Първите лоши думи на децата ни

  • 4 870
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 663
радостина, и аз последно офф Simple Smile да така е, не могат да огреят навсякъде наистина, но важното е, че винаги когато чуват - правят забележки

иначе аз друго си мислех
когато чуя таня в игра да казва - "ах, ти смотан досадник такъв" и я видя кои играчки е хванала в ръце, веднага зацепвам от кое филмче го е чула и казвам, че само кресла говори така на зловред (примерно), защото е лоша и иска да залови грижовните мечета, но тя (таня) не е хубаво да говори така на играчките си, защото ще се натъжат
в смисъл за герои от филми не ми е жал да казвам, че са лоши Simple Smile
обаче
как да обяснявам по-тактично за думи чути от други деца, защото не искам да квалифицирам като "лоши" непознати деца, при положение, че само по себе си употребяването на разни думи не може да е признак за... "лошост"  Crazy Simple Smile
хубаво е, че до момента смея да кажа хич не ми се е налагало, но и този момент ще дойде, сигурна съм

# 16
  • София
  • Мнения: 2 840
Преди години моя приятелка отива с мъжа си и сина си на мач. Там по едно време феновете почват да скандират" съдията педераст". Детето силно се впечатлява и пита майка си каква е тази думичка. А тя спокойно казва "това му е името на съдията".
И край - никакви въпроси, никакво запомняне на думичката Joy

Всички думи са част от езика. Децата не живеят в затворено общество, в непрекъснат досег са със заобикалящата ги среда. Не вярвам да научават всичко в детската градина. Даже съм склонна да мисля, че там най-рядко се ползва такъв речник. По-скоро дочуват реплики от телевизията, от улицата, че и от самите възрастни.

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, за филмчетата не се бях сетила. Вярно е, "лошите" обикновено имат такива изрази. Вкъщи много се забавляваме с тези герои.

# 18
  • Мнения: 2 448
Да, децата попиват всичко , не само това което на нас ни се иска.
Моя по късно проговори, но вече започна да ме изумява с език.
Скоро имаше една случка не иска да ходи на градина, чул че е ваканция, ама то само за учениците беше и се тръшка на вратата, госпожата се опитва да го вкара и той:
"Не ме барай, че ще те убия с камъни" Shocked Направо онемях, тя също, но понеже започна цели тиради в този смисъл, тя му вика, "виждам, че вече много хубави изречения съставяш само смисъла им да не беше такъв". Определено нямам обяснение от къде е чул подобно нещо, със сигурност не от вкъщи. newsm78

# 19
  • София
  • Мнения: 2 840
Моят син преживя периода с наистина лошите думи. В потрес бях от познанията му.
Сега се задоволява с "малък пръдльо" и от този вид. Като ги каже, се усмихва смутено, после се извинява.
Освен това забелязвам тенденция да си измисля думи, които като звуков състав не са ми известни и даже не наподобяват някои познати ми думи. Само от интонацията и контекста на употреба разбирам, че са някакви обиди. Детето явно е осъзнало, че за тези, които познавам, следва някакво порицание и сега си измисля. Питам го какво е казал, а той казва "нищо, нищо, говоря си ей така...на английски" Joy

# 20
  • Мнения: 27 524
Засега няма в речника му нито една, но може би понеже не ходи на градина и основно общува само с нас  Simple Smile

Затова пък отнякъде е научил да казва бегай като му пречиш и направо откачам.  Crazy Обяснявам, че не се казва бегай, но засега без успех  Tired

# 21
  • Мнения: 3 423
Леле  newsm78 ама какви цинизми и псувни,ако на две години сина ми каже нещо подобно,ще се изчервя Embarassed и ще си стоя така до края на дните си, изчервена Embarassed
Предполагам тези изрази идват на доста по късна възраст newsm78
Но веднъж в едно такси шофьора ми разказа за сина си ,пред който въпросният шофьор най професионално си псувал,как още с проговарянето си повторил някои от изразите на баща си.Но все пак предполагам това е изключение.
А помните ли имаше една тема, в която един баща се оплакваше от лелките в детската на дъщеря му,че пускали чалга от която малкото дете научило подобни думи  newsm78

# 22
  • София
  • Мнения: 7 039
...........
Мислите ли ,че понякога най близките неволно учим децата на първите лоши думи  а ни е по лесно да търсим причината навън?
Как отучвате децата?

Да, първата лоша дума, която синът ми започна да казва е: идиот, за мое съжаление я научи от мен  Confused, употребих я за друг шофьор, без да се съобразя в конфликтна ситуация докато шофирах. Другият израз е : "Майка му стара" - чул я от баща ми докато ремонтирал нещо. Полудявам, вече година ги използва - обяснявам, че това са лоши думи, че са груби и обидни. Известно време не се сеща за тях и след някоя седмица започва отново. Детето ми не ходи на детска градина и аз внимателно му подбирам филмчетата, които може да гледа. Това не пречи вече да използва думи като: "Глупаче" (от Мечо Пух), "Малоумник" (от някакво филмче със зайчета), "Луд ли си?" (от Гуфи) и т.н. Продължавам с обясненията за всяка лоша думичка, казвам колко грозно звучи и така и така. Онзи ден, когато за пореден път ме попита "Ти луда ли си?" го заплаших, че ще започна да го  налютявам с черен пипер за всяка лоша дума. А като тръгне на градина не ми се мисли. Вината е основно в нас - родителите. Имам приятели, които адски много се гордееха с детето си, което на две годинки псуваше и непрекъснато го караха да ни демонстрира уменията си.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 840
"Луд ли си?" (от Гуфи)

Отдъхнах си.
Това е любимо лафче на сина ми. И не само на него. Хубаво, че разбрах откъде е .

Моят има и едно "господин мошеник на завой". Май е от "Колите" С баща му много го харесваме.

# 24
  • Мнения: 8 999
Лоши или добри, всички думи са част от българския език. Въпросът е не как да ги спестим на децата си, а как да им обясним, че така не се говори. Така или иначе ще ги научат - ако не вкъщи, то от телевизията, от детската градина, от училище. Не е възможно да изолираме децата си и да ги отгледаме в стерилна обстановка, в която няма лоши хора, няма лоши думи, няма лоши действия.
И мисля, че колкото по-отрано научат тези думи, осъзнаят значението им и разберат, че не е редно да ги употребяват, толкова по-добре.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Колко рано? Коя възраст според теб е подходяща за научаването, осъзнаването и неизползването на тези думи?

# 26
  • Мнения: 1 172
Научават лошите думи отвсякъде - от детските филмчета, от комуникацията си с други деца (включително и в детските градини), от околните възрастни. Не е задължително да са роднини, може да е съседа, който псува, че асаньорът се развалил, или дядото, който ругае на касата в магазина и т.н.
Моят син също опитва да използва такива думи. Когато засека употребата на такива думи, веднага го разпитвам знае ли какво значи, откъде е научил думата, знае ли кога се използва. Обяснявам надълго и нашироко как е възпитано/невъзпитано да се говори, кога обижда останалите .... и така. Мисля, че има ефект. Не ме притеснява кой какво ще си помисли за мен или детето ми само от една изстреляна фраза. Притеснява ме каква ценностна система ще изградя, какво дете ще възпитам. За бабите, решили, че майките настройват децата си срещу тях, имам особено мнение. Това в повечето случаи са хора, които си търсят емоции (интриганти). Всяка баба, която общува с внучето си, знае колко директни и откровени са малките. Няма да каже "не искам при проклетата си баба", а ще каже "мама каза, че си лоша/проклета, не искам при теб"

# 27
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Ще разкажа случка с малката си дъщеря.
Прибира се от ясла и ми казва, че и се ходело "до клозета". Аз  Shocked
- Откъде научи тази дума, Васи?
- От леля.../лелката в яслата/
- У леля... може да е клозет, но у нас е тоалетна.

Може и да не е особено учтиво, но пък беше ефикасно. Не съм чула да употребяват т.нар. мръсни думи. Без съмнение ги знаят, защото си разменят хитровати погледи, когато ги чуят от чужди усти. Но у нас не ги употребяват. Може би си мислят, че ние с баща им не ги знаем Laughing

# 28
  • Мнения: 4 841
Колко рано? Коя възраст според теб е подходяща за научаването, осъзнаването и неизползването на тези думи?

Ще си позволя да отговоря, тъй като застъпвам теза, сходна с тази на baibibi.
Не разбирам НАУЧАВАНЕТО като целенасочено ОБУЧАВАНЕ. Става въпрос, че децата са като попивателни и се сблъскват с нови думи и понятия навсякъде - и така обругаваната градина е само една малка част от средата. Чуват ги по улиците, в магазина, в градския транспорт,  от телевизорите и радиата (колкото и да се цензурира и следи достъпа им до тях). И тогава е по-добре да се разясни, отколкото да се неглижира проблема. Синът ми е на пет години, и вече прави доста добре разлика между различните ситуации - кога можеш да кажеш "отивам да акам", кога ТРЯБВА да кажеш - "отивам до тоалетната". Когато чуе думи, които не знае и не разбира (като например "малоумник скапан" - бях пуснала тема по повода) - идва и ме пита. Без срам, без страх, че ще се скарам, ще отсека "Това са глупости, само ако те чуя още веднъж!" и т.н. Което поне за мен е израз на доверието му. Обяснявам, давам примери, и винаги акцентирам върху това кога (и дали изобщо) трябва да употребяваме въпросните думи и изрази. Така ги разбирам аз нещата.

# 29
  • София
  • Мнения: 7 097
Не помня кога точно, но откакто тръгна на градина най-вече...
Опитвам се да й обяснявам, че е грозно, особено за една дама да има такъв език и че не трябва да подражава точно на най-лошото поведение в градината. Общо-взето не мога да се оплача - отвреме-навреме изтърсва по някой хит, но не е нищо фрапантно.
Тя самата прави забележки на баща си, когато употребява по-пиперливи изрази  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт