сигурно.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Имали сте голям късмет си мисля аз.

# 19
  • Мнения: 2 821

Миналата година майка ми се разболя от лаймска болест, точно зашото го извади сама и не отиде в болницата да й ударят инжекция против тетанус.Това е първото нещо, което се прави след ухапване от тези гадини.След това имаше тежко и продължително лечение с антибиотици.Опасно е.
Ето това не разбирам и моля компетентен да разясни.
Защо се бие инжекция против тетанус, а всъщност опасността е от Лаймска болест Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 3 506
Миналата година майка ми се разболя от лаймска болест, точно зашото го извади сама и не отиде в болницата да й ударят инжекция против тетанус.

Какво общо има инжекцията за тетанус с лаймската болест newsm78 Това си е наша измислица, никъде из странско не се слага, особено, ако човек има ваксина.

И какво нападнахте Блонди? Не видях някой да е отчел факта, че най-най-най-същественото, когато те ухапе кърлеж, е бързото му отстраняване. Всяка минута допълнителен престой увеличава риска да се заразиш, ако кърлежът е заразЕн. Предвид този факт, не мисля, че е неудачно човек да се научи да си ги вади сам и да практикува. Да не говорим за травмата, която преживява детето в лекарския кабинет... Да не говорим за това, че ако си го извадиш вкъщи, можеш да го занесеш за изследване в Националния център по заразни и паразитни болести. Макар че резултатите не винаги са точни, та не знам доколко си заслужава.

За предпазване - репеленти, които се продават в аптеките (според мен си заслужават само, когато се ходи някъде, където наистина има много кърлежи); ароматни масла; дълъг панталон/чорапи, когато се ходи из тревата и без много въргаляне в опасните обласи; и най-вече внимателен оглед на цялото тяло след всяка разходка и бързо отстраняване на захванал се кърлеж.



# 21
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Мисля, че Maria.St го е казала много точно!  Peace

# 22
  • Мнения: 17 407
Записвайте се на обучение при Блонди, в такъв случай Mr. Green

# 23
  • София
  • Мнения: 7 039

Миналата година майка ми се разболя от лаймска болест, точно зашото го извади сама и не отиде в болницата да й ударят инжекция против тетанус.Това е първото нещо, което се прави след ухапване от тези гадини.След това имаше тежко и продължително лечение с антибиотици.Опасно е.
Ето това не разбирам и моля компетентен да разясни.
Защо се бие инжекция против тетанус, а всъщност опасността е от Лаймска болест Rolling Eyes

Ето: http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=923&sectionid=7&id=00001. Tетанус се бие и при ухапване от куче, нищо че опасността е от бяс, но от слюнката на животното може да се заразиш и с тетанус.

# 24
  • Мнения: 1 687
Здравейте. Аз живея от няколко месеца близко до планина с много влажен въздух. Първото нещо за което ме предупредиха че има адски много кърлежи и да внимаваме особено с детето. Ваксина за лаймска болес НЯМА. Има за другата по лека болест но тя не била толкова опасна. Аз живея извън БГ и тук кърлежите си ги вадиш ти а после ги носиш да ги изследват. Има специални пинцети ама приличат почти на тази за вежди. Така че и с тях става. Но да не се налага. За олио и аз знам но явно е по опасно. Мисля че в БГ поне лятото се пръскаха тревните площи.  newsm78

# 25
  • Мнения: 1 029
Миналата година майка ми се разболя от лаймска болест, точно зашото го извади сама и не отиде в болницата да й ударят инжекция против тетанус.

Какво общо има инжекцията за тетанус с лаймската болест newsm78 Това си е наша измислица, никъде из странско не се слага, особено, ако човек има ваксина.

И какво нападнахте Блонди? Не видях някой да е отчел факта, че най-най-най-същественото, когато те ухапе кърлеж, е бързото му отстраняване. Всяка минута допълнителен престой увеличава риска да се заразиш, ако кърлежът е заразЕн. Предвид този факт, не мисля, че е неудачно човек да се научи да си ги вади сам и да практикува. Да не говорим за травмата, която преживява детето в лекарския кабинет... Да не говорим за това, че ако си го извадиш вкъщи, можеш да го занесеш за изследване в Националния център по заразни и паразитни болести. Макар че резултатите не винаги са точни, та не знам доколко си заслужава.

За предпазване - репеленти, които се продават в аптеките (според мен си заслужават само, когато се ходи някъде, където наистина има много кърлежи); ароматни масла; дълъг панталон/чорапи, когато се ходи из тревата и без много въргаляне в опасните обласи; и най-вече внимателен оглед на цялото тяло след всяка разходка и бързо отстраняване на захванал се кърлеж.




чакайте малко, сега няма нужда да нападате мен NaughtyНе съм лекар, казвам какво казаха специалистите.И изобщо не е вярно, че ако веднага извадиш заразен кърлеж няма да се заразиш.И секунда да е стоял в теб- край, заразата е предадена.
Така, че Maria.St, не е нужно да отричаш с такава лекота, написаното от мен.Пак повтарям НЕ СЪМ ЛЕКАР, но няма да забравя никога, това което изживяхме всички с болестта на мама (при която впрочем не винаги има шанс от излекуване, ако е късно е диагностоцирана)
Така, че поздрави от мен и се пазете от кърлежи Laughing

# 26
  • Мнения: 3 506
venny_b, не отричам изцяло написаното от теб, просто изказвам допълнителни събражения, които поне за мене МНОГО променят нещата, но всеки си решава сам.

Цитирах едно единствено нещо, което изцяло отричам, вече станаха две, ще ги цитирам отново. Първото, така формулирано, е абсурдно, второто просто не е вярно. Ако те интересува, направи си справка - може и при докторите.

1.
Миналата година майка ми се разболя от лаймска болест, точно зашото го извади сама и не отиде в болницата да й ударят инжекция против тетанус.

2.
И изобщо не е вярно, че ако веднага извадиш заразен кърлеж няма да се заразиш.И секунда да е стоял в теб- край, заразата е предадена.

Да не коментирам, че препрочитайки ги отново, установих, че двете взаимно си противоречат. Щом заразата се предава на секундата, както твърдиш, майка ти е щяла да се зарази независимо от начина на изваждане на кърлежа (а пък тетануса няма съвсем нищо общо).

# 27
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Предвид този факт, не мисля, че е неудачно човек да се научи да си ги вади сам и да практикува. Да не говорим за травмата, която преживява детето в лекарския кабинет... Да не говорим за това, че ако си го извадиш вкъщи, можеш да го занесеш за изследване в Националния център по заразни и паразитни болести. Макар че резултатите не винаги са точни, та не знам доколко си заслужава.





 Хайде, моля те StopТи си слагай детето на гърне от 2-ия месец, живей си в света в който си избрала, но не давай такива съвети!Тук хората се доверяват са съвременната медицина и съвременните методи на отглеждане на хора.Как ли няма да вадя кърлеж от дете и да го нося за изследване.Ако стане, взимам детето и отивам в първата клиника.Знам, че за кърлеж ще окажат винаги спешна помощ.Един път ходих с моя позната и детето й.Нека да извади лекаря кърлежа и тогава съм склонна да нося гадинката за изследване.

 Все пак говорим за дете, нали?!Как ще поемеш риска, че то ще седи мирно при ваденето, че няма да мръдне и да не скъсаш кърлежа?!

 Спирам да пиша, че започвам да се ядосвам на тези безсмислени съвети.

 Оставям думата на Дренка, тя е със здрави нерви и й се отдава Heart Eyes Mr. Green

# 28
  • Мнения: 3 506
Хайде не ми казвай какво да давам и какво да не давам - колкото ти имаш право да изказваш мнение по темата, толкова и аз. Въпрос на обща култура е да се зачита и чуждото мнение.
И ако на теб ти е кеф да си заведеш детето, да го нагънат две навъсени тетки, след което да дойде един бабаит и без много обяснение да вземе да му прави нещо си, моля, живеем в свободна страна.
Да не говорим, че не съм посъветвала някого да не си води детето на лекар - всеки си решава сам. Просто след категоричността, с която се нахвърлихте върху Блонди, обърнах внимание, че все пак има И друга гледна точка и саморъчното изваждане може в някои случаи да е по-добрият избор дори за феновете на съвременната медицина.
А на Дренка съм и толкова претръпнала, че долавям само хумористичната нотка в сарказма и.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 249
Хаха, Мими, последният ти постинг определено ме изкефи Mr. Green!

Общи условия

Активация на акаунт