ИЗРАЕЛ 7

  • 35 570
  • 282
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 526
Ментичка, тук съм! Радвам се на твойте разкази!
Не ми се пише нещо, хвърлям по едно око... но все бързам за някъде...
Криси, женила си се на моята рожденна дата   bouquet
Зелена къща много ми харесва  Peace
Автобуси без климатик не съм виждала, всички имат друг е въпросът ако не е бил пуснат.
Аз съм се возила в прекалено охладени, направо замръзваш.
Децата са си добре на климатик, личен опит добре им се отразява една умерена температура.

Това се казва отговори по съкратената система  Crazy
Петя и на мен ми липсва  Rolling Eyes

# 76
  • Мнения: 160
Мента, много са интересни местата за сватбата, което и да изберете ще Ви останат хубави спомени, сигурна съм!

Много е хубава тази песен за под хупата какво се пее в нея?

# 77
  • Мнения: 2 952
Ох , тук съм бе !

Неприятности разни, майка си тръгна по-рано за БГ.Нямам настроение много да цъкам на компа.

Вие обаче давайте, интересно става , много участници  Hug

До скоро!

# 78
  • Мнения: 160
Петя, радвам се че си добре ! Дано да минат бързо неприятностите  Hug

# 79
  • Мнения: 323
Мента песента,която си избрала ми харесва и с двете изпълнения.Само,че малко ми е трудно да си представя как тържествено ще вървиш към олтара под звуците на песента.Но това е твоят избор,така че като стане факт ще съм любопитна да видя.
Пете,какви неприятности те гонят?Поеми дълбоко въздух и дай напред.Щом си жива и здрава другото ще си дойде на мястото.
Тали-видях в един руски сайт"История на числата" на англ.език,ама моят благоверен не ще превежда.Тали -колко гласни и вокали има в иврит,защото като слушам песните нещо не мога да направя разлика вокал-съгласна.Имам усещането,че имате само съгласни.Иврита към коя група езици спада?

# 80
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пете, съжалявам, че сте имали неприятности, дано нещата се оправят  Peace Не съм свикнала да те виждам угрижена, все с усмихнати емотикони те свързвам    bouquet

Криси, музиката няма да е с качеството на записите в уoutube Joy А и да не забравяме, че няма олтар, а хупа, която е навън под открито небе, на зелена трева  Grinning Няма да разчитаме на музиката да ни прави тържествеността, тя ще дойде от друго място  Wink
Ивритът е семитски език, всички букви са съгласни (22 на брой, като 5 от тях имат допълнителна форма на изписване, ако са в края на думата), но се озвучават с точки (никуд), тези точки заместват гласните и са 8-10 вида (вариацията идва от това, че можеш да смяташ определен вид точкуване като отделен знак или като комбинация от два вида точки) Tочките не се изписват във вестници, книги, инструкции и пр., защото е приета т. нар. непълна писменост (т.е. без точки), но тъй като тя е трудна, децата първо учат пълната писменост, а после се учат да четата без точки. (казват, че на иврит не се чете, а се разпознават думите Simple Smile )

Езикът е много благозвучен, израелците говорят сякаш пеят  Grinning Има гърлени звуци, които могат да се възприемат по трудно от европейците, но за мен те са едно от богатствата на езика - имат звучене на котешко мъркане  Hug И като цяло е интересен език!

Последна редакция: нд, 18 май 2008, 00:26 от Mentha

# 81
  • T"A
  • Мнения: 2 515
hand, има една линия от песента, за която не съм сигурна, но и нея включих по свое усмотрение. Текстът ми харесва и го превеждах с удоволствие  Hug

Китара и цигулка
(автор: Шалом Ханох)

В малка квартира, леко затъмнена,
недалеч от тук, в страничната уличка
живее един младеж с една жена;
Живеят от всичко, което ги достига
Носят се тук-там
Той е китара, тя-цигулка

Сменят струна, когато идва зимата -
Тя го поглежда, той е потопен в нея...
И след това – ръка, леко докосване,
въздушна целувка той и изпраща
потрепваща наоколо като мелодията на китара и цигулка
Той е времето, тя – светлината

В петъчните нощи и в съботните вечери
се обичат много, говорят малко
Свирят дует и едновременно
тоновете се извисяват, сърцето потрепва
Носят се от тук-насам
Той е китара, тя-цигулка

Когато лятото идва, те разперват криле,
за да последват съня, който сънуваха през есента;
Те не казаха дали няма да се върнат
От планините на Непал и от пустините на Перу
Скитат там, наляво-надясно
Той е китара, тя – цигулка

В малка квартира, леко затъмнена
Недалеч от тук, в страничната уличка




# 82
Момичетааа, туко ощо ми изтече бамма  , леле ... направо съм на седмото небе !! Следях темите ... обаче нямах право да си използвам ника , а и не можах да се регна , нали не дават от едно ай пи  две регистрации ! Ох...  newsm44 Една голяма  Kissing Heart Kissing Heart Two Hearts и  Hug Hug за всички ! Чета с голям интерес ! Айде пожелавам ви хубава седмица и приятен неделен ден   bouquet   Peace  Heart Eyes

# 83
  • Мнения: 1 263
Страхотна песен, Menthabouquet
petia911, дано се оправят нещата и ти се възвърне настроението, че си страхотно положителен човек и с удоволствие ти четем постовете. Heart Eyes
Tali Dan, дано ти остава време да пишеш повече, защото споделяш доста интересна информация!  Hug
Пожелавам приятен почивен ден на всички момичета! Kissing Heart
Дълго не съм писала тук... 2 пъти влизахме в болница, след това бебо проходи и не ми оставаше свободно време.
Прекрасна компания сте! Two Hearts

# 84
  • Мнения: 323
Дайте малко повече инфо за семитската група езици,тоест кои други езици влизат в нея и с кои сте братовчеди.Браво на мен,въпреки че не съм специализирала лингвистика,но съм учила доста дисциплини,нюхът ми добре ми е подсказал,че едва ли имате гласни.Но понеже не бях много сигурна,та реших да попитам.
Само,че как така без вокали този език е благозвучен,не мога да си представя.Вокалите и сонорите правят един език звучен.
А още понеже Христос е говорил арамейски език,Евангелието на Марко,ако не се лъжа е единственото,написано на този език.Значи все пак в Юдея се е говорило арамейски-как се появява иврита тогава,на базата на какво?
Има ли връзка между двата езика?
а има ли осъвременяване на иврита,всеки език търпи разввитие непрекъснато,но при вас виждам доста изключения?

# 85
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Andi,


радвам се, че се върна! Определено се усещаше липсата ти!
Сигурно ти е направило впечатление, че почти всички питаха за теб в някакъв момент, много се чудихме кога ти изтича бана...


mummy, песента, която преведох, я "глася" за сватбата си  Heart
Минали сте през страшни неща (болница не ще да е за хубаво  no), без такива за напред  Naughty

Последна редакция: нд, 18 май 2008, 13:14 от Mentha

# 86
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Семитските езици са група от няколко езика - вкл. арабски, иврит, амhарски, арамейски и още няколко. От тези езици арабският е  най-популярен, амхарският език е езикът в Етиопия - той се говори и в Израел от етиопското малцинство. Има филолози, които оспорват принадлежността на иврита към семитската група и смятат, че съвременният език има много заемки (като структура) от славянските езици, но това е много оспорвана теза, не се хващай за нея  Grinning

Думата "семитски" идва от името на сина на Ной - Сим (на иврит е Шем), и не само едно битие, а няколко части от Стария Завет са написани на арамейски  Peace В иврита има много думи, които са навлезли от арамейски, има благословения, които са на арамейски, а и, споменах по-горе, кетубата на младоженците по канон се пише също на арамейски. "Царства" от книгата "Пророци" е написана на арамейски - смятало се е, че определени части от свещениете писания са за народа (и са писани на иврит - лашон а-кодеш), а други са за по-начетените хора и са написани на арамейски.

Арамейски се е говорил в определени области, не навсякъде - около Ерусалим е бил говорим език. Ивритът е бил разпространеният език сред юдеите, като името му е от "иври", което е споменато като име на Авраам. Много хора мислят, че иврит означава еврейски, а всъщност това са отделни думи  Peace Макар и да не е използван като говорим език дълги години (до появата на Елиезер Бен Йеуда), неговата писменост се е изучавала, а е и изполвана в идиша.

Едно от типичните неща за иврита като принадлежащ на семитската група е наличието на корен (обикновено 3 букви, по-рядко 4), който образува множество думи, напр. к-т-в е корен на думи, свързани с писането котев (пиша) - михтав (писмо) - ктав (почерк) и т.н. (в думата за писмо к губи ударение и се произнася х). Криси, за гласни и съгласни не си ме разбрала - нали знаеш, че има разлика между буква и фонема. Rolling Eyes Това, че няма гласни букви, не означава, че на фонетично ниво езикът не е благозвучен. Просто гласните не са букви, а знаци - отбелязват се с точки под, над или до буквите. Т.е. гласните съществуват като фонеми - как иначе ще кажеш тода (= благодаря), ahava (=любов), слиха (извинете) и пр.  Wink

Прилики между семитските езици има както е във всяко езиково семейство. Който е учил иврит като академична дисциплина (т. е. филология) е по-проницателен за тези прилики, а отделно - филолозите задължително изучават и арамейски и арабски. Thinking

Ивритът се осъвременява непрекъснато - има Академия по иврит, която периодично публикува промени в езика, но има определени неща, които са по-устойчиви структури. Факт е, че говоримият език се различава от библейския, ако и да го ползва за основа. bowuu

# 87
  • Мнения: 323
Не знам кои филолози изучават задължително арабски и арамейски,но в Бг се изучава задължително старогръцки,само класическата филология изучават другите древни езици.
НЕ разбрах дали има прилика между иврит и арамейски.
Да разбирам ли,че до Елиезер Бен Йуда се е говорило арамейски,а след това иврит и ако е така как се е появил иврита?
 

# 88
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Не знам кои филолози изучават задължително арабски и арамейски
Студентите по ивритска филология изучават семитските езици, вкл. арамейски и арабски.

НЕ разбрах дали има прилика между иврит и арамейски.

Да, има - както има прилики между славянските езици. Но, когато ивритът ти е чужд език, или ако нямаш определена чувствителност към езиците, тази прилика не е очевидна.

Да разбирам ли,че до Елиезер Бен Йуда се е говорило арамейски,а след това иврит и ако е така как се е появил иврита?

Не! Арамейски и иврит са се говорили в древни времена успоредно, но не са били разпространени в еднаква степен и сред едни и същи хора.
Ивритът не е бил говорим език в годините, в които евреите са живеели в Диаспората, в изгнание (извън земите на днешен Израел), но винаги се е изучавал от евреите като библейски език (както днес на запад учат латински).
Елиезер Бен Йеуда е възродил езика - превърнал го е от писмен, почти мъртъв език, в жив, съвременен, говорим език - това е неговият принос.  Flowers Rose

# 89
Mentha Благодаря ти за прекрасният червен килим   bouquet  Ти си страхотна жена-умна , забавна , хубава ... кво повече му трябва на човек - бъдещият ти съпруг определено е един  щастливец  Simple Smile Абе евреите хич не са балами, знаят кво да изберат бе  Laughing  smile3503 А всъщност кога е дата на сватбата извинявай , може да си споменала но не съм запомнила А между другото , разгледах сайтовете с роклите - Страхотни са ! И местата са мн хубави ! Как човек да избере ...  Grinning  Но все  пак мисля ,че ще бъде страхотна сватба !!! Ей да постнеш после снимки ... А какво мислиш за меденият месец ...къде какво ,що ?  Исках да те попитам нещо отностно иврита - ти тук в Бг  учила ли си го , имала ли си някаква база върху която да стъпиш или си го научила като си отишла в Израел  newsm78 Simple Smile И понеже говорим за езици , наистина има ли прилика между арамейският и иврита  newsm78 Сега се чудя друго , тук в  София има (макар и оскъдни) възможности да се учи иврит, но за арамейския , абер си нямам къде мога да проверя за предлагане на убочение дали като частни уроци или курс  Rolling Eyes  Айде сладък остатък от деня и хубава вечер   bouquet Peace [/color][/size][/b]

Общи условия

Активация на акаунт