Тема за момчетата.

  • 6 836
  • 145
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 717
и аз съм майка на момченце и мисля, че наистина е съвсем нормално да показвам любовта си към детето си. И аз си имам теория за това - мисля, че това само ще го направи по-сигурен и уверен, да знае, че някой седи до него винаги. Може би като порасне няма да иска така да го целувам и прегръщам, но и в този период си има начин да покажеш на детето, че го обичаш. и също така, мисля, че това учи децата (независимо момчета или момичета), че няма нищо нередно в това и когато пораснат също се чувстват уверени да показват и споделят чувствата си.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 6 880
Да се подтискат емоциите е пагубно, но да се контролират е повече от необходимо. Говоря за самоконтрол разбира се. Обратното носи много 'беди' - убедена съм в това. И това е нещото което се опитвах да покажа на сина си, нещо с което се сблъскваше често и от което произлизаха 90% от проблемите му и като по-голям вече. Едва от скоро, година две вече виждам тази зрялост бих я нарекла и нещата се успокоиха и потръгнаха по-леко. Не, че пак не не се случва да удря с юмрук в стената... Cry ама у дома, както и да е.
Няма лошо момчетата да плачат, но трябва да знаят кога и къде.
На мен лично с момичето ми е по-трудно.

# 62
  • София
  • Мнения: 3 121
Защо се смята, че всички мъже трабва да имат афинитет към спорта? Това, че едно момче не харсева спорт, не означава, че ще стане по-лош мъж. 

Разбира се, че е така. От друга страна обаче, спортът дава физическо самочувствие, което е здравословно и дава добро отражение и на психиката. Много зависи какъв спорт ще бъде избран, как се справя треньорът, какви очаквания се възлагат върху децата. Има треньори, които залагат твърде много на състезателния елемент, на спортните постижения. Такъв натиск може да окаже негативно действие върху по-чувствителните деца, при които състезателният хъс е по-слабо застъпен. Синът ми ходи редовно на плуване вече три години и много е напреднал благодарение на отличната треньорка, която освен, че е много добър преподавател, е и прекрасен педагог. Тя залага преди всичко на правилното усвояване на стиловете и физическото натоварване по време на тренировките. Подкрепя и поощрява децата. Синът ми ходи с удоволствие там, защото се чувства оценен и знае, че напредва.

# 63
  • Мнения: 4 877
Майка на двама,
относно спортовете - за мен те са вид игра, забавление, след време и страхотно хоби. Дават много - самочувствие, самодисциплина, здраве. Плуването при нас ни помага и при алергиите (не ме питайте как, просто така се получава). В никакъв случай не говоря за професионално занимание със спортове. Не мога нищо да кажа за това. Не сме професионални спортисти (дори вече никаква спортистка не съм, ама трябва да се взема в ръце  Simple Smile). Също така има толкова различни спортове - не може пък абсолютно никой да не бъде харесван. Дори не винаги се акцентира на състезателния характер. Междудругото, например, чрез шаха синът ми се научи да губи - нали знаете колко са чувствителни момчетата на тази тема. Сега вече осъзнава, че е по-добре да играе с някой силен и да падне, така научава доста трикове.  Wink Има време да стане първи, ако това иска.

Аз така хваля тези спортове, всъщност синът ми е по-скоро много добър математик.

Додо,
тази нощ я мисли темата  Laughing. Ами, според мен, гушкането си е напълно нормално. Нали и най-големият мъжкар трябва да се научи на нежност, а кой най-добре ще го научи - ами мама, после гаджетата им ще ни бъдат благодарни.  Laughing Не може мъжът да не показва никакви чувства и нежност, а това се възпитава от малка възраст.  Simple Smile

# 64
  • Мнения: 3 271
На мен лично с момичето ми е по-трудно.

И на мен  ooooh!

Василиса, много хубав постинг!

Изобщо тази тема ще се превърне май в любимата ми напоследък - толкова позитивизъм и уют струи от нея. Благодаря ви   bouquet

# 65
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Мисля, че най-важното в случая е присъствието на бащата - като модел на поведение, като човекът, който ще възпита основните ценности у момчето. Майката задоволява физическата и емоционалните потребности, но изграждането на момчето като личност и като мъж, е работа на бащата, според мен.


Чета една кинга - The Mother Factor, много интересна и тя оспорва тази теория. Всички проблеми, успехи, неуспехи в живота на децата са свързани най-вече с майката според авторът на книгата. Не че омаловажава ролята на бащата, но са описани различни модели майки - властната, любвеобвилната, себичната, домакинята и т.н и т.н  и как всеки един модел майка формира детето по различен начин. Не мога да преразкажа с две думи, но е много важно какви сме като майки за целия живот на детето. Като я чета, ако намеря пасажи свързани с връзката между майката и момчетата, ще пиша в темата пак.
Иначе и моят син е обсипан с любов от моя страна. Той също казва често "обичам те' и иска да се гушкаме. Аз не го отблъсквам, надявам се да отмине и все си казвам: "като стане пубертет, няма да иска да ме погледне". И го гушкам на воля. Страхлив е много, но според мен, това няма връзка с гушкането. Мислите, че може да стане женчо, отхвърлям с лека ръка засега, но все пак съм се замисляла за тези неща. Wink

Последна редакция: пн, 05 май 2008, 22:40 от MardiGras

# 66
  • Мнения: 251
 Страхотна тема!
 Моят големият син е още малък, а малкия още не се е родил, но и аз си задавам същите въпроси.  Simple Smile
 Досега винаги съм се занимавала с момиченца (като студентка бях детегледачка), ама сега с тези две момчета - не знам как ще се оправим. Съгласна съм, че ролята на бащата е много важна. Просто както беше написал някой образува се друга енергия, когато детето играе с баща си. Аз не съм от смелите майки, но не съм и от страхливите и обсебващи. Винаги гушкаме нашия син, когато той сам прояви желание, което засега е много често. Засега така се получава, че търси баща си, когато иска да си играе, а търси мен, когато иска да се гушка, ако е кисел или му се спи. Според мен сте прави, че си зависи и от темперамент и характер на детето. Моят съпруг например е много сериозен, но и много гальовен, но само вкъщи и само с мен и детето. Иначе за хората навън, той е много сериозен и леко сопнат на моменти.
 В моето семейство брат ми е по-гальовен от мен. Дори сега, когато той е на 26 год, а аз на 27 - той повече прегръща и целува майка ни и баща ни, но аз пък имам по-близки контакти с тях, повече споделям, по-лесно си общуваме. В семейството на съпруга ми сестра му, като че ли повече общува с майка си, а мъжът ми не общува много нито с баща си, нито с майка си. Затова смятам, че и възпитанието има значение.
 Аз искам да разширя малко темата и за културните различия при възпитанието на момчетата. Ние не живеем в България (ама и двамата сме българи), а в САЩ - забелязала съм, че тук много семейства все искат момчетата да са "tough", тоест да са силни,твърди . А реално порасналите вече мъже са или абсолютни муньовци или са загубили кавалерското си чувство.  Записват момчетата на силови спортове и какво ли още не, но явно някъде се бърка. Естествено това са само мои генерализации, които може изобщо да не се верни.

# 67
  • София
  • Мнения: 62 595
Миналата година попаднах на някакво изследване на Уницеф за това какво разбират родителите под качество на живот на децата и кои според тях са най-важните неща, степенувани по важност. Казват, че американците и др. англо-саксонци (които всъщност Ховстеде определя като мъжки култури) смятат за най-важни образованието, материалното благополучие и постиженията на децата, а щастието поставят на някое от последните места. Мъжете не са много склонни да се занимават с децата или да поемат част от ролята на майката. Представителите на културите от Близкия Изток смятат, че най-важно децата им да са щастливи и към средата на списъка са реализацията и материалното благополучие. В тези култури бащите се занимават много с децата,склонни са да поемат част от ролята на майката.
 Според мен ние като начин на мислене сме по-близо до хората от Близкия Изток. Затова и момчетата тук не се възпитават в такъв мъжкарски, доминиращ стил. Мисля, че при нас бащите са по-меки в поведението си към децата в сравнение с американците, например.

# 68
  • Мнения: 7 837
Трудно е на такива изследвания да обхванат напълно, но, да, по частични мои наблюдения, обръща се особено внимание на образованието, което е напълно разбираемо, защото значи добър старт в живота.
То е нещо като нашенското - да уредим детето с апартамент (защото образованието е уж безплатно и лесно постижимо все още  Simple Smile )


Рано ми е за емоционално отбиване, големият е едва на 3 и половина. Обичам моментите, когато прекъсва играта си и тича през цялата площадка, крещейки "мами", за да ме гушне. И така няколко пъти... Laughing

# 69
  • Мнения: 9 052
има ли книгата zа въzпитаване на момчетата онлайн?

# 70
  • Мнения: 5 391
Тази тема се появява тъкмо на време за мен.
Синът ми е от много палавите момчета, които не си падат много по ласките.А е едва на 2 години Tired
Това определено ми тежи и ме кара да се чувствам някак не особено добра майка.
Иначе от едно известно време "откри" баща си и когато всички сме заедно мен дори не ме забелязва.
Притеснява ме не това, че е привързан толкова към него, а това че някак се държи очуждено с мен Rolling Eyes
И да, на този етап, а мисля че и занапаред, възпитанието на момче ми се струва много сложна и отговорна задача.

# 71
  • Sofia
  • Мнения: 4 227

Моят син е с много подобен темперамент. Много е предпазлив, недоверчив е към нови неща, притесняват го непознати и непреживяни досега ситуации. Мрази футбола, защото няма естествена склонност към него, трудно му се удава и съответно не му е приятно да играе. Много е чувствителен. Преживява дълбоко неща, които съучениците му изобщо не забелязват. Обича да се изявява в интелектуални начинания. Много съм се обвинявала, че по някакъв начин съм допринесла за тази неувереност. Същевременно виждам, че сестра му, която е второ дете и  с която по мое мнение съм допускала (поне досега) много по-малко родителски грешки, също е много предпазлива, недоверчива към нови неща, има нужда от известно време, за да се приспособи към дадена ситуация. Това донякъде ме успокоява, че може би просто е въпрос на природен темперамент и тип характер.

При мен самообвинението не е в посока на това, че му е обръщано прекалено много внимание, а по-скоро, че не съм била достатъчно отзивчива към нуждите му. Все ни се искаше по-бързо да порастне. Струва ми се, че постоянно сме изисквали от него по-голяма съзнателност и отговорност, отколкото е била по силите му на определена възраст. За последните години обаче определено имаме напредък (и  той, и аз  Wink). За сина ми е характерно това, че по-бавно възприема и свиква с промените, но направи ли го веднъж, няма връщане назад. Новото умение/ситуация/положение се усвояват веднъж завинаги и на мястото на съмненията и страха идва пълна увереност във възможностите си. Трудно е да се постигне баланс между здравословното "побутване" и прекомерното "опъване" на въжето. Но като че ли с много любов и разбиране нещата постепенно си идват по местата- всяко с времето си.



Аз на свой ред, си мисля, че е твърде възможно неувереността на Дени да е резултат на моята собствена такава като майка. Като първо дете, факт е, липсата на предшествуващ опит при отглеждането му. Треперех за всичко свъзрано с него - да не падне, да не се удари, да не се препъне - неизменно бях една крачка зад него. Имало е моменти в които съм си давала сметка, че по този начин не стимлирам самостоятелност и храброст у него, но въпреки това - страхът ми бе огромен. С малкия - всичко бе по-лесно. Още от самото му раждане нещата вървяха от самосебе си. Знаех, че нищо няма да му се случи ако не дай боже пропусна веднъж да изваря шишенце за хранене / с Денис това би предизвикало раволюция/. Като резултат малкия е много по- смел, самостоятелен и уверен.
Независимо, че разлика в чувствата и отношението ми към двамата няма, не мога да не отчета, че при все различните им темпераменти и характери като първична даденост, до голяма степен разликите между тях са и плод на родителския фактор. И противно на всяка логика - по-голямото "обгрижване" на практика се оказва, че повече вреди. В такава посока са моите самообвинения....

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 4 227


Иначе на додо мога да препоръчам шах. Как сте с шаха? Хем битки, но интелектуални.
Моят син се занимава с доста спортове, обожава да спортува - доста спортен тип е. Така че все си мисля, че от толкова много спортове - все нещо може да му допадне на твоето момченце. Сещам се и за езда, например. А тенис?



Да, шахът ни стои на дневен ред. Баща му като дете е ходил по републикански състезания и в 9 клас е бил майстор на спорта, та се опитва да събуди интереса му.Ездата е изключена, какъвто е страхлив, ще избяга от кончето  Embarassed

# 73
  • Мнения: 9 052
плуването е много добър спорт, раzтоварва и натоварва всички мускулни групи ... но zа детето не е ли по добре спортове в екип , отбор, където всички се учАт да печелят и губят zаедно и да приемат успехите и неуспехите на всеки един, като принос на екипа .. ? Баскетбол, волейбол. Еzдата е добра, zащото контакта с животни е много полеzен.

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 4 227
Страхотни неща пишете тук!
И аз се чудя точно за подтискането на емоциите - едно е да е безстрашен, с това нямаме проблеми, даже имаме обратния  ooooh! Съвсем друго е, че "мъжете не плачат", това клише засега не го налагам и споделям.
Следя темата, просто засега не мога много да се разпиша по нея, но сигурно ще го направя.
Додо, благодаря ти   bouquet

Аз се радвам, че темата намира отзвук и съответно повече майки излагат разбиранията си по нея Simple Smile
Също не споделям максимата, че мъжете не плачат. Всъщност, надявам се, момчетата ми да познават сълзите, но това да не им пречи да бъдат истински мъже един ден.
Повече ме плашат мъже за които "сълзите" са непознато явление.
Мъжете също имат своята емоционалност, душевни терзания и вълнения - макар и по-различни. И намирам за вредно тяхното спотаяване. Защото не се знае под каква форма ще намерят излаз навън. А това няма начин да не се случи, а когато се случи, последиците могат да бъдат страшни.
 

Общи условия

Активация на акаунт