Какво е новото при мен 9

  • 20 885
  • 302
  •   1
Отговори
# 195
  • Русе
  • Мнения: 729
Честито писмо bobkas.Дано това е вашето детенце Hug.И моята кукла беше на толкова когато я видях за първи път /миналата година/.Боже как лети времето  newsm78.На първата среща носих памперси,Фризолак и една голяма плюшена играчка, не че тя и обърна внимание,интересуваше се от нас и всичко което се чуваше наоколо.Вече на втората среща занесох дрешки , и всеки път носих памперси и мляко.За въпросите които ти се въртят в главата нормално е.Когато ние получихме писмото срещата ни беше на другия ден,няма да кажа че не съм мигнала цяла нощ.Когато я внесоха в стаята и ми я подадоха в ръцете, направо ми се подкосиха краката и добре че имаше едно канапе да поседна,защото сигурно щях да я изтърва.Така ми трепереха ръцете,като че ли за първи път хващах дете.Но да за първи път държах МОЕТО ДЕТЕ.И както са ти писали и другите опитай се да се поуспокоиш доколкото е възможно,емоциите тепърва предстоят.
Успех и чакаме още добри новини. Hug

# 196
  • Мнения: 48
Честито и от мен,bobkas!Дано това да е твоето детенце!Аз искам да се похваля че мина делото и на 6.06 си я взимаме!Сега обаче имам някои притеснения относно документите,които трябва да представя за майчинство.Бих искала да ми кажете от кога започва да тече майчинството,какви документи трябва да дам на нашата счетоводителка,защото ми казаха че съдебното решение го изпращат по служебен път до нашето ГРАО и това ще отнеме две три седмици докато се издаде новият акт за раждане.Тя вчера звъня до НОИ и казаха че за да си оправдая времето от момента на взимане на детето докато стане акта за раждане трябва да й представя съдебното решение,декларация по чл.50,51,отпусно от дома и това е.Това е до навършване на 9м,тя е на 8м,а след това други документи.Каква е тази декларация и това отпусно?

# 197
  • Мнения: 448
моето дете го осинових преди почти 2 г.,с решението от съда излязах по майчинство.сега маже да има нови изисквания.майчинството ми зопочна да тече от датата на която е влязло в сила решението от съда

# 198
  • Мнения: 847
в момента имаш право на отпуск за остатъка от 270 дни от раждането на детето. обезщетението е 90 на сто от осигурителната ти база, основанието е чл. 50 от КСО. после обезщетението е 220 за отпуск за отглеждане на детето, основанието е чл. 53 от КСО.

за получаване на обезщетението по всяко от основанията се подава отделна молба-декларация по Наредбата за изчисляване и изплащане на паичните обезщетения и помощи от ДОО (има я на сайта на НОИ, http://www.noi.bg/, раздел нормативни актове - актове по социалното осигуряване, първата наредба). В текста на наредбата има линкове и можеш да си изтеглиш приложенията със съответната молба декларация за двата случая.

по мое мнение, не е необходимо представяне на съдебното решение в НОИ. обикновено не се и вади копие за тях. достатъчно им е молба-декларацията и посочените в нея документи в приложение - достатъчните са акта за раждане и т.нар. "отпусно" от дома - това е служебна бележка в свободен текст, който директорът на дома трябва да издаде (с подпис и печат) и в нея да удостовери датата на изписване на детето (с новото му име). това е важно, тъй като принципно отпускът, респ. обезщетението се полагат от датата на изписване - от тогава полагаш грижи за детето, респ. трябва да си свободна от работа.

отпускът не се разрешава от работодателя, какъвто и формуляр да е въведен в предприятието - декларираш обстоятелството и излизаш в отпуск. можеш да посочиш, че документи ще представиш допълнително. работодателят едва ли ще ти търси дисциплинарна отговорност, защото ще е в грешка рано или късно, а това си има последиците. т.е. имаш възможност да излезеш веднага, ще оправдаваш документално после. пак, за работодателя също е достатъчен акта за раждане!
за НОИ - ще си подадеш документите след като ти излезе ЕГН-то, в молбата се посочва от коя дата точно си в отпуск, тя се и доказва с "отпусното", НОИ ще начислят обезщетение от тази дата. т.е. рано или късно ще си го получиш. общо взето, плащат в 15-20 дневен срок от входирането, т.е. в твоя случай е възможно забавяне общо месец, месец и малко с времето за издаване на новия акт за раждане.
после, след деветия месец, същото упражнение се прави, само че с другата молба декларация (общо взето са еднакви). вторият път вече отпусното не ти трябва, имат си го.

друго, тук водим полемика като какви се посочваме - майка или осиновител ... все тая е, както си решиш.

# 199
  • Мнения: 2 172
Монда има ли резултати от комисията? Simple Smile

# 200
  • Мнения: 2 084
Ето ми го новото

# 201
  • Мнения: 48
много ти благодаря за изчерпателния отговор!Обаче имам още един въпрос-знам че от датата на делото се броят 7дни докато си я взема,но не разбрах работни 7дена или включват и събота и неделя,т.е делото ми беше на 29.05,а ще я взема на 06.06,така ли трябва?

# 202
  • София
  • Мнения: 9 517
Да, можеш да я вземеш на 6-ти - срокът е 7 дни, като започва да тече от следващия ден след като съдията се е произнесъл. Първо взимаш съдебното решение и с него отиваш в дома. Предупреди дома предварително, за да подготвят епикризата и психо-профила, за да не те забавят заради тях. Много щастие ви желая.

# 203
  • Мнения: 690
cvetkova, от "нашите домове" не дават "отпусно" . В НОИ представих копие от акта за раждане, копие от Заповед за отпуск по майчинство (но аз ползвам само обезщетението за гледане на дете до 2 години, защото е по голяма Маги)и занесох Решението на съда, за да удостоверя, че е влязло в сила с продълговатия печат накрая (там си има "влязло в сила ....). В Заповедта за отпуск, трябва да преброите календарните дни до навършване на 2 годинки на детето, а не работните. Освен това се попълват един куп приложения, бланки които ги има в сайта но НОИ. Ако имате проблеми с изтеглянето, мога да ти ги пратя по мейл. Счетоводителката Ви, трябва да ги знае, такива се подават и при болнични - едни описи, молби-декларации, декларация за банкова сметка и т.н.
Срока за обжалване е 7 календарни дни. Ние си я взехме на седмия ден. Със сигурност на 6-ти ще си я вземеш.

# 204
  • Мнения: 1 843
И така, в очакване на дата за делото (тук напрежението е еднакво с първия път!), изживявам нещо съвсем ново и прелестно!

Въпреки голямото тичане, умората е безкрайно приятна, единствената сянка е, че се откъсваме една от друга все по-трудно, а Иринка не спира да пита кога ще си дойде бебето...

Но дали заради доста по-ниската възраст или заради особености на характера, детето няма видими последици от престоя за момента.

И с малко свян, признавам, че в момента се радвам на най-щедрото даване и му се наслаждавам! Тя дава, дава, а в замяна й стига просто прегръдка!

Всичко това помага и на Иринка да види отстрани какво се случва, когато някой осиновява дете и като изключим неосъзната още от нея ревност (която гони чрез радостта, че ще си има нейно бебе!), изведнъж момичето ми порасна!

# 205
  • на път
  • Мнения: 2 804
И така, в очакване на дата за делото
......

Прекрасни новини и емоции са ви налегнали  Grinning Grinning Grinning Grinning Grinning

# 206
  • Мнения: 2 722
Бобкас, честито и от мен - дано това е вашето слънчице.

Дар, наслаждавай се на даването. И искам да те успокоя, че и като почнат да се дразнят двете, ти пак ще се кефиш, защото ще виждаш как дъщерите ти си играят. Батко Филип предполагам ще стои над дразгите за кукли и парцалки, но сигурно и той ще пострада от опитите да се приватизират мъжките му играчки.  Laughing

Новото при нас е, че Милен казва "р", Митко проявява зверски инат и характер, съпроводен с гласовито дране и тръшкане, а на мен хич не ми и пука от това /всъщност непукането май не е ново/ Освен това наесен Митето ще прави компания на бате в детската градина и мама ще има време да покаже как е отпочинала и пълна със сили за една девойка  Wink

# 207
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Аз набързо да се разпиша,че имам да опаковам още хиляди неща. Sad
Честито на всички на които съм пропуснала да честитя хубавите поводи. Hug

Новото при нас е,(аз го писах вече ама и тука да си кажа),че Преславка е вече ученичка от Понеделник.Днес обаче си показа характера.Наложило се е да привикват батко и, за да я успокоява. ooooh!
Сутринта си чух гарджето чак на пътя как пищи,все едно го колят. ooooh!
Оказало се,че искала мамаааа ама госпожата я завела да ис избере играчка и уж да се заиграе,при което Преславка-мома инатлива седнала на земята събула си чехлите и чорапите и който припари до нея го обстрелвала със чехли и чорапи. Tired
Жената докато ми разказваше днеска се смя през цялото време, а аз смених хиляди бои на лицето си от неудобство. Rolling Eyes
Знам си я, че е буйничка,ама чак пък толкова. ooooh!
Утре не знам как ще изкараме,надявам се да е по-леко от днес и да няма пак разни обстрели.

# 208
  • Мнения: 448
най-после и аз имам повод да се похваля,не е кой знае какво постижение,но вече четвърти ден Марти заспива без биба ,от месеци се мъча да го отуча,надявам се вече да не я търси.сега остава да се справим и с памперса,но там ми се струва,че ще ми бъде още по-трудно.

# 209
  • Мнения: 3 715
Да се похваля с първото посещение в Пирогов. Снощи баща му не видял, че си е пъхнал ръчичката между вратата и касата и затворил вратата и прищипал пръстчето. Отървахме се само с рана, без пукнатини и счупвания. ПРеди две седмици ни трясна тока, щото висял на един кабел.

Общи условия

Активация на акаунт