да готвим за бебенцата си или да ползваме детската кухня?

  • 19 450
  • 367
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 8 242
Еди, не става въпрос за детска кухня а за храната като цяло - съгласисе, че нещата не вървят на добре.. И че не е в основата точно това..

За всичко, включително и храната, става въпрос, ако трябва да бъдем точни. За детската най-вече. По-им-ен-но.
Какво поименно?
Не може на пазара да се продават храни със странни и съмнителни качества, контролът в държавата да е под всякаква критика .. и да говорим за качество на храната на възртасни или на деца - още повече..
Вече няма "чисти" храни - всичко се гледа с какви ли не торове, подобрители, генни модификации .. антибиотици, лекарства, хормони за животните..
За това говоря - глобално е просто.. Няма какво поименно в случая  Rolling Eyes

# 346
  • Мнения: 46 572
Много сте изписали, прочетох само последната страница  Blush
Аз не знам какво толкова се шашкат хората за време и умения за готвене - ако вкъщи ядете нормална храна, а не сандвичи, съвсем спокойно можете да отсипвате за детето преди да сложите подправките. Говоря за деца на 10 месеца и нагоре, но то и кухнята е от тогава Simple Smile

Другият момент - спестявате 1 хранене - обяд, за другите, пак трябва да се приготвя, то докато набъркаш едното, другото самО става, 1 супа, по-гъстичка като манджа и храната за вечеря и ето ти храната за целия ден  Simple Smile

За контрола - не знам, но хич не му вярвам, иначе нямаше от време на време да постъпват по 10-20 деца в болница ...
А че всички готвачи крадат - тук има ли място за спор Grinning само сметнете какво има вътре в бурканчето, след като те са си напълнили торбите и ви дават даже по-голям порцион, не са магьосници, вода с брашънце и да ви е сладко ...

duhi_puhi, антибиотици, хормони, те не изчезват ли при термична обработка?

# 347
  • Мнения: 545
духи, всичко. не с генерализирания от сорта на "ДК са лоши". коя ДК е лоша.

Никол, докараш ли го дотам ДК не ти трябва, факт.

# 348
  • София
  • Мнения: 12 461
T3-M4 За трудностите около купуването на качествена храна имах предвид наличието на месо с изтекъл срок на годност в Елемаг, например, което ми се е случвало неведнъж. В Био магазините на Парчевич и площад Журналист основно предлагат храни с изтекъл или изтичащ след няколко дни срок на годност. И излиза, че колкото и пари да имам за добра храна се налага да избирам между био яйца на 25 дни или пресни, но с химия. Хората не могат  да си позволят често да купуват био или други обявени за луксозни храни и затова не се произвеждат масово и също така масово застояват по щандовете.

Нямам роднини на село, но и да имах не мисля, че това би било определило продуктите от такъв източник като здравословни. Първо в естествените торове се съдържа неясно количество нитрати, второ ако съседите си торят с изкуствени торове те са налични и в двора на родата Wink

Та трябва да купя зеленчуци с неясно качество, набрани преди две седмици и да ги доубия като ги накисна във вода за десетина минути, за да елиминирам поне част от нитратите, чието количество също е неясно.

Затова избрах за здравословен баланса между детската кухня за обяд и моите манджи за останалото време- така няма да се натрупват отрови и химии от едни и същи източници.

И на мен ми се иска  всички, които твърдят, че в детските кухни няма ежедневен контрол от ДВСК или сериозен вътрешен контрол да се обосноват и да представят някакви сериозни аргументи. По- сериозни от "съседката на приятелката на шурея на шуранайката". Искам да дам на детето си качествена храна и се надявам опита на другите майки да ми помогне да науча нещо, а не да се хвърля в състезанието за най- добра майка.

# 349
  • Мнения: 545
...
 Искам да дам на детето си качествена храна и се надявам опита на другите майки да ми помогне да науча нещо, а не да се хвърля в състезанието за най- добра майка.
newsm10

# 350
  • Мнения: 8 242
мдам.. отплеснах се от темата Simple Smile
Просто исках да кажа, че храната вече е всичко друго, ама не и качествена..  Rolling Eyes
А дали ще се готви на ДК или вкъщи все тая - и на двете места идва от едно място..
Всеки да си ползва което иска  Sunglasses

# 351
  • Мнения: 46 572
...

И на мен ми се иска  всички, които твърдят, че в детските кухни няма ежедневен контрол от ДВСК или сериозен вътрешен контрол да се обосноват и да представят някакви сериозни аргументи ...

Ако имаше ежедневен контрол, как си обясняваш това:

Пручване на ХЕИ на детските млечни кухни, гр. Пловдив

Салмонелоза, гр. Русе

Салмонелоза, гр. Велики Преслав

Ентероколит, гр. Враца

Салмонелоза, гр. Хасково






# 352
  • София
  • Мнения: 12 461
Никол, благодаря за линковете. От първия става ясно, че родителите също правят грешка като разпределят храната от кухнята за обяд, вечеря и закуска. На храната от Ози пише, че е годна до 14 часа- очевидно след този час става опасна. Другите линкове са тревожни, но за София не пише нищо. Надявам се, че кухни като Ози биха фалирали ако се случи нещо подобно и няма да си го позволят, но кой знае. Аз също незнам и затова питам, и търся аргументи. Още веднъж благодаря за конкретните аргументи и пак се налага да подчертая, че не взимам страна, а търся информация, за да си съставя мнение по въпроса- бъркам ли като давам храна от Ози за обяд или не.

ПС В частните ясли и детски градини също взимат храна от там и ако детето ми ходеше на градина /яслата не я намирам за разумен избор/ щеше да яде такава храна.

# 353
  • Мнения: 46 572
... Другите линкове са тревожни, но за София не пише нищо ...

Ти искаше сериозни аргументи, ето ги за детските кухни като цяло, за останалото, всеки има глава на раменте - да си решава. 2002 г., когато е бил случаят в Русе, нищо не е пишело за Хасково, но след 5 г. вече го пише.

В градините ядат същата, да, но при по-малките деца случаите протичат много по-тежко, в сравнение с другите.


# 354
  • Мнения: 1 949
На храната от Ози пише, че е годна до 14 часа- очевидно след този час става опасна. Надявам се, че кухни като Ози биха фалирали ако се случи нещо подобно и няма да си го позволят, но кой знае.

Само да припомня това:

Аз да кажа за парчето найлон, намерено е от моя близка в порция от частна ДК Ози.

За камъчетата и обелките от ябълки прочетох тук. Не вярвам някой да си измисля за подобни неща  Peace

Става дума за миналата зима. За резултата - на следващия ден като компенсация са й занесли храна безплатно. А и тя не е човек, който ще тръгне да тръби по медиите. Но факт е, че това парче найлон (по нейни думи ок.3/3см парче)е можело да бъде погълнато от детето й.

 

# 355
  • София
  • Мнения: 12 461
Никол права си. Благодаря за аргументите и търпението. Hug

simba21 Не трябва да се мълчи при такива случаи като този на приятелката ти. Когато си мълчим поощряваме подобни безумия. Благодаря и на теб за подробната информация.

Все пак ще се радвам ако и други споделят някакви конкретни случаи с частни кухни. Явно ще се наложи да преразгледам решението си да ползвам такива.

# 356
  • Мнения: 396
Не си луда , разбира се!
Въпрос на кеф и способности!

# 357
  • Мнения: 61
"Моят Митко, от малък само домашна кайма яде". Не забравяйте да натъртите на "МОЯТ", иначе се губи духът на изказването. Mr. Green

Сериозно сега:

 Аз не съм стигнала още до там, доста време и кърма има да изпие МОЯТ Краси. Братовчетките ми се опитаха да готвят за бебоците си и се отказаха доста бързо. Минаха на детска кухня, и държавна, и частна ползваха. Че съм късогледа е вярно, обаче доколкото виждам, децата им не са станали мутирали костенурки нинджа. Не е чак толкова ужасно престъпление.

 Общо взето е въпрос на избор, а чуждият избор не може да бъде осъждан, стига да не ви засяга лично и да не нарушава някой закон, нали така?

 NB: Има една много хубава книжка "Слуховете" на Капферер. Препоръчвам горещо.

Последна редакция: пн, 26 яну 2009, 14:31 от Иники

# 358
  • Мнения: 1 596
А че всички готвачи крадат - тук има ли място за спор Grinning само сметнете какво има вътре в бурканчето, след като те са си напълнили торбите и ви дават даже по-голям порцион, не са магьосници, вода с брашънце и да ви е сладко ...

Да,за съжаление! Confused

# 359
  • Мнения: 472
Определно съм за ДК  Peace
Ако реша ще сготвя нещо за нея ....но мисля по-скоро да и отсипвам от нашата храна,струва ми се доста по-удачно

Общи условия

Активация на акаунт