Толерантност или???????

  • 2 648
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 17 407
Всичко това- и бирата, и цигарите, и блъскането, викането- виждала съм ги и сред българи. Мноого често.... ТЕмата ти няма да живее дълго, ми се струва(виж правилата) Peace

# 16
  • Мнения: 3 423
Аз не мисля,че темата е расистка.
Наистина си има и типично поведение на ромите.
Забелязвала съм и как майките прибират дечицата си, когато на детска площадка дойде ромче.
Да това е проблем и няма смисъл да си затваряме очите,като се правим,че не съществува и не говорим за него.
Мисля,че ако се избягват крайни обиди темата може и да е полезна.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Не бих могла да постъпя така цивилизовано, както авторката в подобна ситуация.Мразя цигани, ако на мен ми се случи подобно нещо, ще стане голям сеир.

 

и аз така Peace

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Толерантна съм докато не заплашат сигурността ми и тази на децата ми.
Циганите са страхливи, само устите им са големи. В такъв случай - вадя си GSM-а и на висок глас съобщавам, че две жени ме заплашват и децата им бият детето ми и съобщавам местонахождението си. Още на втората ми дума ще са се изпарили с подвити опашки, опитайте. Но в действителност не набирайте полицията, да не разкарвате полицаи напразно.

# 19
  • Мнения: 2 448
В случая мисля, че не важно, че са били роми. Дори циганите са различни, ние в градината имаме такива деца, не са мръсни. И по детски кътове съм се срещала  мръсни или чисти деца от ромски произход. Прави впечатление, че точно майките на мръсните са по нахални и при най-малката забележка вдигат луди панаири.
Веднъж на ОМV сме седнали с мъжа ми и детето на кафе, понеже има и люлки и 3-4 циганета сам сами без родители, нито консумират на кафето се люлеят с все сила на люлките, викат, крещят и мръсни, направо се погнусих. Питахме персонала няма ли да направи забележка, да няма заради тях аз, която консумирам да си обирам крушите.Нямаше никакъв ответ и мъжа ми ги изпъди. Останалите посетители се зарадваха, но никой преди нас не направи нещо по въпроса.

# 20
  • Мнения: 8 999
Още с появата им, бих си дръпнала детето настрана. Не обичам сополиви и мръсни хлапета /независимо дали са българчета, ромчета или сомалийчета/ да се навъртат наблизо и да пипат играчките на моите деца. Както искате го наричайте, но не мога, а и не искам да понеса вината за всички бедни и онеправдани хора на този свят. Съчувствам им искрено, но не мога да ги обичам и да си дружа с тях.
Мисля, че спорът ти с мургавите госпожи е бил напълно излишен, защото краят му е бил предопределен /имайки предвид произхода им/.
Ако на плащадката бяха дошли няколко спретнати ромчета с издухани нослета, нямаше да имам нищо против моето дете да сподели играчките си с тях.
Но дори и да бяха две лъскави мутреси с отрочета, облени в зелени сополи и миришещи на застояло, пак бих избягала като от прокажени.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 840
Не съм расистка.
При летуванията ми на село в моето детство, най обичах "циганската махала". Вярно, така й викахме, но повечето бяха турци. Имаше и цигани. Обаче къщите им блестяха, а децата им бяха волни. Те самите бяха някак цветни и екзотично шумни, усмихнати, истински. Беше хубаво. И досега хората, като ме видят, ми се радват. Винаги ми казват колко съм хубава, колко съм умна и т.н. И българите са мили, обаче на онези им личи, че са искрени. Усмихват ми се бабите, които някога са били млади жени, виждам пооределите им усмивки, но блясъкът в очите, оня див пламък го има. Там си е. И е прелестен.

Мен циганите ме обичат сякаш. В градинката само с мен говорят, ако случайно се заблудят и си доведат децата.
Миналата година една циганка мина покрай "нашата" градинка. Синът ми беше на онези безумни въртележки, дето гълтата пари и беше сам. Видя момченцето и почна да му вика да се качи при него. А онова се затича, пък майката почна нещо да му подвиква и то се върна при нея. Погледнах я и й казах, че детето ми ще се радва да му прави компания, а тя - не, та не. И аз взех, че я попитах дали нещо му има на детето, да не е болно. Не, нищо му нямало, просто трябвало да си знае мястото, да не досажда.
Стана ми мъчно. Поговорихме с жената. Децата се повъртяха още няколко пъти. Тя пусна левче също. Някак си грейна. Усмихна се. Детето се захили до уши.

Абе, различни са хората.
Не е до цигани и българи, а до хора.
Аз колкото ругатни съм чула по пясъчници, включително съм ставала свидетелка и на женски бой, все от български посестрими, не ми се говори.
А алкохолизираните български деградета, дето пикаеха в чешмичката и един ден видях някакъв как си свали гащите и си изми интимните части, изобщо няма да ги коментирам. Особено се притеснявам от тяхното присъствие.

Единственото, което не мога да приема в тази ситуация е това, че ако децата наистина са били мръсни, сополиви и т.н., е възможно да носят някакви зарази и може да се окаже опасно да се играе с тях. Всъщност, винаги съм се притеснявала от такива деца, дето ровят по кофите, а после пипат моето дете. Признавам си, само циганчета са били и винаги съм се стресирала ужасно от това.
А майките са били от онези жени, които се страхувам да срещна, ако съм сама с детето, а те са цяла тумба и се хвърлят да ми врачуват. Тогава изпадам в паника. Толкова са агресивни, че направо ме плашат. Случвало се е мъже да ме спасята по улиците от тях. Няма оправия, ей!

# 22
  • Мнения: 14 654
Щях да си отведа детето в мига, в който забележа сополите на другите деца, дори и принцове да бяха. Преди няколко месеца синът ми си игра с едно цигане-мръсно, излязло по домашни чехли, с мазна коса, дори не можеше да говори на български, но си играха чудно. Имам и снимки как се люлеят и въртят, но май не е редно да показвам снимки на чужди деца Simple Smile
Наскоро ходихме в едно родопско село за няколко дни и там си играеше с едно дете, което също не блести от чистота, защото майка му не се грижи за него добре, но пък детето е слънце. Като почнете да се превземате с тази чистота, все едно като децата ви излязат от пясъчниците не приличат на прасета.

# 23
  • Мнения: 251
Щях веднага да махна детето си от градинката. Случката е гадна. Съчувствам ти! Rolling Eyes

# 24
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Бих си прибрала детето, без да споря. Може би е проява на слабост, но мисля, че няма смисъл от разговора. Ако след разговор сополивите деца не се приберат пак остава да  прибереш своето дете, но обикновено в подобни случаи родителите реагират нецивилизовано и агресивно, което оставя горчив привкус от цялата ситуация и би ме разстроило допълнително. Мисля, че няма значение какъв е произхода на децата. Те можеха да бъдат сополиви деца на нехайни родители от всяка етническа група и всяко вероизповедание.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 840
детето е слънце. Като почнете да се превземате с тази чистота, все едно като децата ви излязат от пясъчниците не приличат на прасета.


Аз лично не приемам упрека, защото хич не се превземам и не правя чупки в кръста, като видя изцапано дете.
Обаче някои циганчета наистина ровят по кофите, някои не са имунизирани. Вероятността да се заразят с хепатит А хич не е малка. Да не говорим за разни паразити, дето си ги отглеждат.
Нормално е една майка да не изпитва желание детето й да сподели тези "екстри" с друго дете само и само да изглежда "над нещата".
Едно е да видиш дете, изцапано с кал, пръст, сок и т.п., друго е да не можеш да познаеш цвета на дрехите му под наслоената мръсотия и да различиш чертите на лицето му от стичащи се сополи.
Предполагам, правиш разлика.

# 26
  • Мнения: 6 164
Мога да ти изредя къде по-гадни случаи с българки, тя простотията не се определя от расата. Има всякакви, безсмислено е да влизаш в диалог.

# 27
  • Мнения: 14 654
друго е да не можеш да познаеш цвета на дрехите му под наслоената мръсотия и да различиш чертите на лицето му от стичащи се сополи.
Е, аз написах, че се гнуся от сополи, все едно на циганче ли ще са или на българче. А от къде ще си сигурна, че моето дете е имунизирано, въпреки, че е беличко и с изрязани нокти? Едно от най-добрите приятелчета на сина ми не е ваксинирано и все пак не е ходещ развъдник на зарази, тъкмо обратното- на 4 години е и не се раболявала никога.

# 28
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Щях веднага да махна детето си от градинката. Случката е гадна. Съчувствам ти! Rolling Eyes
И аз бих постъпила така! Не че съм расистка, но.... нали?  Peace

# 29
  • Мнения: 984
Имам подобна случка, но бях сама навън с детето. Вярвайте ми беше много гадно, ужасно. Едвам се измъкнах. След време разбрах, че им плащали от някаква варненска ромска организация пътните и им давали за храна само и само да ходят по градските обществени места и да демонстрират присъствие.

Много мразят българите, ама много. Така диво и жестоко говорят за всичко българско, че просто човек може страх да го хване.

На мен ми е мъчно за малките деца, защото никой няма да им даде шанс да направят нещо свястно в живота си.

Общи условия

Активация на акаунт