Ягоди от кога?

  • 11 642
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 449

Сурови - след 1 год.:
- Киселината в ягодите вече не представлява проблем за детското стомахче. Това е същата киселина както при цитрусите и суровите домати, която предизвиква непоносимост/чувствителност и поради която се избягват преди 1 год.
- Ягодите могат да освобождават хистамин директно от клетките, като резултат – поява на уртикарии. Това е типична реакция най-вече при децата, която с времето отшумява. За разлика от този тип уртикарии, имунологичните уртикарии (които са реакция към алергените в ягодите) са възможни, но доказано много редки.
- Плесените около семките могат да бъдат опасни, но това е една от многото причини ягодите да бъдат избягвани.

При малките деца по-често става въпрос не за алергия, а за непоносимост. Проявлението обикновено е обрив около устата, както и други симптоми. Специализираните сайтове по детско хранене са категорични, че тази чувствителност е особено силно изявена преди 1-вата година.

Иначе всички пресни плодове от тази категория (ягоди, малини, къпини и пр.) имат висока хранителна ценност в детското меню и при липса на алергично предразположение е добре да се включат без сериозно отлагане от 1-вата година нататък. Ягодите са богати на витамин С и имат ценен минерален състав.

В схемите на захранване, вкл. в доста умерените и предпазливите, възрастта винаги варира от 12 до 24 м. Като цяло храните, които официално и обосновано се препоръчват след 3-тата година, са малко и доста специфични. Ягодите не са сред тях.

# 16
  • Мнения: 1 586
За пръв път дадох преди нчколко дни,обаче не му харесаха, не иска да ги яде.....

# 17
  • Мнения: 2 908
Дадох преди месец-яде ги като невидяла,харесват и много,няма обриви,алергии....Съгласна съм с твърдението-на неалергични деца-след 1г,на алергични-след 3.

# 18
  • Мнения: 2 897
След година и половина опитахме да му дадем, но той така и не пожела. Все още не иска да ги яде, не го и насилвам.

# 19
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
На същата възраст дадх и аз- на годинка и месец почти. Но и до днес не е очарована от ягодите.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 588
Аз мисля да пропусна тази година и да му дам следващата, живот и здраве. Но пък може и да опитам по-нататък... Crazy Ако няма алергии, не мисля, че е проблем. Peace

# 21
  • Мнения: 8 242
Давам ги от този сезон - значи на 2г.
Не ги харесва особено натурални.. Сано ги ближе, ама като отхапе се въси  Crazy
Но в кисело мляко като ги сложа с малко бананче за сладост ги хапва Simple Smile

# 22
  • Мнения: 493
Извинявам се за намесата,но не ми се иска да пускам отделна тема за моя въпрос,затова бих помолила авторката на темата да не се сърди ако питам нещо тук.Значи днес купих страхотни ягоди и не издържах и дадох на малката да си отхапе малко.Ако утре няма реакция,може ли да и дам цяла ягода или да чакам.Тя като стане на годинка,това ще стане на 3 юли няма да има ягоди. Sad

# 23
  • Мнения: 46 518
Аngela, липсата на реакция в началото не е гаранция, че детето ти няма да развие алергия. На 10 месеца може да яде достатъчно голямо разнообразие от плодове, няма да изпусне нищо, ако изчака още 1 г. с ягодите, моето като чака 3.5 г. да не би да му има нещо Laughing не си заслужава да експериментираш - ще му стане, няма да у стане ...

# 24
  • Мнения: 3 804
дадох и на 2 години,но не и хареса и до сега не яде

# 25
  • София
  • Мнения: 17 592
Рано е... Има и по - безопасни сезонни плодове в момента (череши...)

# 26
  • Мнения: 756
доколкото знам е след годинка пре тези без алергии в суров вид

# 27
  • Мнения: 7 201
Peace И аз тогава дадох.

# 28
  • Мнения: 1 596
Здравейте Heart Eyes
Мога ли да давам каша в която има ягоди?Мисля,че на Хумана беше.
Почти на година сме Heart Eyes

# 29
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
за първи път дадох ягоди на сина си,когато беше на 10 месеца.Нямаше никакъв проблем.В момента е на 1г10м и това са единствените плодове които харесва.Само че в началото му ги белих и не му давах семчиците.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт