казвате ли мамо/тате на свеки/свеко

  • 14 365
  • 285
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 625
Родителите ми са живи и здрави,слава Богу Praynig Hug
Винаги съм се обръщала по име към родителита на бившия ми мъж.
След като бившата ми свекърва ме нарече "свиня" на улицата,в края на рождения ден на сина ми - изгубих обръщението. Twisted Evil
А това да нямат обръщение към теб е върха на неуважението.Кой както си го заслужи Whistling

# 76
  • Мнения: 489
Интересно ми е да попитам (с най- добри чувства) не ви ли някак неловко да ги наричате "Миме и Петко" да кажем  Thinking
На мен самата това щеше да ми е много по- трудно- да викна на свекър си "Вальо". Знам, че по принцип така би трябвало да бъде (съдейки по малко по- развитите страни), но мен майка ми ме е възпитавала в комунистическо време, грубо казано, и не ми се обръща езика да говоря само по име на родители или баби и дядовци  Thinking


И на мен ми е чудно и не мога да си го представя  Rolling Eyes

# 77
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Аз пък им казавм "майко и татко". Те така пожелаха. Отначало ми беше странно, но от уважение към тях. Съпругът ми пък се обръща към моите родители на имена.

# 78
  • Мнения: 1 820
След сватбата много време се обръщах към тях без име.Никак."тя" "той" "майка му'' ''татко му".Когато някойърсеше свекървата по тел.кавах на свекъра търсят майка.Но ми беше трудно.Накрая реших че не става така.Никой не ме е задължавал,нито намеци е имало.Просто аз се чувствах неловко.Казах и "майко"от другата стая,така ми беше по лесно.Но с обръщението "татко"ми е много трудно.Може би защото тети почина и ми е криво много.Казвам но не е искренно.Когато го каже ме боде нещо.Докато за "майко"е спонтанно и не се замислям дори.Един вид все едно това и е името.Понякога ми е объркано....Но самата аз реших че освен че така е редно,заради уважението което имам към мъжа ми.

# 79
  • Мнения: 4 303
Интересно ми е да попитам (с най- добри чувства) не ви ли някак неловко да ги наричате "Миме и Петко" да кажем  Thinking
На мен самата това щеше да ми е много по- трудно- да викна на свекър си "Вальо". Знам, че по принцип така би трябвало да бъде (съдейки по малко по- развитите страни), но мен майка ми ме е възпитавала в комунистическо време, грубо казано, и не ми се обръща езика да говоря само по име на родители или баби и дядовци  Thinking

Неловко ми е, да. Проблема обаче не е в това как ме е възпитала майка ми по този въпрос, а тях как са ги възпитали. Тоест, може да сме 21 век, но техният мироглед си е все още в 20-ти век. Това, което за тях е задължителна проява на уважение, за мен е отживелица. Тоест, на мен ми е неловко да ги назовавам по име, точно поради тази причина, защото знам, че те няма да го приемат за нещо нормално, колкото и да се имат за модерни хора.
Ето защо много снахи не използват никакви обръщения - в това число и аз самата.

# 80
  • Мнения: 1 233
и ми е безкрайно неприятно, когато чувам че ме представят на техни познати като " снахичката ".

И на мен също, наричат ме "снахата". Е, да, такава съм, но аз си имам име и предпочитам да бъде използвано то. По въпроса - не използвам подобни обръщения. Причините са комплексни. Първо и най-важно - аз си имам майка и баща. Те са ме създали, те са ме гледали, те са ми треперили!!!
Скоро се замислих дали ще ми бъде приятно ако един ден някой чужд човек принуждава моята дъщеря да използва тези обръщения. Е, признавам си самата мисъл за това ме побърка.  Sick

# 81
  • Мнения: 2 386
Никога не съм, имаме леки недоразумения по въпроса, но... аз имам една майка.
Тя е уважаваната майка на любимия мъж, не повече.

# 82
  • Мнения: 4 778
мъжа ми от известно време настоява да им казвам "мамо" и "татко" #2gunfire ще видим как ще се разберем и с него Close
Eй това не го разбирам, наистина. Като се омъжех първия път родителите ми казаха и на двама ни че не очакват от него ( мъжа ми ) да ги нарича по подобен начи. Какво остава аз да му настоявам да го прави.
 Дано стигнете до консенсус макар за мен подобно нещо изобщо да не трябва да бъде едва ли не търгувано на думи. Човек сам би трябвало да прецени ситуацията.
 

# 83
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
мамо, казвам на моята майка
майко, на свекърва ми без тя  да е настоявала за това

свекър нямам, починал е отдавна

# 84
  • Мнения: 281
Майко и татко казвам само на родителите ми Grinning.

# 85
  • Мнения: 18
Аз пък се обръщам към тях с Майко и Татко... Чак пък толкова трагично не е,както повечето се изказват ... А и все пак достатъчно малко живеем , за да има едно елементарно Уважение ...След като така искат, защо пък не.. Разбирам се чудесно с тях нищо не ме спира да се обръщам към тях по този начин...

Към моите родители се обръщам с Мамо и Тате, въпреки на годините, на които съм....

# 86
  • Мнения: 296
... Чак пък толкова трагично не е,както повечето се изказват ...
Не е, разбира се. Ако са готини, добронамерени и ако те те възприемат като свое дете, какъв е проблема ?? После - що имало толкова теми за свекърви..Ами като се търси под вола тела, как да няма. Казвам им, хич не ми дреме. Е, първия път/на годежа/ така  измърморих "Благодаря, майко!", че чак ми почервеняха ушите от срам. От там насетне и казвам даже "майче". Сина й и дъщеря не се обръщат така към нея. Ама тя си заслужава жената. Или пък аз си подредих така нещата. Wink Пу-пу!!

# 87
  • Мнения: 1 322
Никогааааааааааааа

# 88
  • Мнения: 251
Направо по име се обръщам към тях
И аз. Rolling Eyes  Имам само  една майка и един татко...

# 89
  • София
  • Мнения: 3 760
Аз казвам.Живеем в една къща-така ми е по-лесно.

Общи условия

Активация на акаунт