ХИПЕРИНСУЛИНЕМИЯ -да поговорим ! тема 2

  • 47 998
  • 588
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 988
Здравейте момичета,
Открих темата ви и искам да се включа. Имам поликистоза, диагностицирана още през 1997г., когато понапълнях, но така и никой не ми каза да си пусна тест за инсулинова рестистентност, явно не бях случила на гинеколог. При установяване на поликистозата ми изписаха Диане 35, което пих няколко цикъла по няколко месеца, без резултат. После оперативна лапароскопия, при която се установи и ендометриоза, като едното огнище беше запушило тръбата. Слагах Диферелин, след цветната снимка - пак непроходимост. Та така след почти седем години опити, няколко инсеминации през лятото на 2006г. забременях чрез инвитро. По време на бременността никой не ми каза, че трябва да изследвам захарта и няколко месеца след раждането почна да ми става лошо, тогава майка ми, която е с диабет от няколко години ми измери много ниска захар при едно прилошаване - под 2, и съответно ме се посъветвах с еднокринолог. Назначиха ми обременяване с глюкоза, при което се появи потресаващ доколкото разбирам резултат - ИРИ след обременяване с глюкоза - 62, захар - 12. Преди обременяването и двата показателя са в норма. Та от няколко месеца, след спиране на кърменето, което се наложи заради тези резултати, съм на метформин.
Имам следните въпроси:
Доколкото разбрах от всичко прочетено тук до момента няма проблем да се забременява при пиене на метформин, даже способства, но трябва ли да се спре при констатиране на бременност?
След какъв срок и трябва ли да се прави втори тест за обременяване с глюкоза или този метформин е лекарство, което трябва да пия постоянно.
Изписа ми метформин на Нихфи, но последният път не можах да го открия в мрежата и от аптеката ме посъветваха да взема метфоргамма или глюковаж, били същите, така ли и мога ли да взема някое от тях?
Съжелявам, но бях сащисана и забравих да питам ендокриноложката за това, пък няма кога да се вредя пак за преглед при нея.
Успех на всички бебеправещи в темата, както и честито на всички свалили кила. При мен няма голям ефект от метформина, не съм отслабнала повече от 5-6 кг след спиране на кърменето и то главно от строга диета. Embarassed

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
От всичко ,което съм прочела MianaNia, разбрах че трябва да се пие метформина при бременност.Именно той намалява занчително процента от спонтанни аборти ,защото хората с такива проблеми са предразположени .Аз все още го пия , незнам докога , просто намалих дозата от 3х1 на две половинки .Метформина е лекарство ,което се пие продължително , а на какъв срок се повтаря обременяването преценява ендокринолога. Незнаех че е изчезнал метформина, спокойно можеш да го замениш с гореспоменатите лекарства .

# 17
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Доколкото разбрах от всичко прочетено тук до момента няма проблем да се забременява при пиене на метформин, даже способства, но трябва ли да се спре при констатиране на бременност?
След какъв срок и трябва ли да се прави втори тест за обременяване с глюкоза или този метформин е лекарство, което трябва да пия постоянно.
Аз пих Метформин до 20 гестационна седмица. Така ми назначи ендокринолога, който ме наблюдаваше. Мисля че се прави преценка за всеки отделно, т.е си преценяват рисковете от пиенето по време на бременност или възможните други усложнения. Повторни тестове правих след приключване на кърменето. Аз спрях да кърмя след 7 месеца , защото започна да ми прилошава и да се чувствам зле.
Това е дано съм ти помогнала!

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Момичета , отново съм в чуденка  newsm78 newsm78 Преди месец намалих метформина от три  на едно хапче на ден. Днес си пусках задължителените изследвания от женската консултация и в нея има кръвна захар. Вече ми е 4.6.На 10.05 беше 5.3.
Искам да си призная че имам грехове през този месец-и сладко си хапвах, всеки ден сладолед и бял хляб. Очаквах да бъде силно завишена .Последната седмица доста често ми прилошава явно е било от ниската кръвна захар.Та чудя се как след като намалих метформина и не съм спазвал диета бутнах кръвната захар .Нещо не ми е ясно или почва да ми се изяснява -в началото когато започвах лечението имах висок инсулин с нормална кръвна захар, на третия месец инсулина беше наполовина свален и доста повишена кръвна захар. Сега при намаляване дозата на метформин се оказва че май нямам проблем с кръвната захар.Имате ли логично обяснение , че пак се обърках newsm78 newsm78

Последна редакция: пн, 02 юни 2008, 21:38 от Aнели

# 19
  • Мнения: 16
Момичета, отдавна ви чета, но не смеех да се включа....
Аз имам много кг за сваляне и от една година съм на Сиофор 3х1 и свалих 13 кг.  През това време с почивки пих и Утрогестан 2 бр вечер. И преди месец докато се чудехме с доки има ли ову или не, се оказах бременна.  По съвет на ендокринолога и гинеколога спрях Сиофора, но тук чета, че пазел бебето, Амели въпреки бременността е на диета /а на мен изрично ми казаха да спра всичко/
Моля, нека някоя от вас сподели опит за успешна бременност и кога са спрели Сиофора в течение на нея. Притеснена съм и не мога да се зарадвам напълно на бебо

# 20
  • Мнения: 763
Анели, лично аз логично обяснение нямам. Важното е, че не качваш захарта, въпреки прегрешенията и намалената доза метформин. Все пак се консултирай с ендокринолога си, сега пък да не отидеш в другата крайност и да ти падне прекалено много кр.захар. Може би трябваше да си пуснеш и инсулина, за да сравним как се движи и той. Иначе как сте с бебо?
Yaki, аз не можах да разбера все пак имаш ли завишен инсулин, или пиеш сиофора за отслабване  newsm78 Различни са мненията за приема на метформин по време на бременност. Но като че ли по-голямата част от ендокринолозите препоръчват пиенето на този препарат, поне през първите няколко месеца. Няма да е грешка ако потърсиш още едно лек. мнение. Стискам палци всичко с бебо и с теб да е наред, и след няколко месеца да гушкаш най-пухкавата и сладка мечта  Praynig

Олеле, чак сега забелязах заглавието на темата  Joy Joy Joy Анели, миличка, май ще молим модератори за помощ  Hug

# 21
  • Мнения: 215
Здравейте, момичета
И аз да споделя, ходих на лекар за мойте притеснения, че като пия хапчетата много бързо ми пада захарта. Доки ми каза, че това била целта те обработвали захарта за да не се стига до много пускане на инсулин. Да съм пиивала нещо сладко, като ми стане 3.8, ама според мен където 4.2 там и 3.8. Е каза ми да не си меря захарта, ама не съм сигурна, че ще спра, май няма такава паника като мен #Crazy
Иначе за 2 месеца съм отслабнала само 3 кг, но пак е нещо.
Исках да питам, от вчера нещо се разболях, чак и кашлям вече, а на глюкофажа пише да не се пият при дихателни инфекции newsm78 та се чудя дали да ги пия

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711

Ето това не ми е ясно ,добре намаляват инсулина ,ама чак да пада така и кръвната захар незнам... newsm78КАзвам го ,защото от как намалих дозата на метформина ми падна доста кръвната захар и изпадам в хипоглекимична криза няколко пъти на ден. Почвам да се чудя дали имам нужда от тези х апове.Лекарката неми даде задоволителен  отговор

Yaki 123 аз в момента съм на половинка метформин и съм в третия месец ,но го приемам единствено с предпазна мярка против спонтанен аборт

# 23
  • Мнения: 215
Aнели, аз доколкото разбирам, сега като не ги пиеш, инсулина пак ти е повече от колкото е необходимо и затова са кризите. А иначе той ми каза, че не би трябвало да получавам кризи когато ги пия(ништо че захарта ми слиза на 4 така бързо) защото инсулина не излиза в големи количества. Май всичко е доста объркано ooooh!

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711

Ами  Минка, незнам -последно инсулина и кръвната захар ми бяха в норма.Даже нома индекса не ми показваше изобщо проблеми.намалихме дозата на две половинки с оглед на това че съм бременна.За 15 дни кръвната захар ми стана 4.6.А март беше беше 6.3 тоест нещата бяха тръгнали към диабет.През цялото това време бутах инсулина и дигах кръвната захар.След драстичното намаляване на метформина кръвната захар спадна сама без диети и ограничения.Тези дни ще пускам инсулина да видим какво се случва .Но е факт че преди да почна да приемам метформина никога не съм имала проблем с кръвната захар

# 25
  • Мнения: 2 386
Здравейте, момичета.
Засега нямам намерение да забременявам, но попаднах тук с търсачката и моля за помощ и съвет.
От есента имам захар малко над горна граница (към 6.2) и холестерол над горна граница (5.8 ).
Случи се, че бях на кардиолог преди няколко дни и той ми препоръча да си изследвам триглицеридите, добрия и лошия холестерол + кръвната захар с обременяване.

Днес направих обременяването и имам следните върпоси и резултати, много съм объркана:
1. Прилоша ми след приема на глюкозата- гадене, световъртеж и силна отпадналост, която премина след час-два. На какво може да се дължи това?
2. Резултатът на 0 мин. е 5.57, на 60 мин е 5.19  Shocked, на 120 мин. е 4.90  #Crazy и на 180- отново 5.50.. Как е възможно след обременяване да ми пада захарта?! Успокойте ме, моля ви..
3. Всички нива на холестерола (триглицериди, добър и лош)  поотделно са в норма, но общия холестерол е над горна граница (5.9). Е, това вече съвсем ме обърка.
4. Едва сега разбирам, за инсулиновата резистентност, хиперинсулемнията и ...съответно никой не се сети да ми вземе и инсулин за проба сутринта. Кога мога да повторя теста и има ли смисъл, при все, че захарта е в норма?

Напълнях разко преди около година.
Благодаря ви!

Последна редакция: сб, 07 юни 2008, 10:30 от Ева на сцена

# 26
  • Мнения: X
Здрасти, ами аз ще ти кажа от моя опит...от две години при профилактични изследвания захарта ми е на долна граница, даже е падала и под нея (3.6). И всички ми се радваха, а се оказа, че съм със силно изразена инсулинова резистентност, така че да, има смисъл да повториш теста, само не мога да ти кажа има ли значение кога. Това ще каже някое от другите момичета, аз съм от скоро в отбора и не съм все още много наясно. Така че е добре за твое успокоение да повториш обременяването и да се проследи захарта заедно с инсулина. Може всичко да е наред, но ще е по-добре да го знаеш черно на бяло Simple Smile. За холестерола...не знам много какво да кажа, моят винаги е бил в норми (всички видове), мисля, че с лека диета ще го оправиш и него, в нета има доста подробни описания, кои неща трябва да се избягват.
Стискам ти много палци всичко да е наред  Hug

анели гуш сте с бебчо  Hug и стискам палци и на теб изследванията да са повече от перфектни  Peace

# 27
  • Мнения: 763
Ева, мисля си, че тези странни стойности на захарта са тясно обвързани с високия инсулин  newsm78 Обаче само си мисля... Ниската кр.захар на 60-тата и 120-тата минута най-вероятно  се дължи на свръхпроизводството на инсулин. Но това са си мои лични разсъждения по въпроса, съвсем не знам дали са верни. Задължително посети ендокринолог и задължително си направи ИРИ тест с обременяване с глюкоза. За прилошаването, за холестерола и за това, кога отново можеш да си направиш обременяване, нищо смислено не мога да кажа. Това, с което можем да ти помогнем са телефоните на специалисти в тази област  Peace Иначе със свалянето на килограмите много си помагаш, по-голяма част от успеха в лечението на инс.резистентност се дължи именно на разделянето с килограмите. Побързай с посещението си при ендокринолог, защото ако разсъжденията ми са верни (дано да не са  Praynig ) то тогава, изобщо нямаш време за губене. Не искам да те стряскам, но това заболяване е с необратими последствия. Знаеш ли, всъщност искам да те стресна, действай миличка, ние ще ти стискаме палци и ще те подкрепяме  Hug



4. Едва сега разбирам, за инсулиновата резистентност, хиперинсулемнията и ...съответно никой не се сети да ми вземе и инсулин за проба сутринта. Кога мога да повторя теста и има ли смисъл, при все, че захарта е в норма?

Тук само да допълня, че необратимите последствия (т.е. диабета) от инс. резистентност настъпват точно когато захарта вече е над нормата. Това означава, че организма ти вече е изчерпал запасите си от инсулин. Така че не чакай да се вдигне захарта, тичай при ендокринолог.

Последна редакция: пт, 06 юни 2008, 18:26 от Dodichka

# 28
  • Мнения: 2 386
Мисля, че току-що потвърди част от опасенията ми..   Confused  (От друга страна, от логиката ниска захар-висока резистентност би следвало, че вече едва ли не имам диабет или поне преддиабетно състояние, а всъщност захарта не ми е чак толкова висока..) Уф..
Сега остава да намеря добър ендокринолог в Стара Загора, който да действа бързо, защото имам по-малко от месец в България..  Rolling Eyes

Благодаря ви за бързите и подробни отговори, много съм ви задължена!


П.П. Четох до около десета страница предната тема и така и не разбрах какво точно е ИРИ тест.  Embarassed

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711

 Ева,ИРИ теста е обременяването с глюкоза.Взимат ти кръв на гладно , пиеш 75 грама глюкоза разтворена в малко вода  и ти вземат три пъти кръв след това през час .Така се проследяват нивата на кръвната захар и имунореактивния инсулин.Мисля че няма място за притеснение ,ако се отнесеш сериозно към проблема и започнеш лечение.Най -важното сега е да немриш добър лекар.За жалост незнам за такъв в Стара Загора.

Общи условия

Активация на акаунт