Как отговаряте на Великден, ако сте невярващи или друговерци?

  • 7 580
  • 124
  •   1
Отговори
# 105
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Цитат
Според преброяването на населението от 2001 г. като българи са се определили 6 655 210 души при общо население 7 928 901 души. Българите съставляват 84 на сто от населението на България. От тях 6 315 938 души са източноправославни християни, католици са 37 811, протестанти – 14 591, мюсюлмани – 131 531 души.
За 6 622 850 души майчин език е българският.

# 106
  • Мнения: 9 903
Бу, атеисти няма ли в тази статистика?


аз от поздрави не се дразня, хубаво ми е, празнувам някак, обаче -
тук във форумите, след полунощ, като се зацвъкат шарени постинги с червени букви и умилителни картички във всяка форумска тема....ми призлява. Утре цял ден ще скролвам. Всеки се чувства някак длъжен освен поздрав да плясне и картичка със запалена свещ, пъстри яйца и т.н. И така, 5-10-15-50 поста едно след друго....в 10-20-30 теми.....2-3-4 дни.....

# 107
  • София
  • Мнения: 1 825
Аз обикновено кимам с усмивка или казвам: "Честит празник". Аз винаги сама изпращам смс-и или се обаждам на близките и приятелите си, които празнуват. И съответно отговарям /в повечето случаи/ на получените съобщения.

# 108
  • София
  • Мнения: 1 825
Не разбирам,защо мюсюлманче да не боядиса едно яйце в градината.Така то опознава ОБИЧАИТЕ на българчетата.
мюсюлманчето не е ли и то българче?
Не, не е българче мюсюлманчето. Мюсюлманите в България се самоопределят или като чисти турци или като помаци. Има и цигани мюсюлмани. За българин мюсюлманин досега не съм чувал да има.
Който не вярва - справка последното преброяване на населението на България. Във въпросниците имаше графа за това как се самоопределяш - българин, циганин, турчин, помак и т.н.... Всички мюсюлмани се бяха самоопределили на нещо друго но не и като българи.
Това беше велика глупост. Етническа и религиозна принадлежност са две различни неща. Разбира се, че има българи мюсюлмани.

Според мен не е задължително българче да е равно на християнче, макар че част от пишещите тук писаха и в друга тема, където се обявяваха против това лица от друг етнически произход и религия да се наричат българи.

# 109
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Бу, атеисти няма ли в тази статистика?
Ъъъ. Има, предполагам, и то би трябвало да са немалка цифра Confused Но това е, което намерих с Гугъл на първо четене.

# 110
  • Мнения: 5 877
На мен ми беше забавна репликата на Ал. Лилов: "Благодаря, докладваха ми".
Баба ми казваше "Благодаря, подобно".
Аз лично отговарям, каквото очакват да чуят хората насреща. Все пак за тях е голям празник, има ли смисъл да им го развалям? Иначе вярно, че се чувствам леко смешно.

# 111
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
"Благодаря, подобно".
Ох, това е ужасно смешно Laughing И едновременно с това, хубаво - все пак вярата във възкресението е един от стожерите в християнската религия. Но предполагам, че на силнорелигиозен човек ще му стане обидно, ако му кажат така Confused

# 112
  • Мнения: 5 877
Можеш да минеш с идеята, че не ти е хрумнала такава трактовка.
Във всеки случай най-вероятно ще те поправят, ще трябва да се изясняваш и шегата щеше да се загуби.
Баба ми беше доста възрастна и на нея не й обясняваха такива неща, щото се знаеше как ще реагира.

# 113
  • Мнения: 2 674





Хайде и аз да си дам ценното мнение:Хубаво е да се отговори с" Христос воскресе",но ако си друговерец и не знаеш какво да кажеш много приемливо е да кажеш "Честит празник".

Лично аз работих с колежка мюсулманка .Всички по Коледа и честитиха празника и момичето съвсем културно им пожела подобно.Нито се е впускала в обяснения ,че сега и е Байряма,нито се обиди на някого.Въпрос на толерантност и възпитание.

# 114
  • Мнения: 3 634
Уважавам традициите на всички религии, но не желая да ми ги натрапват. За мен да участваш в ритуал, поздрав и каквото и да е, когато не го чувстваш е 100% погрешно. На всеки хриситянски празник търпеливо отговарям, че не съм религиозна. За съжаление повечето ме гледат като прокажена и често чувам "Нищо, ти се прекръсти, пък Бог ще ти прости!".  Shocked

Само с майка ми си позволявам да се шегувам като й отговарям: "Да, мами, но това вече не е новина!". Тя много се сдухва и започва да ми обяснява "как не е хубава тази работа"... Mr. Green

Много се дразня, че в българия by default всеки приема, че си християнин. Най-много се ядосах когато преди 2 дни ми казаха, че не трябва да наричма детето по име докато не го кръстя. Само църквата можело да му даде име, аз да го наричам слънчице, бебчо.... Crossing Arms

# 115
  • Мнения: 957
Направо не мога да повярвам на очите си. Какви глупости само се пишат тук. За тези които се възмущаваха за боядисването на яйцата в градината..направо ги преместете децата или си ги гледайте сами и си ги възпитавайте както си искате или ги оставете те сами да изберат своята религия. На мен ако някои ми отговори по начините по които вие дадохте най-малко да изяде един шамар ..а не обяснение как се казвало. Голяма работа ..че ще кажете Наистина Възкресе или Воистина Воскресе..голяма философия ..Все едно католиците да ми спорят..не бее.той възкресе преди 2 седмици..глупости..пак ще отговорят подобаващо... за мюсюлманите същата работа ..по погрешка бях писала Христос Воскресе и той ми написа Наистина Възкресе и се усмихна..

# 116
  • Мнения: 22 433
От както отговорих изчетох всичко до сега.
Не знам какво точно да кажа.
Христос Воскресе! Здраве, щастие и благоденствие!

Сега това може да ви дразни колкото си искате.


Ок, не сте вярващи, всички го разбраха това. Но на мен ми е интересно едно - толкова ли сте невъзпитани, че не уважавате празника на вярващите и не може да отговорите подобаващо?
Това - а, да, казаха ми вече, че е възкръснал и т.н. от сорта би отивало на някой петокласник, отколкото на големи и разумни хора.
И друго ми е чудно, как българина не може да се забавлява на празници (дали ще са християнски, мюсюлмански, или не знам си какви други), ами все търси под вола теле, вярващ ли бил, не вярвал ли, ама дразнели го яйцата, козунаците и т.н. И че тук се пускали поздрави и картинки. Ами не влизайте 5дена във форума, че да не ви дразнят тези неща.
Много ми е интересно и всички тези, които се изказаха против Велик ден, религия и т.н. дали празнуват Коледа и не се поздравяват и тогава? Или за едни празници може да се правим на невярващи, а за други не?

А относно религията в училище или детската градина, аз нямам нищо против детето ми да научи нещо повече. И това за мен не е насаждане на религия, никой не иска да прави от децата ви фанатици. Че някой ги научил на нещо - явно това е проблема, по-хубаво е да се обиждат, тормозят и да се бият изглежда.



# 117
  • в гората
  • Мнения: 1 486
"Благодаря, подобно".
Ох, това е ужасно смешно Laughing И едновременно с това, хубаво - все пак вярата във възкресението е един от стожерите в християнската религия. Но предполагам, че на силнорелигиозен човек ще му стане обидно, ако му кажат така Confused

Не Бу, няма да му стане обидно. Аз съм вярваща и повярвайте, няма да се обидя, както и да отговорите.  Така че, не се притеснявайте, бъдете малко по-толерантни и всичко ще е ОК.
Бъдете живи и здрави всички и ви желая весел празник.    bouquet

На останалите - Христос Возкресе!

# 118
  • Мнения: 5 370
Ох, чета я тази тема вече втори ден и ми иде наум една крилата фраза - "да му садиш на корена ряпа". ooooh! ooooh!
Повярвайте, понякога животът така може да ви 'завърти", че не " Христос возкресе", ами и метани може да се научите да правите. Лично мнение.

Към другите - ХРИСТОС ВОЗКРЕСЕ!  bouquet
(без яйца и козунаци, да няма излишно дразнещи се).

# 119
  • Мнения: 5 710
На мен ако някои ми отговори по начините по които вие дадохте най-малко да изяде един шамар ..а не обяснение как се казвало.

Начетох се на кротки християни по Великден.
Това изказване мисля, че е хубав момент да се затвори тази тема. Все пак е празник.

Последна редакция: нд, 27 апр 2008, 12:37 от 10¢'s cafè&lounge

Общи условия

Активация на акаунт