КЪСНОТО ЗАХРАНВАНЕ НЕ НАМАЛЯ РИСКА ОТ РАЗВИТИЕ НА АЛЕРГИЯ

  • 2 742
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 829
Хедра, това, което ти си постнала е доста различно от "цитата" в първия пост на "доктора" Laughing
Аз също смятам, че при внимателно и постепенно захранване след 6-ти навършен месец няма смисъл алергените да се избягват прекалено дълго. Затова и избрах педагогическото захранване. Но в цитата пуснат от Хедра пише, че късното въвеждане на алергени НЕ НАМАЛЯВА риска от алергии-т.е. риска е еднакъв, независимо дали алергена се въвежда в 6 или 14 месец. Докато "доктор" марио си е позволил доста свободен преразказ, дори с елементи на разсъждение Grinning Та е малко трудно да се прецени каква част от публикацията му е нещо, което някъде е чел и каква част са си вече негови разсъждения  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 2 614
И аз търсих, търси, но не намерих нито определение на "нормално захранване" нито на "късно" и като прегледах сайта на този псевдо-дктор....майко милаааа, ама то си е типичен закостенял педиатър, който за 100 години не е прочел една статия, отпечатана след 1990 година!  Peace

А за правописа на този "доктор" не само тук, ами и в сайта му.... Sick

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Странно и тъжно е как има още лекари, които не си правят труда да се информират за навлизащите тенденции у нас и по света. Sad

# 18
  • Мнения: 19 296
... Нормално захранване в изследването е захранване на 4-6 месеца Laughing  ...

А за д-р Марио нормалното е на месец и половина  ooooh!
Цитирам от сайта му:

"НАЙ ВАЖНОТО ПРЕЗ ТОЗИ МЕСЕЦ Е , ЧЕ КЪМ СРЕДАТА ДОБАВЯМЕ ПЛОДОВО СОКЧЕ" Crazy
ooooh!


Забелязахте ли, че в сайта не пише името на доктора, а само, че бил с не знам си колко години стаж.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 252
Д-р Марио Янакиев му е името и освен като педиатър в Хасково се подвизава и като общински съветник.

# 20
  • София
  • Мнения: 431
Моето дете е генетично обременено по отношение на атопичния дерматит. Най-вероятно и нищо да не яде, пак ще го прояви. Но това означава ли, че трябва още в първите месеци от живота му да го натъпча с храни-алергени, щото няма значение на каква възраст ще ги въведа? Може пък нищо да не му стане?! Въобще тая тема май е за кошчето.

# 21
  • Мнения: 5 401
Д-р Марио Янакиев му е името и освен като педиатър в Хасково се подвизава и като общински съветник.

Цели две теми пусна тук и изчезна без да се представи или регистрира. За мен е несериозно това отношение, независимо дали твърденията са истина или не. Ако си прави гаргара с нас, още по-зле тогава за него.

# 22
  • Мнения: 1 428


По-тъп аргумент в полза на ранното захранване не бях чула.






Peace

# 23
  • Мнения: 2 132
Аз наскоро попаднах на сайта и щях да го пускам за да коментираме съветите му за храненето. За кърменето има полезна информация, ама другите неща...
Аз прочетох само до 4ти месец и фаворити са ми следните изречения -
Цитат
ТРАДИЦИИТЕ НА БЪЛГАРСКОТО ДЕТСКО ХРАНЕНЕ СА ВЕЛИКИ И НЯМА ПРИЧИНА ДА ГИ ПРОМЕНЯМЕ
  и
Цитат
НАЙ ВАЖНОТО ПРЕЗ ТОЗИ МЕСЕЦ Е , ЧЕ КЪМ СРЕДАТА ДОБАВЯМЕ ПЛОДОВО СОКЧЕ. ТО НЕ ИЗМЕСТВА ХРАНЕНЕ. ОТСЕГА ЗАПОЧВАМЕ ДА ПОДГОТВЯМЕ ДЕТЕТО ВСЕКИ МЕСЕЦ ЗА ХРАНЕНЕ С НЕМЛЕЧНИ ПРОДУКТИ. ОПАСЕНИЯТА НА НЯКОИ, ЧЕ РАННОТО ВКЛЮЧВАНЕ НА СОКЧЕТА Е РИСКОВО ЗА РАЗВИТИЕ НА АЛЕРГИИ ИЛИ ЧРЕВНИ РАЗТРОЙСТВА СА НАПЪЛНО НЕОСНОВАТЕЛНИ. /доказателство за това е традицията на българската детска консултация и хранене/
Доказателствата са неоспорими  Laughing  И след полезната информация за кърменето идва -
Цитат
Безразборното кърмене води и до намаляване на производството на мляко у майката.
  Wink Внимавайте , майки, само под час  Laughing

# 24
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Добре, момичета, хайде да водим дискусията без лични нападки Laughing
Разбирам защо реагирате остро, нормално е, но това не е причина за фронтална атака. На всички ни е ясно, че има и още доста време ще има здравни работници, които ще действат по старите схеми, които са учили и практикували дълги години и вероятно искрено вярват в тях. Но за да бъде убеден един човек в различна гледна точка, надали нападки и подигравки ще свършат работа. Аргументиран диспут, придружен с факти и линкове може би ще има по-добър резултат, ако изобщо Simple Smile

# 25
  • Мнения: 5 401
Без да искам да влизам в спор с Бу, `щот знам, че може да гърми с "пушката" на Зевс ( Heart Eyes), ще кажа, че ако д-р Марио беше излязъл от анонимността, с която влетя при нас, може би щяхме по друг начин да посрещнем линковете и сайта му.  Mr. Green За да се пробваме да убедим някого в нещо, евентуално не би било лошо да се стремим към диалог, а в случая би се получил монолог, тъй като д-р Марио изчезна яко дим.  Simple Smile

# 26
  • Мнения: 1 763
Така и не прочетох въпросната статия, но аз съм си взела решение относно захранването. Но да кажа за опита на моята майка. Тя ми е дала сок от портокал на 3 месеца и аз съм направила много силна алергична реакция, стигнали сме до болница. Но сега нямам никакъв проблем с цитрусовите плодове. Изводът, до който стигнах ( не знам дали съм права)- ако детето е обременено, ще направи алергия, когато и да е, но ако не е, само прибързаното даване на определена храна може да доведе до такава.

# 27
  • Мнения: 1 896
Аз също съм чела заподобни изследвания - тоест че късното захранване не намалява риска от алергии.
Но първо, доколкото се вижда и в цитираното от доктора, става дума за захранване с някои храни след година. Тоест авторите на изследването не твърдят, че е ОК да дадеш примерно яйце на 4 месеца, а само че ако го дадеш след година, това не намалява риска от алергия.
Второ, разбира се, резултатите от това изследване в никакъв случай не могат да бъдат аргумент в полза на твърде ранно захранване с алергизиращи храни, би било абсурдно. А и избягването на алергии съвсем не е единственият аргумент в полза на изключителното кърмене през първите 6 месеца, плюсовете му са много повече и добре документирани.
Трето, това кое захранване е нормално си е интерпретация на доктора. В Хасково нормалното може би все още е месец и половина със сок, макар че дори това не ми се вярва. В повечето останали части на света нормалното е около 6 месеца, поне такъв е стандартът на СЗО. Аз например съм в Швеция в момента и честно казано трябваше да се обяснявам в детската консултация защо на 5 месеца и 3 седмици съм решила вече да си захраня детето. Сега е на 7 месеца и повечето хора, които срещаме, изказват предположението, че сигурно още не е захранена, при все че виждат "скромните" и 9 кила.
Но нека пише доктор Марио - според мен би било супер да се регистрира и да си дискутираме тук, не го пъдете, моля.

Последна редакция: вт, 13 май 2008, 11:29 от basilisk

# 28
  • Мнения: 3 718
Ама да вземе да си следи темите, които пуска докторът Марио. Да отговаря на въпросите, възникнали след първия му пост. А той вече за сетен път пусне нещо и изчезне. Не е учтиво, а и става скучно.
За мен нормално време за захранване е когато детето покаже признаци на готовност. Моето беше готово на 6 месеца. Ако авторът на темата прецени, може да каже и на нас, кое според него е "нормално захранване" и кое не и защо. Ще ми бъде много любопитно и ще съм му благодарна за заангажираността.

# 29
  • Мнения: 3 926
Не знам кому е нужно това изследване, след като елементарни познания в областта го потвърждават. Rolling Eyes
Така нареченото "късно" захранване в България или нормално такова в целия останал свят, според моя личен опит няма нищо общо с проявата или не на алергии.
Това, което спестява обаче е да тичаш посред нощ с бебе на 2-3 месеца в Токсикология.
Защото едно беше да заведа почти 8-месечното си дете там в тежко състояние, друго щеше да е ако това се беше случило на 2 месеца.
Едно заради по-голямата възраст на детето. Второ, заради това, че 8 месеца съжителство дават увереност на майката, че познава добре бебето си и ще отреагира максимално бързо при проявила се реакция от какъвто и да е тип.
Така че, д-р Марио, както виждате май всички сме съгласни с твърденията ви... само дето вие май ги вадите от контекста и ги поставяте в интерес на собствената си практика, може би?
Но бъдете спокоен. Тук ще срещнете разбиране. Надали ще имате очи да се обърнете към майките, които сте съветвали да започнат захранване със сок на 1 месец и ще им кажете, че сте сгрешил. Доста са като вас - Олимпийците. Спокойно, пийте си амброзията и я препоръчвайте от втория месец.
Не ви се месим в работата. Но явно ненамесата трябва да е двустранна - т.е. не се месете и вие в нашата Grinning

Общи условия

Активация на акаунт