Кръщенето в Рилския манастир - ПЪЛНА СКРЪБ!

  • 25 445
  • 116
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 640
Преди три, четири години на връх Великден тръгнахме от Варна за Рилския манастир да кръщаваме детенцето на приятели и така... в знаете приповдигнато, празнично настроение пристигаме, но там никой не пожела да обясни как, къде, кой ще кръсти детето на другия ден, отговаряха - не се притеснявайте и толкова. Сутринта след Великден ние приготвени, погачи, дарове и пр. разбираме , че кръщенето е масово -  около 6 деца бяха, не в храма, а в частта където са килиите, не допуснаха роднините и приятелите на семействата, поради липса на място, единствено майката и кръстницата( в случая аз) , децата пищяха, не се разбра нищо от ритуала, абсолютен ужас и провал на тържеството. Иначе мястото е разкошно, но ...

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Много жалко,че са развалили празника ви  #Cussing out Ние кръстихме синът ми в църква на 25 декември 2004г и въпреки,че беше зима в помещението беше горе-долу добре  Peace

# 17
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Съжелявам, че така се е получило при вас. Ние кръстихме сина ми в една от църквите на Габрово, беше затоплено и не само църквата, а и самата вода. Много съм доволна и не харесвам комерсиализма по манастирите.

# 18
  • Мнения: 2 908
Жалко,че са ви развалили прекрасният празник.

Аз мислех да го кръстим в Троянският манастир(защото мъжо държи да е в манастир)

Нищо ново под слънцето не ми разказваш-кръстих дъщеря си на Троянският манастир и беше абсолютно същото с добавката,че беше на празник и кръщаваха по 3 деца наведнъж в студа.Хората,кръстили децата си в обикновената църква бяха много доволни... ooooh!
но след това мнение май ще се откажа.  Confused

Май тук е подходящо място да споделя,че църквата в моят град е украсена със светещи тръби  Shocked  Просто нямам думи!  Close

А защо наистина е важно да е в манастир,а не в църква? newsm78

Ако си решила да е в манастира се спрете на топло лятно време,защото ние я  кръстихме на 8 септември(с умисъл,че ще е още топло,но тогава беше много студено и валеше) и попа най-безцеремонно ни се изрепчи-"да сте дошли по топлото"....-родителите почнаха да се карат с него след тези му думи.Нямаше печка,водата студена беше,а аз тъй като ми бяха казали,че не топкали децата целите бях взела една по-малка хавлия,попа натопи детето цялото в студената вода с още 2 деца,скъсаха се от рев,та едва я увих с тази малка хавлия.Не избирайте църковен празник NaughtyИ може да имате по-добър късмет на поп да попаднете...
А най-добре-в църквата Peace

# 19
  • Мнения: 5 940
Кръстихме синът ни в нашата, кварталната църква. Познаваме отчето. Така смятам, че по принцип трябва да се прави, при човек, който познаваш като духовник. Кръщенето мина идеално, детето се радваше, беше му любопитно, църквата беше отоплена, отношението перфектно.
Дано детенцето ви не се разболее.

# 20
  • Мнения: 2 131
vesyt, благодаря ти  Hug! Ние умуваме да правим също там кръщене, ама май така като гледам ще се откажем. Плюс това аз искам да кръстим Алекс поне след една година, за да може малко или много да разбира това, което се случва. А при една такава ситуация това би оставило неприятни усещания у детето.

# 21
Ужасена съм от тези истории, които прочетох току-що. незнам вече какво да мисля за тези изверги направо! А когато днес гледах записа на "светото кръщене", видях, че на детето му излизаше пара от устата, когато попа го къпеше!

# 22
  • Мнения: 317
И аз исках да кръстим Вики в Рилския манастир, но след прочетеното по темата няма! Stop Като се замисля около Велико Търново има прекрасни манастири, в които надявам се няма да претупат този наистина тържествен ритуал. Когато бебка направи 40 дни отидохме със съпруга ми в Преображенския манастир и там наистина ни харесва. Но ние по принцип си имаме сантимент към него! Grinning

# 23
  • Мнения: 204
Преди 3 години кръщавахме там голямата ми дъщеря. Останах изключително недоволна от церемонията. Бяха 5 деца едновременно в помещение, не по-голямо от 9 квадратни метра. Да не говорим, че не пуснаха нито баба, нито дядо вътре, освен родителите и един кръстник.
Малкото категорично няма да го кръщавам там!

# 24
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Леле, ужас!  Shocked

# 25
  • Earth
  • Мнения: 1 952
И ние мислехме да кръстим там бебо, ама няма да го бъде  Naughty

# 26
  • Мнения: 1 900
Съжалявам, че се е провалил този празник за детето и семейството ти. Sad #Cussing out
Отдавна се отказах от кръщене в Рилския понеже прочетох доста по темата. Crossing Arms

Имам един познат поп, които разпитах какви са обичаите при кръщене/относно мястото и деня/, човека каза, че няма значение какъв ден е и къде ще се кръсти детето. Та сега съм решила като се стопли времето и тревата ми отвън стане достатъчно красива да извикаме попа и да си го кръстим у нас. За мен това е най-добрия вариант, особенно щом по църковните канони няма изискване относно това къде да се състои кръщенето.  Wink Grinning

# 27
  • Мнения: 3 216
Аааа много благодаря за темата, и аз се бях юрнала да правим крьщене на Рилския или Троянския. Но мин седмица ходих до Троянския и много се разочаровах. Вьтре нищо не е реставрирано в самата цьрква. Иконите,иконостаса и стенописите са черни. Иаче отпред на входа цьрквата продавах разни работи,но даже не видях какви са. А толкова харесвах цьрквата,като малка на всеки голям празник ме водеха там. Сега като ви чета мненията май най-добре да си го крьстя тук в любимата цьрква,кьдето и себе си крьстих и венчавката направихме.

# 28
  • Мнения: 770
Ние ще се кръщаваме в Клисурския манастир и се надявам да не ни сполети подобна участ. Confused

# 29
  • Мнения: 498
Ние ще се кръщаваме в Клисурския манастир и се надявам да не ни сполети подобна участ. Confused
Няма,бъди спокойна. HugАз кръстих там дъщеря си,беше прекрасно.Кръщенето е в църквата на манастира,а не в отделни стаички.Необходимо е предварително записване и кръщенето е индивидуално,няма такива масови мероприятия. LaughingОт попа съм направо във възторг-внимателен,нямаше претупване,не беше и отегчително,много приятно. HugНа края на церемонията завърши с обръщение лично към детето ми...аз се разплаках от вълнение...Обстановката там също е невероятна,красота!Препоръчвам това място с две ръце! Hug
Аз писах в една тема за кръщенетата в Рилския манастир,аз съм кръстница на едно детенце и церемонията беше там.Пълна скръб!Съгласна съм с всички негативни мнения казани до момента.
Дано само детенцето не се разболее. Praynig

Общи условия

Активация на акаунт