Консултация за проблеми с гълтане,хранене и задавяне.Биберони и залъгалки.

  • 76 910
  • 380
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 542
Здравей PetiaK,
не се притеснявай, че си мислиш за тези проблеми като несериозни - всеки проблем, който може да разтревожи една майка си заслужава вниманието.
За пиенето от чаша - хубаво е преди това детето да се научи да пие със сламка, за да може впоследствие да затвори устните около ръбовете на чашата (както и около сламката) и да започне да поема водата с ритъма на глътките си - т.е. да я дозира само. Разликата е, че от биберона се суче, от сламката се смуче, а от чашата вече течността трябва да се поема самостоятелно-пропускливо и зависи от умението на самото дете. Пиенето със сламка ще го научи да си "мери" глътката и да не поема повече вода, отколкото може да глътне на един път. "Трик" за учене на пиенето от чаша? Grinning Ами добре е да вземеш чаша с накрайник, но не мек, а твърд, за да наподобява ръба на нормална чаша и да го учиш да прави глътки: надига чашата, отпива и я отделя от устата(или само я връща надолу) и така се повтаря, докато си намери ритъма на пиене и свикне с количеството. Внимавай да не подлага езика под чашата!
За дъвкането - може от болка във венците да не иска да дъвче един два дни, но иначе - няма причина да не го прави, ако всичко друго е вървяло добре с храненето. Опитай се да слагаш храната встрани - в бузата, но върху венците (и на двете страни като ги редуваш) - естествено ще му дойде да смачка храната с венците, след което ще повтори движението и т.н. Лъжицата обаче не трябва да е с много надигнати странични ръбове и да не е метална и голяма. Може да пробваш и с парченца плод, желиран бонбон, сварен картоф или др., което обича и което може с ръка да му го сложиш встрани да го отхапе. Оттам храната попада върху венците, после трябва да я сдъвче (да я намачка добре), после да я премести в средата на устата с език и после да я глътне...това става обикновено по-бързо отколкото дори го изчиташ този текст Simple Smile
Не можах да разбера по кой точно показател изостава от нормата - сигурно за храненето говориш?
Биберона - залъгалка може да навреди на развитието на твърдото небце, развитието на челюстите, зъбните редици и др. Ако е анатомична пораженията не са толкова големи, но зависи и от силата, с която детето я смуче, защото има някои деца, които само си я държат в ръка или си я слагат в устаат за заспиване и после я плюят. Мисля че в библиотеката имаше хубава статия за това, а за съвет как да го махнеш - само пиши и ще ти отговорят всички. Според мен е добре да стане бързо и да не го замести с пръст или нещо друго - при всяко дете е различно трудно.
Ако има нещо неясно - питай.  Постарах се да съм максимално кратка. Надявам се да съм ти от полза Simple Smile

Последна редакция: вт, 23 яну 2007, 21:23 от katosun

# 16
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Много благодаря за отговора, значи трябва първо със сламка да го научим, защото със сламка и до момента не иска. Бебешките чаши с различни накрайници (включително и с твърди) ги отхвърля с пищене  Shocked, просто не ги иска, затова се налага с обикновена, но пак ще опитам със сламка.
Колкото до изоставането, имах предвид, че на тази възраст не пие добре течност, не си държи шишето/чашата сам и не дъвче добре при хранене. Давам му парченца плодове, ще опитам да му ги слагам по към венеца, засега понякога предъвква на две на три по големите, но някои ги гълта цели  Rolling Eyes, може и наследствено да е и за съм била така, пък и до ден днешен почти не дъвча, а гълтам  Embarassed.
Залъгалката явно ще я махаме, ужас...
Още веднъж балгодаря за отговора   bouquet

# 17
  • Мнения: 1 581
Искам и аз да попитам нещо, пък може да помогне и на Петя  Simple Smile
Ние махнахме шишето с биберон преди около 3 месеца и сега сме на чаша със съвсем твърд накрайник и доста голям отвор (а не дупчици). Повечето чаши са с една клапа, за да не се изсипват, и трябва да се смукне, да да тече, и Виктор никак не ги харесваше. Та аз махнах клапата, в началото се заяливаше сега си пие на глътки - надига чашата, преглъща и сваля, после пак.
И ми се струва, че повече наподобява обикновена чаша, от време на време пробваме и с обикновена чаша, но пораженията са големи  Grinning
Но дали тия клапи нямат и някаква друга функция и полза и дали не греша, като ги махам?

# 18
  • Мнения: 542
Всъщност клапите са за да не се полива детето и за да е по-плавен прехода от биберони към чаша, но някои деца нямат нужда от тях. Понякога нещата стават скокообразно... и изведнъж. При положение, че може и без клапа - значи е минал един етап нагоре и обикновената чаша ви е на "половин " ръка разстояние Simple Smile
Другото предназначение на клапата е да не става пиенето мързеливо, ако детето все още  е и на биберони, клапата още стимулира имитацията на пиенето от сламка, но не трябва да се пренебрегва, че всяко нещо си има своето предназначение и време за употреба.
Както бибите - залъгалки - са до едно време, но понякога на децата им е нужно само да ги видят, че ги има, за да се успокоят... Wink

# 19
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
здравей Ив100стоянова,
чашата с клапата се явява като втора фаза на пиене от детски чаши и предхожда пиенето от отворена чаша. клапата не позволява на течността да изтече, ако детето я обърне.
При вас бих препоръчала да минете на отворена чаша, кото вие му подавате да пие на глътки. Ако е възможно, махнете капака на настоящата чаша и му давайте да пие от нея.
Няма да сгрешите ако махнете капака с клапата. Така както ви "чувам" детето е готово да пие и без нея
успех

# 20
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравей ПетяК
при вас препоръчвам да не бързате със сламката и отворената чаша
Ето един Трик
Купете стереопорена чаша и я изрежете под наклон така, че да се получи нещо като лопатка. оставяте една висока стена и останалите снижавате. целта е детето да може да си "завре" нослето в чашата, докато пие, без да си вдига главата назад. ще се опитам да нарисувам и да постна
за дъвкането, ще ви трябват малко допълнителни насоки
Добре е обаче да се справим с проблемите един по един
искам да питам може ли да се плези и колко си изважда езика
с каква лъжица се храните и колко голяма, какви плодове и зеленчуши обича - сурови и сварени

# 21
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Здравей ПетяК ... искам да питам може ли да се плези и колко си изважда езика
с каква лъжица се храните и колко голяма, какви плодове и зеленчуши обича - сурови и сварени
Много благодаря за отговора.
Езичето му е много подвижно, плези се, изважда си го целия език извън устата, движи го напред - назад и настрани, опитваме се да го учим и на различни положения на езичето, което в последствие ще му помогнат за говора. Даже по време на дъвкането (когато го мързи да дъвче) премята храната един, два пъти из устата (май с език я премята) и гълта...
Вече се храни с всякакви лъжички, но допреди няколко месеца беше само със силиконова. Пластмасови не обича, има една любима метална - чаена, но по-малка от стандартния размер и ръбовете са и по-обли, обича си и силиконовата, но нея вече почти не я ползвам (освен за течностите).
Плодове му давам сурови, по-меки и то отскоро, защото допреди месец, два гълташе директно и се давеше. В момента череши, пробвахме го и на ягоди, портокал, ананас (но всички ги режем на парченца, не може да "гризка"). Зеленчуци сурови не яде, варени само в манджи, сега се сещам, че обича марули в салата (но пак му я късам на парченца) и туршия   Simple Smile.
Ще опитаме това с чашката, той точно това се опитва да направи едва ли не да си набута и нослето вътре, затова му търсех чаши с по-широк отвор. Дано правилно съм разбрала как да я изрежем.
Благодаря    bouquet

# 22
Здравейте!
Малко ми е неудобно да се намесвам в този форум тъй като проблемите, които се обсъждат тук са много сериозни и досега само си четях. Възхищавам се на всички борбени родители, които имат сили и не падат духом, както и на тези, които отделят от времето си, за да ни напътстват!
Синът ми е на 10 мес. От 2-рия мес, всичко допълнително/без мляко/ яде с лъжица-каши, пюрета, попари и др. Има си негова лична лъжичка и не искаше да яде с друга-като я видеше и почваше да се радва! От няколко седмици насам по принцип му намаля апетита много. Отдадохме го на зъбките/излязоха първите 2/ Но от де на ден вес повече не иска да се храни, докато накрая едва успяваме да му дадем 2-3 лъж. Решихме да пробваме/по идея на съпруга ми/, втечних малко храната му и я дадохме с шишето през биберон. За мое учудване изяде всичко!  И така вече на всяко хранене-всичко втечнено и през биберона-попари, пюрета и др. иначе нито хапка. Притеснението ми е свързано с това, че вече трябва да яде на по-големи парчета, да се опитва да дъвчи и т.н. И как ще се научи да дъвчи като яде всичко  с шишето?! Смятате ли, че е възможно това да доведе до някакво забавяне в развитието или до накакви говорни нарушения? Или е нещо временно-да чакам да отмине?! 
Дано въпросът ми да не ви се е сторил много глупав и незначителен! Ще се радвам ако ми отговорите!

# 23
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Здравейте!
Малко ми е неудобно да се намесвам в този форум тъй като проблемите, които се обсъждат тук са много сериозни и досега само си четях. Възхищавам се на всички борбени родители, които имат сили и не падат духом, както и на тези, които отделят от времето си, за да ни напътстват!
Синът ми е на 10 мес. От 2-рия мес, всичко допълнително/без мляко/ яде с лъжица-каши, пюрета, попари и др. Има си негова лична лъжичка и не искаше да яде с друга-като я видеше и почваше да се радва! От няколко седмици насам по принцип му намаля апетита много. Отдадохме го на зъбките/излязоха първите 2/ Но от де на ден вес повече не иска да се храни, докато накрая едва успяваме да му дадем 2-3 лъж. Решихме да пробваме/по идея на съпруга ми/, втечних малко храната му и я дадохме с шишето през биберон. За мое учудване изяде всичко!  И така вече на всяко хранене-всичко втечнено и през биберона-попари, пюрета и др. иначе нито хапка. Притеснението ми е свързано с това, че вече трябва да яде на по-големи парчета, да се опитва да дъвчи и т.н. И как ще се научи да дъвчи като яде всичко  с шишето?! Смятате ли, че е възможно това да доведе до някакво забавяне в развитието или до накакви говорни нарушения? Или е нещо временно-да чакам да отмине?! 
Дано въпросът ми да не ви се е сторил много глупав и незначителен! Ще се радвам ако ми отговорите!

Ще си позволя да дам лично от мое наблюдение съвет - давай каквото иска детето- писва му едно и също и то си знае какво иска - ДАни отказа мляко тотално почти и сега когато давам други храни чат-пат даже преревава за мляко!
Детето си знае какво иска - това не значи че има проблем в развитието му
Лично мое мнени на неспециалист но мама

# 24
  • Мнения: 1 581
Благодаря за отговорите   bouquet
Днес изпи 1/2 чашка сок от обикновена чаша, другата 1/2 - по блузата. Явно трябва да пробвам по-смело  Grinning

# 25
  • Мнения: 542
Здравей Anji,
Ще започна отзад-напред. Въпроса ти не е нито глупав, нито незначителен, още повече, щом се отнася до детето ти. Това, че се е върнал към бибероните не може да доведе до забавяне в развитието, нито до нарушения в говора (какъвто и да е той в момента). Това, което може да последва, ако това продължи по-дълго време е инфатилизиране на храненето или забавяне на появата на активни дъвкателни движения (което от своя страна му спестява движения на артикулационния апарат, които спомагат за продуциране на различни звукове и звукосъчетания)
От една страна може да е предизвикано от появата на зъбите, които могат да растат и по 2-3 едновременно (на мен ми се случи с едното дете) и да няма никакви признаци за пробиването им. Те обаче преди да се покажат растат във венеца и създават едно болезнено напрежение, което може и да прави храненето неприятно и да намалят апетита. Дори и да продължиш по необходимост храненето с биберон, не спирай да му поднасяш лъжицата при всяко хранене и да опитваш да го храниш с нея - все едно никога не я е отказвал. Със сигурност си познаваш добре детето и ще може да предугадиш накъде ще тръгнат нещата, а от друга страна той веднъж вече ви е изненадал и може пак да го направи...
За стимулиране на дъвкането може да се опиташ да правиш т.нар. "странично хранене", като му поднасяш лъжицата право в устата, но я изсипваш върху едната страна на венците - веднъж в ляво, веднъж в дясно (почти в бузата). Докато "реабилитирате " лъжицата може да пробваш с парченца мек плод или зеленчук да му даваш да отхапва странично на венеца - както при PetiaK.
Имам и няколко въпроса - Кога се появиха първите зъби? Каква гъстота храни е ял досега? Имало ли е по-едри парчета или буци в храните и как се е справял? Гризка ли си солети, бисквити или др.? Опитва ли се да дъвче предмети? От колко време започна да намалява храненето? Какво правеше с пюретата и кашите - директно ли гълташе или ги премляскваше? Какво ви каза педиатъра? Какви предпочитания на храни има?
Дори това състояние да е временно, недей да чакаш да отмине, а опитвай всеки ден да му предложиш лъжицата - дори и да си играе с нея, докато се храни с шишето.
Доскоро и успех. Simple Smile

# 26
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравей Аджи, за случай като вашия, при които се налага, да се започне "оначало" въвеждането на гъстите и твъдите храни, имаше навремето на Чико едно шише с лужица накрая, вмясто биберон, Не знам дали ги продават още, но пециално ще проверя. Ако има - лъжоцата завършва накрая при дръжката с дупка, от която се изсипва храната. Каква е целта - наклоняваш шишето, храната се изсипва в лъжицата и ти я подаваш в устата на детето - то си гледа шишето и му се радва, а свъщност чде с лъжицата. Има един недостатък - много са високи страничните ръбове на тази лъжица и детето я захапва лошо. Затова, ако намериш такова шише, а аз ще питам специално в Чико, трябва да го ползваш, само докато въведеш отново развномерно пасираните храни, после го храниш странично както каза Томова - за препоръчване са на Байби Нова еди пластмасови лъжици или едни подобни, които се продават заедно с кашите на Нестле.
Спирам до тук за да проверя през деня има ли ги още тези шишета, и ако не ще ти предложа друго
До тогава сгъсти храната и отрежи отвора на биберона, за да може да минава. Храни бебо седнал, за да не се задави
Успех

# 27
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравей РетяК,
за да може да дъвче детето добре, му поставяй парчетата плодове и зеленчуци в страни върху венците, както е обяснила Съни (Томова). но при вас това трябва да се превърне у упражнение - минимум 10 парчета по 3 пъти на ден, като редуваш ляво и дясно и мудаваш да яде само това, което харесва.
За да отхапва му дай да си играе с голяма обелена ябълка, краставица или морков, нарязани на ленти, но достатъчно дебели, за да не може ведмага да отхапе парче, а за да ги гризе
Успех Grinning

# 28
  • Мнения: 554
Здравейте!
Много се радвам,че можем да получим професионална консултация,която е изключително необходима за нашите дечица Simple Smile!
Моят въпрос е свързан с шишетата и бибероните.
Дъщеричката ми е на 8 месеца и до този момент бяхме на кърма,като не сме използвали никакви шишета,защото отказва да пие и вода.Сега преминаваме към хранене с адаптирано мляко и съм много затруднена в избора на шише и най-вече подходящ биберон за хранене.Харесах НУК заради анатомичната форма,но пък се чудя,дали малката ще успява да уцели точното положение на биберона?Какъв да бъде той:силиконов или каучуков?И сега най-сериозният въпрос:От две седмици ползваме пръсчето вместо залъгалка(която винаги е отказвала) Close!Смуче го непрекъснато и много настървено,дори когато я храня използва интервалите докато бръкна в бурканчето пръста е в устата!Не знам какво да правя Rolling Eyes!Помагайте!

Предварително благодаря!

Последна редакция: вт, 31 май 2005, 08:28 от Hrisi Lazarova

# 29
Здравейте отново!
Благодаря ви много, че намерихте време и за мен! Доста ме успокоихте!
Да отговоря по ред.
Мисля си отдавна да пробам това "странично хранене", но той просто затваря устата и повече не я отваря изобщо! Не мога да пъхна вътре нищо Sad! Ааа, виж, като види шишето е друга работа!
Първите зъбки се появиха преди около 2-3 седм.- това са двата долни, средни и засега имаме само тях! Излязоха с разлика от 1 седм. Горните 2 са на път, чакаме ги всеки момент.
Досега винаги е ял много гъсти храни, защоте е с ГЕР. И колкото по-гъсто, толкова по-малко повръщания! Никога не съм ги пасирала абсолютно гладко-имало е доста парченца. Не много големи, но са си парченца!Правило ми е впечатление, че и 1 парченце да му попадне в устата му то започва едно "предъвкване" направо много ни е разсмивал! И това е много отдавна-все "дъвчи", "предъвква", а няма зъби Joy!
Още не съм му давала бисквити и солети/нали има зъби само отдолу/,но си дъвчи всичко каквото му попадне в ръцете-и после и в устата!
Намаляването на апатита мога единствено да го свържа с появата на първите зъбки-по едно и също време горе-долу!
Педиатъра нищо не ни казва-никога! Пък ако каже нещо случайно/за каквото и да се отнася/ то ще излезе, че не е така! По принцип водя детенце на гастроентериолог/ заради ГЕР-а/, който е и педиатър и от него получавам ценни съвети. Скоро не сме ходили.
Винаги е имал апетит! Дори това, което много не му се нрави и него си го хапваше. Понамръщва се малко в началото и после всичко си изяжда!То и сега си яде-стига да е с шишето!
Но онзи ден нещо ми направи впечатление! На обяд не можах да го нахраня-с лъжицата не искаше. Докато пресипя в шишето и пасирам наново той беше заспал-не можах да го събудя-почти цяла нощ без сън и цяла сутрин...Остана гладен. Следобедната закуска / той е на 4-кратно хранене през 4 часа/ я изяде цялата с ЛЪЖИЦАТА без никакви претенции!!! Даже питеше за още! Дали не огладнява както трябва?! Ама може ли да яде през хранене т.е. по 2 пъти на ден?! Незнам какво да си мисля newsm78
Благодаря за идеята-ще потърся такова шише с лъжичка!
А пък още на обяд ще му клъцна биберона!
Още веднъж благодаря, че ми отделихте от времето си!
П.П. Винаги, на всяко хранене, пробвам първо с лъжицата и ако не - чак тогава бибата! Надеждата умирала последна!

Общи условия

Активация на акаунт