Българско гражданство за съпруг-чужденец?

  • 74 856
  • 114
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 15

 Моят съпруг също е чужденец, като в България е от 7 години но все със статут продължително пребиващ. което е спънка за придобиването му на БГ гражданство.
Брак сключихме преди една година т.е 2007г точно когато ни приеха в ЕС, поради което срока от 3г все вдигна на 5г за придобиване на гражданство след брак. Казахме си Ok... но какво се оказва миналия месец отиваме да му сменяме личната карта и аз така профилкатично си питам - Нали след година ще има постоянно пребивавне? - и кво се оказва.
Оказва че вместо пет сега срока е увеличен на 8 год!!!! в Америка е по лесно сигурно да станеш гражданин. Не сме нито Англия нито Франция, а една простичка страна и то с отрицателен прираст и застаряжащо населиния, като статистиката ни казва, че в близкото бъдеще може да сатнем циганска страна. ( нямам расови,етнически предрасъдъци)
Сега още 4г ще е продължително пребиваващ и 3 г постоянно. Освен ако не си родим детенце...

# 16
  • Мнения: 112
Здравей, моят съпруг също е чужденец..Точно преди година се сблъскахме с кошмара БГ виза и постоянно пребиваване. За жалост съпругът ти може да стане БГ гражданин единствено, ако се откаже доброволно от досегашното си гражданство и всеме статут на постоянно пребиваване в страната, тоест трябва да удостовери по 280дни /ако не ме лъже паметта/  пребиваване в страната за всяка една година в рамките на 5години.  Изпит по български език също се държи. Трябва да докаже доходи от легална работа и другото са  копия от разни документи. Статут на постоянно пребиваващ се дава след 5години, дотогава се взима виза за продължително пребиваващ на всеки 6м или 1година.

! Ако обаче имате детенце, може да ускорите взимането на постоянно пребиваващ статут. Той се дава автоматично, без да чакате 5год.срокда изтече, ако детето е родено в БГ-  за целта се плащат1000лв еднократна такса и се подготвят един куп документи и нотариално заверени декларации.... След това може да действате за БГ гражданство.
Моят все още е със статут продължително пребиваващ,защото досега живяхме в Канада и дъщеря ни е родена там..

# 17
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
а да питам какво зна4ение има къде е родено детето, ако има егн и бг гражданин? тоест при родено в 4ужбина какво се рпави и какво да о4акваме?

# 18
  • Мнения: 3 461
Зависи от спогодбата между двете страни, британците могат да имат БГ гражданство, без да се отказват от първото си.


Ако първо си имал британско гражданство, не можеш да придобиеш българско, без да се откажеш от първото. Не виждам и кой ще се осмели, освен ако не иска да избяга от данъците на Острова. Mr. Green

# 19
  • близо под тепетата
  • Мнения: 668
Това нещо с отказване от гражданство,за да се придобие друго(българско),къде го има освен в БГ?  Shocked #Shocked

Само най-различни спънки измислят тия управляващи!Не им ли писна вече?! Crossing Arms

И както беше писано....имаш британско/канадско/американско гражданство и кой ще се откаже от него,заради едно българско?Че то много повече от 1/2 от населението на планетата,не знаят дори,че има такава страна. Naughty

# 20
  • Мнения: 112
Това нещо с отказване от гражданство,за да се придобие друго(българско),къде го има освен в БГ?  Shocked #Shocked

Само най-различни спънки измислят тия управляващи!Не им ли писна вече?! Crossing Arms

И както беше писано....имаш британско/канадско/американско гражданство и кой ще се откаже от него,заради едно българско?Че то много повече от 1/2 от населението на планетата,не знаят дори,че има такава страна. Naughty
Ако не се лъжа, точно ЕС го наложиха, след като ни приеха там. Официалната причина била да се избегне двойното данъчно облагане на тези граждани, които живеят в дадена страна и притежават нейното гражданство, а същевременно се водят граждани на друга страна, която е страната им по произход. Леля ми живее в Канада от 20години, но има двойно гражданство, защото законите преди години бяха различни. Права си, че едва ли някой би се отказал от собственото си гражданство, а аз пък и не виждам смисъл да се придобива българско. Постоянното пребиваване в България дава достатъчно права на чужденеца. Гражданството му дава допълнително единствено право на гласуване и участване в политическия живот, доколкото знам...И ако един ден на въпросния чужденец му писне да живее в БГ,тогава възстановяване на гражданството му по произход е много трудна и дълга процедура..Не виждам защо да си слага главата в торбата, дето се вика.

# 21
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Това нещо с отказване от гражданство,за да се придобие друго(българско),къде го има освен в БГ?  Shocked #Shocked
Ами, в някои западно европейски страни. Със сигурност знам за Холандия и Германия, дори познавам българи отказали се от бг гражданство, за да вземат холандско. Предполагам има и други страни.
...   а аз пък и не виждам смисъл да се придобива българско. Постоянното пребиваване в България дава достатъчно права на чужденеца. Гражданството му дава допълнително единствено право на гласуване и участване в политическия живот, доколкото знам...И ако един ден на въпросния чужденец му писне да живее в БГ,тогава възстановяване на гражданството му по произход е много трудна и дълга процедура..Не виждам защо да си слага главата в торбата, дето се вика.
Не виждаш смисъл за изброените от теб граждани, а ако си руски гражданин, например  Thinking Правото на постоянно пребиваване в БГ, не ти дава право да пътуваш безвизово в ЕО, нито да работиш, без специалното разрешително. Всяка година ходят и на отчет в полицията, къде живеят, какво работят ...  Crazy ooooh! Такива с удоволствие взимат българско гражданство.

Noia, може и да си права. Аз съм останала с грешно впечатление, защото британските граждани, които познавам и са взели БГ гражданство, обикновено са от смесени бракове, при тях ситуацията е различна  Grinning

# 22
  • Мнения: 112
да, Мерри, права си - визирах гражданството на онези чужденци, които едва ли ще бъдат облагодетелствани от взимането на БГ гражданство според цитата си. За някои страни от 3я свят и такива, които са във война примерно, е много по-добре да се сдобиеш с българско. Докато проучвахме формалностите, имаше много турци, които кандидатстваха за БГ гражданство, само за да не им трябва виза за Германия, където смятаха да се преселят.

# 23
  • Мнения: 941
Ние сега сме в процедура за постоянно, за нея е необходимо 5г брак, или ако детето ви  е с българско гражданство тогава можете веднага да подадете документи, след получаването на постоянно прибиваване може да се кандидатства за гражданство, но мисля че постоянното прибиваване е достатъчно за да не трябват вече визи, ще си има и ЕГН и лк,
За постоянното трябва дубликат от акта за раждане на детето, копие от твоята лк и неговата ако има временна, копие от неговия паспорт, свидетелство за брак дубликат, след около 2месеца има решение, плаща се такса 1000лв и ви дават нареждане за вписване в народния регистър, отивате с него в общината, ако в неговата държава издават акт за брак му трябва такъв преведен и легализиран, и от общината ще му издадат егн и с него вече се подават документи за лк

# 24
  • близо под тепетата
  • Мнения: 668
бенмари , искам да те питам тук,за да не спамя другата ни темичка Simple Smile За получаване на турско гражданство нали не е нужно да се отказвам от българското? или мога да си задържа българското само при условие,че сключа брак с турски гражданин?  newsm78
Аз бях чела,че може с 2 да съм,но беше убликувано преди години и може да има промяна Thinking

Ако някой друг знае,ще се радвам да сподели  Laughing

# 25
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
В Холандия е разрешено двойното гражданство за възрастни.
 Не знам, обаче, дали нямаше нещо, че децата трябва да решат на 18 години какво да имат.

# 26
  • Мнения: 15
Здравей, моят съпруг също е чужденец..Точно преди година се сблъскахме с кошмара БГ виза и постоянно пребиваване. За жалост съпругът ти може да стане БГ гражданин единствено, ако се откаже доброволно от досегашното си гражданство и всеме статут на постоянно пребиваване в страната, тоест трябва да удостовери по 280дни /ако не ме лъже паметта/  пребиваване в страната за всяка една година в рамките на 5години.  Изпит по български език също се държи. Трябва да докаже доходи от легална работа и другото са  копия от разни документи. Статут на постоянно пребиваващ се дава след 5години, дотогава се взима виза за продължително пребиваващ на всеки 6м или 1година.

! Ако обаче имате детенце, може да ускорите взимането на постоянно пребиваващ статут. Той се дава автоматично, без да чакате 5год.срокда изтече, ако детето е родено в БГ-  за целта се плащат1000лв еднократна такса и се подготвят един куп документи и нотариално заверени декларации.... След това може да действате за БГ гражданство.
Моят все още е със статут продължително пребиваващ,защото досега живяхме в Канада и дъщеря ни е родена там..


Здравей Пачули, аз съвсем се обърках?!? 5 години след брака или 5 години от самото пребиваване н Р.България (става въпрос за доказване на доходи) ?
Защо е необходимо при постоянно пребиваване да се отказва от гражданството си?
Просто не успях да те разбера мн добре...

Ако някои има впечетления за патувания зад граница на чужденци (само пребивавщи в БГ- постоянно,продължително) не граждани на ЕС в рамките на ЕС нека сподели. Понеже чувам различни мнения, примерно че не всеки граничен пунк допускал това. Единственото сигурно, което знам е че след приемането ни в Шенген, вероятно около 2011 г. няма да е нужно да си задаваме този въпрос.

# 27
  • Мнения: 112

Здравей Пачули, аз съвсем се обърках?!? 5 години след брака или 5 години от самото пребиваване н Р.България (става въпрос за доказване на доходи) ?
Защо е необходимо при постоянно пребиваване да се отказва от гражданството си?
Просто не успях да те разбера мн добре...

 

Извинявай, ако съм те объркала- вероятно наистина не съм се изразила разбираемо Simple Smile

5те години се считат от първото му придобиване на български документ за самоличност. Тоест когато дойдете в БГ, най-вероятно след 3 или 6 месеца визата му ще изтече. Тогава трябва да подадете молба за продължително пребиваване+ копия от различни документи. На база на тази молба му се удължава визата за още 6мес или 1 година в зависимост от вашето желание - /сумата за 6мес е 200лв, а за 1 год е 500лв/ и му се издава временна лична карта за желания от вас период. Когато наближи да изтече периода, отново отивате в Дирекция Миграция и пак внасяте молба, документи и сума за още 6 мес или 1 година. Тази процедура се повтаря в продължение на 5 години. Дотогава той ще е със статут на "продължително пребиваващ". Едва след 5тата година, той ще получи статут "постоянно пребиваващ" и вие все още трябва да сте женени. Оттам нататък той спокойно може да действа за БГ гражданство, ако има лични доходи и знае езика.
Може да съкратите този разтакателен период от 5години, ако през това време си родите детенце. То трябва да е родено в БГ, за да може мъжът ти автоматично да получи статут на "постоянно пребиваващ" и оттам да си действа веднага за БГ гражданство.  Статутът на "постоянно пребиваващ" НЕ изисква отказване на собственото гражданство. Той може да си живее в БГ с този статут до когато си поиска, единствено няма да има възможност да ползва безвизовия режим с ЕС /акостраната му не е от ЕС/ и няма да може да гласува.

Надявам се сега да съм се изразила по-ясно  Rolling Eyes

# 28
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
пак питам, детето трябва ли да е родено в бг, или стига да е бг  гражданин с егн и паспорт?

Последна редакция: пн, 08 сеп 2008, 18:58 от marsy

# 29
  • Мнения: 112
пак питам, детето трябва ли да е родено в бг, или стига да е бг  гражданин с егн и паспорт?
ами ако и двамата родители са българи,  няма значение къде е родено, но при смесен брак, детето  получава гражданството на страната, в която е родено или поне така е по закон. Нямам представа как едно дете ще вземе ЕГН и български паспорт, ако не се води БГ гражданин,а това няма как да стане, ако не е родено в БГ или родителите му не са българи. Възможно е да има "вратички", но специално на мен не са ми известни. Може би, акоима юристи във форума, които са наясно с този параграф, ще са ти по-полезни. А може да попиташ в сайта на Мин. на вътрешните работи или дирекция Миграция

Общи условия

Активация на акаунт