Как отговаряте на Великден, ако сте невярващи или друговерци?

  • 7 586
  • 124
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 212
Изрази от типа - казаха ми вече и т.н. звучат грозно и ако не друго то поне един уважаващ себе си човек не би ги употребил.

А аз да не би да съм го карал някой си там да ми казва че Христос е възкръснал. Това се знае от 2000 г. насам и няма нужда всяка година да ми го повтарят до втръсване. Аз разбирам от един път. Няма нужда 100 човека да срещна и стоте да ми повтарят едно и също като на малоумник.

# 31
  • Мнения: 1 212
Глупости на търкалета говори свекърва ти.

Айде сега и свекърва му приписахте на човека  Crossing Arms Grinning .... ясно писа .... тъщата  Wink

П.С. .... ама гледам не го притеснява много факта  Laughing

# 32
  • Мнения: 2 212
Борисе, Борисе, то и от N години се знае, че си се родил, ама всяка година ти го повтарят и ти го честитят нали....едва ли си малоумен, щото...традиция, обичай, възприет поздрав, за хората, които вярват в това. За другите, както по-горе написах има култутрен начин да се измъкнат от ситуацията. Точка по въпроса.  Whistling

# 33
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 826
Като дете живях в едно турско село с баба и дядо. Помня, че баба ми редовно боядисваше яйца за Великден и раздаваше на приятелите им от селото. Никой не отказваше да вземе яйце и курабии. Също така хората там редовно ни канеха на разните му там байрями, раздаваха ни едни огромни купчини с мекици за не помня кой техен празник, нашите също никога не отказваха и си ги хапвахме с удоволствие (ех, баклавите, ех...  Blush).
Не мога да разбера, толкова ли е трудно да се уважат вярванията и традициите на околните?
Така, така Simple Smile
Майка ми живеят в село със смесено население - цигани-мюсюлмани и българи-християни. Разменят се яйца и баклави редовно. И това е нормално, мисля аз Grinning
Циганите например поздравяват с Честит празник на Великден, както и българите тях - на Байрям.

# 34
  • Мнения: 212
Айде сега и свекърва му приписахте на човека  Crossing Arms Grinning ....
П.С. .... ама гледам не го притеснява много факта  Laughing

Напротив, подготвям си гневния отговор... Simple Smile

# 35
  • Мнения: 5 710
Глупости на търкалета говори свекърва ти.

Айде сега и свекърва му приписахте на човека  Crossing Arms Grinning .... ясно писа .... тъщата  Wink

 Mr. Green сори. Тъщата при 151вия прочит да обърне внимание че Библията се състои от 2 фундаментални книги, едната ( по-дебелшката) изобщо няма връзка с християнството.

# 36
  • Мнения: 25 623
Циганите например поздравяват с Честит празник на Великден, както и българите тях - на Байрям.

А, това са явно цигани-мюсюлмани. Има и християни, те са по-ревностни и от българите.
Между другото, доста цигани работят в Италия и Испания. Сред тях се шири нова мода - приемат католицизма. Не знам защо го правят - дали имат някаква материална изгода или просто по-лесно се вписват сред местните?  newsm78

# 37
  • Мнения: 6 993
Смотвам нещо като "мдааа" и после казвам Честит празник.

# 38
  • Мнения: 125
Отговарям винаги така ЖИВИ И ЗДРАВИ.Така никой не се обижда.

# 39
  • Мнения: X
Между другото, доста цигани работят в Италия и Испания. Сред тях се шири нова мода - приемат католицизма. Не знам защо го правят - дали имат някаква материална изгода или просто по-лесно се вписват сред местните?  newsm78
Ти пък, како Сийке! Че той папата нали е "епископ на Рим" или както се казва по тамошному - Roma! Така, че папата е нещо като "капо ди тути роми"! Wink

# 40
  • Мнения: 1 212
Я кажете само да не изпадам в заблуда / без някой да се засяга /  Peace.... тези дето пишете как отговаряте , всички ли сте невярващи или друговерци ?  Thinking

# 41
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
........
Та, защо никой не се съобразява с това, че има и деца, които не са християни?!
Не знам защо и аз питам. Разбрах, че ще водят класа на сина ми на театър и забележете, че там на театъра ще им прожектират филм. Филмът е за Исус. Казах на сина ми, че не съм съгласна да ходи, че има време да ги проумее и осмисли тези теми и сам да избере, но гледането на този филм би могло да му повлияе погрешно. Обаче синът ми се прибира от училище и ми казва, че госпожата му е услужила с пари за билет и пак е ходил. излезе така, че аз нямам 2,50лв. за билет и нямам право да не позволя да гледа филм за Исус на театър.


Я кажете само да не изпадам в заблуда / без някой да се засяга /  Peace.... тези дето пишете как отговаряте , всички ли сте невярващи или друговерци ?  Thinking
Защо се учудваш? Не ти ли се вярва, че има доста невярващи хора, които не го афишират и не им личи, за разлика от някои(подчертавам някои, не всички) лицемерни вярващи, които повече се показват, отколкото вярват.

# 42
  • Мнения: 1 212
Вярата, ясно е въпрос на личен избор ...
Просто се замислих за момент .... бях тръгнала да отговарям , после си дадох сметка, че питаш определени хора  Peace

# 43
  • Мнения: 5 710
Я кажете само да не изпадам в заблуда / без някой да се засяга /  Peace.... тези дето пишете как отговаряте , всички ли сте невярващи или друговерци ?  Thinking

Няма да ти кажа дали съм друговерка, защото не е твоя работа, но ще ти кажа какво ме дразни в тия яйца и поздрави. Идва една съседка да ми види яйцето от миналата година. Тя голяма християнка, ходи на църква всяка неделя, но няма нищо против да гледа на карти, а и темата за магиите не й е чужда, и все ме учи пред коя икона да отида да се помоля и какво да й занеса ( на иконата, това е напълно а-християнско жертви да се правят), за ново бебе.  И си навря муцуната в старото ни яйце, което е станало, като восъчно.
Нейното е все едно преди малко сварено - белтък, жълтък всичко.  Защото било благословено от попа., а моето не е било при попа.  И ми казва в пряк текст, че понеже ' не съм вярваща' затова яйцето е такова и затова няма да имаме ново бебе! Е това не им харесвам на християните  - врат се, съдят безспир и ежемоментно прескачат думите на този, за когото се поздравяват, че е възкръснал. Аз такова чудо и такъв натиск от вярващи в никоя друга религия не съм срещала! И тя вдругирен ще ме поздрави и аз трябва да кажа " Во истина воскресе" Ами.. как да стане. Сори за офф-а. 

# 44
  • Мнения: 2 386
Преди само се усмихвах и казвах ''честит празник''. Неудобно ми беше да си кривя душата, защото като тий хич не се вълнувах от религия.
Сега си отвръщам както му е реда. Не е трудно. Не боли. Опитвам се да вярвам.

Общи условия

Активация на акаунт