Държавата застава официално срещу кърменето?!?

  • 2 811
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 221
  А какво ще каже таткото? Дали е съгласен, тези три месеца да се грижи за детето/децата и къщата, докато мама "изкарва пари" Wink?

# 31
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 977
Съмнявам се, че наистина на някой може да му хрумне да направи бащинството задължително. Тук бащата ако не иска, не си взема отпуск, но  не може да го прехвърли на майката и се губи. Освен това отпуските могат да се застъпват. Не е рядкост веднага след раждането бащата да си вземе 1 месец и да са си всички заедно вкъщи.

Последна редакция: ср, 28 май 2008, 21:24 от Че Ка

# 32
  • Мнения: 1 178
Докато слушах с половин ухо и гледах с половин око новините, реших, че нещо не съм разбрала ... Дано!  Praynig
 fingerscrossed
Всичко друго натамъниха, че седнали да мислят, пък и закон скалъпиха, за сближаването на бащата с бебето...
Ай, нема нужда!  ritnik

Последна редакция: ср, 28 май 2008, 22:05 от Зи

# 33
# 34
  • Мнения: 391
По-абсурдно предложение скоро не бях чувала  #Crazy

Това на нищо не прилича вече!

Абсолютно. Милата ни родина...всичко е възможно...Надявал се все пак да е недоразумение. Иначе...скоро ще ни задължават и да сме женени, че иначе няма да има платено майчинство.  #2gunfire

# 35
  • Мнения: 6 243
Ох, не мога да разбера какъв е тоя порив да се дава израз на силни чувства, без дори да е ясно има ли проблем. Толкова ли е разтоварващо да се сипят укори по адрес на държавата и законите й, или е просто въпрос на форумска мода.

bilkata и oceanid са дали добри идеи. Не е ли по-конструктивно да коментираме какво може да се направи от нас, за да се даде израз на гражданската ни позиция, вместо да си чешем езиците, че в "тая държава" всичко е възможно, че законите ни са абсурдни и т.н. и т.н. Абсурдността на много закони е факт, но когато се говори "по принцип", най-често просто става дума за непознаване на дадения закон.

Моля да извините изблика ми, но вероятно моите хормонални нива и тези на повечето пишещи тук не са в хармония, оттам ще е и разликата в светоусещането.

# 36
  • Мнения: 966
  А какво ще каже таткото? Дали е съгласен, тези три месеца да се грижи за детето/децата и къщата, докато мама "изкарва пари" Wink?
Laughing

# 37
  • Мнения: 521
аз съм навита да има майчинство и за двамата,ама да е 100 % платено и на двамата и да е едновременно.ако направите такава петиция ще гласувам с две ръце,че и мъжете ще се включат  Laughing

едва ли ще приемат ЗАДЪЛЖИТЕЛНО таткото да излиза в майчинство и то когато бебето е едва на 3 месеца.

# 38
  • София
  • Мнения: 12 749
Здравейте, мисля, надявам се, че не сте разбрали правилно идеята. Аз мисля, това е нещо страхотно, което може след години да помогне и бащите да участват в семейния живот наравно с майките. Кърменето няма нищо общо. Така или иначе майчинството /болничния след раждането/ не стига за едно нормално кърмене дори до годинка, да не говорим за повече. Тази идея е реализирана в скандинавските страни и там задължават бащата да участва наравно в отглеждането на детето. Ако и тук го направят, може би не веднага, но след време ще имаме много по- уравновесени отношения в семействата и много по- здрави психически деца. Съгласете се, че сегашното положение не е нормално- майката стои по цял ден сама с детето, грижи се за домакинството, за мъжа си, с когото се вижда само вечер и през уикендите, а темите за разговор все повече намаляват. Мъжа няма никаква представа как се отглежда дете, как то се развива ден след ден, как живота на жена му се променя. Така бащите остават с начин на живот близък до този преди да сдобият с наследник, защото повечето от тях дори спят в отделни стаи, за да си отпочиват след работа.
Кажете ми, след две такива години какво общо имат съпруга и съпругата, да не споменаваме детето. Аз лично приех този закон още преди да се омъжа и това беше условието ми, когато решавахме да имаме дете. За две години се организирахме, спестихме достатъчно пари и реорганизирахме работата си. Съпруга ми беше с мен и момчето ни в родилния дом, през първите 4 месеца след раждането, а днес не се налага да обяснявам защо съм изморена или да го карам да "помага"- той е наясно, че детето е негова отговорност, също толкова колкото и моя.
За протокола: детето ми е само на кърма вече 6 месеца и смятам да кърмя поне до годинка. И не, съпругът ми не може да кърми, но може много други неща, които са не само полезни, но и необходими и за трима ни, за да бъдем щастливо семейство.
Разбира се, че трябва да е предвидена възможността бащата да вземе своя отпуск по бащинство успоредно с този на майката. Естествено, за да може в тежките дни и седмици след раждането да има възможност да почерпи по няколко пъти всичките си приятели и после да се възстанови под грижите на прекрасната си съпруга. Wink

# 39
  • Мнения: 1 938
Поредното БЕЗУМИЕ! Докога ще търпим???

само за снимка, безотговорният човек няма да стане по-отговорен. Peace
Съпругът ми ми помагаше (и продължава да го прави) и без да му прехвърлям майчинството. Peace
    Пак повтарям:
Това е поредното БЕЗУМИЕ! #2gunfire

# 40
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 977
Тази идея е реализирана в скандинавските страни и там задължават бащата да участва наравно в отглеждането на детето.

Добре де, ти прочете ли всички мнения по темата? Аз пиша от скандинавска страна. Никой никого не задължава тук. Което не означава, че бащите не си ползват бащинските или поне част от тях, но никой не може да ги принуди (освен жените им   Mr. Green).

# 41
  • София
  • Мнения: 12 749
Че Ка Нали ти не си във всички скандинавски държави Wink.  Преди 7-8 години учех  извън България в институт с много шведи, които обсъждаха задължителността на това мероприятие. Не съм експерт по скандинавско законодателство, а и аргумента ми не е, че щом е правено някъде трябва да го направим и ние. Идеята ми е, че задължителността ще помогне след няколко десетилетия да преодолеем патриархалните си предразсъдъци поне по отношение на мястото и ролята на мъжа в семейството. И може едни ден традицията по напиването с приятели след раждането да се замени от вземане на отпуск по бащинство.

Bellina Съгласна съм, че безотговорният мъж не може да стане отговорен. Аз за него / безотговорния мъж/ изобщо не искам да говоря. Казаното от мен е за отговорния, леко заблуден мъж, който се страхува, че ще остане без пари и кариера и приятелите му ще го сметнат за  п**о ако остане 2- 3 месеца да гледа бебето с жена си, например.


 Не всяко задължително нещо в живота е лошо. Нека да повярваме, че и в този държава могат да се случват хубави неща. Защото те се случват, но трябва да им повярваме, за да можем да ги видим. Или да ги "случим".  bouquet Пък и неквалифицираните педиатри, гинеколози и задръстени роднини не са отказали нито една от нас да кърми и надали точно този закон ще го направи.  bouquet  bouquet  bouquet

# 42
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 977
Не, не съм във всички скандинавски държави, но ти направи обобщението за тях.  Grinning

Честно казано дълбоко се съмнявам в Швеция да е било задължително. Но пък знае ли човек. Сега ми стана любопитно и ще се поровя.

# 43
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 977
Иначе и аз си мисля, че е страхотна идея бащите да имат право на отпуск, особено ако част от него съвпада с този на майката, стига да не е за сметка на нейния отпуск обаче.  Но 6 месеца за майката са малко. Така е тук (ако тя вземе допълнителните 3 месеца), макар че по взаимно съгласие с работодателя периодът може да се удължи, има възможности и за непълен работен ден. От всички скандинавски страни отпускът по майчинство в  Исландия е най-кратък, което никак не се вписва в социалния имидж на страната. Ще ми се в България да не следват точно този пример.

Последна редакция: чт, 29 май 2008, 02:24 от Че Ка

# 44
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
ПОРЕДНАТА ГЛУПОСТ #2gunfire #2gunfire #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт