Време за сладка и конфитюр

  • 61 272
  • 130
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 884
 Да кажа и аз за добавките на Д-р Йоткер-няма разлика във вкусовите качества на крайния продукт, която и от двете да се използва. Разликата е , че при едната добавяме 1кг  захар и получаваме по-голямо количество, отколкото  ако използваме другата, при която се добавя 0.5кг захар.

# 46
  • Добрич
  • Мнения: 5 456
По - голямото количество захар стабилизира сладкото да не се развали. Затова не се стерилизира. Ако правилно съм разбрала тази добавка е нещо като консервант. Така ли?

# 47
  • Мнения: 3 036
Поне като правих туршиите беше като вид консервант,но за сладката не съм го ползвала и не знам.

# 48
  • Мнения: 1 117
най-любимото ми сладко - от бели череши. мммммм..... облизващ се емотикон Simple Smile

# 49
  • Мнения: 1 425
И аз пробвах онзи ден за пръв път гелфикса на д-р Йоткер. От 1 кг. ягоди и 1 кг. захар напълних 14 бурканчета от пюре на ХИПП /от малките/  Crazy Всяка година варя няколко вида сладко и конфитюр, но сега с бебето не мога да си позволя да вися 2 или 3 часа на котлона. Много удобно, бързо и чисто става всичко. Явно това лято ще процедирам така  Peace

Изключение ще направя за рачела от тикви с мед, с който ще си поиграя, но дотогава има много време  Simple Smile
Извинявам се за спама обаче тези бурканчета на Хип и другите марки/детски пюрета/които не се на винт стават ли за сладко...... newsm78Имам страшно много и се чудя дали не бих могла да ги ползвам ама ме притеснява че не са на винт и да не ми се развалят сладките..... newsm78

# 50
  • София
  • Мнения: 614
Извинявам се за спама обаче тези бурканчета на Хип и другите марки/детски пюрета/които не се на винт стават ли за сладко...... newsm78Имам страшно много и се чудя дали не бих могла да ги ползвам ама ме притеснява че не са на винт и да не ми се развалят сладките..... newsm78

А, що да е спам бе, не е  Peace

Ами аз за пръв път слагам в тях, но не мисля, че ще има проблем. А и те добре си се затягат. Сладката по принцип си издържат доста време, дори и нестерилизирани /всъщност, аз никога не ги стерилизирам, даже не винаги ги насипвам горещи, и имам по на 2 години без да са мръднали /. А пък ако ги правиш с гелфикса, той допълнително си съдържа консерванти, които няма да позволят да се развали.  Peace

# 51
  • Добрич
  • Мнения: 5 456
berina, Спокойно можеш да използваш бурканчетата. Аз съм съхранявала сладко в бурканчета от кафе с пластмасови капаци и нищо им няма. Както казва Цецето  издържат повече от година. В момента имам едно такова сладко от грозде в буркан от кафе на 3 години. Винаги обаче сипвам сладкото горещо.

# 52
  • Мнения: 3 036
Вела,
А били дала рецептата за сладко от грозде?
Моята свекърва прави едно,което е трудоемко,като във всяко едно зърно слага по половин орех и е страхотно,но не му знам рецептата.

# 53
  • Мнения: 406
Момичета да споделя и аз  Peace Снощи правих сладко от ягоди с варене както го знам от баба   bouquet Стана страхотно както винаги  Blush но днес сутринта влязох в тази тема и прочетох доста добри отзиви за гел фикса и се навих  Peace След обяд направих 1 кг ягоди с 2-1 гел фикс  Peace Ами резултата е невероятен   Peace просто не го очаквах и за това утре пак ще правя , но по -голямо количество  Peace Цвета на пресни ягоди си остава и вкуса е страхотен   bouquet

# 54
  • Добрич
  • Мнения: 5 456
Вела,
А били дала рецептата за сладко от грозде?
Моята свекърва прави едно,което е трудоемко,като във всяко едно зърно слага по половин орех и е страхотно,но не му знам рецептата.

Мога да дам две различни рецепти и двете са много вкусни, но са коренно различни.

От  1кг. ароматно черно грозде / липа или някакво друго / и 3 кг. захар:
Измивам гроздето добре, накъсвам зърната слагам ги в тенджерата и ги намачквам  доколкото мога. Оставям ги да врат около 30 - 40 минути и ги изтеглям от огъня. Когато поизстинат  вземам от гроздето на части,  изсипвам сместа в тънко мрежесто перде на два ката и започвам да усуквам, за да се изцеди максимално количество сок. Отново слагам в тенджерата. Прибавям захарта и варя докато се сгъсти. Вече писах - като се капне капка на суха чиния, се изчаква да изстине, накланя се  чинията и ако капката не се стича значи е готово. Може да се сложи повече захар. Вместо 3, може да се  сложи 5 кг. Тогава ще се сгъсти по - бързо, но и ще стане по -сладко. Когато се изтегли от огъня се добавя за всеки кг. захар по една равна ч.л. лимонена киселина и се разбърква добре. Само,че за тази рецепта не помня колко бурканчета излизат. Сладкото става много вкусно и много сладко. Когато дам на някой да го опита всички го харесват, но до сега никога не са познали от какво е направено. Има само един недостатък - много цапа ръцете докато се приготвя. После се мия с лимонена киселина или с циф.

От едро бяло десертно грозде: На всеки кг. плод слагам 1 кг. захар и 1 равна ч. л. лимонена киселина когато се свари.
На ярка дневна светлина / срещу светлината / вземам зърно по зърно от гроздето и с обикновена фиба махам семките. Затова е добре да бъде едро гроздето. Когато се постави на светлината зърното семките в него се открояват като тъмни петънца и могат да се извадят. Става бавно, но си струва усилието.
Изчистеното грозде слагам в тенджерата заедно със захарта и варя като всяко друго сладко.

# 55
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Преди години съм правила сладко от грозде и съотношението не помня.Та,почиствах предварително семките,като разделях на две зърното.Спомням си,че направих първо захарен сироп на котлона,в който пуснах гроздето и варих.Беше станало страхотно,но подробности не помня.

# 56
  • Мнения: 884
Аз правя подобно  сладко от сини сливи, обелени , без костилка , трябва да се извади внимателно, без да се разполвява плода, и на мястото на костилката се слага орехче. Много е вкусно, тази година ще пробвам задължително и с грозде Peace
 Някой беше писал за рачел-обожавам го, ще разчитам на вас за лесна рецепта. Тук при нас го правят с тиква и със сиропа от едно разстение-сладка метла ли се казваше-не съм сигурна, но това разстение много трудно се намира.

Последна редакция: чт, 05 юни 2008, 09:03 от TIHA VODA

# 57
  • Мнения: 1 425
Оххх супер момичета, намерих значи къде да ги ползвам Crazy.....Айдееее на сладката.......  chefБлагодаря много за отговорите.... Hug

# 58
  • Мнения: 2 381
Преди 2 дни правих сладко от ягоди с Gel fix extra 2:1 Peace

Ягодите си запазиха цвета и аромата.Приготвянето ми отне ок.30 мин.Много бързо и лесно WinkТази вечер ще направя още една доза.
Някой срещал ли е консерванта в съотношение 1:3??


# 59
  • Мнения: 3 036
*Daisy* ,
Колко излезе като количество в бурканчета сладкото от ягоди и от кой вид средни или малки?
Да знам колко да приготвя.
Аз досега не съм виждала съотношение 1:3.

Общи условия

Активация на акаунт