Примерна схема на захранване (7)

  • 53 458
  • 599
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 1 833
Косе Босе, Никки, много благодаря за отговорите.  bouquet

# 256
  • Мнения: 781
Привет, първо искам да ви кажа, че темата е чудесна и да се запиша.
Безценни сте Hug
Ще се опитам да захраня при 5 навършени месеца, бихте ли ми казали кое е най-щадящо за стомахчето: картоф, морков, тиква или с каша да започна?
Имам възможност да приготвям пюретата в къщи, но зная че с купешките е по добре да се започне Thinking
Благодаря предварително  bouquet

# 257
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Никки много благодаря.   bouquet
/и аз така си мислех,но за по сигурно питам и вас/

# 258
  • Мнения: 2 652
Какви чайове са подходящи след годинката? Досега съм давала шипка, мащерка, лайка.

# 259
  • Мнения: 57
А месото как се въвежда? Колко дни се дава първия вид месно пюре? След колко време се въвежда следващия вид? След това как се дава  всеки ден ли?

Кога месо
Месото се въвежда около 1 месец след началото на захранването (според европейските схеми) или около 2 месеца след това (според американските схеми).

Какво месо
За начало може всяко месо, което отговаря на две условия:
- крехко
- без мазнини
В повечето схеми на захранване като първо месо се посочват равностойно: птиче (пиле или пуйка), телешко, агнешко. Заешкото почти не се среща. На следващ етап се включва риба, свинско, бройлер или някои от червените видове месо.

Ред  на въвеждане
Редът на въвеждане няма значение или пък зависи в голяма степен от местните традиции. Препоръката да се започне с бяло птиче месо е по-скоро в смисъл да се започне с някакво крехко месо, без мазнини.

Пауза между видовете месо
Между първите 2 вида месо е добре да се направи пауза от около 20 дни или 2 седмици. Веднъж включено в менюто, месото се счита за въведено. Обаче тъй като е възможно детенцето да направи някаква реакция към състава на самото месо например, добре е да се въведе по класическото правило 3-4 дни. Така се дава и възможност да храносмилането да се приспособи.

Дни на въвеждане
Първият вид месо се въвежда се 3-7 дни. Дозата за 6-8 м. е около 15 г. Най-напред може 2-3 лъжички от готово пюре, после 1/3 бурканаче, после 2/3 в продължение на ден-два-три, после цяло. Може и по-бързо, по преценка. Зависи как ще се разпредели готовото пюре или дали ще се приготви домашно.
Когато се въвежда, месото се дава всеки ден. След това се редува през ден със зеленчуци (и жълтък, когато се въведе).

Колко често месо
До 10-12 м. се редува през ден месно и зеленчуково пюре. След 1 год. е добре месото да се включи по-осезаемо и да се предлага 5-6 пъти седмично.

Много ценно,мерси!

# 260
  • Мнения: 1 531
ехооо,как върви при вас  Hug ние се захранваме,нарпаво почти се захранихме Flutter по-спокойничко го давам вече  Peace на кухнята на мама люси сме  Peace дори и незахранени неща и давам в мини дози постепенно Peace

да питам сметаната в пюретата на ХИП и Семпер какво представлява всъщност? пресечен ли е белтъкът? щото прясното мляко е едно от нещата,които още не съм давала Peace

# 261
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Сенди кашата е най-подходяща за захранване  Peace, тъй като консистенцията и не е толкова гъста, както при пюретата и е най-добрия преходен вариант от кърма към пюрета според мен. А относно домашни или купешки пюрета аз бих избрала домашните, но по тази тема има много за и против, така че всеки решава сам за себе си.

Grace m Аз давам и липа  Peace

# 262
  • Мнения: 781
Сенди кашата е най-подходяща за захранване  Peace, тъй като консистенцията и не е толкова гъста, както при пюретата и е най-добрия преходен вариант от кърма към пюрета според мен. А относно домашни или купешки пюрета аз бих избрала домашните, но по тази тема има много за и против, така че всеки решава сам за себе си.

Grace m Аз давам и липа  Peace

Благодаря много за вниманието   bouquet  bouquet  bouquet

# 263
  • Мнения: 1 449
кое е най-щадящо за стомахчето: картоф, морков, тиква или с каша да започна?
Имам възможност да приготвям пюретата в къщи, но зная че с купешките е по добре да се започне

Оризова каша като първа храна:
- Препоръчва се най-вече в американските схеми на захранване.
- Този подход е в процес на преосмисляне.

Зеленчуци или плодове като първа храна:
- Според европейските и други схеми на захранване може да се започне с плодове или зеленчуци (без значение кое е първо).
- Изборът е оставен на родителите т.е. отчитат се индивидуалните особености на детенцето.


Зеленчуци
За
- слабоалергенни (безпроблемни: картоф, зелена чушка, тиквичка; с някои условности: тиква, морков)
- разнообразно и ценнно съдържание на витамини и минерали
- неутрален вкус (в сравнение със сладките плодове)
- колкото по-рано се въведат, толкова по-добре (възприемат се по-лесно в хода на захранването)
Против
- зеленчуковата целулоза е сравнително тежка
- някои дечица ги възприемат по-трудно заради вкуса (не са сладникави като кърмата)


Оризова каша
Зa
- слабоалергенна
- щадяща за крехкото храносмилане
Против
- кърмата е богата на въглехидрати и няма нужда първите храни да са житни
- няма ценен витаминен и минерален състав
- евентуално може да запича


Домашно приготвените зеленчуци от сигурен източник са по-доброто решение:
* Най-често срещаните аргументи в полза на готовите пюрета са напълно гладка консистенция и по-голяма стерилност – неща, които съвсем спокойно да се изпълнят и в домашни условия.
* Друг аргумент е, че готовите пюрета имат правилно съотношение на съставките – което е по-скоро минус в  началото на захранването, когато много зависи от предпочитанията на детенцето как се съчетават продуктите.
* В домашни условия много лесно се приготвят еднокомпонентни пюрета, към които се добавят различни други продукти за въвеждане.
* Прясно приготвената храна е най-здравословното решение. 
--> Като цяло, най-сериозният аргумент в полза на готовите пюрета е гарантираното качество на продуктите при хубавите марки и евентуално спестяването на време.

# 264
  • Мнения: 317
Здравейте   bouquet
Ники, Косе Босе можете ли да ме посъветвате на нашата възраст какво ще ми препоръчате да въведа като следваща храна.

Само да спомена , че се обрина от готвен домат/ в пюре на 7.5 месеца/, манго/ на - 7 месеца,27 дни/, череши - на 8 м и 13 дни, което ме навежда на мисълта, че явно не й понася тази съставка, която определя червеният цвят в зеленчуците и плодовете/ според мен Rolling Eyes, и затова не бързам с червената чушка...
Като месо съм дала: пуешко, пилешко и заешко.Да дам ли риба или да дам червените меса първо?
Бобови ръстения, грах мога ли вече да дам?

И последно захранени сме на 5месеца и 25 дни
Не знам дали разбрахте нещо от поста, дано да можете да ми отговорите Praynig

# 265
  • Мнения: 19 309
Пате, детенце започна ли отново да хапва повече?

Ние сме записани на кухня от два дена, но засега само таткото я хапва.  JoyМалката въобще и една лъжица не иска.

Косе Босе, Ники, мога ли да давам пчелно млечице за увеличаване на апетита? Има едни капсули Апетон. Препоръча ми ги педиатър в България, но ми се иска да чуя и вашето мнение.
Другата седмица ще й пуснат изследване на кръвта, защото това безапетитие можело да бъде заради нисък хемоглобин Sad (В Германия не го изследват на 1 година)


Искам да ви питам давате ли купена кайма и шунка на децата си?

# 266
  • Мнения: 2 652

Искам да ви питам давате ли купена кайма и шунка на децата си?

Не си и помисляй.

# 267
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
ШУнка не давам. Кайма от време на време, но тя и в кухнята е купена кайма. Но купувам телешка.

# 268
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Не давам нито шунка, нито кайма.... Всъщност миналата седмица Петър за първи път опита от нашата мусака и му хареса де  Laughing Шунка и разни други мезета съм предлагала като ни зяпа в устите, но той отказва и предпочита да си ръба коричките хляб, което мен ме устройва  Mr. Green

В_и_В_и за пчелното млечице съм чувала само положителни неща, но нямам представа дали може да се приема от деца. Знам само, че е хубаво да се приема с мед, защото така действа по-добре. Щом ти го е препоръчал педиатър, предполагам може. В тази статия пише, че няма ограничение на възрастта:

Пчелното млечице е особено богато на витамини, протеини, аминокиселини и е идеалният продукт за здравословно хранене. Пчелното млечице съдържа витамините B-комплекс и висока концентрация B5 и B6. То е единствен природен източник на холин-ацетат. Съдържа минерали, витамините A, C, D, E, ензими, 18 аминокиселини и компоненти, пречещи на размножаването на бактерии и вируси. Има благоприятно действие при лечението на астма, болести на черния дроб, счупваия, кожни проблеми, укрепва имунитета. Според изследванията пчелното млечице регенерира тъканите, запазва състоянието на костите и ставите. Всеки може да го използва, независимо от възрастта си. То е наистина универсална хранителна добавка.

begbie рибата е добър вариант  Peace Грахът се препоръчва 8-10 месец, така че може да го включиш. Броколи, ако не си дала, карфиол, праз, спанак, зеле, цвекло, царевица, зелен фасул....

Последна редакция: пн, 02 юни 2008, 01:52 от Никки

# 269
  • Мнения: 79
Здравейте, майчета.
 И аз ще започвам със захранването и започват да изникват въпросите. Миналата седмица дадох на Рая 2 пъти сок от ябълка ( по настояване на педи и майка ми), но вече съжалявам понеже и двата пъти повърна и спрях. Сега мисля да започна със зеленчуково пюре. Знам че се започва с малко и постепенно се увеличава, и когато трябва да се изчака за да се следи за реакция тези дни само на мляко ли трябва да е ? Например и давам 4-5 дена пюре от морков и после 2-3 дни само мляко ли трябва да е? След това мисля да включа плодове, но пак по същото време ли трябва да са или давам на обяд зеленчуково и следобед започвам с плодовете? 

Общи условия

Активация на акаунт