"Лято вече тук дойде, шляпа босо ПАЗАРДЖИШКОТО дете!"(23)

  • 10 600
  • 283
  •   1
Отговори
# 60
  • Бургас
  • Мнения: 27
Ооо, всичко ти е простено, Mari_Pz!  JoyВникни в контекста! То няма да тръгна да си виждам приятелките при минус 20, много ясно:)!

Последна редакция: ср, 04 юни 2008, 21:26 от Муциту

# 61
  • Мнения: 2 577
Муциту, ми няма ги полицаите вече или аз съм остаряла, та не се заглеждам, ама те нали станаха някаква друга школа за Гранични полицаи, та са кът Laughing


# 62
  • Мнения: 2 336
Благодаря ви много за пожеланията Hug
Полицаите са при нас  Mr. Green
Всеки ден срещам поне по една агитка, и задължително си пият кафето в "Тит Флавий"

# 63
  • Мнения: 305
Леле каква торта само! Благодаря за почерпката!

Мициту, аз съм завършила Езиковата гимназия, преди цели 9 години!Леле колко бързо лети времето! Абе момичета ние ще излезем съседи, ние живеем  зад Славянка!

# 64
  • Мнения: 1 163
Честит Спасов ден на именниците  bouquet

# 65
Нека да е лято

Миряна Башева

Нека да е лято, само да е лято,
топло и зелено като горски мъх,
да струи тревата, силна, некосена,
искам да е лято до последен дъх.

Да е тихо, тихо над земята
на кравайче свито времето да спи,
да звъни в нивята зреещото жито
нека да е лято милиони дни.

Беше първи ден на дълго страшно лято
житото вършеше война.
Падаха мъже в тревата
виеше железен вятър,
времето лежеше мъртво
в черната окопна тишина.

Нека да е лято, само да е лято,
дълго като есен топло като гръд,
волно като вятър мило като песен,
вечно да е лято всеки път.

# 66
  • Мнения: 1 938
Поздрав от мен:
http://www.zazz.bg/play:d6bb72c9
  bouquet  bouquet  bouquet!

# 67
  • Мнения: 941
Благодаря на Нели и Цветна за "нека да е лято"  Hug

Честит Спасов ден на всички именици   bouquet

Хайде казвайте, ако знаете, поверията които важат за този ден - чух, но неразбрах....за млади булки, че нещо правели на този ден, за да заченат  Blush
Е...не съм от младите булки  Mr. Green ...ама вече като стигнах фазата "няма причина да нямате"...съм готова на всички бабини методи....  kiss

# 68
 
Спасовден винаги е в четвъртък
Спасовден се отбелязва винаги в четвъртък, на 40-ия ден след Великден. Празникът на славното Възнесение Господне се отбелязва от църквата още от IV-V век и принадлежи към подвижните църковни празници. С възнесението Си Иисус завърши делото на спасението. За всички повярвали в Него Спасителят откри небето, за да могат всички да станат съобщници на Неговия живот, да бъдат изкупени и спасени. Затова българският народ му е дал название с дълбок религиозен и богословски смисъл - Спасовден, Денят на Спасителя.

В Новия завет пише, че 40 дни след възкръсването си Христос останал на Земята, за да проповядва своето учение и да беседва с апостолите си, като се движел между тях катобогочовек. На Спасовден в подножието на Елеонската планина се въздигнал в небесата. Този ден се свързва с култа към мъртвите - прибират се душите на всички покойници, които са на свобода от Велики четвъртък.

Народните вярвания определят Спасовден като предзнаменателен: ако вали дъжд - годината ще е богата, а реколтата - обилна. На Спасовден жените отиват рано на гробищата, раздават варено жито и хляб за мъртвите си близки и разстилат орехови листа върху гробовете им. Разпространен е обичаят ходене на росен. Срещу Спасовден болни хора и бездетни жени отиват в гори и ливади да берат лековитата билка росен - полско лековито цвете, високо около метър, с червен цвят и листа като на акация.

Променливата дата на празникът (или обичаят ходене на росен) е свръзана и с популярния израз - "Те ти булка, Спасовден!" - идеята е, че нещо се случва ненадейно и изненадващо, когато човек най малко очаква

# 69
  • Мнения: 941

.....................................................
Променливата дата на празникът (или обичаят ходене на росен) е свръзана и с популярния израз - "Те ти булка, Спасовден!" - идеята е, че нещо се случва ненадейно и изненадващо, когато човек най малко очаква

...ще се хвана за това изречение....и ще си позволя лукса да не мисля и да не очаквам, за да бъда изненадана....ненадейно.... Wink 

сигурна съм, че който иска ме е разбрал   Wink

Благодаря ти Цветна за поясненията.....  bouquet

# 70
  • Мнения: 163
Честит празник на всички именици!!!!!

# 71
  • Пазарджик
  • Мнения: 712
Гери, ето темата в Клюкарника :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=301221.0

Хайде казвайте, ако знаете, поверията които важат за този ден - чух, но неразбрах....за млади булки, че нещо правели на този ден, за да заченат  Blush

Явно второто поверие те интересува  Peace . Има два варианта:

"Според ентографа Ангел Гоев за всяка беда народът е измислил обряд, чрез който по магичен начин се търси изход от проблема. Безплодието например, се смята, че може да бъде излекувано само в нощта срещу Спасовден. Ялова жена трябва да преспи тогава под растението росен, което се смята за самодивско цвете. Но не сама, а с придружител, с когото няма кръвна връзка. Росенът цъфти само през нощта срещу Спасовден, за кратко време и листата му бързо опадат. Те трябва да попаднат върху двойката. Но преди това двамата поставят върху червен месал спасова пита, варена кокошка, бъклица вино. Хапват, пийват под росена. Какво друго се случва, етнографията не уточнява. Знае се само, че към полунощ те трябва да легнат под росена и да мълчат. Малко преди първи петли, около 2 часа през нощта, те трябва да оставят храната там и да хукнат към селото, без да се обръщат назад. Смята се, че безплодието остава под росена. Ако жената зачене, то става по магичен начин, по божия промисъл. И не се тълкува като прелюбодеяние."

"Чувала съм, че вечерта преди спасов ден излизан спасиите. Те са същества еквивалентни на русалките в мъжки вариант. Цяла нощ те танцуват голи из тревите и затова е израза "те ти булка спасов ден" Кого друг път ще ти се случи - голи спасии 
А всъщност , както всичко в нашия фолклор си има и смисъла. Вечерта срещу този ден, съпругът в домовете на бездетните семейства  излиза от къщи и отсъства цяла нощ. При жената идват някой "спасия" от селото. И така "хем вълкът сит, хем агнето цяло" - семейството се сдобива с рожба, без да е одумвана жената- все пак я е посетило митично същество  . А съпруга - той е бил спасия в някоя друга къща "

# 72
  • Мнения: 319
Гери,  имаш цялата ми подкрепа, защото вярвай ми знам какво е Hug Hug Hug

# 73
  • Мнения: 2 577
Честит празник ако има празнуващи!

Бела Донке, това, което прочетох в разясненията за този ден , че не се счита за прелюбодеяние приспиването с някой , които не ти е кръвен роднина, много ме зарадва. Mr. Green/не еспоменато, че трябва да е съпруга Laughing/ Е, днеска му е времето - те ти булка.... Mr. Green

# 74
  • Мнения: 343
Честито на тези които празнуват днес
Момичета да ви питам вие кога сложихте децата в проходилка?
Аз го слагам от шестия месец но педи ни се скара че било рано трябвало след осмия или деветия месец

Общи условия

Активация на акаунт