епизиотомия

  • 14 302
  • 70
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 752
Всичко което описваш е грешка на докторите. И наша приятелка така с първото си раждане - бебето се люшка напред назад и нищо. За да излезе - тя разцепена чак по вътрешната страна на бедрата си, бебето - счупиха му рамото, за да излезе. Докторско недоглеждане. Сега пак е бременна и тук веднага забелязах всичко и още от първия месец й е назначено секцио. Явно и при теб така. Тесният таз определено си е предпоставка за секцио. Но епизиотомията е нещо друго.  Simple Smile
Не доглеждане си беше. Но все пак бебето излезе по нормален път - не съм раждала секцио и слава богу бебето си беше наред. Два пъти ме преглеждаха преди да родя за тесен таз, но решиха, че все пак ще успея нормално. Успях, родих много трудно, но родих нормално, първия път се разцепих. Когато забременях втори път, разказах за първото си раждане, но казаха, че щом веднъж е излязло от долу, пак ще излезе от там. така и стана и втория път родих нормално, пак трудно, но този път ме резнаха преди да се разцепя сама. Въпреки болките и трудното раждане не съжалявам, че родих нормално. Дано сега са станали по-ясни моите обяснения, че ми е е малко по-разхвърляна мисълта.  Simple Smile

# 46
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


        LaughingТи, ако вярваш на всичко писано в този форум, нито ще забременееш, нито ще родиш Simple Smile

Аз пък още се радвам на потребителката която писа, че при преглед за разкритие юмрука на доктора потъва в жената Joy

 Направиха ми епизотомия, но в никакъв случай не е било касапница.И това, че боли цяла година сигурно е индивидуално.Болките от всичко ми бяха около 15-20 дни.Но да си призная е по-добре да ме боли, отколкото да сърби като зараства всичко шито.

# 47
  • Мнения: 1 671
        LaughingТи, ако вярваш на всичко писано в този форум, нито ще забременееш, нито ще родиш Simple Smile

Аз пък още се радвам на потребителката която писа, че при преглед за разкритие юмрука на доктора потъва в жената Joy

Ох, това е за Топ 10. Това за юмрука и мен ме потресе  Joy. Аз пък още помня една потребителка, която си беше видяла разкритието с огледалце в 8 месец  Joy
Ето тази тема ще е много полезна за бъдещите родилки:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=122253.0

# 48
  • София
  • Мнения: 1 524
Няма нищо страшно, в повечето случай те предпазват от повече разкъсвания. Кофти е след това със сядането, но и това се забравя.
Но ще запомня със сигурност как стоях на коленца пред компютъра  Joy Joy Joy

# 49
  • Мнения: 165
И при мен се наложи епизиотомия - не ме е боляло цяла година  Naughty! Два месеца беше зорът при мен.

# 50
  • Мнения: 903
Има много написани неща за епизиотомията и да ти кажа при всеки е различно. Според мен това не е касапница, но все пак зависи колко е голямо бебето. Аз раждах нормално и без упойка, но ме резнаха, защото главата не минаваше. Имах три външни и един вътрешен шев и не ме боли при секс, а една приятелка беше с 13 външни шева и пак си стана на 2 час и нямаше проблем. Напълно те разбирам, че си уплашена, и аз бях, но когато започне раждането всичко минава и съм сигурна, че всичко ще мине ОК.
Пожелавам ти леко раждане и здраво бебече на финала   bouquet

# 51
  • Мнения: 12
Убедена съм, че шевовете от секциото болят много повече от шевовете на епизиотомията. Макар да съм раждала нормално. Имах 10 шева.
Преди раждането ме беше страх и мен най-много от рязане и шиене. Е, оказа се, че не е чак толкова страшно рязането, въобще не усетих. Вярно, че после ме шиха с пълна упойка, но мисля, че и да не е така, не е страшно.
Със сигурност епизиотомията е по-добрият вариант, отколкото сама да се разкъсаш, защото процесът е в някаква степен контролиран.
Пък и наистина няма гаранция, че ще има епизиотомия при теб.
Леко раждане!
Започвам да се съмнявам, че шевовете при епизио болят по малко. В една друга тема от форума една мама питаше секцио или нормално раждане, след като при първото "нормално" раждане шевовете от епизиото не хванали, получила инфекция и т.н. лежала един месец в болницата в изолация. Та там нямаше други мнения освен "много съм доволна, ако раждам пак,пак ще е със секцио, на третия ден нищо вече не боли". Нямаше такива дето по месец два не могат да седнат. Май възстановяването след секцио е по-бързо въпреки, че е операция.
Моите приятелки по една или друга причина родиха секцио и нямаха никакви, ама никакви проблеми. Всички преживелици по форумите са след нормално раждане.

# 52
  • Мнения: 1 062
Не е така както мислиш. Когато пуснеш тема за епизиотомия обикновено се включват майки преживяли я. Ако пуснеш тема за секцио там естествено ще се включат такива майки родили по този начин. А за това, колко по лесно зарастват шевовете от секциото пред тези от епизиотомията, не мисля, че въобще може да се коментира. Според мен не е така. Не са много майките, които са преживели нормално раждане с епизиотомия и след това секцио за да може да се направи сравнение. А усложнения винаги може да има и при двете. Не искам да ти пускам теми за усложнения след секцио, защото в момента не си в подходящо състояние за да четеш подобни неща. А риска да се наложи епизиотоми изобщо, ама изобщо не е предпоставка да избереш секциото. Аз имам две нормални раждания, първото с епизиотомия и много тежко + една гинекологична операция подобна на секцио. Е, ако имам трето дете ще родя нормално. Направи си сама изводите.

Последна редакция: пт, 16 май 2008, 13:10 от mile_vale

# 53
  • Мнения: 14 133
Няма нищо страшно. Аз нищо не усетих.  Нямах и почти никакви проблеми със сядането. Наболява ме само, докато ми махнат външните конци, т.е. около седмица.

# 54
  • Мнения: 798
Здравей!
И аз исках да родя нормално без епизотомия, но в процеса на раждане се наложи. След това ме боля силно около седмица и още една докато окончателно ми мина. Все пак не знам дали от епизотомията или от самото раждане. Може би при разкъсване щеше по-дълго да ме боли.
Това, което разбрах за себе си е, че епизотомията все по-често се налага, тъй като в днешния живот все повече се обездвижваме. Има специални упражнения за разтягане на влагалищния мускул, които уви все забравях да правя. Телата ни не са достатъчно подготвени, но ако обърнем повече внимание на това - мисля че може да се случи и наистина съвсем нормално.
ПП. Сега чакам второ дете, но все още не съм почнала упражненията  Embarassed Confused Rolling Eyes

# 55
  • Мнения: 1 671
Както вече коментирахме - във форума могат да се прочетат много неща, много от тях не са подходящи и за бъдещи майки!
Все пак съм на мнение, че с епизиотомия или без, с разкъсвания или без, с раждането на детето всичко се забравя. Две деца съм родила нормално и изхождам от моя опит. Можеше да ми направят секцио (по мед. показания), но се радвам, че екипът се нагърби с това да води нормално раждане, вместо да ме оперират. С много майки съм говорила - раждали и по двата начина и почти всички са категорични, че предпочитат нормалното раждане. Невероятно е усещането да прегърнеш веднага бебето си, да го кърмиш моментално след раждането, да го сложат 2 часа след това до теб в креватчето. И двата пъти съм имала шевове и те не са ме спирали още на втория час да съм в състояние да се грижа за моето дете, даже както написах - след епизиотомията въобще не са ме е боляли. За третото дете въобще не се замислям как бих родила - стига лекарите да позволят да го направя.
Пожелавам ти раждане леко като моите, скоро ще прегърнеш своето детенце и ще бъдеш най-щастливата жена. Не мисли за болките, природата си знае работата, всичко минава и заминава, мисли си за малкото човече, което скоро ще държиш в ръцете си!

# 56
  • Мнения: 1 004
Първия път ме резнаха, втория не, и затова се цепнах по перинеума, което боли по-малко като зараства, но пък е 100 пъти по-опасно. Ако ти сложат месна упойка отдолу  изобщо няма да усетиш че те цепват. При мен беше така и втория път дълбоко съжалявах че никой не си направи труда да ми направи такова и че аз не си исках.

# 57
  • Мнения: 3 016
И аз раждах с епизиотомия. Първият път беше по -болезнено ,но вторият път се възстанових за часове и шевовете изобщо не ме боляха .Зависи и от доктора много .Първият път  явно доктора ме беше стегнал много с конците и плюс това не бяха такива които сами падат за разлика от втория  път.

# 58
  • София
  • Мнения: 6 269
И аз съм с епизиотомия, бебето беше голямо, с къса увита пъпна връв. Не разбрах изобщо кога са ме резнали. Но мисля, че епизиотомията е за предпочитане, отколкото да се разкъсаш сама.  Доколкото знам се прави от лекарите, преценявайки на място дали трябва или не, т.е. не те питат искаш ли или не (то в този момент, честно казано и да са ме питали, едвали съм могла да дам адекватен отговор). Шевовете ме боляха много само първите няколко дена.

Иначе, ако говориш, че някой мами ги е боляло по една година, да не става дума за секса? Защото аз съм така, ама не ми се струва, че е от епизиотомията.
А и като се замислиш секциото е "пет слоясе режат, после пет слоя се шият", така ми обесни лекаря, който ме изражда и беше категоричен да раждам естествено (не че аз исках секцио де, че ме беше страх повече от естественото раждане  Rolling Eyes )

Леко раждане и здраво бебче, не се страхувай, наистина после се забравя всичко лошо като видиш бебчето  Hug

# 59
  • Мнения: 222
ЕЕЕЕЕЕхххххххх, тази епизотомия. Нищо, нищо страшно. Аз изобщо не съжалявам. В противен случай такива разкъсвания щях да имам, че не ми се мисли. Разминах се само с вътрешни.

Общи условия

Активация на акаунт