Време е за тиквички

  • 107 549
  • 694
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 494
Тази тема реши днешното меню.
И аз съм голям почитател на тиквичките. Правила съм: мусака с кайма, със сирене и яйца, печени или пържени без брашно с майонеза, чесън и кисело мляко за разядка, печени на скара, грил тиган  и барбекю с олио и оцет за салата, кюфтета, бюрек, супа, яхния с доматен сос, че и страхотни кисели тиквички за туршия. Веднъж гледах Звездев да показва как се прави марината за туршия от тиквички за директна употреба, но не я записах и сега съжалявам.
Много интересни идеи сте предложили, ще си запиша всичко непознато досега.  bouquet

# 46
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
Ето една рецептичка от мен, връткаво е, но пък е чудесно предястие - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=105257.msg1870515#msg1870515

А тук имам снимани кюфтета от тиквички на фурна http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=4338339

# 47
  • София
  • Мнения: 10 858
Правя (рядко) тиквички бюрек. Изключително вкусни и ужасно трудоемки. Изяждат се засекунди, но се приготвят половин ден.

Ще направя супата от тиквички от първа страница, със сиренето. Много добре ми звучи. Heart Eyes

# 48
  • София
  • Мнения: 10 858
Камамберче, прочетох твоето мезе от тиквички, страхотно звучи! Ще го направя задължително!

Момичета пуснете рецепта за кюфтета от тиквички на фурна   Praynig

# 49
  • Countryside
  • Мнения: 11 635

Момичета пуснете рецепта за кюфтета от тиквички на фурна   Praynig
Аз си ги правя стандартните кюфтенца и после ги пека в намазнена тавичка, мразя да вися на котлона да пържа  Mr. Green
Радвам се, че пестото от тиквички пожъна такъв успех  Blush
А бюрек от тиквички правя с бланширани или тиквички на пара, нямам нерви да ги пържа  Blush

# 50
  • Мнения: 3 641
Всичк ообичам с тиквички. Най-вече бюреци, пържени с яйца мляко и сирене на фурна.
Сам ос ориз нещо не мога да ги направя както трябва Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 2 441
Още едно семейство фенове на тиквички. Ядем ги всякак, дори на сладко сме ги опитвали. Но много обичаме италиански рецепти с тиквички.

# 52
  • Мнения: 236
Бъни,може ли рецептата за телешко с тиквички.Ще пробвам трази със сирената,много добре ми звучи.

# 53
  • София
  • Мнения: 10 858
Всичк ообичам с тиквички. Най-вече бюреци, пържени с яйца мляко и сирене на фурна.
Сам ос ориз нещо не мога да ги направя както трябва Rolling Eyes

На мен пък тиквичките с ориз са ми някак блудкави  Rolling Eyes
Кажи ми как ги правиш с яйца, мляко и сирене на фурна?

Камамбер  Hug

# 54
  • Мнения: 6 390
razрових се във форума за рецепти , копвам няколко който ми се сториха ...вкусни  Grinning

Мусака от тиквички със сирене
Тиквички 250 г, масло 15 г, яйца 1/4 бр., прясно мляко 50 г, брашно 5 г, сирене 20 г, домати 30 г, магданоз зелен 3 г, копър 3 г, сол 1 г. Средна порция ­ 220 г
.
Тиквичките се измиват, остъргват се, нарязват се на кубчета и се задушават с маслото. Прибавят се обелените и нарязани на дребно домати, посоляват се. След омекването им се поставят в тава и се заливат с готовата смес от яйцата, брашното, млякото, сиренето, магданоза и копъра. Пъхват се във фурната да се запекат.


Бюрек от тиквички
Тиквички 250 г, олио 25 мл, сирене 30 г (или извара 40 г), яйца 1 бр., брашно 10 г, сухар 10 г, магданоз зелен 3 г, копър 3 г, сол 1 г. Средна порция ­ 150 г.

Тиквичките се изчистват, измиват се и се нарязват на филии по дължина. Овалват се в брашно и се пържат до слабо зачервяване. Настърганото или натрошено сирене (извара) се смесва с част от яйцата и със ситно нарязания копър и магданоз. Обърква се добре. Прави се бюрек, като тиквичките и плънката се подреждат така, че да наподобят формата на тиквичка. Така полученият бюрек се овалва в брашно, яйце, сухар и отново в яйце. Пържи се в обилна гореща мазнина. Бюрекът може да се приготви и по следния начин. Половината от изпържените тиквички се нареждат в тава. След това се настила равномерно сместа от яйцата и сиренето. Отгоре се нареждат останалите тиквички. Посолява се. Бюрекът се запича 5­10 минути. След това се залива с прясно мляко (50 г), в което са разбъркани останалите яйца, и се допича. Диетичен бюрек може да се приготви, като тиквичките, вместо да се изпържат, се полусваряват цели и след това се нарязват на филии.

Тиквички, пълнени с извара
Тиквички 250 г, масло 15 г, извара 80 г, домати 30 г, яйца 1/2 бр., копър 3 г, сол 1 г. Средна порция ­ 250 г.

Яйцата се разбъркват, прибавят се изварата, обелените и дребно нарязани домати и магданозът. С така приготвената смес се пълнят. Тиквичките се изчистват, издълбават се и се попарват в подсолена вода. Пълнят се с плънката, нареждат се в тава, заливат се с малко топла вода и мазнина, поръсват се с копър и се пекат на умерена фурна.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=56859.msg1043310#msg1043310

Рататуй /за трима-четирима души/
4-5 глави лук
2-3 патладжана
6-7 хубави месести червени пиперки /чушки/
2-3 тиквички
Хубаво узрели домати или домати от консерва
Сол
Мащерка

Лукът се нарязва много на едро, може и на 4-5 парчета. Поръсва се със зехтин и се запича леко във фурната. Добавят се нарязаните на едри кубчета патладжан, тиквички и пиперки. Пече се до готовност. Междувременно доматите се попарват и нарязват на ситно. Когато зеленчуците са опечени, прибавят се доматите и мащерката и се разбърква лекичко. Връща се във фурната за 2-3 минути

Тиквички със сирене
1 и ½ кг.тиквички
400 гр. бяло сирене
200 гр. пушено сирене
200 гр. пушен кашкавал
200 гр. обикновен кашкавал
синьо сирене
олио

В тавичка се нареждат тиквички,нарязани на кръгчета.Върху тях се разстила натрошено бяло сирене.Така се редят продуктите докато свършат,като най-горният пласт трябва да е от тиквички.
Поливат се с олио.Оставят се във фурната докато тиквичките омекнат.Изваждат се и отгоре се нареждат пушеното сирене,обикновеният кашкавал,пушеният кашкавал и синьото сирене.Запичат се.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=118584.msg2170210#msg2170210

Фритата с  тиквички
3 тиквички
1 малка глава лук
2 скилидки чесън
250 гр.спанак
30 гр.кр.масло
1/2 ч.лъж.риган
1/2 ч.лъж.босилек
5 яйца
сол,черен пипер

Тиквичките се нарязват на тънки кръгчета.Лукът и чесънът се нарязват на ситно се задушават в маслото.След това се прибавят и тиквичките и нарязаният на дребно спанак-задушават се на тих огън за около 5 мин.В купа се разбиват яйцата заедно с подправките.Към тях се прибавят задушените зеленчуци и сместа се изсипва в кръгла тавичка,намазана с масло-пече се 20 мин. в загрята фурна.

Тиквички на фурна
 Около 1 кг тиквичики се настъргват на ренде и се посоляват  постояват и им се изцежда  водата колкото повече се изцеди толкова малко остава да извира при готвенето
Разбива се около 2/3 кофичка кис.мляко 4-5 яйза, сирене 200-300 гр. 4-5 лъжици брашно щипка сода за хляб, чесън и копър и около  1 кафена чаша олио ./малко сол но да се внимава че сирената обикновенно са солени/.
Изцедените тиквички се сипват в тава към тях се прибавят рабитата смес омешва се и се пъха да се пече около  30-40 мин 200 С.
Да ви е сладко!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=207726.0;all

# 55
  • София
  • Мнения: 10 858
Защо при печене кюфтетата от тиквички ми залепват за тавата?  Sad
Такъв мерак имах да ги изпека във тава, но май няма да мога.

# 56
  • Countryside
  • Мнения: 11 635
Защо при печене кюфтетата от тиквички ми залепват за тавата?  Sad
Такъв мерак имах да ги изпека във тава, но май няма да мога.
Сложи хартия за печене, намазни и оваляй кюфтенцата в повечко брашно  Hug

# 57
  • Мнения: 3 641
Всичк ообичам с тиквички. Най-вече бюреци, пържени с яйца мляко и сирене на фурна.
Сам ос ориз нещо не мога да ги направя както трябва Rolling Eyes

На мен пък тиквичките с ориз са ми някак блудкави  Rolling Eyes
Кажи ми как ги правиш с яйца, мляко и сирене на фурна?

Камамбер  Hug
Вивиан , много точно и на мен са ми блудкави, като варени такива.
Тиквички на фурна
3 тиквички
1 кофичка кис. мляко може и пол. мляко и половин опаковка заквасена сметана
250 гр. сирене
3 яйца
копър
чер. пипер
сол

Нарязват се тиквичките на не много тънки кръгчета. След това се осоляват. Всяко кръгче се овалва в брашно и се подреждат в тавата на няколко реда. Поръсват се с олиото и се пекат на около 250 градуса.
Киселото мляко/сметаната/, яйцата, сиренето,копъра и черния пипер се смесват. След като тиквичките се запекат до златисто ги заливаме с получената смес. Оставяме да се допече за около 20 минути, докато се изпече заливката.
Хубаво е,че може да се поднесе и охладено  bouquet
Нищо особено ,бързо и лесно ,но много вкусно Wink
За много ангажирани мами перфектно Hug

# 58
  • Мнения: 4 358
О добре че казахте да кюфтетата от тиквички на фурна.Утре смятам да ти правя.
Камамбер мерси  bouquet, дано са станат и моите.
Бъни,може ли рецептата за телешко с тиквички.Ще пробвам трази със сирената,много добре ми звучи.

Ето специално за теб - ако го спретнеш се надявам да ти хареса колкото и на моето семейство. Hug
Тиквички с телешко на фурна

1 кг тиквички
около килиграм телешко месо - обикновено слагам филенце или такова по хубавко (не ги разбирам много частите на животинките и затова така се изразявам Sick, ама да е по чистичко и по крехко месце)
2-3 глави стар лук
2-3 пресни домата
150 гр кисело мляко
1 с.л брашно
3  - 4 яйца
пресен копър, пресен магданоз, червен пипер, черен пипер, кимион, сол.Месото и ситно нарязания лук се задушават в мазнина до омекване на месото.Ако е нужно се добавя съвсем малко водичка при задушаването.Поръсваме с кимион ,черен пипер и сол на вкус.
Прибавяме при месото червен пипер и веднага към него добавяме и нарязаните на кубчета домати, за да не стане тежка запръжка.
В отделен съд запържваме наразаните на по едри кубчета и посолени тиквички.
Редим последователно в тавичка ред месо, ред тиквички и т-н докато свършат продуктите.Поръсваме с магданоз и копър.
Правим заливка от яйцата, киселото мляко и брашното добре разбити.
Печем в предварително загряна фурна до зачервяване.

Предполатам ще стане хубаво и с пилешко но не съм пробвала.

# 59
  • Мнения: 481
Днес отново бяхме на гости на мама и отново ни нагости с италианска гозба с тиквички. На мен много ми хареса, затова я споделям с вас:
Приготвя се стандартен сос бешамел с брашно, масло и пр. мляко. В тавичка на дъното се слага малко от бешамела, след което се покрива със слой тиквички, които са нарязани на много тънки филийки (майка ми използва млади тиквички и каза, че не се белят). Върху тиквичките се наръсват сирене, кашкавал, шунка и варено яйце, нарязани на кубчета. Следват сос бешамел, тиквички, плънка, бешамел, тиквички и накрая се залива с останалия бешамел. Пече се докато бешамела порозовее и тиквичките омекнат. Преди сервиране се ръси със ситно нарязан копър, може и да се запече с малко настърган кашкавал.

Общи условия

Активация на акаунт