Примерна схема на захранване (7)

  • 53 477
  • 599
  •   1
Отговори
# 525
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
С какъв плод е подходящо да комбинирам  вишни?  newsm78 Самостоятелно ми се струва, че са доста кисели!
В комбинация с ябълка и праскова съм виждала в готово пюре.

Здравейте,към тези които дават йогурти-по кое време на деня ги предлагате-за закуска или следобед?И прибавяте ли нещо към тях-например сухар или бисквити/бишкоти?
 Аз днес за пръв път взех на Хумана бананов йогурт и се чудя колко често и как да го давам.При вас как е?
Йогурт давам следобед самостоятелно или на закуска смесено с бисквитки. По принцип се води храна за междухраненията.  Peace

Последна редакция: чт, 26 юни 2008, 23:24 от zwetellina

# 526
  • Мнения: 8 242
С банан Simple Smile
Ама не сте ли малки за вишни  Rolling Eyes

# 527
  • София
  • Мнения: 5 738
шоколадче,давам йогурти за следобедна закуска и не ги комбинирам с нищо друго! Peace

valen74,и аз съм виждала с комбинация  ябълка и праскова но все още не съм давала,а вие мисля,че трябва да почкате още мъничко! Hug

 Choka,гледам лентичката ти и си мисля,че на тази възраст най-доброто за вечеря е млякото Peaceпоне до 1 годинка! bowuu

 

# 528
  • София
  • Мнения: 1 724
Момичета, да ви питам като не се препоръчва преди годинката да се яде обикновено млако, защо за млечните продукти като сирене например да се смята че са ок?
наколко лекари ми казаха че ако няма наследствена обремененост от алергии мога вече да давам кисело мляко и киселите да ги правя с прясно.
Още не съм почнала но мисля 6 мес да почна,пък ще видим не съм решила още,.

Мисля, че нещо докторите не четат. не се препоръчва кисело мляко за толкова малки бебета, ако е предразположен към алергии- не по-рано от края на 1-та година, в противен случай поне от 8 месец.

# 529
  • Мнения: 1 449
Момичета, да ви питам като не се препоръчва преди годинката да се яде обикновено млако, защо за млечните продукти като сирене например да се смята че са ок?

Преди 1 год. не се предлага мляко т.е. прясно мляко.
Преди 1 год. може сирене и кисело мляко.

В по-ранна възраст белтъкът на кравето мляко не може да бъде преработен правилно от незрялото стомахчето и е налице алергия т.е. имунна реакция на организма към него.

Затова на подходящата възраст се започва със сирене и кисело мляко – те са с пресечен белтък (т.е. обработен предварително) съответно от сирната мая и от ферментацията чрез млечно-киселите бактерии. Прясното мляко постъпва директно в храносмилането с необработена белтъчна верига и стомашните соли трябва да го преработят.

Възрастта за въвеждане на продукти с пресечен краве белтък (сирене, извара, кашкавал, кисело мляко) варира от 8 до 12 месеца. Това са най-честите препоръки от гледна точка на предпазване от алергия. Прясно мляко – след 1 год.

Освен това, сиренето съдържа 4-5 пъти повече калций срещу същото количество прясно мляко. Това го прави ценна храна за възрастта преди 1 год.


наколко лекари ми казаха че ако няма наследствена обремененост от алергии мога вече да давам кисело мляко и киселите да ги правя с прясно.
Още не съм почнала но мисля 6 мес да почна

Проблемът не е само алергията – теоретично след 6 месец организмът би могъл да приеме нормален краве белтък без алергична реакция към него. Превантивно този срок се измества малко по-назад, между 7 и 10 месеца в зависимост от педиатричната школа.

Проблемът също е, че обикновеното мляко няма достатъчна хранителна ценност за възрастта преди 12 м. Обикновеното мляко, било то кисело или прясно:
- може да бъде причина за анемия, тъй като не може да се сравнява с железния принос на кърмата и АМ
- възпрепятства усвояването на желязото от други храни, тъй като се консумира в по-голямо количество (калцият в млякото конкурентно измества желязото от другите продукти)
- създава чувство за ситост за сметка на друга ценна храна (за възрастта 6-12 м. всяка хапка и глътка кърма/АМ в буквалния смисъл на думата е важна, защото дечицата имат специфични и завишени енергийни нужди)

Някои стандартни млечни продукти като сирене, извара и кисело мляко могат да се включат преди 1 год., но те имат само допълващ ефект и се предлагат се в малко количество спрямо общото дневно количество кърма или АМ. Според някои схеми на захранване тези стандартни млечни продукти трябва да бъдат дори специално за деца - на основата на обикновено (не адаптирано) краве мляко, но обогатени допълнително с желязо и витамин Д за усвояване на калция.

# 530
  • Мнения: 154
Косе Босе  мерси са инфото.Искам да те попитам,може ли след обяд да и давам кисело мляко с бисквита т.е основното ядене ще си е АМ а киселото мляко например веднъж или двапъти в седмицата като следобедна закуска?
И пак един път или 2 пъти  в седмицата да и дам грис направен с пресно млеко-то като се кипне не се ли намалява риска от алергия?
ТОва като стане на 6 месеца .
И попарката пак ли се въвежда постепенно?
Като бебо вече е на 6 мес. мисля че няма нужда да ги въвеждам постепенно горните храни за които съм питала или не е така?

# 531
  • Мнения: 112

Ама не сте ли малки за вишни  Rolling Eyes

а кога мога да дам вишни, вече съм въвела череши (преди месец)първо ги давах сварени, а от седмица ги давам и "сурови" по препоръка на педи

# 532
  • София
  • Мнения: 5 738
valen74,аз череши дадох като направихме 9 месеца навършрни за първи път по препоръка на педи,а за вишните най-добре Косе-Босе да каже Rolling Eyes   

BORQNA ERININA,виж дам,че сте доста малки за тези неща които искаш да даваш Rolling Eyes,грис  ,попара,бисквити,кисело мляко.......
Въвела ли си глутен?

# 533
  • Мнения: 8 242
Косе Босе  мерси са инфото.Искам да те попитам,може ли след обяд да и давам кисело мляко с бисквита т.е основното ядене ще си е АМ а киселото мляко например веднъж или двапъти в седмицата като следобедна закуска?
И пак един път или 2 пъти  в седмицата да и дам грис направен с пресно млеко-то като се кипне не се ли намалява риска от алергия?
ТОва като стане на 6 месеца .
И попарката пак ли се въвежда постепенно?
Като бебо вече е на 6 мес. мисля че няма нужда да ги въвеждам постепенно горните храни за които съм питала или не е така?

Всички нови храни се въвеждат постепенно..
А тези бисквити, грис, кисело мляко.. ПОНЕ за след 8мия месец ги остави  Rolling Eyes
Не мога да разбера защо препускате с това захранване и после голямо геройство - бебето ми на 6 месеца яде кебапчета  ooooh!

# 534
  • Мнения: 154
Косе Босе  мерси са инфото.Искам да те попитам,може ли след обяд да и давам кисело мляко с бисквита т.е основното ядене ще си е АМ а киселото мляко например веднъж или двапъти в седмицата като следобедна закуска?
И пак един път или 2 пъти  в седмицата да и дам грис направен с пресно млеко-то като се кипне не се ли намалява риска от алергия?
ТОва като стане на 6 месеца .
И попарката пак ли се въвежда постепенно?
Като бебо вече е на 6 мес. мисля че няма нужда да ги въвеждам постепенно горните храни за които съм питала или не е така?

Всички нови храни се въвеждат постепенно..
А тези бисквити, грис, кисело мляко.. ПОНЕ за след 8мия месец ги остави  Rolling Eyes
Не мога да разбера защо препускате с това захранване и после голямо геройство - бебето ми на 6 месеца яде кебапчета  ooooh!
Педитата ми казват че може аз нищо не правя на своя глава.
Както има педиятри които са За късното захранване така има и за ранното захранване.Има много статии и за едното и за другото и двата вида захранване си имат своите плюсове и минуси,но не мисля че е тук мястото за обсъждане на това кои кое захранване е избрал.Аз съм решила да я захраня рано но не мисля че препускам в даването на храните ,въвеждам ги постепенно по предопъките на педитата,от месец -2 някъде ходя и при частна педиятърка в София която работи в Токуда .Но пак казвам не ми се влиза в спорове и обсъждане на захранването.Ако можете отговорете ми на въпросите които съм питала ако не здраве да е .
Лек ден на всички.

Димяни   2 пъти без да видя съм дала пюрета с глутен,нямаше проблем.Кисела мисля че и той съдържа глутен,защото пише че има брашно от овесени ядки,но по принцип давам пюрета без глутен.Като и правя кисела или нишестето и стривам Обикновенни бисквити,в тях незнам дали има глутен.Преди и давах на Плазмон без глутенови.

# 535
  • София
  • Мнения: 5 738
Значи си въвела глутена!

# 536
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
BORQNA ERININA дори да си въвела глутена и да е нямало реакция СПРИ СЕ. Последствия може да има по нататък - астма и прочие. Според мен е добре да изчакаш.  Peace

# 537
  • Мнения: 154
BORQNA ERININA дори да си въвела глутена и да е нямало реакция СПРИ СЕ. Последствия може да има по нататък - астма и прочие. Според мен е добре да изчакаш.  Peace
Т.е да не давам вече кисела ли??????
За нещата които съм питала не мисля още да ги давам ,най рано може да стане края на 6 мес.,но все пак има още време до тогава може и да стане и по късно .

# 538
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Ако кисела го правиш с царевично нишесте няма никакъв проблем.

# 539
  • Мнения: 154
Ако кисела го правиш с царевично нишесте няма никакъв проблем.
Да с царевично нишесте е,.Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт