Държавата застава официално срещу кърменето?!?

  • 2 803
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 553
Моля модераторите да заковат темата, и моля читателите и конкретно членовете на Ла лече лига да не си останем с възмущението а да вземем мерки, да изпратим петиция до социалния министър,  и народното събрание преди законопроекта да е гласуван и да се даде гласност.
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-05-27&article=233935

Обърнете внимание на варианта според който вторите три месеца ОТ МАЙЧИНСТВОТО ТОЕСТ ОТ 3 ДО 6 МЕСЕЧНА ВЪЗРАСТ НА ДЕТЕТО се дават  ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на бащата
ТОЕСТ КАКВО- ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА СИ ОТБИЕМ ДЕЦАТА И ДА СЕ ВЪРНЕМ НА РАБОТА, ИЛИ ДА МИЗЕРСТВАМЕ?!?
За да си поиграе таткото на татко, когато детенце е твърде малко, за да може да се грижи той пълноценно за него, а детето си да лишим по финансови причини от най-ценната и полезна за него храна?!?
Ами то, ако се приеме този вариант на законопроекта, резултата и реалните последствия ще са че държавата и социалното министерство ще са свършили неизмеримо по- голяма "работа" и от  най-ефективния официален дистрибутор на адаптетата... силово... и като просто не ни оставят избор.... #Cussing out #Cussing out #Cussing out  могат спокойто изобщо да спрат да си  ги  рекламират:
ЩЕ СМЕ ПРИНУДЕНИ ДА СИ ХРАНИМ БЕБЕТАТА С АДАПТИРАНО МЛЯКО, ЗАЩОТО НЯМА НАЧИН ДА КЪРМИШ ТРИМЕСЕЧНО БЕБЕ И ДА ХОДИШ НА РАБОТА, ТА ТО СУЧЕ НА ОКОЛО 2-3 ЧАСА . ТОВА СИ Е НАСИЛСТВЕНО ОТБИВАНЕ.
А това че Световното здравна организация препоръчвала изключително кърмене до навършени 6м, ами няма значение... явно... има кой да се погрижи в България това да стане НЕВЪЗМОЖНО.

В най-лошия вариант това е някаква клопка, за да се  пести от бюджета и да се плаща по-малко майчинство, защото е повече от ясно че никоя нормална майка няма да си отбие детето само за да си остане таткото вкъщи, а често е финансово невъзможно да се оцелява мининум трима души на едно майчинство. И кой ще я вземе майката за 3м на работа, ако на всеки 2часа трябва да кърми и после пак да излезе по майчинство... и кой ще го пусне бащата, без да си загуби работата...естествено че ще се откаже от парите дето държавата му ги дава.Чудничко. На практика при 9м майчинство реално ще плащат само за 3 или макс за 2 по 3м. От другите хората ще си се отказват доброволно, КОЛКО ПРАКТИЧНО И УДОБНО.
и то забележете че третите три месеца може да ги загубиш ако не знам си какво..
Дано намеренията да са добри, просто да не са взели предвид кърменето като фактор и това да излезе само поредната недомислица  или журналистически балон и да се коригират.


БЯСНА СЪМ НАПРАВО!!!

Последна редакция: ср, 28 май 2008, 02:14 от oceanid

# 1
  • Мнения: 851
Леле какво безумие ooooh! ooooh! ooooh!
"За" съм веднага да се вземат мерки тоя откровено безмислен проект въобще да не стигне до гласуване, че иначе тия тъпанари като нищо ше вземат да го приемат. Как така аз ще оставя 3 месечно бебенце в ръцете на мъжа си, бе? Че той с една котка не може да се оправи, та с бебе!!!Абсурд! А за кърменето - никога. Без пари ще стоя, ама няма да спра да си кърмя детето!

# 2
  • Мнения: 1 691
Въх, това звучи като пълна недомислица. Ами самотната майка на кого да си остави детето? Ако поставят въпроса като избор - майката или бащата да взима майчинството, съм съгласна. НО! Това да задължиш родителите насилствено да се сменят при детето... пълно безумие. На първо място 99% от бащите няма да се съгласят Simple Smile защото първо това би означавало да се заробят, докато жените им си "гледат живота" на работа, а на второ място в класическия случай мъжът взима по-голямата заплата от двамата. Неприятно е, но е факт. Кое семейство ще се лиши доброволно от по-големите си доходи?
А ако не е недомислица, значи е поредната гавра с нас!

# 3
  • Мнения: 236
Нямам думи!!! Тия луди ли са?Трябва да се направи петиция!

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това е недомислица, която просто няма да мине. В пресата нещата често излизат не точно така, както са били казани или планирани - в скандинавските държави има един месец отпуск, който е право на бащата, но се взима по негово усмотрение в рамките на първата година или нещо от сорта. Ако не го вземе, той се губи като платен, т.е. не се плаща на никой от двамата родители. В БГ е абсурд да мине, предвид че тук изобщо няма такъв тип култура на гледане на дете от бащата.
Ако вземе да остане, ще му мислим за едно публично възмущение - но не мисля, че ще се стигне дотам.
Малка извадка от това как са регулирани нещата в Норвегия:
Цитат
Продължителността на майчинството постепенно се увеличава. То се заплаща за 42 седмици в пълен размер на заплатата или 52 седмици 80% от заплатата на родителя. Съответното за родителите на осиновено дете е 49 и 39 седмици. Родителите имат правото да разпределят майчинството както пожелаят помежду си. Но майката е задължена да вземе 3 от тези седмици преди раждането на детето – ако не го направи, ги губи. Първите 6 седмици след раждането също са запазени за майката. 4 седмици от майчинството се полагат по право на бащата (бащинство). Що се отнася до остатъка, родителите могат сами да решават дали един от тях ще остане вкъщи за цялото майчинство или ще го разделят помежду си.

Четириседмичното бащинство е въведено през 1993. С него се цели да се укрепи връзката баща-дете и да се подчертае необходимостта от участието на бащата във възпитанието на детето. Седмиците, предвидени за бащата, не могат да се прехвърлят и се губят, ако не ги използва.
- никъде не пише кога е задължен да ги ползва, напротив - пише, че родителите сами решават кога всеки един от тях да ползва отпуска.
 

# 5
  • Мнения: 553
като нищо ще мине - поправката в наказателния кодекс за да пуснат оня сводник как си мина "незабелязано"  #2gunfire #2gunfire
какато кърмещите не са мнозинство... може изобщо да не се сетят за тази "дейност"
а ако и ма и някаква задна мисъл практически да се редуцира и да не се плаща 9м майчинство...е тогава- съсъ сигурност ще мине  #Cussing out

# 6
  • Мнения: 1 081
Тъкмо гледах новините...Егати тъпотията...Остави кърменето, ама ако считат, че като принудят бащите да сменят памперси, и да хранят бебоците, ще ги направят по-съпричастни родители  newsm78  То не е истина...

А пък всъщност кой знае, ако са чели блога на Бу, може да са се вдъхновили да стимулират мъжете да кърмят  Mr. Green

# 7
  • Мнения: X
Абе остави ти кърменето.......то от където и да го погледнеш е недомислица  Shocked Предполагам става въпрос за ползване на такъв отпуск по желание  Rolling Eyes.....

# 8
  • Мнения: 1 787
ако става въпрос за отпуск по желание, разбирам, но в репортажа около 4-5 пъти употребиха "задължително"...пълен абсурд звучеше това, което чух по новините, ако в действителност има такъв проект, подготвян от социалното министерство, толкова по-зле за това министерство...а от гледна точка на кърменето, това което чух си е направо схема за отбиване...отвсякъде е недомислено  Crossing Arms

# 9
  • София
  • Мнения: 1 846
По-абсурдно предложение скоро не бях чувала  #Crazy

# 10
  • Мнения: 6 243
Още като прочетох статията в "Стандарт", и бях на път да напиша това, което виждам, че Хедра вече е написала.

Нека си спестим  #2gunfire и  #Crazy, защото за много години работа като юрист досега съм се нагледала на какви ли не журналистически интерпретации на законопроекти. Не е рядкост също така да се появят и откровено странни законопроекти, но това не значи, че това ще мине през гласуване и ще стане закон.

Не знам какво е имал предвид зам. социалният министър Лазар Лазаров, но според този източник, нещата стоят малко по-другояче - и далеч не толкова апокалиптично за кърмачките:

Цитат
Правителството предвижда да въведе 15-дневен допълнителен платен отпуск за мъжете при раждане на дете, съобщи на Регионалната конференция за развитието на човешките ресурси заместник социалният министър Лазар Лазаров.

Планира се това да стане с промени в Кодекса на труда след консултации със социалните партньори. Ще се въведат и стимули, така че ако бащата пожелае да използва част от платения отпуск за майчинство, това ще е възможно.
В част от европейските страни в отпуск за отглеждане на дете задължително се включва бащата. На този етап обаче, докато се променят стереотипите в България, ще се даде само възможност и бащите да се включат в отглеждането на детето, съобщи заместник-министър Лазаров.

сега не ми се търси още инфо по темата, но ако някой го направи, убедена съм, че в третия източник информацията ще е интерпретирана по трети начин  Wink

# 11
  • София
  • Мнения: 12 243
  Аз тъкмо писах в темичката ни на СНБМ затова и се възмущавах, а то и тук вече имало коментари. Надявам се че наистина е недомислица, ако не е така ще се опитаме да направим всичко възможно за да не стане точно тога  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 247
Леле това като го гледах сега по телевизията побеснях ,а таткото не можеше да вдене тия какво шпрехат  #Cussing out
Аз ви предлагам да се съберем да кърмим пред Парламента докато  депутатите ,които ще  гласуват това не излязат да ги накърмят те . И нека ,ако някой от тях накърми бебе да го приемат  Peace

# 13
  • Мнения: 73
Леле истинско безумие и то " задължително".  Shocked
Определено държавата ще застане срещу кърменето ако това влезе за гласуване. #Cussing out

# 14
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Мисля, че по-скоро е журналистическо недоразумение. Тук, Исландия, системата е подобна. 3 месеца за майката, 3 месеца за бащата и 3 месеца, които могат да се ползват от един от двамата родители. Кога ще ги вземат е въпрос на личен избор в рамките на година и половина след раждането. Има и разни други възможности по договорка с работодателя, но това са вече детайли.

# 15
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 838
И аз като Сладка Хапка мисля, че е въпрос на журналистическо тълкувание и не бива да се взима насериозно, докато няма официално изявление.

Моите предположения са, че ако нещо се приеме, то ще са тези 15 дена за бащите след раждането, които ако бащата не ползва, ще изгуби. Хубавото е, че ако се приеме това с 15-те дена, вероятно много бащи ще се възползват - сега повечето татковци гърмят част от годишната си отпуска, за да постоят у дома след раждането и обичайно това са 3-7 дена, защото не могат да си позволят повече отсъствие от работа.

А иначе по въпроса за отпуска за гледане на малко дете до 2 години (9 месеца платено с 90% от заплатата, още 15 месеца с 'майчинство'), то и понастоящем двамата родители могат да го ползват, както и да го прехвърлят на други роднини, въпрос на договорка.

В други държави също се опитват да прокарат подобни мерки, тип 'бащинство' (да се разбира като еквивалент на 'майчинство') с цел да се насърчат мъжете да участват в отглеждането на детето, както и да се създаде по-бързо по-здрава връзка между мъжете и наследниците.
Може да ви се стори смешно, но обществото се изражда и за разлика от едно време, днес все повече мъже по един или друг начин избягват преките си отговорности като родители, от което страда детето, от което семейството, от което - обществото. Поради това, предполагам, се правят опити да се закърпи положението с подобни мерки, които, ако са правилно проведени, могат да имат изключително положителен ефект.

Надали някой иска да накара мъжете да кърмят със закон  Mr. Green За вашите не знам, но моя, като прочете онова за мъжете и кърменето, влезе в стаята пребледнял (аз вършех нещо си) и изведнъж ме стресна: 'Няма да кърмя второто!' Отне ми време, докато се сетя за какво говори, разхилих се, а после го успокоих, че аз и не мисля да му дам тоя шанс  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 3 718
И аз мисля, че става дума за неправилна интерпретация. Просто е абсурдно за да е истина. И мисля, че няма да мине.

# 17
  • Мнения: 96
И аз мисля, че става дума за неправилна интерпретация. Просто е абсурдно за да е истина. И мисля, че няма да мине.
Praynig

# 18
  • Мнения: 3 423
Това е наистина безумие  Shocked
Заглавието на темата е много точно,наистина така Държавата ще попречи на кърменето  #Cussing out

# 19
  • София
  • Мнения: 12 243
  Бу майчинството може, но не и деветте месеца в момента да се прехвърлят  Peace

# 20
  • Разград
  • Мнения: 2 102
По-абсурдно предложение скоро не бях чувала  #Crazy

Това на нищо не прилича вече!

# 21
  • Мнения: 433
Принципно сладка хапка е права. Но за петнайсетина години ме свидетели на какви ли не глупости и недомислици или откровени натаманявания в угода на нечий бизнес, минали и на второ четене във вид, който не е погледнат и коригиран още в съответната ресорна комисия...  И после се налага прегласуване и/или години лобиране, за да се оправят нещата - ако е възможно.  Във всеки бранш има поне 1-2 такива, аз ще припомня на прима виста едни доста нашумели - за криминализирането на еднократната доза (което направи повече бели от 3 нарколаборатории накуп) и за ДДС върху учебниците. Ако си напъна обезводнения от жегата мозък, бих се сетила още доста, но по-късно.

Би било добре още на ниво слух да се реагира - примерно ЛЛЛ да излезе в медиите със становище, подкрепено от други организации, медицински лица и т.н. Ако наистина има някакви такива намерения (защото в медиите детайлно е описан момента с разделянето на майчинството, това едва ли са си го измислили журналистите, някой им го е казал) да се разлаят кучетата, да се отиде в някое и друго публицистично предаване (Сеизмограф, На 4 очи и т.н.)
Все ще се намерят 2-3 души желаещи да участват за целта, ако се стигне дотам.

По-важното е да се провокира министерството да обяви реалните си намерения, да се видят точните текстове, които се подготвят.

Сега се сещам - Бу, не сте ли мислили за дискусия в Сблъсък - напр. "За или против кърменето на обществени места" примерно? Те са удобен канал за пропагандиране на  позиция. А някой виц за кърмачките (и кърмещите мъже  Wink ) би звучал съвсем подходящо при Иван и Андрей.

# 22
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Пък и връзки имаме с жена му на Иван Mr. Green
Само че на мен предаването не ми харесва и не бих участвала, много се крещи и малко се говори.

# 23
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 838
Само че на мен предаването не ми харесва и не бих участвала, много се крещи и малко се говори.
И моето мнение е такова. Там който повече вика, той печели рунда.

# 24
  • Мнения: 851
Коя е жена му на Иван??? В смисъл тука ли пише? newsm78
Но иначе хубаво е да се вдигне малко шум още от начало, защото ако се окаже неправилна журналистическа интерпретация ще е ок. Но ако се окаже, че си е точно така, ние не реагираме и го приемат после ще е малко късно  ooooh!

# 25
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Мда, поредната простотия на тиквите, дето ни управляват #2gunfire.

Е, аз се отървах, да му мислят татковците, дето ще имат още деца, как да си предизвикат лактацията hahaha.

# 26
  • Мнения: 553
Мислех си дали не може да се сезира официално  СЗО, с молба да даде становище, дали приемането на едни такива промени в националното законодателство няма да е в несъответствие с ангажиментите ни като член на СЗО.
Все пак международните нормативни актове, които България е подписала и ратифицирала имат приоритет пред вътрешното законодателство. Може би препоръките на СЗО за изключително кърмене до 6м, обвързват някак държавите членки./те самите са най-наясно дали и как/
След като от социалното министерство заявяват че ще търсят консултации и становища от психолози и т.н мисля че декларират че са отворени за дискусия и нещо такова би било уместно.
хич да не е мисля че имама конституционно право на здравеопазване а кърменето е в основата на здравеопазването според мен. В този смисъл може да се направи извод че децата ни имат правото да бъдат кърмени в препоръчителните от СЗО срокове.

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 838
Това е само проект, момичета. Един от три. Още даже не е ясно кой от тях ще бъде предложен за гласуване.
А и, обективно погледнато, бащите са точно толкова родители на децата, колкото и майките.

# 28
  • Мнения: 553
Мда, поредната простотия на тиквите, дето ни управляват #2gunfire.

Е, аз се отървах, да му мислят татковците, дето ще имат още деца, как да си предизвикат лактацията hahaha.

В кръга на шегата:
Бу е виновна за всичко!!!
показа в блога си един татко дето кърми и от социалното министерство май решиха да го превърнат в масова практикаааа  Joy Joy Joyтака де видя се че може, не трябва да се дискриминират повече татковците.

По принцип съм ЗА, въвеждането на татковците по-осезаемо в отглеждането на бебето отрано, и е вярно че това изгражда и зазадравява връзката помежду им, но трябва да се направи по подходящ начин, който най вече да не е в ущърб на детето. Достатъчно майки достатъчно лесно посягат към шишето с АМ, когато имат възможност да кърмят.

# 29
  • Мнения: 3 423
oceanid много готино чувство за хумор извади  Laughing в кръга на шегата-много се смях,ама и логика има  Laughing наистина Бу е виновна  Laughing

# 30
  • Мнения: 221
  А какво ще каже таткото? Дали е съгласен, тези три месеца да се грижи за детето/децата и къщата, докато мама "изкарва пари" Wink?

# 31
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Съмнявам се, че наистина на някой може да му хрумне да направи бащинството задължително. Тук бащата ако не иска, не си взема отпуск, но  не може да го прехвърли на майката и се губи. Освен това отпуските могат да се застъпват. Не е рядкост веднага след раждането бащата да си вземе 1 месец и да са си всички заедно вкъщи.

Последна редакция: ср, 28 май 2008, 21:24 от Че Ка

# 32
  • Мнения: 1 178
Докато слушах с половин ухо и гледах с половин око новините, реших, че нещо не съм разбрала ... Дано!  Praynig
 fingerscrossed
Всичко друго натамъниха, че седнали да мислят, пък и закон скалъпиха, за сближаването на бащата с бебето...
Ай, нема нужда!  ritnik

Последна редакция: ср, 28 май 2008, 22:05 от Зи

# 33
# 34
  • Мнения: 391
По-абсурдно предложение скоро не бях чувала  #Crazy

Това на нищо не прилича вече!

Абсолютно. Милата ни родина...всичко е възможно...Надявал се все пак да е недоразумение. Иначе...скоро ще ни задължават и да сме женени, че иначе няма да има платено майчинство.  #2gunfire

# 35
  • Мнения: 6 243
Ох, не мога да разбера какъв е тоя порив да се дава израз на силни чувства, без дори да е ясно има ли проблем. Толкова ли е разтоварващо да се сипят укори по адрес на държавата и законите й, или е просто въпрос на форумска мода.

bilkata и oceanid са дали добри идеи. Не е ли по-конструктивно да коментираме какво може да се направи от нас, за да се даде израз на гражданската ни позиция, вместо да си чешем езиците, че в "тая държава" всичко е възможно, че законите ни са абсурдни и т.н. и т.н. Абсурдността на много закони е факт, но когато се говори "по принцип", най-често просто става дума за непознаване на дадения закон.

Моля да извините изблика ми, но вероятно моите хормонални нива и тези на повечето пишещи тук не са в хармония, оттам ще е и разликата в светоусещането.

# 36
  • Мнения: 966
  А какво ще каже таткото? Дали е съгласен, тези три месеца да се грижи за детето/децата и къщата, докато мама "изкарва пари" Wink?
Laughing

# 37
  • Мнения: 521
аз съм навита да има майчинство и за двамата,ама да е 100 % платено и на двамата и да е едновременно.ако направите такава петиция ще гласувам с две ръце,че и мъжете ще се включат  Laughing

едва ли ще приемат ЗАДЪЛЖИТЕЛНО таткото да излиза в майчинство и то когато бебето е едва на 3 месеца.

# 38
  • София
  • Мнения: 12 291
Здравейте, мисля, надявам се, че не сте разбрали правилно идеята. Аз мисля, това е нещо страхотно, което може след години да помогне и бащите да участват в семейния живот наравно с майките. Кърменето няма нищо общо. Така или иначе майчинството /болничния след раждането/ не стига за едно нормално кърмене дори до годинка, да не говорим за повече. Тази идея е реализирана в скандинавските страни и там задължават бащата да участва наравно в отглеждането на детето. Ако и тук го направят, може би не веднага, но след време ще имаме много по- уравновесени отношения в семействата и много по- здрави психически деца. Съгласете се, че сегашното положение не е нормално- майката стои по цял ден сама с детето, грижи се за домакинството, за мъжа си, с когото се вижда само вечер и през уикендите, а темите за разговор все повече намаляват. Мъжа няма никаква представа как се отглежда дете, как то се развива ден след ден, как живота на жена му се променя. Така бащите остават с начин на живот близък до този преди да сдобият с наследник, защото повечето от тях дори спят в отделни стаи, за да си отпочиват след работа.
Кажете ми, след две такива години какво общо имат съпруга и съпругата, да не споменаваме детето. Аз лично приех този закон още преди да се омъжа и това беше условието ми, когато решавахме да имаме дете. За две години се организирахме, спестихме достатъчно пари и реорганизирахме работата си. Съпруга ми беше с мен и момчето ни в родилния дом, през първите 4 месеца след раждането, а днес не се налага да обяснявам защо съм изморена или да го карам да "помага"- той е наясно, че детето е негова отговорност, също толкова колкото и моя.
За протокола: детето ми е само на кърма вече 6 месеца и смятам да кърмя поне до годинка. И не, съпругът ми не може да кърми, но може много други неща, които са не само полезни, но и необходими и за трима ни, за да бъдем щастливо семейство.
Разбира се, че трябва да е предвидена възможността бащата да вземе своя отпуск по бащинство успоредно с този на майката. Естествено, за да може в тежките дни и седмици след раждането да има възможност да почерпи по няколко пъти всичките си приятели и после да се възстанови под грижите на прекрасната си съпруга. Wink

# 39
  • Мнения: 1 938
Поредното БЕЗУМИЕ! Докога ще търпим???

само за снимка, безотговорният човек няма да стане по-отговорен. Peace
Съпругът ми ми помагаше (и продължава да го прави) и без да му прехвърлям майчинството. Peace
    Пак повтарям:
Това е поредното БЕЗУМИЕ! #2gunfire

# 40
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Тази идея е реализирана в скандинавските страни и там задължават бащата да участва наравно в отглеждането на детето.

Добре де, ти прочете ли всички мнения по темата? Аз пиша от скандинавска страна. Никой никого не задължава тук. Което не означава, че бащите не си ползват бащинските или поне част от тях, но никой не може да ги принуди (освен жените им   Mr. Green).

# 41
  • София
  • Мнения: 12 291
Че Ка Нали ти не си във всички скандинавски държави Wink.  Преди 7-8 години учех  извън България в институт с много шведи, които обсъждаха задължителността на това мероприятие. Не съм експерт по скандинавско законодателство, а и аргумента ми не е, че щом е правено някъде трябва да го направим и ние. Идеята ми е, че задължителността ще помогне след няколко десетилетия да преодолеем патриархалните си предразсъдъци поне по отношение на мястото и ролята на мъжа в семейството. И може едни ден традицията по напиването с приятели след раждането да се замени от вземане на отпуск по бащинство.

Bellina Съгласна съм, че безотговорният мъж не може да стане отговорен. Аз за него / безотговорния мъж/ изобщо не искам да говоря. Казаното от мен е за отговорния, леко заблуден мъж, който се страхува, че ще остане без пари и кариера и приятелите му ще го сметнат за  п**о ако остане 2- 3 месеца да гледа бебето с жена си, например.


 Не всяко задължително нещо в живота е лошо. Нека да повярваме, че и в този държава могат да се случват хубави неща. Защото те се случват, но трябва да им повярваме, за да можем да ги видим. Или да ги "случим".  bouquet Пък и неквалифицираните педиатри, гинеколози и задръстени роднини не са отказали нито една от нас да кърми и надали точно този закон ще го направи.  bouquet  bouquet  bouquet

# 42
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Не, не съм във всички скандинавски държави, но ти направи обобщението за тях.  Grinning

Честно казано дълбоко се съмнявам в Швеция да е било задължително. Но пък знае ли човек. Сега ми стана любопитно и ще се поровя.

# 43
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Иначе и аз си мисля, че е страхотна идея бащите да имат право на отпуск, особено ако част от него съвпада с този на майката, стига да не е за сметка на нейния отпуск обаче.  Но 6 месеца за майката са малко. Така е тук (ако тя вземе допълнителните 3 месеца), макар че по взаимно съгласие с работодателя периодът може да се удължи, има възможности и за непълен работен ден. От всички скандинавски страни отпускът по майчинство в  Исландия е най-кратък, което никак не се вписва в социалния имидж на страната. Ще ми се в България да не следват точно този пример.

Последна редакция: чт, 29 май 2008, 02:24 от Че Ка

# 44
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
ПОРЕДНАТА ГЛУПОСТ #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 45
  • Мнения: 3 718
 Чудно ми е как този "отговорния, леко заблуден мъж, който се страхува, че ще остане без пари и кариера и приятелите му ще го сметнат за  п**о ако остане 2- 3 месеца да гледа бебето с жена си", когато го задължат, ще гледа отговорно и ангажирана детето си. И нужно ли е да бъде задължаван вместо да му се дава правото да избира. А и благодаря, ама никой няма право да ми отнема заслуженото удоволствие да се грижа за бебето си.
В това предложение има частица удачност, но все пак е ужасно недомислен. Все пак се надявам това да е неточна журналистическа интерпретация.

# 46
  • София
  • Мнения: 12 291
Чудно ми е как този "отговорния, леко заблуден мъж, който се страхува, че ще остане без пари и кариера и приятелите му ще го сметнат за  п**о ако остане 2- 3 месеца да гледа бебето с жена си", когато го задължат, ще гледа отговорно и ангажирана детето си.

Права си,  традицията в България не е такава и именно затова не е лошо тя да бъде променена, макар и със закон. Сега много от мъже използват работата като извинение, за това че не участват в отглеждането на детето. Но кажете ми как ще се оправдае мъж, който е в отпуск по бащинство и не си гледа детето. Разбира се, че не трябва неговият отпуск да е за сметка на този на майката, но незаслужено се оплакваме от социалната система у нас. В Англия /доколкото ми е известно/ отпускът по майчинство е около 3 месеца. Не се опитвам да ви убеждавам в правотата на бъдещия закон, но се включих в темата, защото смятам че би било хубаво първо да помислим за предимствата, а не за недостатъците. Пък и жени да се обединяват в защита на статии със заглавия като "Слагат ни под чехъл със закон" ми се струва малко странно, да не кажа абсурдно.
Колкото до предложението "да им се дава възможност да вземат отпуск"- те и сега имат тази възможност по закон, но колко от тях са я използвали? Използват я бабите, но съгласете се, че не сме решили да създаваме семейство и деца нито с майките, нито със свекървите си. Laughing

# 47
  • София
  • Мнения: 2 807
само за снимка, права си и ме накара да се замисля, макар че първосигналната ми реакция също би била като на повечето гневни кърмачки  newsm78

# 48
  • Мнения: 3 718
само за снимка , това имах предвид и аз. Това, което ме притеснява в осъществяването на подобен проект е частта със задължаването. Нито майката, нито бащата ще станат по отговорни и ангажирани с детето си само защото са задължени от закона. А ако таткото иска да е ангажиран, той е. Това е до човек и възпитание.
Другото, което някак не ми пасва е периода, в който таткото ще гледа бебето. Рано му е на това дете на 3 месеца да бъде отделено за поне 8 часа от майка си. И да, кърменето не е за подценяване. А и съм сигурна, че всеки татко би общувал по качествено с едно дете около и над годинката. Тогава е удачно да бъде поощряван бащата да се грижи за детето си, преди да тръгне на градина. Така детето може и да си остане кърмаче. Ама това май е само в сферата на научната фантастика.

# 49
  • Мнения: 4 181
Момичета, да разбирам ли от всичко прочетено по темата, че сте за
1) бащата да има право на отпуск (по-голям от 15 дни), но той да се взима едновременно с този на майката
2) бащата да има право да вземе майчинството и преди 9-те месеца (защото сега има право само след 315-те дни) ?

# 50
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 838
Момичета, да разбирам ли от всичко прочетено по темата, че сте за
1) бащата да има право на отпуск (по-голям от 15 дни), но той да се взима едновременно с този на майката
2) бащата да има право да вземе майчинството и преди 9-те месеца (защото сега има право само след 315-те дни) ?

Специално за първа точка аз съм силно 'за'. Има нужда от бащински отпуск след раждане, паралелно с този на майката, определено.
Втора точка също е разумна. Все пак, има хора и хора и всеки има различни нужди.

# 51
  • Мнения: 553
Доколкото ми е известно отпускът по майчинсто в България е един от най-дългите и най-добре подплатените финансово сред европейските държави. Илюзия е да си мислим че може да се отделят още средства по това перо. Остава въпроса кака да се разпределят същите пари между двамата родители, така че да е най-добре и за семейството и за детето.

Смятам че трябва да има някаква част от отпуската която да се дава на бащата и да не може да се прехвърля на майката САМО в наложителни случаи, ако не може да отсъства от работа ако работодалетя му откаже, ако не е добре съсъ здравето- такива случаи. Ако бащата без основателна причина не желае да го ползва да се губи, за да се получи полезния ефект бащите да си попроменят манталитета на тази тема и да имат възможност реално да полагат такива грижи.
 НО кога да се ползва и дали да е отделно или съвместно с майката да е решение на семейството. Добре е срокът в който може да се избере да се ползва бащинството да е по-дълъг от  тези 315 дни, например до навършване на детето на 3 години. Това ще позволи да се покрие някой луфт от време около тръгването на ясла или градина, честите боледувания в началото при тръгването на ясла, когато децата все пак са по-малки и с неукрепнала имунна система. От друга страна това ще намали напрежението около недостигащите места в яслите и градините.
Майката да има поне 6месеца от майчинството на разположение за да може да кърми детето пълвите 6 месеца, когато се препоръчва детето да е изключително на кърма. След 6тия месец ако е заместено обедното хранене и при положение че масово децата вече се хранят на около 4 часа, е мислимо майката да работи, а бащата да гледа детето/храни го на обяд или когато е заместеното хранене/ без да се вреди на детето.
Така е добре и за кърмените и за хранените с АМ мляко и не се дискриминират едните спрямо другите.

# 52
  • Мнения: 199
oceanid
"ЩЕ СМЕ ПРИНУДЕНИ ДА СИ ХРАНИМ БЕБЕТАТА С АДАПТИРАНО МЛЯКО, ЗАЩОТО НЯМА НАЧИН ДА КЪРМИШ ТРИМЕСЕЧНО БЕБЕ И ДА ХОДИШ НА РАБОТА, ТА ТО СУЧЕ НА ОКОЛО 2-3 ЧАСА . ТОВА СИ Е НАСИЛСТВЕНО ОТБИВАНЕ."

Напълно съвпъда с моето мнения + това не само,че се кърмим през 2-3 часа,а и по 30-40 мин....

# 53
  • Мнения: 3 718
Момичета, да разбирам ли от всичко прочетено по темата, че сте за
1) бащата да има право на отпуск (по-голям от 15 дни), но той да се взима едновременно с този на майката
2) бащата да има право да вземе майчинството и преди 9-те месеца (защото сега има право само след 315-те дни) ?
1. Да
2. Няма лошо да има правото, но не и задължението

# 54
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Аз като го чух това нещо, и аз първо за кърменето си помислих...... Ума не ми го побира, но пък като че ли го очаквах  #Crazy

# 55
  • Мнения: 181
Хм, това наистина си е на-голямата тъпотия, която могат да измислят нашите управляващи. Правото да се гледат бебенцата от край време си е на майката. Не може някой си да реши и да ни вземе това право, още повече, че татковците нямат майчински инстинкт и по-малко биха разбрали какво може да е на бебчето, когато то се чувства неразположено.
Твърдо съм против!!!

Общи условия

Активация на акаунт