Преждевременна яйчникова недостатъчност / ранна менопауза/ инфертилитет

  • 8 035
  • 214
  •   1
Отговори
  • Мнения: 472
Здравейте , 2019 година отворих тема за ранна менопауза след като цикъла ми спря след спонтанен аборт в осма седмица и хормоналните ми изследвания отговаряха на жена около 45 години (високи фсх и ЛХ , нисък естроген, AMH - 0,2) . Тогава бях на 32. От 2019 година съм правила 3 инвитро стимулации , в 3 различни държави. Имам само една една замразена яйцеклетка в Турция. Към днешна дата съм на 36 години. Все още няма успешна бременност. Имаме и мъжки фактор.
Преди две от стимулациите бях на  ХЗТ - хормоно заместителна терапия  ( естроген през първата половина от цикъла и естроген и прогестерон през втората . Обмислям донорска яйцеклетка, тъй като при последният ми преглед се установи, че яйчниците ми са с намален размер и това намалява и без това минималния шанс за естествено зачеване.

Била съм на Clomid, letrozole, human growth hormone ( хормон на растежа ) и други опитни протоколи на естествен цикъл - без успешни към момента.

Относно диагнозата , преждевременно стареене на яйчниците “ или на английски premature ovarian failure/ insufficient : настъпва при жени , чиито яйчници спират напълно или за периоди от време да функционират нормално преди 40 годишна възраст. Менструацията или не настъпва или настъпва и изчезва на периоди. Признаци и симптоми са същите като в менопауза : горещи вълни, напълняване, ниско либидо, трудности при концентрация , променливи настроения (по-често депресивни ) , проблеми с косата и кожата, и т.н
Възможно е възстановя не на яйчниковата функция и забременяване , но статистиките не са окуражаващи. Самата диагноза е много рядко срещана.

Ще пиша повече за витамини и промените в начина на живот, които са задължителни при установяване на преждевременно стареене на яйчниците и/или менопауза преди 40 години малко по-късно .

Линк към старта тема :
https://bg-mam.ma/t/1148394

Последна редакция: вт, 24 окт 2023, 16:55 от bubanka

# 1
  • Мнения: 276
Ще очаквам с нетърпение да разкажеш за своя опит. В твоето положение съм.

# 2
  • Мнения: 472
Ще очаквам с нетърпение да разкажеш за своя опит. В твоето положение съм.

Ще се радвам да споделя и дано  мога с моя опит да помогна . Диагнозата е страшна и като добавим спонтанния аборт ми беше много тежко да приема и продължа напред. Често си задавах въпроса “защо на мен” . Опитах се да приема, че може да нямам изобщо деца, но не успях . Дали с моя, дали с донорска яйцеклетка - ще се боря докато има надежда . Обмислям и осиновяване, и да родя и да не родя , също.

Така, утре ще правя PRP на яйчниците. Докторът , който избрах има познания по premature ovarian failure и ми вдъхна доверие. Яйчниците ми ги видя и отчете един фоликул в ляво и един задържан в дясно . Надяваме се да се “събудят “ яйчниците , да правят повече от един фоликул и разбира се, фоликулите да съдържат качествена яйцеклетка. Стимулация се препоръча само много лека . Стандартни стимулации съм правила и нямаха никакъв смисъл. Пари и време на вятъра . На 36 години съм, доктора каза, че взе още има надежда да имам качествени яйцеклетки . Докато чакам за донорски мога да опитвам на леки стимулации за собствена яйцеклетка . Надежда има и това ми вдъхва кураж.

За промените в начина на живот :
Най- важни са сънят ( ако не спите плътно и достатъчно - мелатонин), поне 8 часа .
Физическа активност за добро кръвообръщение ( не тежки тренировки, дори само ходене пеша по 10 хиляди стъпки на ден има положителен ефект )
Чиста храна - по възможност местна продукция , сезонни плодове и зеленчуци, салати с чисти протеини (яйца, риба, пилешко, телешко), карантиите са много полезни , сурови ядки , бобови и качествени млечни продукти ( добре е са са правени домашно).
Добавки : витамин Д и калций задължително , аз пия цинк и магнезий spermidine , NMN trans resveratrol също, коензим Q10 или ubiquinol, добре е да се направят кръвни изследвания и да се приемат витамини, чиито нива са занижени в организма .

Препоръчвам да се изследват TSH и кортизол ако се правят опити за забременяване задължително .

Ако се пропусне менструация или се проявят симптоми на менопауза да се изследва АМХ и да се направи броене на антрални фоликули, да се изследват FSH, LH , estrogen , progesterone, testosterone, prolactin.

Последна редакция: ср, 05 юли 2023, 20:07 от Marleena

# 3
  • Мнения: 235
не само ТСХ, щитовидните хормони са основното, което трябва да се проследи, толкова пренебрегвано и от лекарите за жалост

ТСХ не е показател и никакъв ориентир не е, а освен това щитовидните трябва да са в горните стойности, не просто в референтни граници

жлезата е факторът за ранната менопауза при жените, но късмет с откриването на такъв ендокринолог, който да вземе компентентно мерки за проблема   

# 4
  • Мнения: 472
не само ТСХ, щитовидните хормони са основното, което трябва да се проследи, толкова пренебрегвано и от лекарите за жалост

ТСХ не е показател и никакъв ориентир не е, а освен това щитовидните трябва да са в горните стойности, не просто в референтни граници

жлезата е факторът за ранната менопауза при жените, но късмет с откриването на такъв ендокринолог, който да вземе компентентно мерки за проблема   

Пропуснала съм да напиша и FT4 ми е изследван заедно с TSH. Не са установени аномалии с щитовидни хормони . Изследвам ги на няколко месеца за всеки случай и винаги излизат в норма.
Бихте ли посочили конкретно кои щитовидни хормони имате предвид за да бъдем по-полезни на четящите в темата ? ТАТ и МАТ ли?

# 5
  • Мнения: 9
Здравей, при кой специалист ходиш сега? Доволна ли си? Опитвала ли си с Метформин и знаеш ли как се взима? И аз се занимавам от скоро с темата - под 40, АМХ 0.29 и ФСХ 25.
Много благодаря за информацията, прочетох и предишните ти постове!

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 5 946
Бихте ли посочили конкретно кои щитовидни хормони имате предвид за да бъдем по-полезни на четящите в темата ? ТАТ и МАТ ли?
Хормоните на щитовидната са FT4 и FT3.
TSH е хормон на хипофизата.
ТАТ и МАТ са антитела.

# 7
  • Мнения: 472
Здравей, при кой специалист ходиш сега? Доволна ли си? Опитвала ли си с Метформин и знаеш ли как се взима? И аз се занимавам от скоро с темата - под 40, АМХ 0.29 и ФСХ 25.
Много благодаря за информацията, прочетох и предишните ти постове!

Здравей,
Ходила съм в Турция на две места, в Косово и в Англия при доста специалисти. В момента съм при доктор Любомир Бойчев в град Тутракан . Днес ми направи ПРП на яйчниците. Мога само да кажа, че такова внимание не съм видяла в нито една престижна клиника от всичките , които съм посещавала от 2019 година до сега. За метформин съм чувала, но за нашата диагноза не се препоръчва. По-скоро за дами с поликистозни яйчници, висок тестостерон и наднормено тегло (инсулинови проблеми) може да има добър ефект , но трябва да се направят нужните изследвания при лекуващия лекар за по-точна преценка.
Натурален продукт , който смъква ФСХ е wheatgrass , на български не се сещам името.

# 8
  • Мнения: 5 790
не само ТСХ, щитовидните хормони са основното, което трябва да се проследи, толкова пренебрегвано и от лекарите за жалост

ТСХ не е показател и никакъв ориентир не е, а освен това щитовидните трябва да са в горните стойности, не просто в референтни граници

жлезата е факторът за ранната менопауза при жените, но късмет с откриването на такъв ендокринолог, който да вземе компентентно мерки за проблема   

Пропуснала съм да напиша и FT4 ми е изследван заедно с TSH. Не са установени аномалии с щитовидни хормони . Изследвам ги на няколко месеца за всеки случай и винаги излизат в норма.
Бихте ли посочили конкретно кои щитовидни хормони имате предвид за да бъдем по-полезни на четящите в темата ? ТАТ и МАТ ли?

Ето една статия за щитовидните хормони - https://simonavateva.bg/izsledvania-pri-hipotireoidizam/. Обърнете внимания на раздела, в който е описано, че трябва да се изследва и FT3. Масово не се прави и аз лично съм свидетел на неподходяща терапия именно с изследване само на TSH и FT4.
Ако искате, воля споделете къде в Турция сте била на лечение.
И едно приятелско предупреждение - не подхождайте с голямата кошница очаквания към д-р Бойчев. И двамата Бойчеви работят много натоварено от много години и вече са доста изхабени от преумора. Дано имате късмет и да обърне внимание на вашия случай. Но - проверявайте по няколко пъти (с четене и мислене) предписанията.

# 9
  • Мнения: 472
не само ТСХ, щитовидните хормони са основното, което трябва да се проследи, толкова пренебрегвано и от лекарите за жалост

ТСХ не е показател и никакъв ориентир не е, а освен това щитовидните трябва да са в горните стойности, не просто в референтни граници

жлезата е факторът за ранната менопауза при жените, но късмет с откриването на такъв ендокринолог, който да вземе компентентно мерки за проблема  

Пропуснала съм да напиша и FT4 ми е изследван заедно с TSH. Не са установени аномалии с щитовидни хормони . Изследвам ги на няколко месеца за всеки случай и винаги излизат в норма.
Бихте ли посочили конкретно кои щитовидни хормони имате предвид за да бъдем по-полезни на четящите в темата ? ТАТ и МАТ ли?

Ето една статия за щитовидните хормони - https://simonavateva.bg/izsledvania-pri-hipotireoidizam/. Обърнете внимания на раздела, в който е описано, че трябва да се изследва и FT3. Масово не се прави и аз лично съм свидетел на неподходяща терапия именно с изследване само на TSH и FT4.
Ако искате, воля споделете къде в Турция сте била на лечение.
И едно приятелско предупреждение - не подхождайте с голямата кошница очаквания към д-р Бойчев. И двамата Бойчеви работят много натоварено от много години и вече са доста изхабени от преумора. Дано имате късмет и да обърне внимание на вашия случай. Но - проверявайте по няколко пъти (с четене и мислене) предписанията.

Благодаря за включването, за съвета, за полезната и важна информация. Всеки трябва сам за себе си да прецени и усети доктора, на който да се довери. Ние тук може да си споделяме само, останалото са важни решения ,и всеки сам за себе си и на свой гръб.

# 10
  • Мнения: 9
Здравей, аз опитвам сега с pimp my eggs, мака и пчелно млечице. Чудя се дали да опитам още и с женшен и vitex agnus castus. Но ми се струват твърде много неща, защото и калций и магнезий трябва да взимам редовно. Поне докато успея да си уговоря час при специалист. Не знам дали нещо от тези неща би ти било от полза.
Как мина изследването?
Поздрави и успех!

# 11
  • Мнения: 472
Здравей, аз опитвам сега с pimp my eggs, мака и пчелно млечице. Чудя се дали да опитам още и с женшен и vitex agnus castus. Но ми се струват твърде много неща, защото и калций и магнезий трябва да взимам редовно. Поне докато успея да си уговоря час при специалист. Не знам дали нещо от тези неща би ти било от полза.
Как мина изследването?
Поздрави и успех!

Здравей и благодаря за включването. Аз съм пробвала и пчелно млечице и Витекс . При мен нямаха ефект. Преди точно седмица правих ПРП на яйчниците . Надявам се да има ефект. При мен се оказа , че кортизола (хормона на стреса ) ми е много над горната граница. Обясниха ми, че когато кортизола е висок, организма е в режим оцеляване и половите хормони са потиснати следователно цялата репродуктивна система. Била съм в 4 различни държави за инвитро и никой досега не ми беше казал да си изследвам кортизола. В България успях да намеря два доктора , които действително ми помагат , от които единия е и астролог. И витамин Д ми се оказа доста нисък, та сега съм заела с тези неща на първо време. Магнезия и калция са много важни. Хубаво е, че ги пиеш. Без оптимално ниво магнезий в организма , витамин Д не се усвоява напълно. Какво е изследвано при теб към момента и имаш ли още менструация? На колко години си?

# 12
  • Мнения: 79
Здравейте, момичета! Много се радвам и благодаря на Marleena, че създаде тази тема.

Представям се накратко - на 31г., с една спонтанна бременност преди 2г., оказала се кухо яйце. След нея започнаха проблеми с нередовен цикъл, изследванията бяха наред, гинекологът ми тогава ме сложи на схема с Дуфастон. За съжаление бременност не идваше, започнаха и горещи вълни, на които никой не обърна внимание.
Миналата есен се обърнах към репродуктивна клиника и тогава нещата станаха съвсем ясни - FSH 40, AMX <0.1, предменопауза, изчерпан яйчников резерв, ляв яйчник с намалени размери. Антрални фоликули 1-2 общо.
До края на миналата година имам две пункции и един трансфер на 6 дневен ембрион, който се развиваше бавно - безуспешни. Последните 6 месеца дори не стигаме до пункция, цикъл липсва, има задържан фоликул и т.н.
Насочиха ни към донорска яйцеклетка. Дадох си време от няколко месеца за почивка с идеята септември да се насочим към Турция като последен опит.

Междувременно последната ми менструация беше на 05.06., опитахме лека стимулация на единствения фоликул, който се виждаше в ляво, той не помръдна. Вчера бях на преглед за предизвикване на цикъла, защото закъснява и ме бяха предупредили, че с този слаб отговор от стимулацията сигурно няма да имам и овулация. Оказва се обаче, че в другия яйчник има доминантен фоликул от 19мм, а лигавицата е 13мм S2 (прекалено напреднала за размера на фоликула). Нямам особени надежди, защото обясниха, че след 36 дни от последната менструация шанса да има хубава яйцеклетка в този фоликул и тя да се оплоди и имплантира в в тази лигавица, е доста малък.

Сега чуденето ми е ако цикълът ми без ХЗТ е на 40-50 дни има ли как да се развие читава яйцеклетка в този диапазон и изобщо организмът настройва ли се към тези промени?

# 13
  • Мнения: 472
Здравей и благодаря за включването , съншайн.
Радвам се, че се намираме , споделяме и си помагаме. Има как да се развие читава яйцеклетка със и без ХЗТ. Нашата диагноза предполага спонтанно възвръщане на яйчниковите функции, доказателство за които са бременностите ни, настъпили спонтанно. ХЗТ регулира фсх-то . Прп правила ли си на яйчниците ? Кортизол и витамин Д, ТСХ, FT4 изследвани ли са? Ще пиша повече малко по-късно .

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 14:44 от Marleena

# 14
  • Мнения: 76
Sunshine_child, идеята за Турция не е лоша, като последен опит преди донорска. След терапиите, които ми приложиха свалих ФСХ до едноцифрени стойности и антралните от 1-2 станаха 3-4. Трябва обаче да уточня, че възрастта ми е значително по-голяма, не съм имала толкова високо ФСХ - около 12-18 се движеше мисля и съм с редовен цикъл.
Не пречи поне да направите консултация в някои турски клиники.

Общи условия

Активация на акаунт