Инсулт- сблъскване с тази болест. Моля споделете

  • 226 202
  • 767
  •   1
Отговори
# 240
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 76
Здравейте отново,
Merelenda, да, абсолютно всичко разбира и си е в час. На един картон съм му написала буквите и той така прави думи и изречения. При изписването го накарахме да пише, но с дясната не можеше да хване хубаво химикалката, а с  лявата драскаше неразбираеми черти, та за това направихме картона. Миналата седмциа обаче го накарахме пак да опита да пише и написа едно доста разбираемо печатно "Не мога".  Laughing
Лошото е, че в събота пак са преценили да му сложат сондата, защото от петък пак му беше затруднено гълтането (а сряда и четвъртък беше ОК). Сестрата каза, че в момента е много по-важно да е добре нахранен и оводнен, и че ще махнат сондата след около седмица, като пак ми повтори, че е сигурна, че ще гълта пюрета и течности (Дано!). Иначе да споделя, че докато беше без сонда го карах да ми казва буквите по споменатия картон и с някои много добре му се получаваше. Също така се оказа, че  "мама" и "баба" казва без проблем, "огромен" също му се получи Simple Smile
Много се притеснявам обаче, че най-вероятно финансите за хосписа ще ми стигнат до към 24.06.2017г. и според вас има ли как да го оставям сам през деня с уговорката да лежи предимно и ходи само с проходилка, и да не прави опити да излиза на двора. Много ми е притеснено, моля, споделете дали сте оставяли вашите близки след инсулт сами.  Thinking Hug

# 241
  • Мнения: 11 737

Много се притеснявам обаче, че най-вероятно финансите за хосписа ще ми стигнат до към 24.06.2017г. и според вас има ли как да го оставям сам през деня с уговорката да лежи предимно и ходи само с проходилка, и да не прави опити да излиза на двора. Много ми е притеснено, моля, споделете дали сте оставяли вашите близки след инсулт сами.  Thinking Hug
Майка ми оставяше баща ми за по 2-3 часа сам, защото ходеше на работа, но той беше парализиран и не можеше да става. Първия месец винаги имаше човек при него, после като се избистри с ума, постоянно му се обаждах и си говорехме, особено като е на работа майка.
Леля ми, която живее в съседен вход, отскачаше за минута, две да го види и дали имаш нужда от нещо.

Още не говори, ще ти е трудно. Не знам как е с ума, дали се губи на моменти или е напълно адекватен и дали ще ти прави бели, а и е опасно да не падне.
Иска си грижи и някой да го наглежда.

# 242
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 76
Благодаря за отговора!
Абсолютно адекватен е и мисля, че осъзнава, че е сериозно положението и не трябва да си прави експерименти с ходенето. Относно говора, сондата му е през устата и смятам, че като му я махнат след около седмица ще му се разбира горе - долу. Но пак ми е много притеснено - да не падне, или недай си Боже да получи инсулт отново и да няма кой да реагира веднага.. а нямам кой знае колко избор, болничен мога да взема, но не до безкрай - макс 10 дни,и то от първи юли, понеже графикът ми се прави от предния месец..  ако идва болногледач в къщи ще ми струва около 35 лв за 8 часа, а в хосписа плащам 45лв.. ох, трудното предстои и съм много уплашена Sad моля, се походката му се стабилизира възможно най - бързо..

# 243
  • Мнения: 7
Здравейте.Съвсем скоро моя много близка приятелка получи исхемичен инсулт.След наколко дни в кома се събуди с порализирана дасна страна и сравнително добър говор (много трудно но говори) в болницата лекуваха и пневмония.Изписоха я със сонда и чиста снимка на дробовете.Днес е започнало постоянно отхрачване на секрети...през целия ден постоянно!Въпроса ми е...към кого да се обэрнат близките и?Добър невролог от Варна за посещения в дома и?Езика и е целия в налепи...как се оправя това?Изписоха я толкова бързо...с хиляди въпросителни...и никаква информация!Жената е изключилно борбен човек и съм сигурна че ще се оправи...но трябва да намерим лекар който да я следи и дава адекватни отговори за състоянието и грижата за нея занапред.Знаете ли за такъв във варна?Благодаря!

# 244
  • Мнения: 11 737
Изписана е със сонда и си е с нея още, нали?
Щом успява да отхрачва, това е добре. Да не гълта секретите, предвид че е с пневмония.
Трябва завъртане на всеки два часа, да лежи на различна страна и предвид че е парализирана, завъртането да става с подпиране с възглавници, да лежи на една страна, за да не се натрупват и секрети. При лежащо болните това е опасната част - пневмонията и усложненията. За да е със сонда, значи е засегнат гълтателният рефлекс. Устата се чисти изключително трудно, особено ако е неадекватен пациентът, но доколкото разбирам, тя е адекватна, нали?
С ръкавица и клечки с тампон напоени с масло се почиства устата старателно и се мажат налепите с краве масло. Предполагам стои с отворена уста или докато е била в болницата е била с отворена уста и се образуват налепи, след това едно като крусти, вследствие дишането с отворена уста и стават като корички.
Добре е доктор да каже как да процедирате, на нас ни казаха само с масло, но баща ми беше тежък случай и се знаеше, че няма да го бъде, но в случая не знам дали само маслото би било достатъчно. Ако са само налепи и приятелката ти не стои вече с отворена уста, мисля ще се пооправят нещата. Но доктор май е по-добре да каже какво да се предприеме като домашно лечение.

За Варна доктор не мога да препоръчам. Личният лекар дали няма да има препоръка? По принцип повечето доктори приемат и домашно посещение, ако се уговорите с тях. Просто си изберете и попитайте лично.
В нас возехме с личен транспорт и без да взимат пари, ако сме с направление, но други си имаха такса домашно посещение, въпреки направление.

# 245
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 76
Здравей, bubenceto21,

баща ми до скоро беше със сонда и чесно казано първите 10-12 дни беше ад. Прекара един ден в нас преди да го закарам в хосписа и тъй като не можеше да си преглътне слюнката (и храчките) през 10 минути му бърках в устата със салфетка, иначе се даваше много. В хосписа проблема се реши с аспиратор, първите дни се налагаше по - няколко пъти.
В домашния условия ли я гледат? Какво са казали лекарите за гълтателния рефлекс? Ако прогнозите са, че по - скоро няма да се възстанови или ще отнеме повече време, може би близките трябва да помислят за гастростома - поне на мен всички ми намекваха за този вариант, тъй като назогастралната не е удачна за дълъг период от време.
Кураж и воля желая!

# 246
  • Мнения: 92
Стигайки до средата на написаното, точно си мислех, че няма начин да не се оправи и да махне сондата. Та той е на крака. Силен човек е. Браво! Бързо да се възстанови пожелавам.
Много е хубаво това, че мърда крайници, вече се храни през устата. Нещата бавно ще се случат, но ще се случат.
Всичко разбира нали? Само не може да говори.
Ще се оправят нещата, може и ти да го караш малко по малко да се опитва да изговаря на срички. Не очаквай чудеса. Дори с логопед не се случват по-бързо нещата. Дори и една сричка да успее да каже, това си е напредък. При повечето в началото излиза само някакъв неясен звук и бързо се ядосват, че не могат да изговорят думата. Бъди търпелива и вдъхвай кураж.
Стига да можете да си позволите логопед и изобщо всякакви грижи за болните след инсулт, започват веднага след инсулта. Там не се изчаква с нищо. Целта е възможно най-бързо пациентът да се върне към нормалния си начин на живот.

# 247
  • Мнения: 1 153
Здравейте, да се включа и аз. Майка ми получи инсулт на 01.06.2017г. Седем дни беше в съдов сектор, три дни след изписването постъпи в рехабилитация. Засегната е лявата страна, като ръката хич я няма, крака го движи, но не се свива от коляното сам. Говорът се възстанови, зрението е доста засегнато, особено периферното. Може да седне сама в леглото, но до там. Когато я изписаха от рехабилитацията, не казаха как да продължим у дома. Намерих в нета тези клипчета и работим по тях, но дали е правилно, достатъчно, не знам.


Баща ми работи на смени и през нощта я оставяме сама, спи си уж. Тя от години има проблеми със съня. Голям проблем са памперсите, от тях се изрина ужасно и след много несполучливи кремчета, попаднахме на Тридерм, ефектът беше моментален.
Майка ми е много нервна натура, обича да се налага, сега се изнервя, че не може сама да се обслужва. Побърква себе си и нас на макс.
Тия упражнения, които правим дали са достатъчни, колко време да ги прави и кога да се променят евентуално и с какви? Кракът има много добри шансове да се раздвижи скоро, но ръката е като въженце, само виси. Успокоявам я, че поне е лявата, а тя е десничарка Simple Smile

# 248
  • Мнения: 11 737
А тя изцяло на легло ли е? Може ли сама да стане от леглото, макар да не може да сгъва крака в коляното или се надига с ваша помощ? Може ли да седи седнала, без да е подпряна?
Ако е изцяло на легло, с памперси и не става от леглото, да знаеш че раните стават за ден и както днес няма нищо, утре може кожи да сваля.
Според мен, на легло ли е и ако не може да се движи, катетърът е по-добра опция. Щом е с ума си, може да си казва ако ще ходи по голяма нужда, но тук вече е много трудно и сами трябва да намерите удобен начин, по който да вършите нещата.
Баща ми беше 2,5 години изцяло на легло, парализиран, и ни отне много време отначало на мен и майка, докато се нагодим и свикнем да го обслужваме правилно.
Пиши първо дали е изцяло на легло, може ли да става, да се завърта, за да мога да ти дам някои идеи, как да се справяте с болен изцяло на легло. Ако ли пък умее да става, да се надига и задържа, дори с ваша помощ, значи ще се възстанови по-бързо и рехабилитацията трябва да е по-активна.
Не правете само за ръката. Рехабилитацията трябва да е за цялото тяло.
Където си намерила клипчето, ще видиш още такива, за крайниците.
Хубаво е ако е лежаща преобладаващо, да не лежи по гръб, а на два часа да се завърта настрани, като на болната страна добре се издърпва ръката, внимателно, да не вземе да почервенява и посинява.
Тя също трябва със здравата ръка да си раздвижва болната. Щом движи и болния крак, сама трябва да го вдига и пуска, да укрепне. Колкото повече тя се старая сама да раздвижва крайниците, толкова по-бързо ще укрепнат и ще се възстановят. А ако не може сама, естествено вие, но най-добре тя да го прави, защото така ще укрепнат.

За памперсите - дупето обтривате с вълнена ръкавица. Намери парче вълнен плат или вълнена ръкавица. Сутрин и вечер обтриваш, да се зачерви и засили кръвотока. После мажеш с мехлем с мас и невен. Точно сега се бере невена и можеш да си направиш домашен мехлем с него. Става много бързо. Рецепти има в интернет, но да споделя и ние как правихме: 2 шепи невен се пържи в претопена свинска мас 1 буркан. Пържи се 5-6 минути. Прецежда се и сместа се изсипва в бурканчета, кутийки. Съхранява се в хладилник.
Та след обтриването с вълната, намазваш с невена и слагаш памперса.
Да, има и готови продукти с невен в мрежата.
И едно чудодейно мазило има от пчелни продукти. Купувахме от една дама в интернет и с него декубитални рани излекувахме и съм много доволна. Появи се нова здрава кожа. Ако ти трябва такова, ще ти пратя линк към профила на момичето във фейсбук.
Мазали сме и с вишневска мас, но тя е при появили се вече рани и слагахме на марли. Първите рани се появиха точно заради памперса.
Друго мазило за такива случаи, докато няма рани, е Спасател. Понеже има няколко вида, трябва да споменеш в аптеката (че има или няма рани), да ти дадат подходящото. При нас като изчезнаха раните, взехме такова с едно бебенце на него и е точно против подсичания и превенция. С колоидно сребро.
Мога да ти го снимам и покажа.
И използвайте всеки момент като сте с нея, да я държите без памперса - върху пелена. Кожата да диша и по възможност на една страна.
Ако нещо друго те интересува, питай.

# 249
  • Мнения: 1 153
Merelenda, благодаря за съветите Simple Smile Майка ми може да сяда сама в леглото, с наша помощ сяда на тоалетния стол. Правим и раздвижване на крака, но не пуснах всички клипчета да не задръствам. За мазане съм заложила невен в зехтин, още не е готово, трябва да престои 15 дни на слънце. За ръкавицата - ако е вълнен чорап става ли? И как ще го дизенфиктирам, защото тия рани са само в интимната област, първо се появиха пъпчици, след това стана ужас - по-червено от маймунско д. Струва ми се, че са някакви бактерии и за да не се разпространи пак, измивам с наквасена салфетка. Иначе може да остане заразата по ръкавицата и пак да плъзне. Аз така преди няколко месеца, по същия начин се бях обринала след едни дамски превръзки, но се оправих само с Бочко. Ще се оправи мама, но и трябва някой по-якичък за самото ходене да упражнява. Аз съм с множествена склероза, баща ми е със стент и над 80% запушвания. Всички се ядосваме, че не можем да направим най-доброто, но с тия ни доходи това е Sad Това и е втори инсулт, първият беше доста по-лек през април 2014г. Беше по-лек, нямаше засягане на нищо, освен зрението. Януари тази година имаше нещо като инсулт, само и преляха система в спешното и я пуснаха и сега юни я удари по-сериозно.

# 250
  • Мнения: 11 737
Става с чорап. Дезинфекция може с дезинфектант специализиран от магазини за медицинска козметика, но чак толкова не мисля че е нужно във вашия случай, но прецени ти. Във вряла вода да се вари, за да се почисти. С прах перяхме ние, добавяхме сода и оцет. Целта на вълната е да раздвижи кръвообращението, да не стават рани, а и да премахва мъртвите клетки на повърхността. Варили сме и тетра и лайка, с марли сме слагали/налагали в интимните части, а и при други рани, да поседи и после мажем с мазило. С чорапа се обтрива цялото тяло при болния, да раздвижи кръвообращението, да няма застой. Зачервява се кожата. Ако все пак се касае за някаква гъбична-бактериална инфекция, няма да е добре да се разтрива, а ще трябва упорито да се маже, но с конкретно мазило. И да следите да не направи рани от залежаване, да лежи повече на една страна.
Ние с декубитални рани се справихме и излекувахме в домашни условия.
Със стерилни марли, вишневска маз и едно друго мазило за декубитуси, маски на лицето, с вряла вода, сода, оцет и т.н.
Тридерма си е кортикостероид и дълго време не е добре да се прилага, но ако се касае за гъбична, бактериална инфекция, ще повлияе така или иначе. Той си е 3в1.  В интимните части и ние сме мазали баща ми с клотримазол, когато се е налагало. Докторите ни казваха да ръсим хубаво с бебешка пудра в памперса, то хубаво, ама с тия рани с пудра не ставаше, затова докато бяха все още големи рани, първо с вишневска или йодасепт, после с пчелното мазило и последната година карахме само с невен и мас, но ако при майка ти има инфекция някаква, може би ще е хубаво доктор да каже какво да мажете, дали тридерм, дали клотримазол, по колко и как. Все пак при жените в интимната област е по-различно.
Хубавото в случая е че може да става и не се залежава. Така риска от рани е малък. Памперса докато го ползва, ще създава тия проблеми, неизбежно. Целта е да ги овладявате и да се пази от инфекция.

# 251
  • Мнения: 1 153
Да, Тридерма го изписа лекар, наистина има ефект. Като свърши, ще продължа с невена, но се надявам до няколко месеца да започне стабилно да си става.

# 252
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 76
Здравейте,

Тея, успех и кураж, пожелавам ти до няколко месеца майка ти да е на крака, говори й, че нещата са в нейни ръце и наистина е много важно да се раздвижва. Аз уж говоря на баща ми, но до колко си прави упражения сам през деня не знам. Искам да споделя каква е ситуацията при нас - вече ходи доста по - добре - на равно може и сам без никой да го държи и е доста по - стабилен. Има огромен апетит, аз ходя вечер при него в хосписа и го храня по час и нещо - вечерята, която му се полага + нещо сготвено от мен + по две кисели млека с бисквити. Никога не е ядял толкова колкото сега, може би организима усвоява по - бързо пасираната храна. Лошото остава невъзможността му да пие вода, направо не знам как издържа, особено в тези жеги. Когато съм там му слагам по 5-6 мл със спирцовка, преглъща ги и започва да кашля. Зaради тази кашлица изобщо отказва да пие вода, а аз му казвам по - добре кашлящ и леко задавен от колкото жаден.. знам ли..  newsm78 . Според Вас може ли да се задави фатално и не ли  по - добре след хранене макар и да му е трудно все пак да опитва да пие, и имате ли представа дали това се възстановява? Опасявам се, че ще се обезводни, нямам представа тези пасирани храни и 2 - 2.5 кисели млека дали поне малко коменсират липсата на вода..  newsm78

# 253
  • Мнения: 1 153
Цвети13, първо благодаря за пожеланията. Майка също увеличи апетита си, а до скоро пиеше и страшно много вода. И тя се дави, мислехме, че е от хроничния бронхит, който има, но явно не е. Още в болницата лекарите казаха да купим шише с мундщуче, което пуска по малко вода за давенето. Всички пациенти бяха така. Защо не опиташ бебешко шише с биберон, но с малка дупка на него, само леко да пуска. Така ще може да си контролира колко да дръпне. Аз мислех да опитам, но не се наложи, почти не се дави вече. Не мисля, че супите и млеката компенсират водата. Пожелавам бързо възстановяване, че е мъка да гледаш така близък човек.

# 254
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 76
Тея, благодаря ти! Дай Боже в тези темички да се пише все по - малко!
Купила съм такова шишенце, но той отказва. Давам буквално по 5мл вода със спринцовка като му я изливам при долния венец, не директно в гърлото, чувам го как я преглъща и в следващия момент започва да кашля жестоко (чак е посинявал) Най - добре преглъща храна с консистенцията на кис.мляко 4.5%, колкото по - рядко е, толкова по - трудно му е. Започвам да се чудя дали водата по някакъв начин не му папада директно в дробовете и за това така да се дави.. Дали е възможно?  Sad

Общи условия

Активация на акаунт